1.3.2024 | Svátek má Bedřich


Diskuse k článku

POLITIKA: Předčasné volby? Nic než strašák

Tentokrát Andrej Babiš zamrznul v čase. Když o víkendu opakovaně pohrozil, že když nenajde partnery pro vznik nové vlády, otevře se cesta k předčasným volbám, na pár okolností zapomněl. Především, že hnutí ANO nemá sílu je zařídit.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
O. Roldán 8.2.2018 23:54

Základní problém současné politické situace je

že vítěz voleb nemá vůbec v úmyslu vládnout v koalici. On chce vládu, která poslouchá. Jako ve firmě. Celkem ho chápu, ale politika je umění kompromisu a tím se evidentně Babiš nehodlá zatěžovat.

Druhý problém je, že Babiš - spolupracovník StB a člověk obžalovaný z ekonomických podvodů (v lepších politických kulturách by se takový politik neodvážil vystrčit nos ze sklepa) - má o řád větší politické charisma než kdokoliv široko daleko. A k tomu prakticky neomezené finanční zdroje - na rozdíl od od ostatních stran.

Ve výsledku to znamená pro každou stranu, která se s ním spojí v koalici, prakticky polibek smrti. Stačí se podívat na výsledky jeho předchozích koaličních partnerů. Jak pravil (parafrázuju) Nigel Farage s charismatem mokrého hadru se nedá dělat politika. Proto také, jak to zatím vypadá, většina voličů přičítá selhání koaličních jednání nikoliv Babišově neochotě nabídnout alespoň ždibíček něčeho, s čím by SPD/ANO/atd. mohly předstoupit před své voliče a říct: "Podívejte se, podařilo se nám prosadit alespoň část našeho programu", nýbrž tomu že mu všichni chudáčkovi házejí klacky pod nohy.

B. Hančl 8.2.2018 19:37

Oranžgutan

Jelínek zase perlí. Pane Bože to je blb.

O. Roldán 8.2.2018 23:19

toť otázka

Kvalitě diskuse by prospělo, kdybyste používal argumenty :-/

J. Vintr 8.2.2018 17:52

Babiš je určitě přesvědčen

že by na předčasných volbách hodně vydělal. Už si stačil vyrobit ve funkci dočasného premiéra hezké promo, když nasliboval, co všechno by zlepšil, kdyby mohl déle vládnout a určitě mu to i hodně lidí uvěřilo. Působit důvěryhodně to je ten hlavní dar, který pana Babiše dostal tam, kde je.

V. Čermák 8.2.2018 19:41

Re: Babiš je určitě přesvědčen

To asi sotva. Vybudovat Agrofert určitě vyžaduje mnohem víc, než "Působit důvěryhodně", co myslíte?

Š. Hašek 8.2.2018 22:08

Re: Babiš je určitě přesvědčen

Asi tak.

Nějak mě napadá, jistý pan profesor Drahoš taky působil důvěryhodně/oholený byl ...... , brejle!!!!! Taky důchodcovsky sekal trávu na chalupě, no - Masaryk II.

Až Fiala vytvoří koncern s padesátitisíci pracovníků ......... , nebude se navážet do Klause a Zemana, ........... uvidíme, spíš neuvidíme. To jsou samé pomsty - Sobotka, Fiala, Kalousek, Feri, bukanýři, bělobherman, ...... . Za co??

Nejsem volič Babiše, ale jak je vidět poradí si ten člověk i bez mého hlasu (a hlasu Pitharta).

J. Vintr 8.2.2018 23:02

Re: Babiš je určitě přesvědčen

Tak si najděte na internetu, jak se stal pan Babiš vlastníkem Agrofertu. Takhle schopný člověk v čele vlády, složené z jeho zaměstnanců a se státní správou, obsazenou v klíčových místech rovněž jeho zaměstnanci, dokáže s tímto státem nepochybně zázraky. Jen aby to ve finále nebyl jen jeho stát.

A. Alda 8.2.2018 14:23

K rozpuštění sněmovny stačí,

aby sněmovna třikrát po sobě nevyslovila důvěru vládě.

Tak je to v Ústavě napsáno.

J. Vlček 8.2.2018 12:35

Pane Jelínku,...

...nevím z čeho vycházíte při vašem závěru, že nespokojenost voličů z politického chaosu, a vinu za tento chaos, budou voliči klást právě hnutí ANO. Nejsou to náhodou neustálé obstrukce a kličkování všech těch obskurních straniček, které se s odřenýma ušima dostaly do parlamentu, a které teď dělají všechno pro to, aby znemožnily vládnutí vítězné strany ANO?

Že se tak děje za výrazné podpory strany ODS je především ke škodě této strany. Jestli si v ODS myslí, že nějaké vytváření jakýchsi "demokratických" bloků se zmíněnými pidistranami Gazdíka a Kalouskových exotů, přinese ODS kýžené body, bude asi hodně zklamaná.

To, že se ji povedlo zvednout se ode dna volebních preferencí, je totiž zásluhou rozumného myšlenkového proudu uvnitř ODS, s Václavem Klausem mladším, jako jeho představitelem. Jestli si toto neuvědomí slušný, nemastný, neslaný pan předseda Fiala, může se s nárůstem preferencí zase rozloučit. Takové, jím předváděné, tanečky totiž voliči nemívají v oblibě.

P. Burda 8.2.2018 13:47

Re: Pane Jelínku,...

Důvodů, proč ony "obskurní straničky" dělají drahoty je několik.

1) Všeci kradnú - ač to Babiš možná neřekl přesně takto, tak významově tato dvě slova odpovídají jeho skutečným výrokům. Budete v jednom kolektivu s někým, kdo tvrdí, že jste zloděj?

2) Slib voličům, že nepůjdou do vlády s trestně stíhanou osobou (nebo s ANO jako takovým)

Takže stojí před problémem. Ztratit voliče, když nedodrží slib, nebo získat voliče "konstruktivní spoluprací" s ANO. Bude více ztracených, nebo získaných?

J. Vlček 8.2.2018 14:39

Re: Pane Jelínku,...

Nejpřitažlivější podívaná je na ty, co vyřknou nějaká zaklínací slůvka, a pak na nich rajtují, jak čert na kobyle. Ti co si nejvic nakradli, těch se Babiš tou svojí poznámkou nejvíc dotknul. A stejně je to i s nějakým slibem voličům. Budou si tak dlouho hrát s trpělivostí voličů, až jim jejich voliči nakonec řeknou: Milé straničky, polibte si preference.

V. Steiner 8.2.2018 12:10

Jmenování Andreje Babiše.

Zajímalo by mne co by se stalo,kdyby Babiš oznámil prezidentovi,že není schopen vládu sestavit a nikdo další z hnutí ANO by pověření nepřijal.

V. Pokorný 8.2.2018 12:03

Pro

předčasné volby já jsem. Aspoň by z parlamentu zmizeli okopávači, většina kolaborantů s vedením EU a s USA a jejich posluhů. Vyčistilo by se trochu v politice, zmizely by TOP a STAN, ČSSD a KDU-ČSL.A předseda Pirátů pan Bartoš by si mohl, dál užívat na provokacích poloteroristické Antify. Jak jsem to zaznamenal. To může vykládat teď jak chce, že ne. Že to já ne, to von. Piráti by mohli taky vypadnout z parlamentu.Jsou to vítači muslimských tlup. Beztak jsou jen přívěšek těch tzv. demokratických kolaborantských stran z tzv.demokratického bloku. Fuj.

M. Mikulec 8.2.2018 11:32

Nevadí mi

chodit k volbám, když jsem v Čechách. Většinu mého života se mě nikdo na nic neptal, k volbám za komunistů jsem nechodila, vyhráli to i beze mě. Teď mám volby ráda. Pan prezident řekl, že pár měsíců od parlamentních voleb vypsat nové by nebylo pěkné: byla by to degradace voličů, aby tedy volili znovu a lépe. To je sice pravda, ale vláda v demisi bude a asi musí dělat nevratné kroky, a taková rozhodnutí, která ovlivní i další generace, a s jakou zodpovědností? S parlamentní i voličskou nedůvěrou?

O. Roldán 8.2.2018 23:39

degradace voličů? Cože? Je to čistá demagogie!

Volby jsou jako jakékoliv jiné rozhodnutí ve více lidech. Třeba v rodině. Když doma zvolíte nějaké řešení a to řešení se po pár měsících ukáže jako totálně nefunkční - tak taky neprohlásíte, že by to byla degradace vašeho původního rozhodnutí a nic se neděje.

Naopak - sednete si znovu nad problémem a vyzkoušíte něco nového.

Je evidentní, že pravděpodobnost složení funkční koalice byla od začátku malá a počínání všech zúčastněných tuto šanci zmenšují každou minutou.

Chcete snad 4 roky vlády ANO bez důvěry parlamentu?

P. Grigar 8.2.2018 10:47

POLITIKA: Předčasné volby? Nic než strašák.

Kalkulace p.Jelínka má jednu podstatnou chybu. Miloš zeman už znovu kandidovat nebude, jeho hlavním cílem po celé období presidentského mandátu může být, a zřejmě také bude, snaha o zanechání co nejlepšího dojmu pro občany.

Aby měli na co vzpomínat, až tu nebudu..

Takže bych jeho příklon k předčasným volbám vůbec nevylučoval.

P. Burda 8.2.2018 13:50

Re: POLITIKA: Předčasné volby? Nic než strašák.

Obávám se, že pan Zeman ctí heslo "I špatná reklama je reklama, hlavně, že se o nás mluví."

E. Erat 8.2.2018 15:59

Re: POLITIKA: Předčasné volby? Nic než strašák.

Dobré heslo starých zkušených obchodníků.

Š. Hašek 8.2.2018 9:52

Pane Jelínku,

přání otcem myšlenky, nejen u Vás. Viz poslední odstavec!

Vy opravdu věříte svým přáním, že "občané vyženou Babiše, když ho předtím jasně zvolili"?? Vy opravdu jste věřil, že ti "správní občané vyženou Miloše Zemana"?? Vy si opravdu myslíte, že se najednou přeskupí voliči do jednoho šiku a zvolí všichni Fialu, nebo Feriho s Kalouskem?? Nebo nějakou STAN!!??

Ale pište dál, rád si počtu takové ty "neotřelé" pohledy na věc. Makejte. To víte, politologů na každém rohu, víc než schopných politiků. V televizi se už ani "nezprávuje", tam se furt "politologuje". Pozn. Takhle tvoří slovesa maďarština, jazykově (nejen) mám bývalé R-U docela rád.

Jsem nevolič Babiše. Ale vlastně proč to říkám? Zatím nevolíme manifestačně.

J. Karlík 8.2.2018 11:38

Re: Pane Jelínku,

Pan Jelínek dělá svou práci. Myslím, že špatně. Je polickym politologem. Myslím, že politolog musí být nestranný. Jinak jeho úvahy nemají smysl. To mohu číst stranický tisk své politické strany. A nemohl by napsat takovou blbost, aby Babis ustoupil v zájmu čehosi. Jenomže ANO je s Babisem silnější. Naopak ODS je s Fialou slabší. Když ustoupí pan prof. p. Klausovi ml., bude vše trochu jinak. Lépe pro Českou republiku. Ale to bychom na ODS chtěli moc. Ať ustoupí vítěz voleb!

F. Navrátil 8.2.2018 9:45

Konstanta Jelinek.

Babiš si nechává otevřené všechny cesty. Předčasné volby není možné ignorovat, pokud se nepodaří sestavit funkční vládu s většinovou podporou. Jisté jsou v této souvislosti dvě věci. Za prvé, Babiš nekonzultuje s politologem Jelínkem své postupy. A za druhé, Jelínek se ve svých politologických fantaziích mýlí vždy. To je konstanta!

Š. Hašek 8.2.2018 10:01

Re: Konstanta Jelinek.

Stojí za to si počíst Fialu, Udženiju. Jejich rozhovory jsou složeny ze slov vydírá, trucuje, nespolupracuje, jedná i s okamurovci, jedná drze se všemi stranami v parlamentu, ........ . Nějak jsou v ODS slabší v počtech a politickém řemesle (nikoliv politologickém).

Mohu snad něco špitnout, krom posledních voleb jsem dlouholetý volič ODS. Snad se mladému Klausovi něco povede, třeba v budoucnu. To mám volit Fialu/Němcovou jen kvůli Klausovi?

Jelínek je typický politolog třetí jakosti, nevydělal by si na chleba, kdyby tady nebyla TVspacáková, rovněž třetí jakosti. Nemá nic společného s levicovostí, inteligence přímo nesouvisí s politickým názorem (krom extrémů).

I. Mentlík 8.2.2018 9:09

Promiňte, ale ještě bych se chtěl zeptat

Zatím jsem, od vás, chytrých komentátorů, nezaznamenal následnou spekulaci.

Funkci předsedy poslanecké sněmovny nechtěly "demokratické" strany svěřit zástupci ANO se zdůvodněním, že ve třetím kole sestavení vlády bude mít automaticky přednost pan Babiš. A já se ptám, proč by zrovna jeho měl po dvou neúspěšných pokusech Radek Vondráček pověřit ?

A tak mi sdělte Váš názor na to, kteří představitelé aktuální "demokratické" opozice se o tuto roli porvou a jak to budou bez vítěze voleb chtít provést ? Za odpověď bych byl vděčný, zkuste na toto téma provést rozbor v některém svém dalším příspěvku.

J. Karlík 8.2.2018 11:51

Re: Promiňte, ale ještě bych se chtěl zeptat

Tkz. demokr. strany nechtěly R. Vondráčka z prostého důvodu - první dva pokusy by zametly, třetí pokus by dostal prof. Fiala. Tyto průhledné tanecky však v zárodku zastavil prezident a demokratům zbyly oči pro pláč. Tak melou o trestně stíhaném. Z 10 let staré žádosti o dotaci, které by si jinak nevšiml nikdo z dnešních spravedlivých.

T. Kočí 8.2.2018 15:18

Re: Promiňte, ale ještě bych se chtěl zeptat

Už jste Vondráčka slyšel mluvit?

P. Čech 8.2.2018 9:00

Vidím to jinak, pane Jelínku

Sněmovnu může podle ústavy rozpustit prezident. On sice řekl, že to neudělá, ale již neřekl, kdy to neudělá. Pokud nechce, ab ypo celé volební období vládla vláda bez důvěry parlamentu (v demisi), což je možné, ale nevídané, bude tuto eventualitu jistě zvažovat. Nechme se překvapit, nepředbíhejme. Své slovo zde má ještě předseda sněmovny.

I. Mentlík 8.2.2018 8:41

Proč strašák ?

A kdo se ho bojí?

Že volby nevyhrálo ANO (s čím tak asi), ale Babiš, je snad zřejmé. Nevidím důvod, proč by vítěz měl přistoupit na podmínky poražených, vy snad ano ? Vláda bez důvěry je pro "demokraty" nepřijatelná a nepředstavitelná. Můžete mi sdělit, co budou dělat, když nebudou chtít předčasné volby ?

P. Čech 8.2.2018 9:03

Re: Proč strašák ?

Přilezou po kolenou za Babišem. Dobře totiž vědí, že v případě předčasných voleb odejdou ze sněmovny TOP 09, KDUČSL a STAN. Minimálně těnto třem jde o kejhák.

A. Alda 8.2.2018 16:00

Pro mne nejsou předčasné volby žádný strašák.

Ba dokonce bych je spíše uvítal.

https://www.youtube.com/watch?v=aWT2eq64nAA

V. Kotas 8.2.2018 5:12

Už zase kecáš, Jelínku !

Stačí sestavit vládu tak, aby ji sněmovna neschválila a po třetím pokusu nastupují volby. Těžko by nechali Babiše vládnout 4roky v demisi.