16.5.2021 | Svátek má Přemysl


Diskuse k článku

POLITIKA: Po jaké a kam?

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
franta 19.6.2006 11:58

Opravdu by mě zajímalo

jak by pro anglosaský většinový systém zvedali ruce naši poslanci napříč politickým spektrem kdyby opravdu došlo na lámání chleba. Oni jsou si totiž velmi dobře vědomi, že by potom museli o své znovuzvolení skutečně bojovat a už by nestačilo se jen díky vnitrostranickým intrikám nechat napsat na přední, téměř stoprocentně jisté místo kandidátky.  

Shob 19.6.2006 15:04

Re: Opravdu by mě zajímalo

Vetsinovy system uz davno snemovnou prosel. Prosadila ho ODS s CSSD nekdy v roce 1999 diky opozicni smlouve - byl to jeden z ustupku, za ktery ODS umoznila CSSD vladnout. Po stiznosti Vaclava Havla u ustavniho soudu soudci (dosazeni Havlem) tento system zamitli a oznacili za protiustavni.

EG 19.6.2006 17:06

Re: Re: Opravdu by mě zajímalo

to nemělo nic společného s většinovým systémem, šlo jenom o posílení velkých stran. Kouzlo většinového systému v Čechách by nebylo v lepších vládách - ty by možná byly první dvě období ještě horší a plné Jandáků. Ale ve výhledu by nutně došlo ke změně personální kultury partají. Osobní odpovědnost jednotlivců za volební výsledek v jednomandátových obvodech by preferovala výrazné osobnosti, poměrný systém preferuje aparátčíky a zákulisní vyjednavače. Ostatně čtenář už to pár příspěvků níž taky tak vidí.