9.8.2020 | Svátek má Roman


Diskuse k článku

POLITIKA: Než důchodovou reformu...

Když na podzim loňského roku vyšla první zpráva Národní rozpočtové rady, dostala od premiéra čočku. Prý je neseriózní a lidi jen straší. Za „ne zcela korektní“ ji označilo i ministerstvo financí.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

 0
Jste přihlášen jako


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

Zbývá 2000 znaků nebo 10 odstavců.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Urban 17.6.2019 17:46

Ne, že bych chtěl hájit

poněkud nerašínovskou fiskální poliku české vlády.

Na druhou stranu mě jaksi nenapadá, jaká reforma by měla vyřešit český demografický problém.

J. Jurax 17.6.2019 18:43

No, reforma - zákaz prodeje antikoncepce a nařízení povinných nechráněných styků pro všechny zletilé domorodce aspoň pětkrát týdně.

J. Kouřil 17.6.2019 19:09

Re: Ne, že bych chtěl hájit

Škoda. A přitom je to tak jednoduché. Umožnit mladým, aby měli kde bydlet a mohli si založit rodinu bez obav, že skončí pod mostem, protože nebudou mít z čeho splácet 5 mil. hypotéku na byt. Třeba osvobozením mladých pracujících rodin od daní z mezd, než jim děti vyrostou.

J. Jurax 17.6.2019 19:34

No, díky odpočtu na vyživované osoby ten, kdo má děti na sebe napsané, neplatí té daně z příjmu moc. Může ji mít dokonce zápornou.

J. Kouřil 17.6.2019 21:01

Re:

To je ale žvást. Na 2 děti dělá odpočet cca 2000 kč. Záporný by byl tak při autobusu dětí.

J. Kouřil 17.6.2019 17:26

Neřeště důchody,

nevytvářejte pseudoproblémy. Řešte rozházené a rozkradené stovky miliard ze státního rozpočtu.

L. Novák 17.6.2019 17:29

Re: Neřeště důchody,

Jste Babišův volič? Tak to řešte! :-P

V. Liptovský 17.6.2019 17:34

Re: Neřeště důchody,

Je to tak! Ale my, dôchodcovia, to už asi nevybojujeme - hoci ešte máme vojenský výcvik. Ale ešte by som si s SA-58 nejako poradil (sborka a rozborka - už si nepamätám - norma 11 sekúnd?, viac? - už neviem, pripomente)...

V. Liptovský 17.6.2019 16:56

Dôchodcovia prekážajú politikom...

...panebože, aký by bol život bez nich ľahší! Bolo by viac na rozkrádanie... Neviem, aký je vzorec pre zvyšovanie dôchodkov v Česku, ale na Slovensku asi pred tromi rokmi prijali vzorec zvyšovania viazaný na infláciu... Nie na zvyšovanie miezd (akurát nastal pomerne prudký rast), ako to bolo predtým, keď mzdy nerástli, ale rástla inflácia. Takže - zasa odrbávajú najchudobnejších - svojich otcov a starých otcov... Keby sa situácia zmenila, nepochybujem, že by prijali opak... Inak, všetky tie koniny o tom, že na dôchodky nebude - a kde je zvyšovanie produktivity práce, robotizácia a automatizácia, ku ktorým sa tak vehementne hlásia?

L. Novák 17.6.2019 17:32

Re: Dôchodcovia prekážajú politikom...

Postupující byrokratizace (nejenom) veškerých výrobních a výdělečných činností a zvyšování zdanění likviduje i hypotetický růst produktivity v oblastech vámi jmenovaných.

V. Liptovský 17.6.2019 17:49

Re: Dôchodcovia prekážajú politikom...

Ešte mi o tom hovorte... Územná reorganizácia a ďalšie reformy na Slovensku znamenajú, že počet štátnych úradníkov je prinajmenšom štvornásobný, ako bol v rolu 1989. A to sme vtedy nadávali na štátnu byrokraciu... A k tomu pristupujú aj ďalšie sféry, ktoré sú závislé od politikov - takže je jasné, o čo ide... Ale budem trošku aj odporovať - žiaľ, "výrobní a výdělečné činnosti" sú jediným zdrojom na krytie nákladov... Tam problém nevidím - vidím ho v bujnení byrokracie štátu.

P. Urban 17.6.2019 17:57

To je pravda

kde je to zvyšování produktivity práce, robotizace a automatizace?

Za prve, možná to nejde tak rychle, jak si někdo myslí.

Za druhé, ono je toho dnes nutné financovat podstatně víc. Pokud bychom například měli zdravotnictví na úrovni začátku devadesátých let, kdy se nedělaly bypassy (například), pak by to znamenalo jednak nulové náklady na ty bypasy, jednak méně důchodců.

Že by bylo více na rozkrádání? Možná. Otázka je, kolik a kde se toho vlastně rozkrade. Na můj vkus je tu příliš mnoho lidí, kteří tomu rozumí "zásadně" a příliš málo těch, kteří to jsou schopni jakž takž konkrétně vyčíslit, aniž by generovali ze vzduchu.

"Zásadní" pochopení má ovšem jednu výhodu. Umožňuje pochopit "koniny", aniž bychom je museli doopravdy vyvracet.

V. Liptovský 17.6.2019 18:26

Re: To je pravda

Problém je v tom, že "zásadní pochopení" nič nerieši. Ak sa tu istá politická garnitúra pasovala do pozície "všeznalcov a všemocných", nech si to teda rieši pod naším zrakom! Kde vzali pocit, že oni sú tí "povolaní"? Preboha, veď v skutočnosti ide o ľudí druhej kategórie - morálne aj intelektuálne (a to som proti takýmto "škatuľkovaniam").

P. Urban 17.6.2019 19:01

Politická garnitura

Nechci ji hájit, ale já měl tentokrát na mysli spíš její kritiky. Kritiky v této diskusi. Nevím, jak morálně (politik dělá s lidmi, ne s anděly), ale intelektuální první kategorie jest velmi vzácná...

V. Liptovský 17.6.2019 19:27

Re: Politická garnitura

Žiaľ, naša všeobecná skúsenosť (česť výnimkám - ale obávam sa, že takmer neexistujú) napovedá, že do politiky vstupujú veľmi podivné indivíduá - skrátka, na "rozviedku" by som s nimi nešiel. Ale z princípu - mám milovať človeka, ktorý ma chce ovládať a diktovať mi? Veď to je scestné... My sme vari horší? Ibaže nechceme nikoho ovládať a nechceme sa na nikom priživovať... Milovať politika je doslova zvrátené... O čo ide? Vari som lepší, ak uznávam úspešného politika?

J. Macků 17.6.2019 14:17

Měl by být zachován přirozená vztah rodičů a dětí a stát

by se do toho měl plést co nejméně. Místo aby vláda své občany nabádala k logickému lidé milujte se a množte se, aby se o Vás měl kdo postarat, až na to nebudete mít síly, vytváří proti rodinám a dětem překážky a fňuká. Nanejvýš je ochoten nějaké cizozemce dovézt a vydávat je za Čechy. Po tisíce let byl přirozeným způsobem péče o méně mohoucí pomoc jejich dětí. To se za socialismu a možná už dříve za kapitalizmu zrušilo a nahradilo tím nejdražším, co je, péčí státu.Je logické, že to funguje mizerně a že je to neufinancovatelné, zvláště, když ubývá těch mladších a přibývá těch starších.

V. Čermák 17.6.2019 16:52

Re: Měl by být zachován přirozená vztah rodičů a dětí a stát

Jen prázné pindy. Jak by se asi měli děti postarat o rodiče, když mnohdy nemají sami peníze ani na hypotéku a další nezbytné věci. Mnohdy musí pomáhat dětem naopak rodiče. Poslední dobou toho nefunguje mnohem víc, než starost o důchodce. Na vině není ani tak Kapitalismus, jako Kapitalisté, budoucí hrobaři Kapitalismu...

L. Novák 17.6.2019 17:33

Re: Měl by být zachován přirozená vztah rodičů a dětí a stát

Babiš, váš milovaný vůdce... :-P

I. Hájek 17.6.2019 21:51

Re: měl by být zachován přirozený vztah rodičů a dětí -

Jenže pokud by se měly děti postarat o své rodiče, pak by se mělo snížit daňové zatížení. No a ty děti by na starost o rodiče měly finance a staraly by se o rodiče levněji než stát, tak to bylo do Bismarka. Platil se desátek - tj 10% daně z příjmu a nyní nás "vrchnost" na daních stojí řádově 6x více.

P. Urban 17.6.2019 18:06

Přirozený vztah rodičů a dětí

dobře dokumentují například archivy vrchnostenských soudů z časů Marie Terezie. Velkou část jejich agendy tvořily spory mezi hospodáři a výměnkáři. Můžeme jen hádat, kolik starých lidí nemělo energii to k tomu soudu hnát.

Jak se možná už tehdy říkalo, jedna matka uživí deset dětí, deset dětí neuživí jednu matku. Ne že by to bylo pokaždé tak hrozné, ale spolehnout se na to nedalo.

Zajímalo by mě, jak dnešní vláda vytváří proti rodinám překážky. A která vláda kdy v dějinách zlepšila demografickou situaci své země výzvami typu "milujte se a množte se".

V. Petr 17.6.2019 20:44

Husákova vláda zlepšila demografickou situaci konkrétními

opatřeními, ač motivovanými politicky. To trvalo až do roku 1978, kdy masově zdražila věc i pro děti!

V. Petr 17.6.2019 13:40

Mimochodem, ukažte mi ve dvacátém století v naší zemi

40 let, ve kterých by nedošlo k veliké inflaci, nebo dokonce "měnové reformě." A při "měnové reformě" roku 1953 komunisté, mimo jiné, ukradli také penzijní fondy!

J. Dobrý 17.6.2019 17:00

Re: Mimochodem, ukažte mi ve dvacátém století v naší zemi

Nejen v nasi zemi, vsude je to stejne.

V roce 1955 stal mcDonald burger ve statech $0.15.

Co dnes koupite za $0.15?

Takze minimalni vynos, se kterym ma smysl setrit je ve vysi inflace. Lonsky rok ekonomika rostla, presto ANI JEDEN z ceskych duchodovych fondu na inflaci nestacil. Tovarna na znehodnoceni uspor.

J. Dobrý 17.6.2019 17:09

Re: Mimochodem, ukažte mi ve dvacátém století v naší zemi

Pro ilustraci. Cedule je z roku 1960

https://www.eclectecon.net/2015/03/mcdonalds-menus-the-1960-version.html

V. Liptovský 17.6.2019 17:14

Re: Mimochodem, ukažte mi ve dvacátém století v naší zemi

Spýtal sa niekto, na čo sa použili peniaze zo štátneho rozpočtu po roku 1989, ktoré boli rozpočtované zvlášť na dôchodkové účely? Išlo o peniaze, ktoré sme odvádzali každý mesiac zo mzdy... A boli zvlášť evidované - no, nenazývajme to fondom. Stačí sa pozrieť do ktorejkoľvek štatistickej ročenky z toho obdobia. Rástli z roka na rok...

L. Novák 17.6.2019 17:35

Re: Mimochodem, ukažte mi ve dvacátém století v naší zemi

Na zvýšení důchodů...

V. Kotas 17.6.2019 17:42

Re: Mimochodem, ukažte mi ve dvacátém století v naší zemi

Jako fór dobrý.

L. Novák 17.6.2019 17:43

Re: Mimochodem, ukažte mi ve dvacátém století v naší zemi

Tak si to spočítejte... :-P

V. Petr 17.6.2019 13:20

Především je zapotřebí propopulační politika

To třeba znamená znemožnit zeleným jejich SABOTÁŽE bytové výstavby.

A pak je třeba ZLIKVIDOVAT neustále MOHUTNĚJÍCÍ parazitický sektor v podobě nadbytečných úředníků, parazitických neziskovek a fotovoltaických tunelářů. To dohromady představuje přínos minimálně 100 miliard ročně!

Odstranit dávky pro nemakačenky, kdo nechce pracovat, ať nebydlí a nejí!

A samozřejmě, nedovolit zeleným aby kur** našii ekonomiku, to jsou další minimálně desítky miliard.

Možná bychom se tak mohli na těch chybějících 222 miliard dostat!

V. Čermák 17.6.2019 13:05

Babiš Maká, Šictářová tlachá.

Úporná šiřitelka polopravd, které jsou horší než lži. Nudí se v mateřství, a tak píše, rozumí všemu a taky všechno kritizuje. Vypadá to, že ona jediná je ta chytrá a ostatní jsou ti hloupí. Postarat se o důchodce je důležitější než jakási reforma. A to Babišova vláda dělá, na rozdíl od všech předešlých vlád, dobře. Peněz je čím dál víc a bude jich ještě víc, a proto není důvod se obávat o důchody za x let. Až to bude nezbytné a až to budou taky všichni vidět, že je to nezbytné, změní se prostě daňové odvody podle potřeby a všichni s tím budou souhlasit. Tato situace zatím ovšem zdaleka nenastala, taky něco v současnosti radikálně měnit je nemožné. Takže jen obvyklý strašící prostor pro kecálky všeho druhu.....