2.6.2024 | Svátek má Jarmil


Diskuse k článku

POLITIKA: Neústavní volební systém?

Senátoři za STAN a také Eliška Wagnerová, někdejší členka Ústavního soudu, poslali stížnost na systém voleb do Poslanecké sněmovny k Ústavnímu soudu. Stěžují si na „nerovné podmínky“.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Rudolf 8.12.2017 8:04

Katastrofální úlet

Pletete si autore institut "podání kandidátní listiny" s "připojením svého podpisu" pod peticí, podporující kandidátní listinu. Kandidátní listinu může dle zákona podat každý občan jen jednu, zatímco svůj podpis podpory kandidáta může připojit třeba pod všechny petice, což může učinit i každý poslanec či senátor.

Že takto čte zákon Eliška Wagnerová je přece naprosto v pořádku, je to její svobodný názor a teprve soud (možná nakonec i ten ústavní) rozhodne o tom, zda ho čte správně. Nic nedemokratického či špatného v tomto případě nedělá. Kritika nebyla přípustná za minulého režimu, v tom už ale dávno nežijeme.

R. Gramblička 8.12.2017 8:27

Re: Katastrofální úlet

Takže nějaký konkrétní senátor podal dvě kandidátní listiny? Já měl zato, že se řeší pouze podepsání se stejných senátorů na víc listin, aniž by je podávali

P. Rudolf 8.12.2017 8:36

Re: Katastrofální úlet

Vidím, že v tom máte stejný hokej, jako autor článku.

J. Pospíšil 8.12.2017 12:44

Re: Katastrofální úlet

Senátor když podepíše kandidátovi, tak on osobně (spolu s dalšími) toho kandidáta navrhuje. To není podpůrný podpis na petici.

P. Maleček 8.12.2017 7:30

Už aby byl ten současný ústavní bordel popřen.

Principem demokratických voleb je rovnost hlasů. Ale v dnešním systému je hlas voliče méně vlivných stran sotva poloviční. Taky proto se Babiš může prsit 2x násobkem mandátů oproti demokratickému bloku ODS, ldovců, STANu a TOPky. Přesto, že ten volilo srovnatelné množství voličů.

Pak o výsledku voleb, tedy demokracii nerozhoduje síla myšlenek ale síla eněz narvaných do volební kampaně. Získaných třeba dojením státu, že konliháři.

V. Novák 8.12.2017 9:59

Re: Už aby byl ten současný ústavní bordel popřen.

D'Hondtův systém prosadila ODS spolu s ČSSD za opoziční smlouvy v představě, že budou nejsilnější na věčné časy a nikdy jinak.

Můžou si stěžovat jedině samy na sebe.

P. Maleček 8.12.2017 11:56

Re: Už aby byl ten současný ústavní bordel popřen.

No tak úplně to pravda není. Faktem však je, že už tenkrát jejich sebevražedné kutění finacoval Babiš, když obě partaje uplácel za jimi v jeho prospěch prováděná šméčka na státním.

Z. Koutecký 8.12.2017 19:13

Re: Už aby byl ten současný ústavní bordel popřen.

Stačilo by nic nepřepočítávat a přidělit mandáty prostě v poměru počtu získaných hlasů, nebo použít motodu percentilů jak je obvyklé pro vyrovnání nestejných podmínek testů na všech VŠ.

P. Čech 8.12.2017 6:12

Popření ústavního pořádku???

Náš ústavní pořádek odporuje sám sobě, stejně tak i samotná ústava. Čl. 56, odst.5 ústavy odporuje nejméně dvěma článkům Listiny základních práv a svobod. Čl. 2, odst. 1 odporuje čl. 5 téže ústavy. Čl. 2, odst 4není uznáván, poslancům a jiným politikům je upíráno právo z tohoto čl. a odstavce vyplývající a jsou z tohoto titulu vyšetřováni. Mnoho článků ústavy je neustále porušováno, zejména čl.23, odst.3, kdy jsou jednotliví poslanci jejich politickými stranami nuceni k porušování jejich ústavního slibu .Politickými stranami, ale i hnutími je zásadně a neustále porušován čl. 26 ústavy a to tím, že jejich poslanci jsou nuceni vykonávat jejich mandát nikoliv v zájmu "všeho lidu", ale v zájmu jeich stran a hnutí. Čl. 2, odst.1 je lživý. Lid nevykonává svou moc prostřednictvím moci zákonodárné, výkonné a soudní protože tyto, jinak demokratické moci, jsou pod přímým vlivem politických stran a hnutí. A tak bych mohl dlouze pokračovat. Celý náš politický systém (nemá se skutečnou zastupitelskou demokracií mnoho společného) je pouhým konglomerátem kozopsa a chytré horákyně, socialismu a anarchie.. Se skutečnou demokracií má společnou pouze vyšší ( v mnoha případech až moc) míru svobody. O jakém popírání ústavního pořádku se tedy jedná?????

P. Dvořák 8.12.2017 1:20

Proč nejvíc řvou myši?

Neměli by řvát lvi?

P. Čech 8.12.2017 6:43

Re: Proč nejvíc řvou myši?

Proč nejvíce řvou myši? Protože jim je dovoleno řvát. Protože jim to ti lvi dovolují. Protože je porušován základní demokratický princip a to ten, že menšina musí vždy ctít vůli většiny. Protože ona menšina, tvořená v roce 1992 komunisty a "bývalými " komunisty, stvořila právnický paskvil, který následně schválila a nazvala ústavou České republiky. "Myš, která řvala". Viděl jste zen film?

P. Dvořák 8.12.2017 7:41

Re: Proč nejvíc řvou myši?

Film byl nádherný a mám takový dojem, že ho už nikdy neuvidím. Je příliš alegorický :-))

V. Novák 8.12.2017 9:57

Re: Proč nejvíc řvou myši?

Proč nejvíc štěkají malí psi?

Protože velcí štěkat nemusí...