28.5.2020 | Svátek má Vilém


Diskuse k článku

POLITIKA: Město nesmí podnikat

Strana zelených představila novou vizi pro budoucí rozvoj Prahy. Hlavní město má podle nich spasit kariéra developera. Pražané, bděte!

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Řazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 80, poslední: 20.9. 2016 11:23, přehled diskusí

P. Švejnoch 19.9.2016 14:50

Re: Nejen Frauknecht, ale i pan Švejnoch

Pane Aldo, to je sice hezké, co tu píšete, ale:

ad "obce" - používám výraz obec v jeho nejširším smyslu, tedy i pro stát

ad "za komunistů obce nepodnikaly" - máte pravdu, "podnikal" stát (viz odst. výše).

A pointa vůbec není v tom, jak to bylo za bolševika "de iure", pointa je v tom, že "podnikání" za peníze vybrané od daňových poplatníků nefunguje z několika důvodů (které jsem zmínil v mém příspěvku z 7:36, tuším), a že bolševické "obecní/státní podnikání" je toho jasným důkazem. A dále v tom, že nazývat mě bolševikem, na základě toho, že nechci, aby jakákoli obec (tedy včetně státu) "podnikala" za moje peníze, je poněkud zcestné, protože bolševika ilustruje postoj přesně opačný.

A "šílený útlak" ve vztahu bolševický stát versus bolševická obec (třeba i pro Vámi zmíněnou provázanost obou), no, to už mi přijde poněkud mimo i jakoukoli básnickou licenci...

A. Alda 19.9.2016 15:32

To, že slovům přiřknete špatný význam,

nedělá z Vašich názorů pravdu.

Slovo obec nemá žádný nejširší význam. Zkuste nahlédnout do etymologického slovníka jazyka českého.

Vy vůbec netušíte, co to je obec. Vy žijete svým duchem v době národních výborů, které ovšem nebyly orgány obcí, ale orgány státu.

Stát není žádná obec. Zatímco obec je institucionalisované sousedství, stát je depersonifikovaná moc. Ale to je na Vás zjevně moc složité.

P. Švejnoch 20.9.2016 8:41

Re: To, že slovům přiřknete špatný význam,

Ale jděte, milý pane Aldo...

To, že Vy přikládáte slovům význam ryze právnický, ještě neznamená, že máte pravdu.

A i kdybyste se rozkrájel, tak dokonce ani kdybych tu Vaši "pravdu" uznal, tak to nic nemění na mých argumentech proti "obecnímu podnikání".

Takže až si zase budete chtít popovídat o etymologii či sémantice, místo o problému samém, tak se klidně ozvěte... :-)

A. Alda 19.9.2016 13:42

Autor je pouze zoufale nevzdělaný.

Jako čeští bolševici v ́48.

P. Maleček 19.9.2016 6:59

Město ano, Praha ne.

Město demokraticky, zákonně a hospodárně vedené ano. Praha, jak plyne z výše uvedeného, ne.

P. Švejnoch 19.9.2016 7:39

Re: Město ano, Praha ne.

ŽÁDNÁ obec (obec v tom nejširším slova smyslu: od vesničky přes město až po stát) nemá podnikat. Důvody jsou v zásadě dva (které se ovšem větví na množinu dalších "poddůvodů"):

Jednak obec vždy hospodaří s cizími penězi, které jsou jí svěřeny výhradně na poskytování služeb, které z nějakých důvodů nemůže poskytovat soukromý subjekt, a které jsou tak nějak tradičně či samotným smyslem obce definované (v podstatě pouze dvě oblasti: infrastruktury a vnější a vnitřní ochrana. Plus možná zdravotnictví, ale já osobně jsem i v tomto proti).

Podnikání je vždycky riziková činnost, a když někdo hospodaří s cizími penězi, má tendenci být v lepším případě lehkomyslný, v horším případě peníze utopit v nějakém "blahodárném" projektu (o kterém je už předem jasné, že bude nerentabilní), a v nejhorším případě je rovnou rozkrást. Jak vypadá "podnikání na účet daňového poplatníka" je možné se přesvědčit v téměř každém městě - peníze jsou vkládány do zcela nesmyslného "podnikání".

Druhak pokud obec vstupuje na jakýkoli trh otevřený soukromým subjektům s "dopingem" vybraných daní za zády, nutně deformuje trh a tím zmenšuje prostor pro manévrování jiných (soukromých) subjektů.

Obec nemá NIKDY podnikat.

M. Šejna 19.9.2016 8:13

a jejda, "pravičák" Švejnoch netuší ...

"pravičák" Švejnoch netuší, že obce a města vlastní stovky hektarů pozemků. Vlastní školy, školky, ale i budovy. Je tedy v jejich pravomoci s tímto majetkem hospodařit a podnikat. A doufám, že jim to nikdy nezakáže žádný pseudopravičák s bolševickými představami o podnikání.

P. Švejnoch 19.9.2016 10:30

Re: a jejda, "pravičák" Švejnoch netuší ...

Vy, milý pane Šejno, jste vážně srandovní. Opravdu nechápu, proč musíte být v opozici vždy a za každou cenu. A zejména nechápu (jak jsem se již několikrát zmínil) proč tak činíte v oblastech ekonomických, kde nevíte ale lautr nic...? :-)

K věci: ad "hektary pozemků" - buďte ujištěn, že o "hektarech" tuším. Moje tušení či vědomost je ale úplně irelevantní. Otázka totiž zní, jestli je dobře, že obce vlastní "hektary" (vhodné k podnikání). Odpověď zní, že nikoli. A totéž platí o Vámi nespecifikovaných budovách - z důvodů, které jsem zmínil výše (a které jste, ve svém zanícení, jaksi zapomněl vyvrátit).

ad "školy, školky" - pominu-li to, že školství by nutně nemuselo být v gesci obce (podobně jako zdravotnictví), pak nerozumím Vaší představě, že obec má vlastnit školy a školky za účelem podnikání...? Jak by to, podle Vás, mělo vypadat v praxi? Ve dne školka, v noci bordel? V jedné části školka, v druhé části třeba truhlárna? Nebo jak si to představujete?

A máte-li pocit, že moje představa o tom, že podnikat mají výhradně soukromé subjekty, je bolševická, pak musím trochu korigovat svoji úvodní větu: Jste, milý pane Šejno, nejen srandovní, ale navíc ještě naprostý moula, který vůbec, ale vůbec neví, co vlastně píše... No, hlavně když můžete "ekspertně" oponovat, že... :-)

M. Šejna 19.9.2016 10:46

milý pane Švejnochu, Vy jste vážně srandovní ...

... když si myslíte, že obce nemají vlastnit nemovitosti vhodné k podnikání. Takže co s nimi, milý pane Švejnochu? Zkuste zabrouzdat v katastrální mapě Prahy a budete žasnout, jako lukrativní nemovitosti jsou v majetku města Prahy. Mnohé tyto nemovitosti Praha pronajímá, což je ale podnikatelská činnost. Vy byste to zakázal?

teď přišel Vámi nenáviděný politik s návrhem, že by město mělo plnit i funkci developera. Odhlednu-li od toho, že tuto funkci už dávno plní ve formě spolupráce s velkými developery, kdy z této spolupráce má finanční zisk, pak se od Vás dozvídám, že i toto je vlastně špatně.

Takže co navrhujete s obecními nemovitostmi, milý pane Svejnochu?

Pokud jde o školství, tak to není o podnikatelské činnosti, ale je to obecním vlastnictví nemovitostí, které autor článku neuznává a odmítá to.

J. Lepka 19.9.2016 10:54

Re: milý pane Švejnochu, Vy jste vážně srandovní ...

No vidíte, sám napíšete, jak lukrativní činnost je pronajmout obecní nemovitost. Tak mi zkuste nějak objasnit, jak bude pro město lukrativní nájemce vypovědět, zbudovat tam dotované obecní byty a přidělit potřebným? Moje zkušenosti s OPBH a podobnými socialistickými podniky vypovídá o nezměrné korupci a jediné pomoci - sám sobě.

M. Šejna 19.9.2016 11:09

pane Lepko

odkdy developer buduje byty pro to, aby je pak pronajímal jako sociální bydlení? Zdá se, že jste vůbec nepochopil podstatu developerské činnosti.

M. Prokop 19.9.2016 9:12

Re: Město ano, Praha ne.

Ano.

Jenže, těch, kteří se buďto těší, že jim z obecního neefektivního hospodaření "kápne" je mnoho. Bohatých i chudých.

J. Schwarz 19.9.2016 6:55

Nedivím se

že Stropnického / a následně Hollana / vyhodili v Brně z hospody. Levičáci jejich typu sice neustále žvaní o demokracii a kultivované politické debatě a o tom, jak v Brně mají mít místo všechny "názory" ale jaksi jim nedochází že už jejich názory jsou nejen nekultivované, neslušné, ale i agresivní a násilnické. Levičácké nápady určité lidi obrat a jiným to rozdat vůbec nejsou ekvivalentní obraně napadených hájících názor "nesahejte na cizí majetek". A když se k tomu přidá fakt že jak Stropnický, tak i Hollan vy si klidně své voliče přivezli třeba ze Súdánu tak si ten vyhazov z hospody naprosto zasloužili. Vždyť šlo o "demokratické hlasování štamgastů" přesně v tom duchu jak sami demokracii chápou!

V. Vaclavik 19.9.2016 6:02

Pod tenhle clanek bych se klidne podepsal

A mimochodem, tu knihu Ayn Randove moc doporucuji vsem. Je ctiva a zaroven se tyka navysost praktickych zalezitosti naseho dnesniho zivota, i kdyz je dejove zasazena do prvni poloviny dvacateho stoleti - je totiz nadcasova.

T. Pansky 19.9.2016 1:31

Svobodni ukazuji, ze jsou v soucasnosti v Cesku jedinou ...

... pravicovou stranou. Zde na Psu je rada Svobodnych, kteri vysvetluji pravicovou politiku.

J. Chaloupka 19.9.2016 9:43

Bohužel spojili svůj politický život se stranou Soukromníci,

kterou si koupil jiný miliardář a to Valenta. Ten, co sedí v senátu. I z tohoto důvodu budu volit Babiše, protože proč chodit ke kováříčkovi, když je tu kovář, že? Prostě Valenta si neuvědomil, že když dva dělají totéž, není to totéž.

M. Prokop 19.9.2016 9:56

Re: Bohužel spojili svůj politický život se stranou Soukromníci,

Aha, tak to si tedy pomůžete ....

Takhle se dostali k moci Mussolini, Hitler, Gottwald ....

P. Selinger 19.9.2016 9:57

Re: Bohužel spojili svůj politický život se stranou Soukromníci,

Zdá se, že se Vám stalo něco s mozkem. Máte rád koblihy ? Nechci Českou socialistickou agrofertní republiku !

K. Frauknecht 19.9.2016 11:04

Re: Váš argument

je velmi slabý (spíše velmi hloupý). Politické subjekty se v různých okamžicích z různých důvodů spojují (příkladů je ve světě hafo). Odůvodnit náklonnost k estébáckýmu zloději tím, že má nakradýno víc než ten druhej je fakt dost síla!

B. Rybák 19.9.2016 11:35

Re: Bohužel spojili svůj politický život se stranou...,

Spojenectví stran s podobným programem pouze v krajských volbách 2016 opravdu nemůže znamenat závislost jedné strany na druhé (celostátní politika je úplně jiná "liga")! Pana senátora Valentu, na rozdíl od "Bureše", nikdo odůvodněně nepodezírá ze spolupráce s STB!

https://cs.wikipedia.org/wiki/Strana_soukromn%C3%ADk%C5%AF_%C4%8Cesk%C3%A9_republiky