4.3.2021 | Svátek má Stela


Diskuse k článku

POLITIKA: Diplomaté nás drze poučují o korupci

Ambasády USA, Velké Británie, Norska, Jižní Koreje a Kanady spustily několikatýdenní protikorupční kampaň zaměřenou na Českou republiku. Přiznám se, že se nestačím té nebetyčné drzosti ani divit.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. slavík 28.1.2016 13:00

...

Západní státy jsou v devastaci a jejich politici se snaží nás strhnout sebou. Bohužel vládnoucí chátra jim jde bohatě na ruku a Čech ssebou nechává orat. Pokud se jako národ nezvedneme, musíme se smířit s tím, že jako národ v brzké době zmizíme ze světa.

J. Skála 28.1.2016 9:18

Míra kontroly

je určena nejenom referendy, ale také tím, že mají občané doma kvér.

L. Severa 27.1.2016 20:58

Nějak mi uniká jak se korupce měří.

Jak někdo spočítá a rozliší výši korupce třeba v ČR a v Polsku nebo někde jinde. A sestaví mezinárodní pořadník. Stejně nechápu jak Babiš spočítal, že černou ekonomikou přicházíme ročně o 80 miliard.

B. Hamáček 27.1.2016 20:43

Když

Když se na to podíváme , tak s přivřeným očima na Británií jsou v to podstatě představitelé hodně levicových vlád. A levice se snaží za každou cenu ovládnout svět.

J. Krásenský 27.1.2016 20:29

Korupce a dotace

dotace jsou formou korupce - dnes nejrozšířenější a co hůř celospolečensky přijatelnou a pány velvyslanci vnucovanou.

P. Urban 27.1.2016 18:33

Česká republika jako EU

Evropská unie si do toho taky nenechá kecat od žádných "zkušených tchyní".

Podle toho taky vypadá.

S. Palinová 27.1.2016 15:27

Diplomaté nás drze poučují o korupci

Vůbec nejde o korupci. Jen nám dávají najevo, jaká jsme jelita a že si s námi vytřou kdy budou chtít. A když se naštvou, tak svrhnou vládu a dosadí novou. A udělá to Shapiro sám, ti ostatní tam dělají jen blbečky.

J. Lepka 27.1.2016 15:22

Re: "Drze"?

Vida, učitelka, to by vysvětlovalo mnohé. I když stejně si myslím, že je muslimka, možná jen latentní, ale taky to nevyvrátila.

J. Lepka 27.1.2016 15:19

Re: Nikdy jsem úplatek nedal ani nevzal,

Což o to. Horší je, že mně ho ani nikdo nenabídl, cítím se kvůli tomu tak nějak méněcenný.

J. Lepka 27.1.2016 15:17

Re: dokončení

Máte pocit, že tehdejší oddělení vývoje a konstrukce byly schopny vyvinout a zkonstruovat konkurenceschopný výrobek ? Poku 5% z nich, tak je to silně nadnesený odhad. Prostě komunisti nás technologicky dostali na úroveň rozvojových států A s tím těžko něco uděláte. Horší ovšem je, naši volení politici v první řadě koukali na vlastní prospěch, tím jsou všechny současné i dávno zlikvidované montovny. Není pak divu, že si prostý lid chtěl hodně rychle taky něco utrhnout, prostě po nás potopa. Důsledkem je současný vládní nátlak na živnostníky a nakonec i na nás všechny /EET/.

Ostatně, jaký je rozdíl mezi korupcí a dotací ???

P. Horak 27.1.2016 14:45

Korupce ve svete.

Podle teto publikace: http://www.ranker.com/list/the-most-corrupt-countries-in-the-world/info-lists?page=3&var=2, 129 statu na svete je na tom ur nez CR.

J. Novotny 27.1.2016 14:15

Re: Míra přerozdělování, zní to logicky, nicméně

korupci se nedá bránit a zabránit ...

J. Novotny 27.1.2016 14:14

Míra přerozdělování, zní to logicky, nicméně

tato teze nemá úplně oporu v empirických faktech. V EU je zjevná souvislost mezi katolickými a prostestantskými zeměmi. U míry přerozdělování se to říci nedá. Akceptace korupce jako něco přirozeného a běžného, součást systému, a teze, že korupce se nedá bránit a zabránit, určitě míru koruce nesnižuje.

J. Novotny 27.1.2016 14:06

Re: Korupce byla, je a bude

Ve Švýcarsku mají korupční pokusy velkou šanci na odhalení. Prostě to Švýcaři "napráskají", či si to nenechají líbit, podle toho, jestli se na to díváte jako Čech, nebo jako Švýcar.

J. Kraus 27.1.2016 13:57

dokončení

Mně byl nabídnut první úplatek v životě v ústředí jedné obří západní firmy. Některé české firmy se snažily zavést podobný systém, ale bylo to trapné oběma stranám. Shrnuto, likvidace nejkvalitnější části českého průmyslu byla podle všeho naplánována a připravena před 11/1989, prostředkem byla především masivní korupce se strany západních firem.

Tolik fabriky, nyní stavebnictví. I zde mám první zkušenost někdy z počátku 90.let. Přišel k nám zástupce jedné západní firmy, že prý vyhráli českou veřejnou zakázku a že nám ji za 15% přenechá. Koukali jsme jako vejři, ale že prý je to na západě zvykem. Nepochodil u nás, pochodil jinde. Kdo by se vzpíral západnímu know-how?. Postupně se ustálil systém „pětiprocentních pracovníků“, někdy to bylo i procent deset a fungovalo to léta. Věcné úkony se odehrávaly na úrovni řadových zaměstnanců, které bylo možno snadno obětovat. Pak se systém výrazně změnil, začalo to od projektů a myslím, že současně s povinností tendrovat státní zakázky. Oficiální cena byla najednou dána projekty předimensovanými tak nesmyslně, že staří projektanti se odmítali takových akcí účastnit. Během tendrování se pak cena snížila až „na krev“, přičemž se upravil projekt a použily se levnější náhrady. Tedy ten nejlevnější šunt. Výsledkem nebylo nějaké malé procento z poskytnutých peněz, ale částka, za níž lze akci realisovat. Ta mohla dosáhnout jen zlomku oficiální ceny a vše se dohadovalo na úrovni jednatelů firem. Na státních úřadech postupně už nebylo s kým jednat, vše se začalo prohánět přes externí firmy. Ale ani tady bych český vklad do systému nepřeceňoval, spíše i zde se naši politici inspirovali vyspělou cizinou. A z velkých firem, které se takto chovají, už je málokterá česká.

Současní západní „politici“ a „diplomaté“. Podívejme se do jejich tváří, tam nalezneme vše. Někteří z nás měli možnost vidět i tváře jejich předchůdců, třeba když se na britské ambasádě příležitostně promítaly filmy. Ti dnešní jako by už byla jiná lidská rasa.

J. Kraus 27.1.2016 13:54

Jak to bylo s tou českou korupcí.

Zde osobní zkušenost projektanta, následně technika jedné velké projekčně montážní firmy, často cestujícího po jiných firmách i po stavbách. Před rokem ́89 filmy ukazovaly korupci na místní, komunální úrovni – zřejmě odraz osobní zkušenosti tvůrců, neschopných jednak zatlouct hřebík, jednak se na lidi dívat jinak než z výšin svého umělectví. Měl jsem takových „prostých a skromných“ v širším okolí chalupy několik a chyba snad nebyla v nich, ale v době, která je pozvedla někam, kam nikdy nepatřili a nepatří. Pokud vím, normální lidé nemuseli uplácet nikoho. Snad jen někdy na úřadech když si řekli a v nemocnicích když šlo o život, ale většina se obešla bez toho. Tedy pokud vím. Ty filmy je to ale naučily, posunuly laťku. V průmyslu a stavebnictví by byla nějaká korupce absurdní, do nejvyšších pater jsme ovšem nedohlédli. Staří pracovníci, pamatující první republiku, často žehrali, že dnes je všechno postaveno na osobních vztazích. Přesto ale jakási profesionální korektnost, kdy pracovník odkládá ego své a přijímá ego firmy, přetrvávala.

Po roce ́89 do fabrik začali proudit všelijací zástupci západních firem a při zpětném pohledu je zřejmé, že byli předem informováni, na koho se obrátit. Stejně tak byli připraveni vhodní noví lidé ve vedeních fabrik a jistě i výše. Ti začali jezdit na čtrnáctidenní stáže do Alp nebo do Kanady i s manželkami, začali objednávat předražené a nekompatabilní stroje a zařízení, odprodávat části firem, rušit oddělení vývoje a konstrukce, vše ke zděšení řadových techniků a obchodníků. Ti totiž najednou neměli svázané ruce, snažili se a bavilo je to Výkonnost a kvalita byly vzestupné už před rokem ́89, po odstranění administrativních nesmyslů to šlo rychle vzhůru. Byl zde ale zlý úmysl vše rozchvátit a zničit nastupující konkurenci. To se za pomoci oněch vytypovaných kolaborantů stalo. Pohled na současné uštvané a s odporem pracující nádeníky západních firem je tristní.

Bylo by to na knihu, kromě korupce přišly i jiné nepoctivosti.

P. Selinger 27.1.2016 13:49

Nikdy jsem úplatek nedal ani nevzal,

předpokládám, že vy také ne. Tak kde se ta korupce bere?

R. Brzák 27.1.2016 12:17

Re: "Drze"?

Nevím to. Neb zde na netu je vše virtuální. Ale během diskuzí jsem narážky zaznamenal a vyvracení nikoliv.

S. Cinkl 27.1.2016 12:17

Mizérie

Je špatné, není-li člověk dost duchaplný, aby dobře mluvil, ani dost soudnosti, aby mlčel.

Nepamatuji si autora výroku ale pro současné politiky to platí.

P. Švejnoch 27.1.2016 12:07

Re: "Drze"?

Ona je paní Netzer učitelka? To mi nějak uniklo - ale mnohé by to vysvětlovalo... :-)

Š. Hašek 27.1.2016 11:51

Re: Korupce byla, je a bude

Žít každý hlavně za svoje peníze jest dnes nemoderní.

R. Brzák 27.1.2016 11:31

Re: "Drze"?

Vyrozuměl jsem, že edukujete profesně. Pak Vás omlouvá Vaše nemoc z povolání. Ve škole totiž očekáváme mentorování, ba si je i platíme - ač moderní metody vzdělávání tento postup do určité míry zavrhují. Ale stát, ani nadstát, si neplatíme proto, aby nás mentoroval - nýbrž aby nám sloužil v přesně vymezených okruzích lidského života, zejména v těch společných s dalšími lidmi. Pakliže ale nás nemá mentorovat náš vlastní stát, pak mentorování od státu cizího, byť prostřednictvím diplomatických a tedy ulhaných služeb, je zcela nepřijatelné.

M. Malovec 27.1.2016 10:44

Doplnění chbějícího textu

... v jejím příspěvku padala slova o otevřenosti, nezávislosti médií, aktivních občanech a především o transparentnosti. Toto vše říká představitelka země, kde jsou veřejný prostor a média přímo udušeny politickou korektností a obrovským množstvím společenských tabu, kde je obyvatelstvo často netečné vůči státní zvůli a kde například „transparentnost“ státní „péče“ o děti se stává již celosvětovým tématem.

P. Švejnoch 27.1.2016 10:40

Re: "Drze"?

Už podruhé během dvou dnů Vás musím upozornit, že nemáte v té češtině úplně jasno.

Slovo "Drze" není antonymem slova "Právem". Tedy i kdyby nás mentorovali právem (s čímž tedy tak úplně nesouhlasím), pořád je to drzé a neomalené.

Nu, omlouvá Vás Váš dlouhodobým pobyt mimo česky hovořící krajiny a Vaše další, stále zřetelnější, handicapy... :-)

S. Netzer 27.1.2016 10:17

"Drze"?

Právem!

R. Brzák 27.1.2016 10:06

Re: Korupce byla, je a bude

Proč rušit moderní stát, tam, kde není? Co takhle zavést moderní stát - jakým je Švýcarsko? Přestože nevidím do míry přerozdělováni v Alpské zemi, už samotný fakt, že tamní občané mají mnohem větší míru kontroly nad státem - prostřednictvím referend a obecně nízké centralizace - je předpokladem pro nízkou úroveň korupce. A tím druhým faktorem je výchova občana ke svobodě a odpovědnosti - a tedy i důvěře, o které píšete. Ta se nedosahuje tím, že si vyberete dobrého úředníka, aby Vás ochraňoval před korupcí. Nýbrž tak, že přijmete do svého život pravidlo - důvěřuj ale prověřuj. Toto pravidlo ale lze aplikovat pouze jako jednotlivec vůči jednotlivci. Tedy nikoliv v režimu vysokého stupně centralizace. Svobodný a odpovědný jedinec navíc velmi pečlivě zváží, kolik ze svého výdělku obětuje na ošetření společných potřeb -a bude jako sup hlídat každou korunu (frank), který si bude chtít stát použít po svém. A referendem pak rozhodne například o tom, že jeho zastupitelé nebudou profesionálními politiky, nýbrž že se budou v parlamentu vyskytovat jen poloprofesionálně, zároveň se svým občanským zaměstnáním. Opět Švýcarsko, jen pro příklad.

K. Janyška 27.1.2016 10:04

Ano, takovou drzost svět neviděl. A prezident a

premiér mlčí. Přitom už měli být ti výtečníci dávno povoláni a vyhoštěni... Dzp.

Š. Hašek 27.1.2016 9:45

Re: Korupce byla, je a bude

Míra korupce závisí na zdanění a množství peněz ovládaných státem/úředníky. V našem socialistickém případě platí beze zbytku. 1100 miliard!! Na 10 000 000 duší! No nekup to!

Nechápu, co má americký velvyslanec do toho co kecat. Nějak mi to připomíná počínání "zkušených tchyní". Ty také rozumějí všemu okolo, krom toho svého "dvorku".

M. Prokop 27.1.2016 9:12

Re: Korupce byla, je a bude

Ano, jde o míru.

Míra přerozdělování (a s ním zákonitě spojené korupce) je překročena.

To autor píše velmi správně a to je podstata věci. Činnost velvyslanců jen taková perlička, za co jsme pokládáni když si to necháme líbit.

S. Ševeček 27.1.2016 8:32

Znělka zpráv na České, tedy jejich, televizi

začíná animovaným videem s Globem, nad kterým vyskakuje - v pořadí a zřejmě významu - nápis Washington, pak Brusel a nakonec ... Praha.

Protentokrat II.