24.7.2021 | Svátek má Kristýna


Diskuse k článku

POLITIKA: ČEZ a bezpečnost naší země

Před jedenácti lety, tedy v roce 2002, když hrozila privatizace ČEZu, jsem v Právu napsal, že hlavním úkolem této společnosti s majoritní státní účastí je starat se o energetickou bezpečnost země, stejně jako je úkolem MNO starat se o naší vnější bezpečnost a MV o naši vnitřní bezpečnost.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Novák 4.3.2013 14:28

Tentokrát jste šlápl vedle, pane Janouchu.

ČEZ není ministerstvo, ale akciová společnost. Úkolem akciové společnosti je vytvářet zisk pro akcionáře - nic víc, nic míň. Pokud měl ČEZ fungovat jako bezpečnostní struktura státu, musel by bezpečnostní strukturou státy také být. Pak by ovšem nemohl být komerční firmou - ta se řídí hledisky úplně jinými.

Příklad: Dlouho se mluvilo (a zřejmě už nebude) o plynovodu Nabucco a evropské energetické bezpečnosti. EU udělala chybu, že bezpečnostní záležistosti nechala na komerčních firmách, které zjistily, že výhodnější bude připojit se k rusko-západoevropskému projektu South Stream a z Nabucca vycouvaly. Kdyby bylo Nabucco součástí bezpečnostní infrastruktury EU, na komerční hledisko by se nesměl brát ohled. Jako se nepředpokládá, že bude vydělávat armáda nebo policie. Což ale zároveň znamená, že by to musel zainvestovat (resp. zadotovat - investice jsou návratné) stát, resp. státy.

Pak jsme ovšem mohli ponechat socialismus a neprivatizovat...

R. Kříž 3.3.2013 12:51

jasne...

a pak bude jedna velka pekarna, ktera bude hlidat, aby byl dostatek chleba, jeden velky statni zemedelsky podnik, aby bylo jasne, ze bude dost mouky a masa....

co to  je za hovadinu? kde jste, autore vzal, ze stat ma podnikat v energetice? ne nadarmo je CEZ stejne kvalitni a funkcni jako ministerstvo obrany - zbytecne investice, protezovani "potrebnych lidi", odcerpavani penez pro "autorizovane" pomoci ruznych subdodavek apod....

nenene, zakladnim ukolem statu je zajistit, aby me nikdo neotravoval a aby mi zustalo co nejvic z mnou vydelanych penez, za ktere si muzu koupit co nejlepsi zbozi a sluzby dle sveho vyberu a ktere muzu pouzit napriklad na charitu (opet del sveho vyberu).

zase jeden, ktery se snazi pomoci statu naplnit sve predstavy o tom, jak mam ja zit... aby vas husa kopla!

M. Stuchlik 3.3.2013 13:12

Re: jasne...

No, ještě by stát měl zajišťovat dostatek strategických surovin. Mezi ně patří i energie, včetně elektrické.

V. Kraus 3.3.2013 11:53

Bohužel, je to snad dnes celosvětový trend

že se do vedení energetických firem namísto techniků dostávají postupně spíše obchodníci orientovaní na okamžitý zisk. Tito lidé předtím prodávali bramborové lupínky nebo coca-colu a stejným způsobem pak chtějí řídit i energetické kolosy - vždyť ta ekonomika je všude stejná, že?  Tak se hlídá jen zisk v daném roce a tomu odpovídající dividendy a odměny manažmentu. (Tuším že i ten poslední ředitel Fukušimy před havárií byl spíše ekonom zajímající se hlavně o ekonomické ukazatele.) A politici si zase hlídají jen čtyřletní volební cyklus a možné problémy v budoucích volebních obdobích je až tak nezajímají.

Obávám se, že orientace jen na okamžitý zisk se nám v resortu energetiky v budoucnu hodně vymstí.

M. Stuchlik 3.3.2013 12:54

Re: Bohužel, je to snad dnes celosvětový trend

Nejenom v resortu ekonomiky, celkově se nám krátkodobá orientace většiny manažerů z dlouhodobého hlediska vymstí. První plody této strategie už sklízíme: práce vyvezena do Asie a naši lidi nemají co dělat. Hlavně, že soudruzi manažeři dostali královské odměny za zvýšení zisků.

V. Novák 4.3.2013 14:30

A proč by energetika měla být výjimkou?!?

To, co jste napsal, přece platí pro všechny velké podniky v libovolném odvětví.

J. Václavíková 2.3.2013 21:53

Bohužel, z ČEZu se stal stát ve státě.

M. Stuchlik 3.3.2013 13:15

Re: Bohužel, z ČEZu se stal stát ve státě.

spíš další politická  strana, jen jejich poslanci dobře tají svoji opravdovou politickou příslušnost.

J. Boleslav 3.3.2013 17:41

Re: Bohužel, z ČEZu se stal stát ve státě.

Poslance mají koupené pro jistotu ze všech relevantních stran.

P. Schuster 2.3.2013 10:36

Severní vítr

Na rozdíl od Vás pane profesore, pracuji v energetice přes 40 let a do roku 1993 v ČEZ.

Neznám firmu, která by se nestarala o zisk. Naše energetika jako celek je jedna z nejlépe fungujících systému u nás i v Evropě (jsme na tom daleko lépe než např. Německo).

Až zásahem EU a našich politiků do koncepce - dotování OZE jsme tam, kde jsme a ČEZ na tom nenese žádnou vinu. Co jsme napsal v Právu se nečetl, ale manažeři byli odměňování v akciích ČEZ. Když nastoupil generální ředitel a akcie ČEZ měli hodnotu cca 600 Kč a odcházel a akcie se prodávali za 1360 Kč, pochopitelně dostal slušnou odměnu, ale z toho měli prospěch i akcionáři - stát nevnímaje.

Příklad pana Percy Barnevika je mimo mísu, nevím proč ho uvádíte.

Dlouhá léta spolupracuji s firmou I&C Energo a nic nevím o tom, že je to podle Vás, lukrativní společnost. A pokud je mi známo, tak ČEZ podniká i mimo Balkán, ale to Vás asi nezajímá, Vy jdete, stejně jako naše geniální media po krku a.s. ČEZ.

R. Jonák 2.3.2013 11:01

Re: Severní vítr

asi mate pravdu, ale v jednom bych dal za pravdu autorovi: nemel by do toho kecat Kalousek, ono je vubec otazka do ceho by mel tento nejlepsi ministr financi kecat.

J. Boleslav 3.3.2013 17:41

Re: Severní vítr

Už by měl z politiky vypálit, naškodil se už dost.