14.10.2019 | Svátek má Agáta


Diskuse k článku

POLITIKA: Bloudivá kulka a příliš mnoho terčů

Agonie sKaret pokračuje. I když už je málokdo střízlivý přesvědčen, že se jejich zavedení povedlo, o jejich příjemce jde až v poslední řadě. Z takzvaných sockaret se mezitím stala bloudivá kulka v bratrovražedném boji. TOP 09 se zčistajasna rozhodla, že bude zpackaný projekt bránit. ODS zase, že ho zadupe do země.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

 0
Jste přihlášen jako


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

Zbývá 2000 znaků nebo 10 odstavců.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Vaňura 26.4.2013 22:49

Mimochodem, nakupuji benzin u pumpy, která

nebere ŽÁDNÉ platební karty. Protože má ten benzin levnější. V některých státech dostává zákazník, který platí hotově 1-2% slevu. A víte PROČ?

Protože banka si z těch peněz, zaplacených kartou, usápne 4%! U nás se prodejci BOJÍ a tak tu slevu nedávají, banky by jim jinak vypověděly smlouvy.

Jenom osoba rozumu mdlého si může myslet, že za tou S-kartou bylo něco jiného než snaha přihrát České spořitelně přes dva miliony nedobrovolných klientů. Samozřejmě ne zadarmo... 

P. Vaňura 26.4.2013 22:44

Abyste se nedivil, pokud někdo trval na tom, že

chce peníze v hotovosti a zaměstnavatel ho kvůli tomu nevyhodil, ta si chodí do kasy pro peníze v hotovosti. Dodnes!

A ne každý, kdo má účet má také kartu, já osobně jí nevěřím.

J. Vyhnalík 26.4.2013 19:44

Re: Nechápu proč všichni pisálkové mluví o skartě.

Systém rozesílání dávek spolyká spoustu peněz pro řešení reklamací a nedoručených dávek. sKonta by vše řešila a šetřila stovky milionů ročně. Pokud se peníze budou posílat na individuální osobní účty, bude celý systém mnohem dražší a platit to budeme my všichni.

J. Vyhnalík 26.4.2013 19:40

Re: A platit to bude kdo?

Správně vždycky to musí někdo zaplatit. Současný systém je neefektivní a platíme ho všichni v daních.

sKarty by platila ČS, ale za podmínky, že přes sKonta potečou skoro všechny platby.

Pokud by byl zdarma jeden výběr a jeden trvalý příkaz, jednalo by se o jasné vylepšení současného stavu.

J. Vyhnalík 26.4.2013 19:34

Re: Podstatou toho projektu

Nejde o 20 Kč, ale minimálně 34 Kč na platbu. Stát tak za doručování dávek a důchodů platí 0,5-1 miliardy ročně zbytečně. Je potřeba si uvědomit, kolik práce zabírá řešení reklamací a nedoručených/nevyzvednutých plateb. Pošta totiž informace o nedoručených platbách posílá se zpožděním 1-3 měsíce, někdy ještě později. Adekvátní kompenzaci nákladů za zasílání peněz poštou odhaduji na nejméně 50 Kč za platbu, spíše o něco víc.

sKarty představují pokus, jak ušetřit zbytečné náklady, zefektivnit celý proces a to vše za tu cenu, že platby potečou přes ČS, protože jenom tak se to celé vyplatí ČS financovat. Bohužel to politici nedokázali lidem vysvětlit a prodat. Vrcholem je neschopná Müllerová, která projekt

nedokázala před médii hájit. Jediné, co dokázala, bylo to, že stálými ústupky a lavírováním podle toho, s kým zrovna mluvila, sKarty ještě víc znevěrohodnila a odradila i ČS, která do té doby projekt financoval. ODS nevadily sKarty a dokonce i Nečas tvrdil, že jde o dobrý projekt, ke kterému se bude třeba vrátit. Problém je spíš v neschopné Müllerové a v TOP 09, která ji na pozici vybrala a za projekt se postavila až poté, co ho samotná Müllerová veřejně odtroubila.

M. Prokop 26.4.2013 17:56

Re: A platit to bude kdo?

A dávky poštou složenkami jsou zdarma?

M. Prokop 26.4.2013 17:54

Re: Nechápu proč všichni pisálkové mluví o skartě.

Tak se někdy podívejte, jak vypadá nový průkaz TP, ZTP a ZTP-P. Jak dlouho trvá ho vystavit ......

T. Marek 26.4.2013 16:07

Re: Nechápu proč všichni pisálkové mluví o skartě.

Vy si to zjednodušujete. Nemluvme o doručování, to už pošta dělá sporadicky, spíš dostanete lístek a pro peníze si dojdete. Ale ani to není to hlavní. Hlavní je, že většina lidí účty má a v době automatizace není žádný problém jim prostě v den D z účtu státu na jejich účty peníze odeslat. Tedy lépe nebyl to problém. Jest nyní požadováno, že stát dá peníze ČS a ta je buď vydá přímo na sKarty a nebo přepošle na účty na něž to dříve posílal stát přímo. Proč jeden krok navíc a kdo ho zaplatí? Jsem starobní důchodce - ti sK zatím nemusí mít ZATÍM. Já od státu žadnou laskavost nedostávám. Já jsem  větší část života nedobrovolně státu posílal peníze a on na mne bude vymějšlet sKarty?  Problém sociálních dávek je v tom, že je bere kdekdo a kdoví proč. I lidé, kteří jsou zdraví nikdy nepracovali a pracovat ani nechtějí. S tím by měli pantátové něco udělat a ne utrácet stamiliony za Karty. 

J. Kadeřábek 26.4.2013 15:41

Nechápu proč všichni pisálkové mluví o skartě.

Jedná se o bezhotovostní způsob výplaty soc. dávek a vnucený běžný účet jehož součástí je i platební karta. Dnes když většina zaměstnanců, ale také 60% důchodců dostávají své příjmy na účet je celkem logické, že tento způsob bude dříve nebo později akceptovat i stát. Způsob jak to provedl (vnucení účtu u české šiditelny) je nehorázný, ale argumentace odpůrců řad soc. dem. je k smíchu. Nikdo nezakázal doručování poštou, jen si je musíte zaplatit.

V. Novák 26.4.2013 15:35

Výhody se netlučou ani nedobíjejí...

...

J. Šimek 26.4.2013 15:20

Re: Jmenujte.

Pro stát úspora 200 milionů ročně oproti stavu před kartou, přehled a komfort, časem zatnutí tipce utrácečům za chlast a cíga. Pro uživatele komfort, padá strach z toho, že musí být doma, když má dorazit pošťačka s hotovostí, platby po internetu, za chvíli platby z mobilu, exekuční ochrana účtu sKarty. No a když se to rozšíří masivně, tak se najde hafo dalších vychytávek.

J. Šimek 26.4.2013 15:14

Re: A platit to bude kdo?

No sKarta šetří cca 200 000 000,- ročně, tak na pokrytí zbývá celkem dost. Výsledkem bude komfort a přehled s nulovými náklady. To nezní špatně, nebo jo ?

V. Novák 26.4.2013 14:02

Výhody se netlučou ani nedobíjejí...

...

V. Novák 26.4.2013 14:00

A platit to bude kdo?

Banka? Stát, tedy my? Příjemce dávky? majitel kšeftu, kde příjemce nakupuje?

Někdo to zaplatí.

Pivo zdarma je jen k volebnímu guláši...

V. Novák 26.4.2013 13:58

Jmenujte.

Nic vám nebrání.

Nebo že by?...

J. Šimek 26.4.2013 13:38

Re: Nepovedená je právě údajná podstata

No, je vidět, že o podstatě víte kulový, protože ty opravdu důležité věci jste nějak zapoměl vyjmenovat.

J. Šimek 26.4.2013 13:36

Re: Proč má sociální dávka, na kterou se stejně skládáme my,

Stačilo zabojovat o neomezený počet výběrů a platbu bez poplatku a bylo by to super, ne ? Místo toho to chcete zrušit ? Pak jste hloupej.

V. Novák 26.4.2013 13:07

Proč má sociální dávka, na kterou se stejně skládáme my,

ne Krysák se Šiškou, sloužit k úhradě všemožných bankovnch poplatků?

Bezplatný měl být jeden výběr z bankomatu, jinak za každou transakci poplatek. Bankomat nevydá zbytek po dělení 200 - na přeoážce se platí dvojciferná suma.

Když si kartu a účet zřídím dobrovolně, dělám to kvůli pohodlí - a jsem ochoten za ně zaplatit. Proč má nucene platit někdo, kdo je závislý na dávkách?

V. Novák 26.4.2013 13:01

Nepovedená je právě údajná podstata

toho projektu, tedy elektronizace výplaty dávek. Nebo lépe - nový, Šiškou zadaný systém, zadaný bez výběrového řízení firmě, která ho zjevně nezvládla. A to ani ROK A ČTVRT po zavedení!

Jestli byla příčinou snaha o odklánění nebo prostá hloupost, není až tak podstatné. Bohužel to vypadá spíše na to, že pravou podstatou toho projektu bylo pr8vě odklonění.

Plastová kartička je symbol maléru, v němž prackou společnou a nerozdílnou uvízly jak TOP, tak ODS. Ať se páter Nečas snaží vylhat jak chce, ještě nedávno to podporoval.

E. Pavel 26.4.2013 12:44

Re: Podstatou toho projektu

Malé firmy dost často stále vyplácí mzdy v hotovosti. Když někdy kolem r. 1993 firma, kde pracoval otec chtěla přesvědčit právě lidi jako on, tehdy krátce před důchodem, aby si účty zřídili, zařídila to tak, že všem zaměstnancům, kteří si začnou nechat posílat výplatu na účet dala jednorázové odměny pár stokorun – a jak to panečku šlo.

No a podstata sKaret... Pokud si dobře vzpomínám, na začátku byl brek MPSV, že za dávky zasílané složenkou musí platit cca 20 Kč za kus. Naco vymýšlet sKarty za 300+ mio, když stačilo příjemcům dávek, důchodů, etc. oznámit, ať buď dodají číslo účtu, kam to chtějí poslat nebo jim bude dávka o těch 20 Kč snížena a ušetřený peníz zaplatí náklady na složenku. Hotovo, akorát se na tom nedá ulejt něco bokem.

O. Mayer 26.4.2013 12:27

v té povšechné hysterii..

nezaznělo celkem jednoduché kompromisní řešení. Všechen provoz sociálních dávek, důchodů etc bude od určitého data bezhotovostní. Kdo nedodá konto, kam se  mu to má posílat dostane za tímto účelem sKartu. Ten system kdy poštačky roznášejí v RVHP tašce stotisíce a všichni důchodci se k určitému datu hromadně stahují domů protože dnes je přece  DŮCHOD,  je pozůstatek středověku. Vedlejším projevem taky bude , že nebudou doma skladovat hotovost v takovejch kvantech a budou tedy méně ohroženy zloději, podvodníky a v neposlední řadě vlastními potomky.

J. Šimek 26.4.2013 11:16

Re: Podstatou toho projektu

Jste dva, z 5 milionu zaměstnanců to není nejvíc :o)

J. Šimek 26.4.2013 11:15

Re: Moc tomu nerozumim.

Jak sanlivým ? S je od slova sociální. Koukněte na preference voličů, jak toto slovo milují :o)

P. Schuh 26.4.2013 9:57

Re: Podstatou toho projektu

Mně

J. Hejna 26.4.2013 9:48

Re: PROJEKT JE TO DOBRÝ

Zkuste to ještě jednou - česky.

Možná zjistíte, že to co jste, s mnoha čárkami, napsal, je blábol.

J. Mračzek 26.4.2013 9:33

Re: Podstatou toho projektu

Mně.

P. Boublíková 26.4.2013 9:23

Podstatou toho projektu

je elektronizace výplaty dávek a ne nějaká plastová kartička, na kterou se kritici projektu upnuli, aby mohli remcat.

Stejné remcání znělo mohutně v době, kdy se veškeré mzdy přestaly vyplácet v hotovosti a všichni zaměstnanci si museli zřídit bankovní účet; komu to dnes vadí?

V. Němec 26.4.2013 9:14

Záměr

Záměr byl správný provedení horší hlavní chyba spočívala v tom vyhlašovaném musu ten je skoro vždy špatný

P. Běhounek 26.4.2013 9:00

Re: Moc tomu nerozumim.

přesně!!!

P. Běhounek 26.4.2013 9:00

PROJEKT JE TO DOBRÝ

o tom žádné, že torzo projektu je katastrofou nejen a halvně z finančních důvodů, ale již jsme v 21 století, nošení peněz složenkami a výplata v hotovosti je přežitek, všechny státní dávky (včetně starobních důchodů) by měly probíhat přes takovou kartu, nezapomínejte, že současná výplata je administrována jednou firmou, co systém navrhla v devadesátých letech a té je za to placenou jednou miliardou