23.2.2024 | Svátek má Svatopluk


Diskuse k článku

INTERNET: Problém s VKml

Pokusem dostat fungování sociálních sítí pod veřejnou kontrolu vyfoukl Václav Klaus ml. důležité téma liberálům a levici. Udělal to už poněkolikáté.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
D. Stirský 25.9.2018 16:24

Myslím, že zakopaný pes je v tom,

že vše, co souvisí s infotechnologiemi, sociálními sítěmi a digitalizací je obrovskou změnou. Sad větší, než bylo zavádění parního stroje. Koneckonců, miniaturní parní stroje se prodávaly jako hračky a děcka si mohla prakticky vyzkoušet, jak parní stroj funguje. A ihned porozumět! Což u věcí v začátku uvedených snad ani nelze. Nevím, jak kdo, ale pochopit, že pošlu SMS-ku nebo e-mail kamsi na druhou polokouli a příjemce tu zprávu za pár sekund má, to snad ani nejde. Nejsem-li přímo od fochu. A sociální stě? Tam o tom, kde kdo byl, se jiní dozvědí snad ještě dříve, než tam druhý skutečně je. Nevíme, co s tím, a tak vyšilujeme. :-)

J. Jurax 25.9.2018 16:50

"Nevím, jak kdo, ale pochopit, že pošlu SMS-ku nebo e-mail kamsi na druhou polokouli a příjemce tu zprávu za pár sekund má, to snad ani nejde.'

Ale jde, přinejmenším rámcově, jako před jedenapůl stoletím pochopilo parní stroj to děcko. Je to leckde popsáno, jen si to najít a přečíst. Dtto sociální sítě.

V. Klepetko 25.9.2018 17:46

Kde je zakopaný pes?

Můj učitel deskriptivní geometrie mi říkával:

"Vladimíre, nemusíš chápat všechno, přestaň už o všem přemýšlet. Mně stačí, když začneš pracovat, dej se do toho!":-)))))

M. Prokop 25.9.2018 21:09

"Nevíme, co s tím, a tak vyšilujeme. "

Vy možná, nedivil bych se.

Já s tím problém nemám a přátelé také ne.

P. Kubáč 25.9.2018 14:56

Dvě zásadní chyby článku :

A) Strašení, že po zrušení cenzury nastane "chlív s uřezanými" hlavami je liché - všichni si pamatujeme necenzurovaný Internet před 10 lety a nebylo to vůbec nijak strašné - tlak totiž budí protitlak a jeho zánik vede i k zániku opačného.

B) Banka nemůže dát klientovi úrok, který trestní zákoník považuje za lichvářský a tvrdit, že "ona je privátní korporace". Stejně tak nemohou soukromé firmy porušovat zákony státu kde působí, včetně práva na svobodu slova daného Ústavou.

R. Langer 25.9.2018 15:35

Re: Dvě zásadní chyby článku :

Správně.

J. Jurax 25.9.2018 17:06

"Stejně tak nemohou soukromé firmy porušovat zákony státu kde působí, včetně práva na svobodu slova daného Ústavou.".

Ano. A jak byste tedy viděl šíření dětské pornografie ve světle svobody slova zaručené ústavou a zákonů státu, který tohle zakazuje? Jako ilustrace problému tento jistě extrémní příklad snad postačí.

Ono zakázat lze kdeco, záleží, kdo má sílu to zakázat. Někde se na užitečnosti zákazu lidé víceméně shodnou, jinde je ta užitečnost podle mnohých nasnadě, podle jiných sporná a podle dalších nestoudná a nežádoucí zvůle.

Kupříkladu dnes je zakázáno propagovat nenávist náboženskou či rasovou, nacismus a cigarety.

V. Klepetko 25.9.2018 18:13

Re:

Verbální trestní činy jsou vlastně stejnorodé s Thoughtcrime,(Orwell, 1984)

V Evropě byly zavedeny s ohledem na specifickou mentalitu Němců jako součást programu denacifikace pro toto konkrétní etnikum. S anglosaskou tradicí liberalismu nemají nic společného - je to vlastně něco jako pojistka výtězých mocností WW2 proti neonacismu. Hrubá záplata na hrubý pytel. Co s tím máme společného my?!

Je smutné, že dnes z této zoufalé nouze děláme ctnost "evropských hodnot". Otroctví je svoboda! Válka je mír! A názor je propustkou do kriminálu!

R. Langer 25.9.2018 20:32

Re:

No však také žádná svoboda slova neexistuje.

J. Schwarz 25.9.2018 11:31

Ti "liberálové"

jsou docela kuriózní tvorové. Takový facebook je "soukromá firma", s vlastními pravidly do kterých jim nemá kdo co žvanit a když se vám nelíbí máte jít jinam. Ale hospoda - to je "veřejný prostor", kde i ve vzdálené vsi má pražský cyklista právo naobědvat se neobtěžován cigaretovým dýmem. Mám dojem, že se levičáci zrovna naučili jak přimět facebook banovat jejich oponenty prostřednictvím koordinovaných udání a nechtějí se této možnosti jen tak vzdát.

K. Janyška 25.9.2018 13:10

Re: Ti "liberálové"

"Liberálové" jsou socialisté. Škoda, že to lidé nevědí. Liberálové však jsou praví pravičáci. Respekrtjí totiž přirozenost se vším všudy, i s kvalifikovanými zákazy, tedy se soukromým právem, jediným právem pravým... Dzp.

M. Prokop 25.9.2018 13:44

Re: Ti "liberálové"

Zelení socani ukradli pojem.

J. Václavíková 25.9.2018 10:20

Klaus chce svobodně lhát

Ano, je obecně známý fakt, že těmhle bijcům jde paradoxně o možnost svobodně šířit lži, nikoliv pravdu. Profláklý Okamura , Klaus, Zeman i další.

http://forum24.cz/milos-gregor-nejvetsi-bojovnici-za-svobodu-slova-si-s-pravdou-hlavu-nelamou/

V. Klepetko 25.9.2018 10:38

Člověk má právo věřit ve falešné bohy nebo

nevyznávat víru žádnou. Má právo veřejně říkat pravdu i lhát:

má právo být slyšen i když se mýlí. Má právo na spravedlivý proces, i když je to odporný zločinec! Má právo na život, i když je postižený! Člověk má právo milovat i nenávidět, každý z nás se s těmito právy narodil a žijeme ve svobodné zemi, která nám nejenže nesmí tato práva upírat, ale musí tato naše práva chránit contra omnes!

To není žádný paradox, ale naše Ústava! :-)))) Proti Larry Flintovi nemá lid vůbec žádnou šanci, a je smutné že to nahlas musí říkat právě Tomio Okamura! VKl ml. zachránil naší čest. Mlčení všech ostatních jehňátek je více než výmluvné a smutné:-((((

V. Klepetko 25.9.2018 10:46

Re: Člověk má právo věřit ve falešné bohy nebo

sorry, "Flyntovi"...

B. Rybák 25.9.2018 11:47

Re: Člověk má právo věřit ve falešné bohy nebo

Souhlasím s Vámi!!!

M. Koutný 25.9.2018 15:29

Re: Člověk má právo věřit ve falešné bohy nebo

Připomněl jste mi geniální větu z Larry Flynta:

"Nenajdete horšího, než jsem já. A tak, když mne osvobodíte, jste vy všichni v bezpečí."

V. Klepetko 25.9.2018 17:03

Re: Člověk má právo věřit ve falešné bohy!

Ano, ta věta je geniální. Pochází z doby, kdy soudní rozsudky - a zákony - a konec konců i mravy - sledovaly expanzi svobody na nová území! Larry vykolíkoval nové hranice - a vešel se do nich - následně - automaticky - každý, kdo byl byť o chlup lepší než on, už nemusel bojovat, měl tu svobodu jistou!

Proč mám pocit že dnes naopak hledáme precedensy a výklady, které prostor sobody co nejvíce sváží a omezí? Usilovně hledáme toho "relativně nejméně špatného z nás", jehož nedokonalost budeme ochotni ještě se skřípěním zubů tolerovat.

Ty ostatní buď zablokujeme, smažeme a vykážeme z veřejného prostoru na společensky nepřijatelnou hanbu, nebo je rovnou necháme zavřít.

R. Langer 25.9.2018 20:33

Re: Člověk má právo věřit ve falešné bohy!

Přesně.

M. Prokop 25.9.2018 11:09

Re: Klaus chce svobodně lhát

To vy taky, tak kde je problém?

Že by v tom, že podle vás je lhářem Klaus a podle mne vy?

B. Rybák 25.9.2018 11:48

Re: Klaus chce svobodně lhát

Přesně tak!

K. Janyška 25.9.2018 13:12

Re: Klaus chce svobodně lhát

Vy od Havla jste lháři největšími. A kdo by to mohl vědět lépe, než já, držitel certifikátu profesionální Supermanažer Občanského fóra ? Dzp.

R. Gramblička 25.9.2018 15:04

Re: Klaus chce svobodně lhát

to není obecně známý fakt, to je jen vaše utkvělá představa. Nic víc.

V. Dosoudil 25.9.2018 17:10

Re: Klaus chce svobodně lhát

Myslím, že jste trefila hřebíček na hlavičku. Dejme tomu, že zmínění opravdu chtějí "svobodně šířit lži".

A - co je na té možnosti špatného...?

J. Jurax 25.9.2018 17:14

Ano.

Teď to ještě chce přesně určit, co je to lež a co ta jedině správná pravda vhodná k šíření. Kupříkladu my dva bychom se s pravděpodobností hraničící s jistotou neshodli.

Přitom oba víme, že správná pravda je ta NAŠE a nestoudně vrdlouhají naši profláklí názoroví oponenti - v tom se snad shodneme ... :-)

V. Klepetko 25.9.2018 9:36

Bojíme se podívat se pravdě do očí, pane Kašpárku!

A pravda je taková, že evropští i čeští ze"levicoví liberálové" vyměnili svobodu slova za cenzuru, protože si myslí, že takto ubrání jiné, pro ně důležitější svobody a zejména ty "pozitivní": na bydlení, na vzdělání, na vodu, na minimální státem zaručený příjem, na práci, na páté pohlaví nebo třeba na manželství se stromem nebo koněm:-)))))). Jsou ve společnosti ve viditelné menšině, mají strach a mysli si že je před "tyranií většiny" ochrání právě cenzura. Nechápou, že svoboda slova je jedním z několika mála naprosto základních, reálně jsoucích a nezrušitelných negativních lidských práv, a kdo je nectí, ten zavádí v zemi totalitu! Kdežto když popřete "právo na minimální zaručený příjem", tak jen vedete diskuzi o kvalitě demokracie")...

A pravda je bohužel i taková,že tzv "Svobodní" libertariáni zřejmě vyměnili naši svobodu za podporu Soukromníků a hájí majetková práva vlastníků internetových platforem i za cenu zavedení cenzury. Přitom znějí dva falešné argumenty:A. "Nechceme zavádět další regulace!" a B:"Soukromý vlastník si může dělat na svém (internetovém) pozemku co chce!" Obojí je úplně špatně. Svoboda slova je dnes již několika zákony vadně zregulována, a Václav Klaus ml. navrhuje pouze OPRAVIT existující vadnou regulaci. Například - za obsah publikovaného textu musí být odpovědný jen autor, a ne nějaký Zuckerberg, jak stanoví tiskový zákon! A Ústava chrání občany nejen před vládou, ale i před soukromníky: nikdo si ve své firmě nemůže pořídit otroky. Nemůžete si číst soukromé maily svých zaměstnanců, napsané na firemním počítači. Nemůžete vyhodit ze své hospody zákazníka, protože je to Japonec nebo parsafarián! Právo na soukromé vlastnictví prostě nemá přednost třeba před právem na nezávislého soudce nebo na svobodu slova - ta práva jsou rovnocenná!

Ty pravdy se ale bohužel nikomu nehodí do krámu a všichni se snažíme uniknout ze svobody do nové totality - a to ve jménu svobody, jak jinak! S VKml. žádný problém není. Problém je s námi, pane Kašpárku!

R. Gramblička 25.9.2018 15:01

Re: Bojíme se podívat se pravdě do očí, pane Kašpárku!

jen bych opravil, že pozitivní či negativní jsou práva, nikoli svoboda

V. Klepetko 25.9.2018 17:22

Vy jste určitě nečetl Berlína...

Nevadí. Pokud máte čas, přečtěte si třeba toto:

https://nakladatelstvi.portal.cz/nakladatelstvi/aktuality/81386/pozitivni-negativni-svoboda

https://cs.m.wikipedia.org/wiki/Isaiah_Berlin

https://dspace.tul.cz/bitstream/handle/15240/10346/bc_17895.pdf?sequence=1

http://andree-descartes.eblog.cz/pozitivni-a-negativni-svoboda-v-berlinove-pojeti-a-jeho-interpretace-johna-stuarta-milla

J. Jurax 25.9.2018 17:22

Ehm - "Nemůžete vyhodit ze své hospody zákazníka, protože je to Japonec nebo parsafarián!".

Jistě. Ani když je to milenec Vaší ženy. Ale musíte ze své hospody vyhodit zákazníka, protože si v ní zapálí ...

V. Klepetko 25.9.2018 17:38

Jak praví zlý zákon.

Ten Váš příklad je dobrý - ukazuje že když tu už máme nějakou kontroverzní regulaci, tak ta se dá překonat jen změnou stávajícího nebo zavedením nějakého nového zákona - plané řeči jsou k ničemu.

Pochopte - ta iniciativa VKl ml. je vlastně preventivní - když MY hodně rychle neprosadíme nějaký "zákon o zákazu cenzury na internetu" - tak zítra JINÍ nechají schválit zákony jako v Německu, a potom když Ondřej Neff nesmaže do 8 hodin nějaký kontroverzní příspěvek, tak zaplatí pokutu třeba 10 mega.

A budete mít nejen po kouření for ever, ale i po svobodě slova.