21.1.2021 | Svátek má Běla


Diskuse k článku

GLOSA: Vláda „odborníků“?

Současná vládní krize a jmenování nového premiéra přinesly do politického a novinářského žargonu divný pojem: "vláda odborníků". Prezident Zeman tak označil vládu, kterou hodlá jmenovat bez vazby na Poslaneckou sněmovnu a rozložení sil v ní.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Šejna 2.7.2013 10:28

Vážený pane ex-prezidente Institute

rozdíl mezi vládou odborníků a úřednickou je opravdu jen v pojmenování. Stejně tak, jako je rozdíl mezi autorem tohoto článku Klausem a Institutem. Obojí je to samé.

Ovšem mýlite se v tom, že zaměňujete politický mandát vlády s ideovým zakotvením vlády. Rusnokova vláda je ideově zakotvena velice pevně. Bude vláda levého středu. Politicky zakotvena nebude, ale to vůbec nevadí. Současné politické strany totiž své ideové zakotvení zcela ztratily. Z údajně pravicových ODS a TOP09 se staly levicové partaje. Z údajně liberálně levicové ČSSD se stala partaj levicově populistická. Jen komunisté jsou furt to samé. 

Ideově "zakotvení" politikové vypadají asi takto: Kalousek v posledních dnech vyhrožuje Rusnokově vládě, že parlament vládě peníze nedá. Kalousek se ideově zakotvil už tak, že si myslí, že parlament je on sám. Gajdůšková (ČSSD) je ideově zakotvená tak, že není schopna odpovědět na triviální otázku moderátorky ČT. B.Sobotka je ideově zakotven tak, že mele dokola poučky získané na politickém školení ČSSD. Podobně Petr Nečas mlel dokola poučky získané na politickém školení ODS. Všichni tito ideově ne-zakotvení politikové jsou nyní na jedné lodi proti POLITIKOVI Zemanovi, který na jejich ideové zakotvení z vysoka kašle.

L. Novák 2.7.2013 10:31

Re: Vážený pane ex-prezidente Institute

Šejno, nekecejte, Rusnok vybírá Zemanovi komunistickou vládu! Jakýpak levý střed... :-D

P. Pavlovský 2.7.2013 16:35

Re: Vážený pane ex-prezidente Institute

ŠEJNA SE PROZRADIL UŽ TÍM LEVÝM STŘEDEM! (NEKŠEFTUJE TAKÉ SE SEMÍNKY:-) ?

Úřednická (odbornická) vláda má být apolitická, technická, udržovací.

Nemají v ní být žádní straníci ani exstraníci, měli by to být lidé, kteří se nikdy veřejně nehlásili k žádné politické orientaci.

Tal vypadaly za I. republiky úřednické vlády.

Rusnok je socan a jeho vláda je v postatě ze "starých struktur". Je to vláda "Šloufů".

Z. Švrček 2.7.2013 10:59

Re: Vážený pane ex-prezidente Institute

Instiut V.K přece v článku nemluví o ideovém zakotvení, či nezakotvení jednotlivých členů vlády, ale o tom, že takováto vláda nenesla svoje ideje - tedy kůži na trh v soupeření s ideovými a programovými vizemi jiných stran, či uchazečských uskupení ve volbách, ale prošla ,byť jako ideově silně vyhraněná, pouze a jen úzkým výběrem několika lidí. O to je to horší, vy popleto.

Jestliže se vám zdá, že stávající strany své ideové zakotvení ztratily, či změnily, nechte voliče, nechť to ohodnotí. Zeman nemá právo toto rozhodnutí voličů jakkoliv suplovat. Strany se vyjádří tím, že Rusnokova vláda získá, či nezíská důveru, nebo bude sněmovna rozpuštěna. Získá-li důvěru získá takováto vláda svůj omezený mandát a voliči dnešních parlamentních stran tak dostanou jasný signál, co tyto strany vlastně chtějí. Rozpuštění sněmovny bude také takovýmto jasným signálem pro voliče. Oba tyto signály pak mají voliči opět právo ve volbách ohodnotit. Nezíská-li však důvěru a Zeman si zase bude hrát na nějakou vládu "odborníků" , dopustí se dalšího pohrdání voliči, neboť mu tito voliči nemají kdy a co spočítat.  V tom je ta špatnost.

M. Šejna 2.7.2013 11:13

pane Švrčku

prezident si může jmenovat kohokoli premiérem. Nakonec to známe už z dob, kdy byl prezidentem pan Klaus. V roce 2006 menoval Topolánka přesto, že Topolánek neměl většinu. A když Topolánek nezískal důvěru, tak Klaus jmenoval Topolánka znovu, vy popleto. V roce 2010 jmenoval Klaus Nečase přesto, že volby vyhrál Paroubek.

Základním předpokladem pro jmenování premiéra a jeho vlády je okolnost, že si vláda musí dojít do sněmovny pro důvěru. Pokud ji získá, nemusí být tato vláda vůbec vládou politickou. Takže počkejme na to, zda Rusnokova vláda získá důvěru. Pak mudrujte.

P. Pavlovský 2.7.2013 11:31

Re: pane Švrčku

Když byl Topolánek jmenován Klausem podruhé, interpretoval jsem to jako naschvál.

Zdálo se mi, že v tom chce Topola vykoupat.

Z dlouhodobého hlediska se mu to podařilo - Topolova vláda skončila, IMHO, daleko neslavněji, než Nečasova, která má za sebou nepopiratelné trvalé úspěchy (restituce církevního majetku - de facto odluku církví od státu).

P. Han 2.7.2013 14:34

Re: pane Švrčku

Paroubek měl, stejně jako komunisti, nulový koaliční potenciál. A nedal by většinu dohromady ani s těmi komunisty. Když táhnete s těmi, koho si většina hnusí, tak aspoň nefňukejte.

M. Vlasák 2.7.2013 17:32

Re: pane Švrčku

To že vyhrál Paroubek, ještě neznamená že bude vládnout LEV21, když ho opouštějí i hokejisté.

P. Vaněk 2.7.2013 16:04

Re: Vážený pane ex-prezidente Institute

Když tak čtu váš pohrdavý příspěvek (a při tom nemáte na to, abyste se věcně vyjádřil), což si založit Šejnův institut, který by byl myšlenkovým trustem té pitomější části občanů?

P. Han 2.7.2013 16:40

Re: Vážený pane ex-prezidente Institute

To on už má. Neformální. Při častějších návštěvách na Psu jasně identifikujete jeho členy. Bohužel všichni včetně vůdce Šejny se zatím dopracovali pouze na úroveň vrátných, maximálně pak telefonistů. Tolik k tomu, jak se v Šejnově instititu rodí myšlenky.

V. Bok 4.7.2013 17:56

Re: Vážený pane ex-prezidente Institute

Tak s tím zásadně nresouhlasím.  . Rusnokova vláda je vládou pravého středu, víte? A co se týče vlády, jsou to opravdu odborníci, na rozdíl od skoro všech vlád co tu byly. Ovšemže je to typ vlády "úřednické"

A když mě budete zlobit, necham v noci psa znečistit Váš trávník. Pytlík ovšem nosím sebou:-))

No a mezi lidmi podporu má. Obrovskou.

L. David 2.7.2013 10:17

Bylo by to krásné ...

Cituji závěr článku IVK: "Politika je a vždy zůstane legitimní soutěží různých konceptů a soupeřením různých zájmů. Myslet si, že ji lze nahradit jakýmsi konkursem na odborníky, znamená chtít ukrást veřejné rozhodování z rukou veřejnosti."

Bylo by to nesmírně krásné, kdyby bylo pravdou, že veřejnost má možnost rozhodování.

Avšak nastavení našeho "demokratického" systému je redukováno na ubohou volební šaškárnu jednou za 4 roky. Ti, kteří k volbám vůbec chodí se mohou rozhodovat pouze podle kritéria vybrat z politických stran to nejmenší zlo !

A založit novou opravdu funkčnídemokratickou stranu ? Zapomeňte ! Bez minimálně desítek startovních milionů to nikdo nedokáže. Snad jenom Babiš. Chceme ho ?

P. Pavlovský 2.7.2013 15:41

Re: Bylo by to krásné ...

 Babiš to podniká "bez minimálně desítek startovních milionů"?

Žertujete!

Posílá Babišová muže pro növiny: "Kup Mladou frontu"!

Babiš se vrátí: "Koupil jsem pro jistotu i Lidovky."

J. Vyhnalík 2.7.2013 15:59

Re: Bylo by to krásné ...

Tak tenhle vtip jsem tu už dneska někam napsal.

Kdo komu platí pivo ;-)

P. Pavlovský 2.7.2013 16:23

Re: Bylo by to krásné ...

á ho znám od neděle :-)

J. Blažek 2.7.2013 7:34

Kvalitní vláda

Jsem toho názoru, že pokud nebudou hned předčasné volby, tak by bylo nejlepší dát vládě Jiřího Rusnoka čas vládnout do května 2014. Rozhodně by to bylo lepší pro pro lidi a pro stabilitu české ekonomiky než další tanečky kolem jmenování a vyslovování důvěry či nedůvěry dalším vládám. Situace by se zklidnila a v 1. pololetí roku 2014 by si to strany mohly rozdat "na férovku".

O. Prochazka 2.7.2013 8:12

Re: Kvalitní vláda

Vláda ještě není a pan Blažek už ví, že je to kvalitní vláda. Kdy skončí nekonečná naivita lidí, že nějaká vláda bude kvalitní? Co to vlastně znamená, že vláda je "kvalitní"?

P. Pavlovský 2.7.2013 9:02

Re: Kvalitní vláda

Doufám, že většina sněmovny názor pana Blažka nesdílí a sdílet nebude!

P. Scheck 2.7.2013 9:32

Re: Kvalitní vláda

Máte pánové svatou pravdu (Prochazka, Pavlovský),jenže takhle naivních lidí, jako je pan Blažek, je pěkné kvantum a šikovný politik jako je Institut VK, dobře ví, jak se na tom dá vydělávat...

J. Blažek 2.7.2013 14:19

Re: Kvalitní vláda

1) O této "kvalitní" sněmovně postavené na přeběhlících, odpadlících, zakoupených a volných atomech bych raději pomlčel. A protože sněmovna je bohužel taková jaká je, pak by byly nejlepší předčasné volby, při nichž by vznikla normální většinová sněmovna.

2) A i když zatím nejsou známa všechna jména ministrů, pak ty lidi, jejichž jména byla  zveřejněna považuji za kvalitní. Včetně předsedy vlády, všeobecně uznávaného ekonoma, jehož erudice v ekonomice je rozhodně větší než erudice absolventky střední zemědělské školy, úřednice na statistice a krátkodobé majitelce knihkupectví.

P. Han 2.7.2013 14:37

Re: Kvalitní vláda

Rusnok bude kromě premiéra dělat i ministra financí? Pokud ne, tak jeho kvalifikace pro tu funkci je stejná, jako Němcové. Rusnok by možná zase nedokázal být úspěšným knihkupcem.

V. Bok 4.7.2013 17:58

Re: Kvalitní vláda

Rusnok byl ministrem financí. Němcová je jen kafemlýnek.

M. Sedláček 2.7.2013 19:25

Re: Kvalitní vláda

On zase tak uznávaný není. Například podporuje vládní zásahy do ekonomiky (tzv. prorůstová optření a podobné chujoviny), s čímž dost ekonomů nesouhlasí, bo je to naprosto k prdu.

P. Götze 2.7.2013 10:16

Re: Kvalitní vláda

Hochu hochu, studuj studuj. Hlavne dejiny. Co vic na rto rict

J. Mannheim 2.7.2013 7:20

ano, klasický názor VK

občane, jednou za čtyři roky mi to tam hoď a pak už jen drž hubu, my si to už tady ošéfujeme - a říká se tomu vznešeně "mandát vzešlý z voleb"

P. Han 2.7.2013 8:01

Re: ano, klasický názor VK

A vy preferujete mandát vzešlý z čeho, prosím, pokud výsledky voleb neuznáváte?

M. Šejna 2.7.2013 11:18

tak jo, pane Hane

poslední volby vyhráli socani. Rusnok je socan, Kohout je socan, Benešová je socan atd... Takže tímto jsou výsledky voleb uznány. A až Rusnok získá důvěru ve sněmovně od ČSSD, KSČM, VV a LIDEM, bude Rusnokův mandát potvrzen nejen na základě mandátu prezidenta, ale i mandátem sněmovny.

P. Han 2.7.2013 14:30

Re: tak jo, pane Hane

Tuším, že jsem se ptal pana Mannheima a na něco úplně jiného, než na co odpovídáte. To, že preferujete komunistickou vládu, vím dávno. Kdo vyhrál volby, je zcela bezpředmětné, pokud není schopen získat podporu většiny sněmovny. Pokud se VV a LIDEM zařadí do rudého tábora, tak tu většinu mít budete. Záleží na tom, jak moc jste vy, rudí bojovníci proti korupci a za lepší zítřky, ochotni mazat.

J. Mannheim 2.7.2013 14:54

Re: tak jo, pane Hane

ano, volby jsou to hlavní, ale pak držet hubu celé 4 roky? trochu málo, ne? nikdo nepreferuje komunistickou vládu, nciméně komunistům udělali nejlepší kampaň Nečas s Kalouskem

P. Han 2.7.2013 16:44

Re: tak jo, pane Hane

Hubu držet nemusíte, stačí respektovat výsledky. Myslíte, že byste se vůbec nějakých dočkal, kdyby byly volby zhruba jednou do měsíce podle toho, co zrovna napíše Blesk?