12.5.2024 | Svátek má Pankrác


Diskuse k článku

GLOSA: Vítězové, nebo viníci?

Zatím všechny epidemie, co kdy v běhu času svět zachvátily, vždy dříve či později ustoupily. I bez vypnutí ekonomiky a zastavení života společnosti.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
R. Vacek 6.11.2020 8:42

To dříve umírala většina lidí na infekční nemoci a byli zvyklí na to, že polovina dětí se nedožila dospělosti. Takovým věcem jsme ve vyspělé části světa odvykli a můžeme si dokonce dovolit i ten luxus, že proti nákazám zasahujeme více, než bylo kdy možné.

P. Hlobil 6.11.2020 8:38

jejda.. z desetin procenta mrtvych mame najednou padesatku.... to jste frajer

P. Vychodil 6.11.2020 8:35

výstižné R^R^R^

P. Vychodil 6.11.2020 8:33

to je zase blábol: "Největším problémem jsou asi superpřenašeči. Tam spoléhat na individuální rozumné chování asi nejde." a jak asi ten superpřenašeč pozná, že je superpřenašeč ?

D. Zítko 6.11.2020 8:23

Trošku konspirativní (likvidující opatření z hlouposti ne vypočítavosti ), ale vcelku pravdivé R^

P. Čejka 6.11.2020 8:19

Na základě znalostí o koronaviru, které v současné době máme, koronavirus v žádném případě sám od sebe nezmizí. Jediným řešením je vybalancovat opatření tak, aby počen nemocných byl medicínsky zvládnutelný a přijatá opatření poškozovala společnost co nejméně. A jak píše p. Církva, chovat se individuálně odpovědně.

M. Kanda 6.11.2020 7:49

Naprostý souhlas. Vláda cíleně likviduje celá nepohodlná odvětví. Snaží se zachovat průmysl (jehož podíl na tvorbě HDP je 37%), ale sektor služeb bez milosti likviduje. A ten se přitom podílí 62% na HDP a zaměstnává cca 59% osob.

Proč ta preference průmyslu a velkých podniků? Sice se udrží jakž takž v chodu, ale už brzo nebudou mít pro koho vyrábět. Není to náhodou proto, že zde zaměstnaní lidé jsou mnohem závislejší a lépe manipulovatelní, než lidé podnikající ve službách?

V. Církva 6.11.2020 6:18

Tak jistě, tento lockdown je neštěstí pro restauratéry, obchodníky, malé pivovary, jenže situace je problém pro nemocnice a pacienty. V Praze není problém, tam je nemocnic dost a vybavené. V některých krajích už jsou na hraně.

Mnohem lepší řešení bylo kdyby se lidé chovali odpovědněji. A když už se covid začal rozlézat, mělo se udělat tvrdé krátké opatření.

Nechat to tak je taky možné. Opravdu si ale někdo myslí že prostě ekonomika jen tak pošlape když nechcete nakazit sebe, ale především starší příbuzné? Zkušenosti ze světa (třeba Švédsko) to moc nepotvrzují.

Nemoc se šíří kolektivně. I kdybychom chtěli být pravicoví, individuálně ji nevyřešíme. Největším problémem jsou asi superpřenašeči. Tam spoléhat na individuální rozumné chování asi nejde.

R. Vacek 6.11.2020 5:56

Proti epidemiím se snad vždy zasahovalo. A někdy i velmi tvrdě - zatloukání dveří domů, kde byli nakažení morem. Karanténa měla i velmi podrobně popsaná pravidla:

https://cs.wikisource.org/wiki/Ott%C5%AFv_slovn%C3%ADk_nau%C4%8Dn%C3%BD/Karant%C3%A9na

Je pravda, že v době, kdy lidem hrozil hladomor, nebylo možné vše zastavit, protože i tak byla pandemie často následována hladomorem. Dnes díky vysoké produktivitě práce snad hladomor nehrozí a proto je možno značnou část společnosti zastavit a průchod pandemie zpomalit. Přeci jen jsme vyspělá společnost, která není zvyklá na to, aby polovina lidí umírala na nakažlivé nemoci.