Diskuze
EKOLOGIE: Ví ministr Brabec, proč Šumava vysychá?
Děkujeme za pochopení.
Pane senátore,
Šumava děsivě nevysychá (Váš poslední odstavec).
Nechtěl byste se vrátit k řízení energetiky? Nárůst proudu po zkratu v elektrickém obvodu bývá děsivě rychlý.
Nikdy jsem nevolil Zelené, totéž nějaké Duha hnutí. Rovněž nejsem zainteresován na výrobě smrkové dřevní hmoty z okolí Modravy/Mader.
Ta "Vaše panika návštěvníka Šumavy v bílých teniskách" se mi nezdá.
Re: Pane senátore,
Jirsa přece prosazuje zmenšení bezzásahových zón, protože tam chce dělat svůj byznys. Je holt typickej expert ODS...
Z. Čábelka
Pro pana Radu.
Pane Rado, zoufalost vaší argumentace proti doložitelným faktům a i prosté logice je už jen k pláči. Už chápu, že reálně mohou existovat lidé přesvědčení a samozřejmě nestrnulí, že Země je placatá.
Re: Pro pana Radu.
Zoufalá nejspíš není má argumentace - ačkoli nic konkrétního neuvádíte - zoufalá je spíše situace našich lesů a to obecně - nejen na Š kde se to projevilo jen nejdříve
Nedaří se vám snad dohledat další odkazy o tom jak se o horšícím stavu lesů ví už dlouho? Jirsa, Vy a vám podobní fakta o tom, že klimatické sucho začíná mít vážné i ekonomické dopady zřejmě nemohou ideologicky zkousnout - že?
http://www.vulhm.cz/sites/files/soubory/24_LOS/Kurovcova_kalamita/2016_LOS_letak_BO_a_sucho.pdf
Autorova dogma.
..."Ponechávat pokácené dřevo k zetlení je ostatně dogma, kterého se ministerstvo i správa parku zcela křečovitě drží"...
Dogma autora - křečovitá strnulost myšlení - tkví v odmítání reflektovat situaci prostoru, kde "dřevo leží". Pokud k ponechání dojde nad povrchem s vydatnou půdní hmotou a navíc i zásaditého charakteru - přinese padlý kmen jen místní zastínění půdy a omezení proudění vzduchu. Jeli odtěžený prostor malý - do hektaru - pak nenabyde významu větrná ani vodní eroze spolu s rizikem kolísáním teplot na holině které dohromady brání regeneraci dřevních porostů.
Situace Š. je ale od idylického hospodaření v rovinách pravidelně jiná a to zejména ve vrcholových partiích. Ty jsou doposud překyselené s minimální vrstvou půdy, pravidelně svažité, postižení rozlehlé a celá oblast je proto k erozi enormě náchylá.
Každý ponechaný a postupně podadající kmen - jakkoli zprvu vyhlíží jak memento - navíc ponechá v místě při svém rozkladu minerální živiny a to v množství zhruba odpovídajícím dnešní dposud probíhající kyselé depozici.
V případě prvých zon Š. je tedy pravidelně pro šanci na regeneraci nejnadějnější ponechávat území co možná bez zásahu. K tomu ale podotýkám, že zásahovostí se obvykle míní lesnický těžební vliv a opomíjí se antropogenní klimatický i dopady kyselých deštů. Černé jezero a prakticky všechny povrchové toky Š. jsou totiž už od neblahých 80-tých let s důvod kyselých depozic které dodnes poklesly jen na čtvrtinu prakticky mrtvé. Paradoxní nadějí je pro celou vrcholovou oblast Š. dnes masivně tlející dřevo.
P. Han
Re: Autorova dogma.
Ta poslední fotka pana Šťastného by vás měla strašit ve snu, "odborníku"! Nebo je to to, čeho jste chtěl dosáhnout?
Severní strana Šumavy, byl tam po staletí les hospodářský
A nevysychal. Najednou se vrhli na Šumavu ekologisti. Začal vysychat. Jako starej haluzák zírám, a ptám se, v čem se udělala chyba? Čehý, či Hot? Víte, rozumný doktor nezakáže dlouholetému kuřákovi kouřit, ví, že by ho to zabilo (šok organismu, který se dlouhodobě adaptoval na "něco"). Crash syndrom zabije i zdravý organismus. Tak je to i se Šumavou díky pletichaření politiků a ekologických poblouzněnců. Tak to nechme, jako v okolí Černobylu. "Ni čelověka, ni těchniky, toľko radiacii i prirody". A že to tam neroste a nežije.
K. Novák 396
Obvyklý účelový blábol.
Hlavním účelem NPŠ je umožnit přirozený vývoj společenstev. Představa, že přirozený les nemůže vyrůst bez lidské péče, je stupidní a pan senátor Jirsa si to určitě nemyslí. Na to je chytrý dost. Přirozenému vývoji ponechaný les v NPŠ (a kdekoli) se zamokří a to pan senátor jistě také ví. Právě lesnicky obhospodařované lesy, zaměřené na produkci dřeva, jsou oproti přirozenému stavu sušší. Pokud jsou suché málo, lesníci je opatří odvodňovacími kanály.
ano, ale ...
Článek bezpochyby pravdivý, ale zaujala mne věta "Po roce 2007, pod tlakem nevládních ekologistických organizací a za rozhodování ministra Bursíka, ..." - no a čí to byla vláda? Kdo přibral Buršíka do party? Kdo jako premiér měl za něj odpovědnost? A z jaké byl partaje?
Za úspěchy mohla vláda ODS, za prů..r na Šumavě někdo jiný.
Re: Osobní dojmy z návštěvy Šumavy
Ocenuji, že své pohlady nazýváte dojmem. Škoda, že jste si ten dojem nedoplnil např změřením kyselosti v potůčcích které jste míjel.... Ještě reálnéjší náhled by Vám přineslo, pokud by jste takováto měření prováděl komplexně a po mnoho desetiletí. Udělali to za Vás ale jiní a dokonce to vydali knižně.: ...http://kbe.prf.jcu.cz/sites/default/files/Sumava/sumava-kniha-fin.pdf
Změnit monokulturu na něco výrazně stabilnějšího lze bud intenzivním promyšleným, dlouhodobým a exttrémě nákladným způsobem - nebo daleko levněji třeba jen ponecháním oblasti na dostatečně dlouhou dobu - několika generací porostů - svému osudu. Pravidelně ale jde o kombinací a kýženě na základě odskoušených znalostí o podstatě vývojových zákonitostí.
Jeli ale oblast např dokonce postižena intenzivně např překyselením půdy kde hrozí až otrava hliníkem... - jako v Beskydech, Krušnohoří... - může být nejvhodnější cestou zprvu vápnit aby vůbec nastala pro stromový porost v dohlednu šance.
Jsem i pro roztroušenou výsadbu dalších dřevin - v tomto smyslu mi statut bezzásahvosti také vadí - ale pro to už je třeba navíc konkretizovat lokalitu. Konkrétněji ve vrcholových partiích Š. tam kde dříve byla klimaxová smrčina by bylo vysazování jiných dřevin nejspíše jen nákladným a tedy kontraproduktivním činem.
Rozbít ekosystém dokáže člověk pravidelně snadno - napravit jen občas a obtížně. V české kotlině člověk v tzv kulturní krajinu už pozměnil drtivou většinu původního. Dokonce už i celosvětová biosféra - lidská kolébka - začíná odumírat. Biodiverzita např. klesá více jak 1000x rychleji jak před antropocénem, boreální lesy odumírají a směřují spíše k polům. Celkově jde o daleko neradostnější poled jak jej i Vy presentujete fotografiemi kde se to nezasvěcenému mnohde jeví dokonce jako relativně rychlá regenerace.
L. Novák 475
Brabec je zelený blbec
a prokazuje to celou dobu, co jej Babiš prosadil do funkce. ANO je partaj plná podobných pitomců...
zelení jsou blbci
i přesto, že mnohé zdobí řádka titulů před i za jménem. IYI. Kdyby nebyli, museli by zločinný experiment se Šumavou před desetiletími zastavit. Místo toho jsme svědky zakrývání skutečnosti. Loni jsem se setkal s tvrzením, že les vysušuje krajinu, že holé stráně jsou příznivější pro vodní hospodářství než vzrostlý les.
Vyhledávání
TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA
Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.
ondrejneff@gmail.comRubriku Zvířetník vede Lika.
zviretnik.lika@gmail.comHYENA
Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.
https://www.hyena.cz