18.5.2024 | Svátek má Nataša


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Guma 2.1.2009 12:33

Pane vy jste idiot

Jojin 2.1.2009 11:33

Vzpomínka

Zážitek je z poněkud pozdější doby,z roku 1976 kdy v rámci nějaké té družby či čeho jsme z továrny byli vysláni k soudruhům do NDR.Byla to jedinečná příležitost na rozlůčku se svobodou protože zájezd se konal v druhé půli září a já měl v řijnu narukovat. Cestou jsme zjistili že podél dálnice na odpočívadlech jsou samoobsluhy a mimo jiné jsou tam k dostání žvýkačky za velmi levný peníz.Koupil jsem si několik balíčků lístkových žvýkaček,doma jsem si je dal do šuplete a odebral se sloužit vlasti.Domů jsem se dostal až po cca půl roce a samozřejmě došlo i na to že budu mít žvejku ze svých zásob,jenže ouha,když jsem začal žvýkat tak plátek připomínal dřívko od eskima a když si konečně dal říci tak se rozpadl na něco podobného pilinám.Později jsem zjistil že žvejku nemusím ani strkat do huby že ji mohu rozdrolit v prstech.Tomu říkám inovace s dílny soudruhů z NDR... ;-)

R.J. 2.1.2009 13:40

Re: Vzpomínka

Ale to se opravdu divím, že by soudruzi z NDR na něco zapoměli? Nebo snad udělali někde chybu? Ani věřit se mě nechce.;-D

Kanuk 2.1.2009 17:41

Re: Vzpomínka

To se vám stane i s americkou žvejkačkou, když zestárne. Ale dá se sežvejkat do "normálního" stavu.

Tino 2.1.2009 9:52

Dobrodružná doba.

Žvýkačku(půl plátku) jsem okusil až ve čtrnácti letech a pak dlouho nic. Do čtrnácti jsem vytrvale ničil hubu starou smůlou ze smrků. Čerstvá je totiž nesmysl a autor na tuhle okolnost zapoměl a co kdyby to chtěl někdo z mladých zkusit?!:-D

Žvýkačky byly nedostupné, zvláště pro chudinu tehdy státem nepojmenovanou, protože pojmenovat chudinu by byl trestný čin na úrovni rozvracení republiky. Chudina prostě v socialismu neexistuje, až dnes se jí opatrně říká sociálně slabí. Takový kompromis mezi lží a pravdou.

Trestání za žvýkání bylo celkem neúčinné a děcka si navzájem vypomáhala oním půlením žvance, což já fakt po druhým do huby vzít nemoh, čehož jsem hodně litoval. Nejůčinnější byl zásah učitele proti provinilé žvýkařce, které před celou třídou do jeho ruky vyplivnutou žvýkačku pracně zapracoval do jejích dlouhých vlasů. Holka si pak dávala pozor, aby nebyla načapaná se žvýkačkou v puse! 

Romantická doba! Plná nebezpečí, dobrodružného odporu a přírodních materiálů. Takový zkvašený koupený mošt - to byl alkoholový dýchánek chudinských dětí se zdravými následky průjmu. Ovocné mošty tehdy byly bez konzervantů, byly jich plné regály, ovšem jednoho druhu a nahradili při toše trpělivosti i děckám nekoupitelné jablečné ovocné víno, které bylo ale zase levnější než onen mošt.

Pak ještě bylo kuřivo z všelijakého humusu co příroda dala. Nejstrašnější bylo listí, po něm seno v novinách a ti nejmenší dělali že kouří orobinec. Doma se cigarety nedaly ukrást, protože rodičové měli vždy přehled kolik ještě jim zbývá cigaret - partyzánek, než si zase za tradičně poslední prachy koupí nové. Poslední prachy měli neustále a se sousedy si navzájem půjčovali do výplaty. Takže cigarety byly jejich dluh, kterému nedokázali nijak odolat. Ale najíst jsme dostali vždy, ikdyby na nic jiného nebylo.;-)

Lui 2.1.2009 21:06

Re: Dobrodružná doba.

Chybička se vloudila že? V letech šedesátých stála sedmička moštu 2.55 kčs. A litr Ještědu(jablečného to vína) stál 8-9kč. Litr Casise to byl ribízák stál 12 kč. Takže mošt nebyl dražší než ovocňák.

milan 2.1.2009 9:46

RECYKLING

VYZVYKANE ZVEJKACKY BYLO MOZNO" UPGRADOVAT" NAVALCOVANIM CUKRU SE SKORICI,BOHUZEL EFEKT VELMI KRATKODOBY... PERFEKTNI ZVEJKACKU SLO VYROBIT Z PRUHLEDNE LEPICI PASKY ( JEZ ALE BYLA TEZ VZACNA ) CELLOTAPE...PRI ZVYKANI PASKY LEP SE PO CHVILI ODDELIL OD CELOFANU A BYLO MOZNO TAKTO VYTEZIT VYNIKAJICI ELASTICKOU HMOTU,ZVEJKACKU VELMI PRIPOMINAJICI..... 

Tino 2.1.2009 10:09

Re: RECYKLING

Mám mezery ve vzdělání. Že já se tohle dovídám až dnes!;-D

franta tyčka 2.1.2009 9:19

To my na vsi jsme viděli žvejkačky až někdy v 58mém

když přijel strejda ze Švýcarska. Byly to takové čtverečky velké asi jako plátky dneska ale tlustější. Můžu potvrdit, že když se dožvýkaly což trvaloasi den rozpadly se na takové malé kuličky a to už se nedalo. Ale nejvíc jsme záviděli sousedovic Pepíkovi, kterému poslali pravé rifle z Ameriky. V té době jsme na rybníku každou zimu hráli hokej až do jara, Když začalo rozmrzat sekali jsme kry a na těch po rybníku jezdili a přeskakovali z jedné na druhou, V této disciplině byl Pepík nejodvážnější neboť měl americké rifle a tvrdil, že i když spadne do vody nic se nestane poněvadž jsou americké nepromokavé.

Jirka 13 2.1.2009 11:05

Re: To my na vsi jsme viděli žvejkačky až někdy v 58mém

Jaký rifle, člověče? Rifle byla italská značka jeans, která se k nám začala dovážet doTuzexu za 40 bonů. A to bylo všeobecně známé, takže se džínům začalo říkat Rifle a dokonce džínové látce riflovina. Příšerné.

vasekpav 2.1.2009 13:05

Re: To my na vsi jsme viděli žvejkačky až někdy v 58mém

Nepitvej každou blbost ?!Rifle , byly prostě krásnej modrej zázrak !8-o8-o8-opro mnoho nedostižnej>-

franta tyčka 2.1.2009 16:38

Re: To my na vsi jsme viděli žvejkačky až někdy v 58mém

Nevím ale tenkrát kdo měl takové kalhoty jakékoli značky byly to prostě rifle.

S.P.Q.B 4.1.2009 23:26

Re: To my na vsi jsme viděli žvejkačky až někdy v 58mém

Texasky

jedovaty 9.6.2009 0:00

Re: To my na vsi jsme viděli žvejkačky až někdy v 58mém

já jsem měl Lee Cooper z tuzexu:-)

Frank 2.1.2009 8:04

Může nám autor popsat, jak vypadala dvoukoruna?

Witch 2.1.2009 8:41

Re: Může nám autor popsat, jak vypadala dvoukoruna?

Díky za ten dotaz. Já totiž nedávno tvrdila, že na té dvoukoruně je taky nějaká ta Vlast. Ne. Na dvoukoruně z r.1948 je, prosím pěkně, Jánošík! Hezky z profilu, dvojka zabírá tak čtvrtinu mince(kdyby se rozdělila na pásy) vpravo. Mince je bílá, Jánošík má klobouk a levý copánek spadá podém dvojky, takže jsem si díky slabým očím myslela, že je to ratolístka nebo klas ;-) Myslím, že skutečně platila ještě v době, o které mluví O.Neff.

Forstmeister 2.1.2009 9:11

Re: Může nám autor popsat, jak vypadala dvoukoruna?

No nevím, bylo to před měnou či po měně? Pokud to bylo před měnou, máte pravdu, bylo by to 2 Kč, pokud po měně, bylo by to reálně 40 haléřů Kčs (pan Neff by pak musel mít pět "Jánošíků"). Já již pamatuji jen státovky tištěné v CCCP a pětadvacetník do telefonní budky. K tomu byly jedňáky, trojáky a pěťáky. Paměť však může věkem selhávat. Pro našince a kamarády byla magická zelená pětikačka, za kterou se daly koupit cigarety zn. Filtra (20 ks), o kterých jsme se bláhově domnívali (na rozdíl od Partyzánek za 1,60 Kčs, Lípy za 2,- Kčs, Globusky a Letky za 2,20, vše bez filtru), že díky filtru z nás nebude doma cítit tabákový kouř a vyhneme se výprasku. S dvacítkou Filter sme nakládali, jako se šafránem. Realita byla však jiná, výprask se konal, zbytek cigár byl rodiči zabaven a onen jejich lup na nezletilcích byl jimi blahosklonně vykouřen, což jsme již tehdy považovali za příkoří dvojího trestu. Buď výprask a tabák nám ponechat, nebo bez výprasku tabák zabavit. Omluva za odbočení ze vzpomínek na existenci "nominálů" oběživa.   

Jirka 13 2.1.2009 11:02

Re: Může nám autor popsat, jak vypadala dvoukoruna?

Letky za 2,-. Globusky byly více nacpané. To už kouřila šlechta. Také přišly navoněné Šárky a Kleopatry za 8,- a první "ameriky" Rembrandt za dvacku. A také byly "Číny" v rudých obalech po dvaceti, či padesáti v kulaté plechové krabičce. Co stály si nepamatuji, ale myslím dvacka za 8,-

Nemo 2.1.2009 12:27

Re: Může nám autor popsat, jak vypadala dvoukoruna?

Ještě můžeme zmínit Džunky. Později byly silné Ligerosky. Lípy byly v obsahu nikotinu třetí na světě. První byly Camel, druhé Chesterfield.

R.J. 2.1.2009 13:36

Re: Může nám autor popsat, jak vypadala dvoukoruna?

 A Marici, s filtrem a bez, samozřejmě Detvy , Slovenské Partyzánky a cigarety Diplomat, jinak se mě jako klukovi líbili Twenty, bílá měká krabička s pruhy červené a modre, bylo to jak Americké cigara.

Borek@exil 2.1.2009 22:39

silné Ligerosky

Ligeros (vyslov "licheros") znamená španělsky "lehké". Jenže pozor: Ligeros, balené ve sladkém třtinovém papíru, nebyly vlastně cigarety (cigarillos) ale doutníky, i když jako cigarety vypadaly...odtud název Lehké. Stály 4 koruny krabička o dvaceti kusech Já je šlukoval a kouřil jsem jic více než balíček denně. S oblibou jsem je nabízel, leč skoro nikdo ode mne nikdy nechtěl vzít cigaretu...měl jsem pokoj od některých těch "věčných loudilů". V ČKD si jeden kolega odkládal při práci rozkouřenou cigaretu na okraj bedny a pak si ji po částech dokuřoval. Já mu ji jednou zaměnil za rozkouřenou ligerosku. On to vzal, mocně zatáhl, propadl záchvatu mocného kašle a málem  měl z toho smrt....hodil po mně kladivo. Na štěstí minul cíl...já už byl stejně na úprku. Také jsem rád kouříval francouzské černotabáční Gitanes a Gaulloises. Když jsem bydlel ve Španělsku (Madrid), pochutnával jsem si na španělském černém tabáčku...lepší než francouzský! Laciné Celtas a maličko dražší, leč vynikolající Ducados. K tomu silné španělské kafe s trochou mléka.....sedmé nebe.

simona 7.5.2009 8:48

Re: silné Ligerosky

Nevíte kde bych koupila ony Ligerosky??? Sháním je pro otce.... Díky za tip...

Jura Jurax 2.1.2009 23:19

Re: Může nám autor popsat, jak vypadala dvoukoruna?

Ano, Ligeros a Partagas - kuřivo tvrdých mužů. Čertví, odkud se to vozilo, snad z Kuby - ale jedna ligeroska měla sílu pěti aster - aspoň tehdy pro mne - léta páně cca 1970.

A v partyzánkách jsme jednou našli cosi tvrdého - přivolaný kolega, co studoval medinu již druhým rokem, žiletkou odborně rozpitval po délce a jiný kolega studující odbornou biologii zrnka profesionálně určil jako kukuřičná, dobře sušená. Inu, ČSTP - Čisté Seno Tabáku Prosté ;-D

Věra 2.1.2009 19:18

Re: Může nám autor popsat, jak vypadala dvoukoruna?

První cigarety s filtrem, které jsme objevili, byly Astry a Moravy (desítka za 2,20) - 1963. V pětašedesátém se objevily Kimky a Visantky (desítka za 5,-), byly s filtrem a daleko lepší než Astry, byly delší a v pěkném obalu. To byla bomba! Partyzánky a Lípy jsem moc nemilovala, byly tenkrát bez filtru. Lípy kouřila na naše třídní na střední škole, v kabinetu to vždycky bylo jako v uzenářství.;-D Z bankovek pamatuju hnědé koruny, modré tříkoruny a zelené pětikačky, jelikož větší kapesné jsem nikdy nedostala.;-P

Jirka 13 2.1.2009 11:11

Re: Může nám autor popsat, jak vypadala dvoukoruna?

Ale neplatila. S měnou roku 1953 přišlo nominální rozdělení bankovek a mincí dle ruského vzoru: Bankovky: 1, 3, 5, 10, 25, 50, 100. Mince 0,01, 0,03, 0,05, 0,10, 0,25, Bankovky se pak měnily v mince. Napřed 1 Kč, 5, Kč, 3 Kč a o mnoho později 10 Kč a po zrušení 3Kč mincí, přišla teprve dvoukoruna. Místo 25 Kč přišly 20 Kč, které byly úzké, (vzhledem i formátem naprosto nekorespondující s ostatními bankovkami), a říkalo se jim losy.

Anton 2.1.2009 11:23

Re: Může nám autor popsat, jak vypadala dvoukoruna?

Pamatuji se na papírovou korunu, byla hnědá, modrou tříkorunu a zelenou pětikorunu. Neví někdo, kde by se na Internetu dali najít jejich obrázky? Díky za link.

S.P.Q.B 4.1.2009 23:14

Re: Může nám autor popsat, jak vypadala dvoukoruna?

http://www.bankovky.ic.cz/?p=productsList&iCategory=69

Forstmeister 2.1.2009 8:48

Re: Může nám autor popsat, jak vypadala dvoukoruna?

Autor se asi vyjádřil nepřesně, možná žmoulal dvě hnědé státovky, nebo osm pětadvacetníků, nebo 200 "jedníků" (souhrně měl v dlani nominální hodnotu dvou korun, tedy "globálně" "dvoukorunu" v hodnotě oběživa, nikolivěk jejího "mincovního" představitele, který tehdy jako platidlo Kčs neexistoval). Nebuďme hnidopichy. Můj názor 

Witch 2.1.2009 9:21

Re: Může nám autor popsat, jak vypadala dvoukoruna?

Ano, takovéto hnědé bankovky v ceně koruny mne vždycky zaujaly nápisem "jsou kryté prací". Jinak koruna z r. 1952 byla z hliníku jako haléře, měla na reliéfu rolnici se snopem klasů. Pro zajímavost, pětník, co měl "klasický" vzhled jako troníky a jedníky, a platil strašliěv dlouhé roky, vlastním z roku 1953, takže asi platil nepřetržitě i přes reformu. Což se mohlo stát i jiným mincím. Samozřejmě hodnota je věc jiná...  

Kukulín 2.1.2009 9:59

Na jedné z mincí

byla stojící žena se snopem u nohy. Říkalo se že stojí, protože za tak malý peníz si nelehne.