5.5.2024 | Svátek má Klaudie


Diskuse k článku

ZLATÁ PADESÁTÁ: V Praze

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Zdeněk Plincner 4.2.2009 13:42

kapslovnu jsem boural...

Když jsem boural v devadesátých letech továrnu Jawa v Jeseniové ulici, věděli jsme, že na ten tunel můžeme narazit, ale nic jsme nenašli. Původně se v něm za Selier-Bellot dělali zkoušky. Měli jsme i vypracovaný průzkum. Zůstal jen komín. Je zvláštní, že nikdo nevěděl, kde ten tunel může být a přitom se hodně lidí v tom tunelu pohybovalo. To říkám já, kdo má slavné žižkovké jméno, Plincner. Nejedná se o shodu jmen, můj děda byl jejich bratr.

Jirka13 30.12.2008 1:17

Re: Jenom si dovolím upřesnit, vyrostl jsem na Žižkově, v Barance.

Vsadím boty. Bořivojova hned za křižovatkou s Kubelíkovou. Ježíš, to by byly snadný prachy!

Jirka13 30.12.2008 1:15

Re: Taky jsem vyrostla na Žižkově

Bulhar je křižovatka před železničním viaduktem, (to je pitomost, co?) za kterým začíná Žižkov nynější Seifertovou ulicí. Tam byly městské hradby, když nebyl Žižkov součást Prahy, jak to krásně popsal p. Neff starší. Bulhar byl trafikant na tehdejší periferii. Dnes je křižovatka u Bulhara nejsložitější v Praze. Ve směru k Wilsonovu nádraží se na ní sjíždí hned za sjezdem na Těšnov. Vlevo dva směry na Žižkov vpravo do Hybernské a Opletalovy. To pro zámořské.

Kanuk 29.12.2008 23:15

Re: ložisák

RJ, děkuji za připomínku. Ono "ošajslich" nebylo spadnout těch 10 cm, ale narazit hlavou do něčeho, co obvykle bylo bytelnější, než ta hlava. Mimochodem, kdybyste to náhodou nevěděl, tak Scheiss je německy to, čemu se učeně říká výkal.

R.J. 29.12.2008 22:46

Re: Je to paráda

Na Vyšehrad do katakomb jsme udělali výpravu na "poklad" , ten tam "určitě" byl, měli jsme majzlíky, kladiva, lana, teda lana, babičky přišli o prádelní šňůry na půdách, kuchyňské nože, na obranu před strašidly, svíčky a pár baterek. Bylo to na začátku prázdnin, šli jsme pěšky ze Žižkova až na Vyšehrad, do katakomb jsme šli z kaple, snad sv. Longina, nevím přesně, po schodech dolu, připadalo mě to tehdá jako  "nekonečno", těch pár schodů. Křídou jsme si dělali značky, šipky a kříže, ty kříže proti strašidlům, třásli jsme se jak osiky, všude v té tmě viděli bezhlavé jezdce Vyšehradské, vrahy malých dětí, zkrátka, pouštěli jsme si do kalhot. A to jsme byly "oprsklí" ze hřbitovů, Olšanských. Poklad jsme nenašli, určitě tam byl, asi nám ho "vyfoukli místní raubíři, nemáš v tom pokladu coqurere svoje dětské prstíky ? Teda , to jsi nás se svými kamarády Vyšehraďáky vyšplouchl, s tím pokladem , a taková krásná výprava to byla. Jo, za ty šňůry byl pak večer vejřez, od babičky, teda, takové spíše babičkovské lechtání, ale za vše se holt musí platit, za "výpravu" zvláště.  Žižkovák zdraví Vyšehraďáka.

R.J. 29.12.2008 22:26

Re: Přestože nejsem Žižkovák,

Jako větší, tak třinác let, chodili jsme až na Rohanský "ostrov" , na vrakoviště, bylo tam pro nás eldorádo, ještě tam byly Ruské študebakry, trosky, jednou jsme tam našli indiána se sajdou, měla propíchané pneu, to nám ale nevadilo, vytáhli jsme mašinu na Žižkov, na začátek tunelu do Karlína, obsypali jí, předtím se poprali kdo bude řídit, a celé odpoledne tak projezdili, Později k večeru, tam čekal , pro nás tehdá dospělý, kluk, který čekal až půjdeme domu a toho Indiána si odtlačil.Vždy, když jedu tunelem na kole, vzpomenu si na to.Jestli ho opravil a má ho třeba dodnes.   

R.J. 29.12.2008 21:58

Re: ložisák

Skeleton se to Kanuku jmenovalo, jinak jsme jezdili na "rozbíhačkách" také na břiše, bylo to ovšem o "šaistlich" , hůře se to řídilo, kopalo se nohama , do stran, ale moc to nešlo, na normální šlajfování to moc nereagovalo, člověk se párkrát vymáznul, naštestí z toho padal tak deset centimetrů, tedy výšky.

conqueror 29.12.2008 20:35

Je to paráda

číst vzpomínky v diskuzi... Taky mě to inspirovalo ke krátkému zastavení a vzpomínání...i když jsem vyrůstal na Vyšehradě.

Kanuk 29.12.2008 20:19

Re: ložisák

Tak mimochodem. Takové miniaturní saně, na kterých jezdec ležel na břiše, byly jeden čas disciplinou na zimních olympiádách, jezdilo se na bobových tratích. Nevím, jak se jim říkalo, a zda se ještě na olympiádě jezdí.

Kanuk 29.12.2008 20:14

Re: Taky jsem vyrostla na Žižkově

Velkorysý dar na lukrativním místě ...Který dnešní pracháč něco dá ve prospěch veřejnosti? To byl pan Plincner, pan Frič (Ondřejov) a jistě jiní, o kterých nevím. Ti dnešní, tak na Bahamy, Seychely a já nevím kam. A socky ať si jdou spát pod most a děti si mohou čutat na ulici mezi auťáky.

JaS 29.12.2008 20:12

Re: ložisák

Ve Stromovce se těm bobům z bruslí říkalo "bogárna" a byly buď se dvěma bruslemi a to bylo jen pod zadek nebo luxusní se třemi nebo čtyřmi bruslemi, kde vpředu byl otočný díl se dvěma bruslemi a k němu byla šroubem otočně upevněna plošina , která měla vzadu jednu nebo dvě brusle a na ní se leželo na břiše (jeden jezdec nebo víc jezdců na sobě). A k těm žvýkačkám: nepamatuji, že by je někdo prodával, ale nosili je spolužáci, kteří měli někoho v zahraničí, o  žvýkačky se dělili (každý dostal kousíček) a taky se dokonce žvýkačka půjčovala (z huby do huby) - taková to byla vzácnost. A obaly od žvýkaček se sbíraly jako se sbírají známky.

Jaromir 29.12.2008 19:58

Stary Zizkov

Jsem sice trochu mladsi generace, ale ve Stitneho jsem mel babicku, ktery jsem chodil dvakrat tydne nosit uhli. Babicka zase vodila kazdy vecer domu ozraliho dedecka, ktery naproti v hospode hral cvika. Jinak, vsechny prispevky se bezvadne ctou, a na vic ani jedna vulgarnost. Mile prekvapeni!

Kanuk 29.12.2008 19:52

Re: Taky jsem vyrostla na Žižkově

Paní Loukotová, nemohu se hádat, ale mám dojem, že se trochu mýlíte v prahopisu. U Bulhara, pokud se pamatuji, se říkalo oblasti kolem železničního viaduktu v blízkosti Wilsonova (Hlavního) nádraží. Ale dům pana Plincnera (s obuvnickým obchodem v přízemí) byl na Husovce v blízkosti karlínského viaduktu. Ale není vyloučeno, že se mýlím já. Je to už dost dávno.

Kanuk 29.12.2008 19:43

Re: ložisák

Pane Baleji, jestlipak víte, že existovaly závodní vozy Bugatti, podle kterých jste ty vaše závoďáky pojmenovali?

Kanuk 29.12.2008 19:40

Re: "za totáče říkalo Masaryčka, i mezi mladými lidmi. Zajímavé,

Co byste na těch mladých chtěl? V r. 1995 jsem v Praze bydlel u jedné mladší slečny, asi tak kolem 30, a když jsem jí ukázal fotku TG Masaryka, která mi byla darována, tak se zeptala "Kdo to byl?". Komunistická výchova udělala své.

R.J. 29.12.2008 19:10

Re: Jenom si dovolím upřesnit, vyrostl jsem na Žižkově, v Barance.

Pravda, je to v rohák, Lucemburská  a Baranka, nepamatuji ten kolonial, take jen roh. Jak jsem psal , na druhém rohu  je ten krámek ještě dnes.

Jiří Balej 29.12.2008 18:33

ložisák

Jsem o něco málo méně starší než vy, pane Neffe, jenom poznámku k "ložisáku". My ve Štřešovicích jsme tomu říkali "bugárna". Jinak čtu vaš fejetony, moc se na ně těším. Jen více !

qwerty 29.12.2008 18:14

Re: Jenom si dovolím upřesnit, vyrostl jsem na Žižkově, v Barance.

No já to nepamatuji, jen podle rodinného podání.  Ale bylo to Baranovou dolů z Fošovky a řekněme druhý blok na pravý straně má skosenej roh.  Za mně už tam bylo místo dveří jen okno a zřejmě byt.  Na druhý straně, tedy přes Baranovou, byla hospoda a ta tam snad ještě je.

hoblinka 29.12.2008 17:57

Re: "za totáče říkalo Masaryčka, i mezi mladými lidmi. Zajímavé,

No a mluví se snad o něčem jiném?Aston jenom říká,že Masaryčku pro střed užívali i mladí,kdežto Wilsoňák říkali Hlavnímu nádraží jen staříci.Pro mladé a náplavu je to dodnes Hlavák (hnus,co?). Takže nejen dnešní postižení počítaci,komiksy,SMS a podobnými nešvary,ale už i ti starší s tím hnusným Němce,co jim furt něco schovává apod., pořádně nečtou.....

Jojin 29.12.2008 15:54

Re: "za totáče říkalo Masaryčka, i mezi mladými lidmi. Zajímavé,

Jsem rodilý pražák přestože už třicet let v praze nejsem.Pokud se pamatuji tak Masaryčka bylo Nádraží střed (roh Hybernské a Havlíčkovy ulice) a Wilsonovo nádraží bývalo Praha hlavní nádraží nad Vrchlického sady.

Riki 29.12.2008 14:49

Re: Jenom si dovolím upřesnit, vyrostl jsem na Žižkově, v Barance.

Omlouvám se, nedokončil jsem vzpomínku, ze školy v Lupáčově jsem po roce přešel v rámci nějaké reorganizace do školy v Kubelíkově ulici.Teď je tam Obchodní akademie.A na Olšaňáku bydlím dodnes.Jenom s tím panem Ježkem si nejsem jist, mám dojem, že měl krámek u žižkovské radnice, na rohu Chlumovy.

R.J. 29.12.2008 14:39

Re: Jenom si dovolím upřesnit, vyrostl jsem na Žižkově, v Barance.

Trefili jsme se s tím "stromem" do sebe.

R.J. 29.12.2008 14:37

Re: Jenom si dovolím upřesnit, vyrostl jsem na Žižkově, v Barance.

A co hospoda se zahradní restaurací  U zeleného stromu, to mělo atmosféru, barevné žárovky, lampiony, vzadu kuželník, hrávali tam harmonikáři, někdy v sobotu večer. Jinak takový domeček, proti Smetance, byl Olšanská, později Žižkovská stará škola.

Riki 29.12.2008 14:33

Re: Jenom si dovolím upřesnit, vyrostl jsem na Žižkově, v Barance.

Máte pravdu, já se narodil na Olšaňáku, do školy v Lupáčově chodil jeden rok.Nejvíc se mě líbila hospoda "U zeleného stromu".Zahrada s kaštany, za ní Jarkovského zahradnictví.Paráda.

R.J. 29.12.2008 14:20

Re: Jenom si dovolím upřesnit, vyrostl jsem na Žižkově, v Barance.

Tak teď zalézám pod stůl, nemohu si vzpomenout, na kolonial na skoseném rohu v Barance. jediný skosený roh je na rohu Sudomky a Lucemburské, je tam do dnes, nějaká malá sámoška.Jedině jestli nebyl ten skosený roh dole "V Rodině", ale nepamatuji ten kolonial,jen hospodu a Bratrství uprostřed spodního bloku,od nám. Nad kamnářem. Potom byla zelenina a řezník, nevím již pořadí, švec Charvát a na rohu hostinec U Lipan, za rohem v Křišťance směr Kolárák mlékárna. Fakt se mě ten kolonial v Barance nevybavuje. Bylo to určitě v Barance?  

R.J. 29.12.2008 14:02

Re: Díky za vzpomínky!

Ano, máš pravdu, ale toho si pamatuji jen matně,podle jména, nevybavuje se mě, byl jsem moc malý. Potom tam byl  Šámal, ten kolotoč měl orchestrion, na kliku, jinak byl kolotoč na proud.

qwerty 29.12.2008 13:35

Re: Jenom si dovolím upřesnit, vyrostl jsem na Žižkově, v Barance.

A koloniál na tom zkoseným rohu v Baranově pamatujete?  Ten byl mého dědečka.

A  Žižkovské romance znáte?

Jirka13 29.12.2008 13:09

Re: Jenom si dovolím upřesnit, vyrostl jsem na Žižkově, v Barance.

Oni se jmenovalu Güttlingové. S jedním jsem chodil do školy. Güttlingův statek byla chráněná památka a když se stavěla obluda jménem Olšanka, úplným omylem do něho vrazil jakýsi buldozer a to víte, nemělo to ten fortel jako panelák. Tak to museli chudáci zastavět taky. Jasně, švec byl Charvát a pekař Drahotínský. Na rohu Lupáčovky a Chelčické Hospoda u Chlada, koloniál u Karkovského a řezník Vlačiha. Papírnictví Malíková - žena učitele češtiny z Lupáčovky, dole pod "policejním komisařstvím" Hospoda u Dudáka. Na rohu Chelčické zubař Habada. V Sudoměřské řezník Multerer a hospody u Zikmunda a Na Smetance.

Jirka13 29.12.2008 13:01

Re: Díky za vzpomínky!

Musím oponovat. Kolotoč na Jičíňáku měl pan Pištík.

Jirka13 29.12.2008 13:00

Re: Taky jsem vyrostla na Žižkově

A na tom Plincneráku, který se jmenoval za bolševika napřed Údržba Žižkov, pak Slavoj, chytal v bráně můj tatínek, se také jezdila plochá na škváře a byly tam závody chrtů. Jako nezletilý jsem tam vyhrá 15 Kčs "v novejch". A chodil tam kočebrák s kyselými rybičkami.