25.6.2024 | Svátek má Ivan


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
VL 21.2.2009 16:20

Re: Bill na RTG

Musíte uznat, že Radio Tirana to mělo pěkně rozčleněné. Podle něj byly všechny okolní státy státy imperialistickými. Jenom rozlišovali soc-imperialisty a kap-imperialisty. Občas to proložili citáty "mylovaného soudrucha Envera Hodži".

VL 21.2.2009 16:14

Re: vzpomene si někdo

V západních Čechách - Planá u M.L. bez problému, a do doby vzniku tuzemských soukromých rozhlasových stanic na VKV na starý, přenosný Grundig i na jihu Prahy i když často bylo potřeba rádio přepnout na monofinní příjem, stereo padalo.

VL 21.2.2009 16:11

Re: vzpomene si někdo

Za mě v ČSLA - 10/85 - 10/87 se v ČSLA poslouchal Bayern 3. Nejlepší byly vždycky hlášení od politrutů "nebyl zjištěn poslech západních rozhlasových stanic", když se každodenně mnohokrát celá kasárna rozeřvala dost výraznou znělkou dopravního zpravodajství. Jako štábní krysa jsem měl výhodu, naprosto nepředpisové a zakázané soukromé rádio v kanceláři. Nejlepší bylo, že když na něj přišel náčelník štábu, tak mi jako zdatný radioamatér nabídl, že mi vyrobí síťový zdroj, abych nemusel kupovat baterie, musím konstatovat, že zdroj za tehdejších 50 Kčs funguje dodnes. ;-)

Jedinou výjimkou z poslechu B3 byla ošetřovna, tam se, díky povolání hlavního ošetřovatele - kněz z  východního Slovenska vždy poslouchalo Radio Vatikán.,

magi 21.2.2009 16:06

Re: vzpomene si někdo

 Ostereich 3 vysílá dál. Já ho slyšel prvně,když jsem přijel na opušťák v r. 1966 . Moje sestra chodila s radioamaterem. Měli jsme doma radio s VKV,ale byla tam tenkrát východní norma. Ten kluk to uměl přeladit na tu západní. Když jsem slyšel,jak to krásně hraje a jaký krásný písničky,nevěřil jsem. Udělali jsme antenu a chytali jsme i Bayern 3. Jsem ale Jihočech. Nevím kde jinde to ještě šlo.

Nemo 21.2.2009 16:01

Re: Ondřej Neff a rock and roll = zážitky jak přes kopíráki

Nezačínají ty Bubny džungle slovy "Slunečný ostrov ..." ?

aster 21.2.2009 15:53

Re: Ondřej Neff a rock and roll = zážitky jak přes kopíráki

Jsem ročník 46 a protože jsem měl bráchu o deset let staršího, tak pamatuji to jeho "blbnutí" při tancovačkách. Učil se tehdy v Ostravě a vozil odtud desky na kterých bylo všechno možné. Měli jsme Kučerovce a jejich "hity" jsme znali nazpaměť. Vozil  hlavně ty "palby" které nebyly běžně k dostání. Naučil se tam taky tancovat všechny ty novinky a s vrstevníky dělali tancovačky ve stylu dnešních disko. Vzal doma gramoradio a už se "svíjeli" na parketu. K tomu je ale potřeba připomenout ustrojení,  bez kterého by to nemělo šťávu. Nechal si ušít boty "maďary" s třikrát prošívanou podešví, kalhoty "trubky" u kterých mu lezly ponožky a na hlavě nosil placatý klobouk "ála Suchý". Otec ho za to zpohlavkoval, protože mu vesnické babky nadávali do "kuligánů". Tak si ve vesnici všechno "pohnojil", že mu náš dobrý soused předseda MNV napsal posudek, kvůli kterému narukoval do Podolince na východním slovensku k PTP. Namluvil si trouba ještě k tomu sudetskou němku. Jinak se  mi ta hudba a bráchovo tancování děsně líbilo a byl jsem na něho pyšný, protože to široko daleko nikdo neuměl a jezdili se na něho koukat mladí i z okolních vesnic. Dodnes nevím jak se k těm deskám v Ostravě dostal, možná od těch poláků. Jinak vzpomínám na šedesátá léta, když jsem bubnoval v bigbítu, to byla paráda. Bubny sfackovaný, na šlapák jsem nastříkal název skupiny Black Stars a nejdůležitější bylo brát na vystoupení pájku, protože se víc letovalo než hrálo. Hlavně že jsme dělali rámus a mydlili rokec. Nejkrásnější byla ta zpívaná angličtina. Myslím, že by rodilí angličané nevěděli která bije.

Antonín Hrbek 21.2.2009 15:02

Re: Bill na RTG

Opět oprášení starého, rentgeny se začaly používat již za války. Jinak poslouchalo se na obou stranách, například Angličané v severní Africe poslouchali radio Beograd s Lili Marlen.

Antonín Hrbek 21.2.2009 14:57

Re: Škoda že se pan Neff nenarodil dříve

Omlouvám se, měl jsem napsat "začala se stahovat". Jinak Alexandrovci rozhodně nebyli to nejhorší.

muž z města Ur 21.2.2009 14:37

Laxík

radio Luxembourg sídlilo kupodivu v Londýně a vysílalo v letech 1933-92 patrně jenom v noci. Dnes existuje jako digitální radio

JaS 21.2.2009 14:25

Re: Škoda že se pan Neff nenarodil dříve

Stáhla se opona, přišly častušky a Alexandrovci.

honza 21.2.2009 14:10

vzpomene si někdo

na muziku vysílanou Ostereich 3 na 99,9 MHz. na vojně v r 69 jsme to měli naladěné na velké vysílačce a jednou jsme to zapoměli odladit a přišla kontrola- průser !

R 21.2.2009 13:08

Re: Bill na RTG

Potvrzuji strašný hlad po "jiné" muzice v 70 a ještě na začátku 80 let. V 70 letech v československých rádiích i v televizi šly vesměs nemastné neslané šlágry prokládané bezpolitickou a bezpohlavní tehdejší takzvanou současnou vážnou muzikou. Jen málokteří zpěváci dokázali dělat kvalitní muziku a zároveň takovou, aby se v oficiálních pořadech hrála. jen některé pořady trochu vyčnívaly, v rozhlase to byla Pozor zákruta vysílaná každý den 45 minut od 13 hodiny, potom tuším Mikrofórum  něšjak od 17 hodin, jednu dobu to bylo i Studio mladých Hlavně se Šípem a Uhlířem, nejdřív v rozhlase každé pondělí hodina od 17 hodin, později přešli do televize. pamatuji si, jak jsem na tyto pořady na středních vlnách čekal a jak jsem je hodnotil podle toho, jestli ve skoro hodinovém pořadu zazněla aspoň jedna pořádná písnička. Takový "Motorest" od Petry Janů, nebo "Exploduj" , Boney M , ale i staré rokenrolly a tehdy současné západní  uhlazenější rockové skladby, které dokázaly projít cenzurou. To všechno poslouchané z maličkých bateriových tranzistoráčků ohulených na celé kolo, které modulovaly zvuk do tvaru připomínající reprodukci přes telefonní sluchátko. Později jsem si všiml, že naše velké elektronkové radio, které ve dne hraje jen asi tři výhradně české stanice, po setmění hraje na středních vlnách nejméně 20 většinou cizokrajných stanic, od českého vysílání albánského rozhlasu Tirana ve stylu rádia Jerevan, přes Svobodnou Evropu po vyloveně čistě jen muzikální Radio Lucemburk. A protože jsem už měl v té době k dispozici magnetofon, B 58, začal jsme si tu muziku taky nahrávat.. Z Lucemburku, z jakéhokoliv televizního pořadu, kde byla naděje slyšet nějakou kvalitnější muziku, koncerty, Sopoty, ale třeba i Sešlosti Luďka Nekudy. Elektronkové radio jsem brzy začal používat taky jako zesilovač a reprobednu a jím jsem si nadstavil svoje úrovně kvality reprodukce, například údajně kvalitní hifi zesilovače Tranziwatt mně většinou vadily plechovým zabarvením reprodukovaného zvuku...

krmič 21.2.2009 12:27

Re: Orchestr Zdeňka Marata

Big band (= dechovka) a Bill Haley? To by pro nás bylo tehdy neakceptovatelné. Dnes bych to ovšem už bral s nadhledem.

Ale ten Bill, myslím jeho zlaté hity, to byl dost zvláštní fenomén. Nikdo ani v tehdejší době ani potom nehrál tímto stylem. Ani on sám to později už nedokázal (třeba nahrávky ze zájezdu do Švédska, které vydal Supraphon, to je neuvěřitelná slabota). Snad na tom soundu těch nejlepších nahrávek měl zásluhu producent.

magi 21.2.2009 12:23

Re: Rock n roll

sorri. Už se to nestane  ! Alles Gute !

cipísek 21.2.2009 12:12

Re: Rock n roll

Jestli to je čirou náhodou pro mně,tak já jsem Budějčák.Ale Krumlov zdravím !

magi 21.2.2009 12:10

Re: Ondřej Neff a rock and roll = zážitky jak přes kopíráki

pane Suchý,já si vzpomněl ! Bylo to Na plese. Ta druhá strana byla taky dobrá. Jinak díky.

krmič 21.2.2009 12:06

Re: Americký 50s Rock 'n' Roll a české 60s (např. Karel Duba) jsou pořád super

No tak Mongolsko, sorry. Vsjo ravnó.

magi 21.2.2009 12:05

Re: Rock n roll

Krumlov zdraví Protivín !

krmič 21.2.2009 12:02

Re: RIAS?

"Radio Luxemburg, your station of the stars, two-o-eight meters medium wave, London WC one." Tak nějak se hlásili. Poslouchali jsme jenom anglické vysílání, večer a v noci, top twenty v neděli o půlnoci, jako bych to slyšel, "...number one Apache, by The Shadows!" Znělo to velmi nenuceně, jako dnešní disc jockeyové v soukromých rádiích. Po mnoha letech jsem četl vzpomínkový článek v odborném časopisu a ke svému úžasu jsem se dověděl, že se to všechno v londýnském studiu pečlivě nahrávalo a stříhalo. Žádné živé vysílání. Asi jako v tehdejším Československém rozhlase.

sedivak 21.2.2009 11:59

Re: Elvis

Já si zase pamatuji, že někdy v půli 50. let jsem v Mladé frontě viděl rozmazanou fotografii s komentářem: Nemravné vystoupení americké tanečnice Elvis Presleyové.

seniorka 21.2.2009 11:56

Re: Americký 50s Rock 'n' Roll a české 60s (např. Karel Duba) jsou pořád super

Zabili se v Ulanbataru,21.8.1968.zřítili se se na serpentýnách.Mimo jiné zahynul i Josef Poslední,bubeník.Taky Marie Pokštefloá,zpíala  Ikognitu.Další tři si bohužel nezpomenu.

krmič 21.2.2009 11:44

Re: RIAS?

Ale vždyť vámi vzpomínaná "The Yellow Rose of Texas" je úplně jiná melodie než to co zpíval Matuška!! Tam si jenom český textař zašpásoval s těmi růžemi, nevím co to bylo původně za písničku. Buď nemáte hudební sluch, nebo si to už nepamatujete.

Ondřej Suchý 21.2.2009 11:40

Re: Ondřej Neff a rock and roll = zážitky jak přes kopíráki

Na té desce Lad.Bezubky byla skladba s názve Bubny džungle! Tu asi máte na mysli...:-D

box 21.2.2009 11:33

Re: Rock n roll

To je fuk. :-/

krmič 21.2.2009 11:33

Re: Americký 50s Rock 'n' Roll a české 60s (např. Karel Duba) jsou pořád super

Mám dojem, že to byl autobus nebo auto. Každopádně se to stalo na turné v CCCP.

magi 21.2.2009 11:29

Re: Ondřej Neff a rock and roll = zážitky jak přes kopíráki

Díky ! Otevřel jste mi oči. Ta Tina Mari,Měsíc ve víně,Tusolotu nevím jestli to píšu dobře. La Paloma,Blus pro tebe.Voskovec -Werich Babička Meri.Pak byl orchestr Bezubky. Ten hrál nádherný instrumentálky. Vím,že tam bylo krásný solo na buben a trumpetu.Vy to musíte určitě vědět. Od těch Poláků mám singl, Lucille,ale zpívá to Polák nádherně, Když jsem to kupoval tak jsem nevěděl kdo to vůbec Malej Richard je.

Ondřej Suchý 21.2.2009 11:02

Re: Ondřej Neff a rock and roll = zážitky jak přes kopíráki

Jasně! Já Kučerovce chodil poslouchat do Michle, kde byl kolotoč a střelnice a tam je omílali pořád dokolečka! (další jejich pecka Wiki wiki!) :-) Jsem rád, že jste kromě skvělých Třešňových květů (které s Vlachem vyšil Richard Kubernát) připomněl Sambesi=Zambezi (na trubku hrál Lubomír Řezanina, orchestr Erika Knirsche). Vše vyšlo na šelakových deskách 78ot., ale bylo to docela "úzkoprofilové". Též dobré připomenout Tina Mari, Měsíc ve víně, Blues pro tebe, Poláci vydali Sabre Dance Boogie, Maďaři kytarové Halo, boogie! atd. atd. To jsme se naběhali po těch prodejnách! Nejlevnější byli Poláci (deska už od 10.- Kčs), nejdražší Maďaři (až 16.- Kčs) ;-(

vašek 21.2.2009 10:50

Bill na RTG

Potvrzuji Mistrovo tvrzení o strašném hladu po   j i n é   muzice, než která zde byla tehdy dovolena.Dostal jsem tehdy nějaký tip na mladíka, který již tehdy vlastnil magnetofon a navíc nějaký stroj k rytí gramofonové stopy do měkkého nosiče.Pro naprostý nedostatek tohoto materiálu používal rentgenové snímky asi z nějakého plicního oddělení. Myslím, že to mělo hrát jen po nějakou omezenou dobu, ale ono to hraje dodnes ! Samozřejmě s hrozným šumem, ale například uvedená nahrávka je odněkud nahrána zřejmě z nějaké obrovské haly, kdy nadšený dav vždy po Billyho začátku motivu se na několik vteřin rozeřve tak, že už nic jiného není slyšet. Ty rentgeny se točily tehdy běžně 78 otáček a na hluboko profilovaných talířích gramofonu se kladly na jakoukoli gramogonovou desku a na rentgen se na podložku kladlo půlkilové závaží.........kdeže ta bláhová léta jsou...................................................................Vašek

cipísek 21.2.2009 10:47

Re: Ondřej Neff a rock and roll = zážitky jak přes kopíráki

Však taky "Třešňový květy" hrál jeden z našich tehdejších nejlepších trumpeťáků.