Neděle 21. července 2024, svátek má Vítězslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

vlk

5. 3. 2009 21:48
mléko ve školách

Taky jsme si mohli objednat mléko a housky, jako svačiny ve škole. Ale pokud mne paměť neklame, tak to bylo možné okolo r. 1962  No a co do donášky mléka až domů, tak to jsem měl smůlu, protože jsem bydlel hned vedle mlékárny a pro mléko se chodilo s bandaskou a pěkně z velké hlinikové bandasky, naběračkou o obsahu 1l nebo 1/2l se mléko nabralo. Nezapomenu skutečný sýrařský zvon, pod kterým byly pravé tvarůžky a taky na čerstvé pečivo, koláče, koblihy a chléb, který chutnal a voněl jako chléb. Ale díky Bohu jsem našel soukromou pekárnu, a pro chléb, který chutná a voní jako chléb,  stojí za to si znovu zajet. Ale otázka chleba je podle mne téma na samostatnou kapitolu.  

0 0
možnosti

tafia

5. 3. 2009 11:13
Roznáška mléka a pečiva

Jako dítě jsem bydlela s rodiči v Havířově, bylo to v letech  asi 1965 -1968. Vzpomínám si, že maminka v  samoobsluze objednala denní donášku  mléka a pečiva do domu. Večer  na rohožku položila prázdnou láhev od mléka a brzy  ráno jsme měli před dveřmi láhev mléka a čerstvé rohlíky.  Bydleli jsme tenkrát v 5. patře a výtah byl na klíč k dispozici pouze pro obyvatele domu. Pamatuji si na vůni čerstvého pečiva v chodbě.  Vzpomínám si i na velkou reklamu na donášku, které vyplňovala celou jednu  výkladní  tabuli. Namalovaná obrovská sklenice mléka, houska s mákem, rohlík  - ten zahnutý a budík s nějakou patrně nekřesťanskou ranní hodinou.

0 0
možnosti

Kanuk

22. 2. 2009 21:45
Blacksmith blues - kovářské blues

Když je tu řeč o muzice 50. let. Několikrát jsem slyšel "Blacksmith blues", z r. 1952. Neslyšel jsem je v české úpravě. V současnosti je ke slyšení s Mae Morse (http://bigmp3site.com" target="_blank" rel="nofollow">http://bigmp3site.com), nebo s Bingem Crosbym. Ale ani jedno se nevyrovná té původní nahrávce, kde bylo slyšet jak kovář pracuje s pomocníkem, který tluče perlíkem, zatím co kovář pracuje kladivem a po každém úderu "odklepne". Je to snad rytmus madison, tam tam tamtadamta tam tam tamtadamta. Teda rytmus, který by rozhejbal i kostlivce.

0 0
možnosti

oldiesfan

23. 2. 2009 21:21
Re: Blacksmith blues - kovářské blues

Trochu tomu Vašemu příspěvku nerozumím. "Blacksmith Blues" s Mae Morse není ke slyšení v současnosti, ale už od roku 1952. Tehdy ten její singl firma Capitol pod číslem F 1922 vydala. Doprovází ji orchestr Nelsona Riddle-ho. To bylo - pokud vím - první vydání té písně na desce. Jestli máte o původní nahrávce jiné informace, rád se nechám poučit. Existuje nějaká "autorská verze" Jacka Holmese ? Jestli se Vám zdá nějaká nahrávka zvukově zajímavější, neznamená to ještě, že je starší (původní).

0 0
možnosti

Jakub S.

22. 2. 2009 15:26
Ve Zlíně se raníčko rozváželo mléko, chleba, rohlíky až do začátku padesátých. Pan Turna.

Už bývalý - ? Ovšem už nevím... Třeba kazil soc. prc. morálku Pramenu či Jednotě...

0 0
možnosti

TBB

23. 2. 2009 7:51
Re: Ve Zlíně se raníčko rozváželo mléko, chleba, rohlíky až do začátku padesátých. Pan Turna.

U nás v Břevnově (necelé 2 km od pražského Hradu), múžete mít čerstvé housky a rohlíky s donáškou zdarma. Bohužel pouze 3x týdně. Ovšem postkomunsti zde bydlící (drahé pozemky se rozprodaly kamarádům za hubičku) si jdou raěji nakoupit do Billy.

0 0
možnosti

Inka

22. 2. 2009 15:24
Nejlepsi diskuze na Psu!!!

Tak  vubec poprve jsem precetla cely clanek, celou diskuzi,  prispevek po prispevku a panove a damo(seniorka) dekuji vam vsem!!!  Nadhera!!!!!VVV

0 0
možnosti

diskutér

22. 2. 2009 17:11
Re: Nejlepsi diskuze na Psu!!!

to je ironie ?....

0 0
možnosti

jt

22. 2. 2009 9:28
rock'n'roll

Vroce 1952 kdyz jsembyl zamestnan u CSPLO, jsem si koupil v Hamburku male kufrikove bateriove radio znacky Lorenz , snad to bylo prvni tohoto druhu radiov v Ceskoslovensku. Nekterym lidem to dalo premysleni proc u toho nemam zadne draty. No ale to neni dulezite. Samorejme jsem horoval pro muziku co se v te dobe hrala na zapade, diky tomu ze jsem jezdil do Hamburku, mel jsem zde moznost navstivit ruzne podniky kde hraly rock'n'roll. No ale proc to pisi. Jednou jsem sel od kamarada po pulnoci domu a abych zkratil cestu hral jsem si na tom radiu z Luxi , potkali me dva prislusnici SNB. Co tom mam , byla jejich otazka a ze musim jit s nima na stanici, zde se vrhli na me radio, zacali schanet sroubovak, ze to musi prohlednou. Zacal jsem je ujistovat ze je to jen radio a ne vysilacka na to oni odpovedeli abych to nechal na nich ze se presvedci sami. Jelikoz jsme meli  co jsem jezdili na zapad ,skusenosti, ze nas kontrolovali napriklad odkud mame hodinku a tak dale nosili jsme celni prohlaseni sebou. Tak nastesti jsem mel toto prohlaseni sebou, SNBaci chcilku studovali ten muj doklad a tim jsem si zachranil radio. No ale hned me polozili otazku proc posloucham takovou hroznou zapadni hudbu tak jsem jim pohotove odpovedel zadne ceskoslovenske stanice nehraji po pulnoci (v te dobe). Na konec jsem byl propusten s varonavnim, ze priste muzu byt potrestan za provakacni chovani , hrani zakazane zapadni muziky na verejnosti s tim ze my mame krasnou lidovou muziku. Jo rikejte to 18ti letemu klukovi.

jt.

0 0
možnosti

Pamatnik

22. 2. 2009 13:40
Re: rock'n'roll

Pokial sa ja dobre pamatam-"Colne a devízové prehlásenie zaviedli komanci niekedy zaciatkom 60 r.A to sa po navrate odovzdavalo colnikom.Takze asi maly rozpor/?/.

0 0
možnosti

tich@dohoda

22. 2. 2009 8:58
ja jsem o hodne mladsi

ale zaujaly me ty meke gramodesky, jezdili jsme si pro ne tehdy /1975+/ do Polska , pravda, kvalita hrozna ale daly se prakticky koupit nejnovejsi hity a hralo to. Bylo to vylisovane na takovych vetsich pohlednicich.  :-) Cest

0 0
možnosti

Hanuman

22. 2. 2009 0:14
Rock'n'roll

Koncem padesátých let jsme chodili na odpolední čaje do Lucerny. Tančících byl plný sál a kolem nich kroužili pořadatelé a když zahlédli pár, který se moc kroutil, nebo nedejbože bustil, tak je nekompromisně vyvedli. Zpíval tam Richard Adam a někdy Kučerovci. Pila se tam Džoulimonáda, to byla červeně obarvená sodovka, ve které dole plavaly kousky kompotu a stála krvavých 5 Kč.

Kupovali jsme si jako študáci 2 jednu dohromady.

0 0
možnosti

ota.karel

22. 2. 2009 0:55
Re: Rock'n'roll

Já onehdá nechápal, že jsme okolo 1971 jezdili na diskotéku až do Bystrce na konec Brna. Až mi došlo, že to na Vlhké zkrátka ze dne na den zavřeli a nikde nic nebylo. Nikde nic nebylo a nikomu se to neoznámilo, zkrátka konec! ..."Byla to zvláštní doba" V práci mi dal mistr propustku, že ať odejdu a vrátím se zpátky slušně ostříhaný ...Já blbec jsem se nechal vyfotit, že si s tím někam půjdu si stěžovat, pak jsem šel k holiči ....Můj kolega z učení byl razantní a šel hned vedle firmy na Gotvaldové ulici a nechal se ostříhat, na protest, dohola. Oni ho pak chtěli vyhodit z učení, že poškozuje jméno firmy!/ Nakonec tohohle velice vynikajícího kluka dostali pryč jako nevyučeného a byl velmi silná osobnost, dnes bych chtěl vědět kde je, a co dělá, byl to Pan Někdo, bohužel v blbé době!" .....Zvláštní doba a my v tom museli žít! U učnovských zkoušek byl mistr celý mimo, že mám knírek a nejsem podle něj ostříhaný, že prý se nevyučím! Tak jsem dostal z praktické zkoušky dvojku, protože kdesi a cosi ....jen kecy, ale ty nervy z té buzerace! ...Měl jsem levou rukou dvojky = prospěl velmi dobře.

0 0
možnosti

ota.karel

21. 2. 2009 23:54
Řemeslníci jsou různí:

Přestal nám fungovat plynový průtokový ohřívač vody z NDR. Kamarád instalatér Lubor Šíma z Brna (úspěšně se dodnes roky živí jako instalatér!) zkusil otevřít teplou vodu a zavřít, pokýval hlavou a nevěděl si rady. Já blbec mu dal cosi od cesty a zamyslel jsem se. Zavřel jsem vodu a plyn a rozmontoval ohřívač a zjistil jsem, že je uvnitř jakási gumová membrána a prasklá. Jiný instalatér mi prozradil, že český ohřívač má membránu o stejném průměru. Rozdíl byl jen v tom, že ten z NDR měl uprostřed keramický střed, který tlačil na jehlu ventilu, který ovládal proudění plynu. Zamyslel jsem se hlavou a mozkem a dal jsem doprostřed čalounický nýtek placatou hlavou dolů ..a ono to roky fungovalo...Sem jen blbej automechanik(taky sem upravil pár motorů Jawa 250 a 350, že jely moc dobře, s tou 250 jsem opálil každou 350ku jak byla zatáčka a z té 350 s válci a hlavama Californian slícovanýma na kartru a spilovanýma písty to brácha sotva dýchal), ale co sem rozdělal, to sem opravil ..i magnetofon a japonskej ..., tehdy jsem se poprvé divil co umím, jsou to prý geny ..od dědečka, jsme zámečníci ...(brácha je ale vůl jak saně, protože zrušil 2 kola našroubováním středové misky přes závit, je vyučený zámečník ...) .Ty geny se někdy asi nepovedou ...

0 0
možnosti

ota.karel

22. 2. 2009 0:13
Re: Řemeslníci jsou různí:

Když mi kdysi přestaly fungovat plynové kamna WAW, tak jsem se zeptal stejného instalatéra a vyměnil si sám bimetalové čidlo u startování kamen. Později jsem si celá kamna sám rozmontoval, vyčistil a seřídil ...Ty kamna jsem si taky sám, úplně na začátku, nainstaloval od natažení všech trubek, včetně zavěšení kamen a roky mě hřál pohled zvenčí na barák, protože kdyby jste to viděli! Ty ostatní wawky od "profíků", to byla dobytá až dobitá a desítky centimetrů okolo rozbitá omítka ...Zkrátka profíci! Lidi jim za to platili a oni se to pořád nemohli správně trefit, a pak to plácali sádrou, já bych jim naplácal přes držky, kreténům ...Koukněte se okolo a určitě výsledky práce těchto "mistrů" i dnes uvidíte ...Nevěřím, že by blbost vymřela ...

0 0
možnosti

Kanuk

21. 2. 2009 21:57
Valčík na rozloučenou

Jo, našel jsem to. Ten film se jmenoval Waterloo bridge, česky Most Waterloo nebo Valčík na rozloučenou. Anglie, 1940, Vivian Leigh, Robert Taylor.

0 0
možnosti

Kanuk

21. 2. 2009 21:58
Re: Valčík na rozloučenou

Tohle patří na konec, k diskuzi o Yellow rose of Texas.

0 0
možnosti

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz