15.6.2024 | Svátek má Vít


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Jakub S. 22.2.2009 15:26

Ve Zlíně se raníčko rozváželo mléko, chleba, rohlíky až do začátku padesátých. Pan Turna.

Už bývalý - ? Ovšem už nevím... Třeba kazil soc. prc. morálku Pramenu či Jednotě...

Inka 22.2.2009 15:24

Nejlepsi diskuze na Psu!!!

Tak  vubec poprve jsem precetla cely clanek, celou diskuzi,  prispevek po prispevku a panove a damo(seniorka) dekuji vam vsem!!!  Nadhera!!!!!VVV

Jakub S. 22.2.2009 15:23

Tina Marie (něm. kousek), Tu, solo tu (Ty, jenom ty), Babička Mary, Blues pro tebe (Jirka Suchý i melodie).

Nejlepší trumpeťák kolem 1960 byl bezkonkurenčně pan Kubernát. - Jsem ročník 43.

Nemo 22.2.2009 14:24

Re: Bill na RTG

To se jmenuje Ďáblovo stádo a nazpíval to Rudolf Cortéz.

Jirka 22.2.2009 13:43

Re: Ondřej Neff a rock and roll = zážitky jak přes kopíráki

Přesně!!!! Taky sem moc rád  chodím se potěšit příspěvky pamětníků a zavzpomínat... Díky všem !!!!!

Pamatnik 22.2.2009 13:40

Re: rock'n'roll

Pokial sa ja dobre pamatam-"Colne a devízové prehlásenie zaviedli komanci niekedy zaciatkom 60 r.A to sa po navrate odovzdavalo colnikom.Takze asi maly rozpor/?/.

R 22.2.2009 11:51

Re: Bill na RTG

To je snad o tom stádu "pekelným mraků" , co prokletí honáci po smrti musí bez odpočinku hnát po nebi ???  Přesněji to popsat nedovedu, hezky dlouho jsem už to neslyšel. Je to převzatá skladba od country zpěváka Johnyho Cashe myslím.

R 22.2.2009 11:45

Re: vzpomene si někdo

Je to trochu OT, ale nedá mi to.  Studenstké rozhlasové radio na kolejích v Pardubicích, jelo někdy od roku 1976 po nějak 1990 na tehdejší rozvody rozhlasu po drátě. Ze strany školy oficiálně, školní svazáci ho podporovali jako zájmovou činnost a hlavně asi inkasovali kladné čárky za činnost, přitom se tam hrála výhradně muzika, která se líbila studentům, jenom vysloveně zakázané skladby a interpreti, paradoxně všichni čeští, ne. Kryl kompletně všechen, Mávátka od Jarka Nohavici a podobné skladby ne, ale třeba Kiss, Matuška v době, kdy emigroval, Hutka, Lutka, Pražský výběr v době, kdy nehrál .... úplně běžně.  Ke konci mého studia v Pardubicích jsme se dostali na exkurzi do hradeckého rozhlasu, který měl pod palcem rozhlas po drátě na pardubických kolejích a dozvěděli se od rozhlasového technika, že studentské radio na kolejích je načerno a oficiálně o tom, že na vstupu do obytných  bloků kolejí jsou nainstalovány relátka a každý pracovní den nějak v 6 večer vysílání hradeckého rozhlasu po drátě odstřihnem a pouštíme tam až skoro do půlnoci svou studentskou  muziku, nikdo v Hradci Králové neví.

magi 22.2.2009 11:10

Re: vzpomene si někdo

možný je to,že ve druhé polovině 80 let u vás,ale u nás na Budějovicku,to fakt bylo v r. 1976. Dokonce někdo vytiskl i program,jaký filmy se budou vysílat. Pamatuji,že poslední film se jmenoval Líbej mme po celým těle ! Mělo to bejt až v pět ráno. Televize,ale furt jen šuměla. Neuvěřitelný !!!

pamětník 22.2.2009 10:52

Re: K panu R.A. Dvorskému

Supraphon vyrobil i nějaké cívkové magnetofony,jeden jsem měl,měl dvě hlavy a přehrával OBĚMA směry...

cortez 22.2.2009 10:25

Re: vzpomene si někdo

Krásné poslouchání na radiu Stradivari na vlně 99,9MHz ze slzou v oku vzpomínám...

Homolka tobolka 22.2.2009 9:38

Re: vzpomene si někdo

něco podobného bylo v osmdesátých v severní části Prahy s polskou televizí chytanou ze Sněžných kotlů v Krkonoších.

jt 22.2.2009 9:28

rock'n'roll

Vroce 1952 kdyz jsembyl zamestnan u CSPLO, jsem si koupil v Hamburku male kufrikove bateriove radio znacky Lorenz , snad to bylo prvni tohoto druhu radiov v Ceskoslovensku. Nekterym lidem to dalo premysleni proc u toho nemam zadne draty. No ale to neni dulezite. Samorejme jsem horoval pro muziku co se v te dobe hrala na zapade, diky tomu ze jsem jezdil do Hamburku, mel jsem zde moznost navstivit ruzne podniky kde hraly rock'n'roll. No ale proc to pisi. Jednou jsem sel od kamarada po pulnoci domu a abych zkratil cestu hral jsem si na tom radiu z Luxi , potkali me dva prislusnici SNB. Co tom mam , byla jejich otazka a ze musim jit s nima na stanici, zde se vrhli na me radio, zacali schanet sroubovak, ze to musi prohlednou. Zacal jsem je ujistovat ze je to jen radio a ne vysilacka na to oni odpovedeli abych to nechal na nich ze se presvedci sami. Jelikoz jsme meli  co jsem jezdili na zapad ,skusenosti, ze nas kontrolovali napriklad odkud mame hodinku a tak dale nosili jsme celni prohlaseni sebou. Tak nastesti jsem mel toto prohlaseni sebou, SNBaci chcilku studovali ten muj doklad a tim jsem si zachranil radio. No ale hned me polozili otazku proc posloucham takovou hroznou zapadni hudbu tak jsem jim pohotove odpovedel zadne ceskoslovenske stanice nehraji po pulnoci (v te dobe). Na konec jsem byl propusten s varonavnim, ze priste muzu byt potrestan za provakacni chovani , hrani zakazane zapadni muziky na verejnosti s tim ze my mame krasnou lidovou muziku. Jo rikejte to 18ti letemu klukovi.

jt.

tich@dohoda 22.2.2009 8:58

ja jsem o hodne mladsi

ale zaujaly me ty meke gramodesky, jezdili jsme si pro ne tehdy /1975+/ do Polska , pravda, kvalita hrozna ale daly se prakticky koupit nejnovejsi hity a hralo to. Bylo to vylisovane na takovych vetsich pohlednicich.  :-) Cest

Duďa 22.2.2009 8:12

Nááádhera

Čím je člověk starší, tím lépe zaslzí... Předdůchodový věk skýtá mnohá překvapení a nádherně se vzpomíná ve společnosti pamětníků.Dík.

Pepa 22.2.2009 7:47

Re: Orchestr Zdeňka Marata

Big Band Zdeňka Marata nebyla ovšem žádná dechovka ale swingový orchestr. A protože rock and roll vznikl z černošského blues, není se čemu divit, že i tehdejší saxofonista od Billa Haleyho by se dobře uplatnil v každém jazzovém orchestru. Jen ta rytmika byla už poněkud jiná.

cca7 22.2.2009 6:59

Re: vzpomene si někdo

tohle bylo ve drué polovině 80' :-)

Kanuk 22.2.2009 2:25

Re: Rock'n'roll

Oto, nic mi do toho není, ale proč za tátou nechodíte, jestli můžete? Tomu je to určitě víc líto, nežli vám. Víte, já jsem asi tak v jeho situaci, i věkem.

Pamětník I. 22.2.2009 1:55

Re: vzpomene si někdo

Daly se  chytat i v Praze na chlumeckou anténu s rotátorem až do doby než spustili vysílač Votice a všechno to zahltili silným signálem.

ota.karel 22.2.2009 1:18

Re: Rock'n'roll

Rodiče se tehdy rozváděli a otec se mylně domníval, že když matce dokáže, že z jeho peněz je možné fungovat, že ji přesvědčí. Učil se prát a mně docela narušil sebevědomí, protože mé bavlněné oranžové ponožky, poslední výkřik odněkud někam, mi zničil svým experimenem při praní, kdy se mi změnily v hnědé ...protože byly vyprané dohromady s modrými montérkami. Kdyby můj tatínek věděl jak ho miluju, ale já mu to nikdy neřeknu, tečou mi slzy ...On byl a je neuvěřitelně úžasnej člověk. Náš taťka, co ho vidím na vínově červených finských běžkách Hikory jak valí dopředu a mizí někde v dáli v bílém sněhu ... Náš taťka co vyhrával závody na lyžích i na nohách. Jak jsem byl pyšný, když jsem do školy donesl jeho medaile.  Zlatou a bronzovou ...Letos mu bude 80 roků.a já za ním skoro nechodím, je mi to líto ...

Kanuk 22.2.2009 1:16

Re: Rock'n'roll

Mno, Oto, ten mistr nemusel být nějaký komunista. Spíš se snažil nahradit rodiče. Když můj kluk chtěl nosit delší vlasy, jako ostatní spolužáci, tak jsem mu řekl : Dokud ti holiče platím já, tak budeš mít vlasy ostříhané jak já řeknu. Až si budeš holiče platit sám, můžeš si je nechat ostříhat podle svého. A pak jsem mu ještě vysvětlil, že modu dlouhých vlasů (tehdy) zaváděli hlavně komunisti a podobné živly, protestující válce ve Vietnamu, na rozdíl od vojenského "trávníku" A kluk nikdy dlouhé vlasy neměl. Teď jich má poskrovnu.

Kanuk 22.2.2009 1:02

Re: Americký 50s Rock 'n' Roll a české 60s (např. Karel Duba) jsou pořád super

Kudýši, bohužel, nemohu sloužit. Ale pokud jste z Prahy či okolí, tak Národní knihovna i Městská knihovna, obojí na náměstí, které se jmenovalo Primátora dr. Vacka za komančů, mají dost slušné sbírky hudebnin. Snad by se tam něco dalo najít. A jako důchodce nemusíte platit za čtenářskou průkazku (aspoň to tak bývalo).

Juraj P. 22.2.2009 1:01

Re: Rock n roll

"Pozor - zákruta", kterou po dlouhá léta moderoval nezapomenutelný Imrich Fábry, s ještě nezapomenutelnějším kapitánem (později majorem) Laco: "Súdruh major, aká bola bilancia za uplynulý víkend na našich cestách?"  "Bilancia na našich cestách za uplynulý víkend bola otrasná! Len na cestách Slovenskej socialistickej republiky vyhasli tri ľudské životy, a škoda na národnom majetku dosiahla..., atd."  Ale ta konstatace, že "niektorí vodiči si pletú cestnú premávku s pretekárskou dráhou" platí dodnes.

ota.karel 22.2.2009 0:55

Re: Rock'n'roll

Já onehdá nechápal, že jsme okolo 1971 jezdili na diskotéku až do Bystrce na konec Brna. Až mi došlo, že to na Vlhké zkrátka ze dne na den zavřeli a nikde nic nebylo. Nikde nic nebylo a nikomu se to neoznámilo, zkrátka konec! ..."Byla to zvláštní doba" V práci mi dal mistr propustku, že ať odejdu a vrátím se zpátky slušně ostříhaný ...Já blbec jsem se nechal vyfotit, že si s tím někam půjdu si stěžovat, pak jsem šel k holiči ....Můj kolega z učení byl razantní a šel hned vedle firmy na Gotvaldové ulici a nechal se ostříhat, na protest, dohola. Oni ho pak chtěli vyhodit z učení, že poškozuje jméno firmy!/ Nakonec tohohle velice vynikajícího kluka dostali pryč jako nevyučeného a byl velmi silná osobnost, dnes bych chtěl vědět kde je, a co dělá, byl to Pan Někdo, bohužel v blbé době!" .....Zvláštní doba a my v tom museli žít! U učnovských zkoušek byl mistr celý mimo, že mám knírek a nejsem podle něj ostříhaný, že prý se nevyučím! Tak jsem dostal z praktické zkoušky dvojku, protože kdesi a cosi ....jen kecy, ale ty nervy z té buzerace! ...Měl jsem levou rukou dvojky = prospěl velmi dobře.

Juraj P. 22.2.2009 0:41

Rádio Tirana...

"Mluví Tirana, mluví Tirana - posloucháte vysílání v české řeči. V dnešních zprávách uslyšíte: revoluční boj ve světě mohutní a sílí..." Takto začínalo každé jejich vyslílání, byla to půlhodinová chuťovka, jak po stránce jazykové: (..."a výbuchem pumy tam položené, přišla k poškození budova...") tak i obsahové (čtení zveřejněných zápisů z roztržky s "chruščovskými revizionisty", sociálimperialisty a pod.). Četla to jedna Češka, provdaná v 50.letech za jednoho Albánce, který v té době u nás studoval. Úvodní znělka byl mohutný orchestriální nástup s činely, trtumpetami a píšťalami, závěr pak klasická Internacionála.

ota.karel 22.2.2009 0:26

Re: Řemeslníci jsou různí:

Šlo o proražení 60 cm zdi na ty wawky. Začal jsem zevnitř, a pak jsem do dorazil zvenku, abych nenadělal moc škody = dělal jsem to taky pro sebe = zvenku byl naprosto přesný otvor, takový jak měl být na tu trubku ...Řemeslníci někdy trochu nemyslí a je je jim to úplně fuk, jakoby měli mozek o pár stupňů mimo dole ...taky rádi oblbují zákazníky, z lenosti nebo mazanosti. Mojí známé vyměňovali baterie na vodu a ošulili ji o drahé italské kohoutky, když jí tvrdili, že se nedají na novou trapnou baterii namontovat ...

Hanuman 22.2.2009 0:14

Rock'n'roll

Koncem padesátých let jsme chodili na odpolední čaje do Lucerny. Tančících byl plný sál a kolem nich kroužili pořadatelé a když zahlédli pár, který se moc kroutil, nebo nedejbože bustil, tak je nekompromisně vyvedli. Zpíval tam Richard Adam a někdy Kučerovci. Pila se tam Džoulimonáda, to byla červeně obarvená sodovka, ve které dole plavaly kousky kompotu a stála krvavých 5 Kč.

Kupovali jsme si jako študáci 2 jednu dohromady.

ota.karel 22.2.2009 0:13

Re: Řemeslníci jsou různí:

Když mi kdysi přestaly fungovat plynové kamna WAW, tak jsem se zeptal stejného instalatéra a vyměnil si sám bimetalové čidlo u startování kamen. Později jsem si celá kamna sám rozmontoval, vyčistil a seřídil ...Ty kamna jsem si taky sám, úplně na začátku, nainstaloval od natažení všech trubek, včetně zavěšení kamen a roky mě hřál pohled zvenčí na barák, protože kdyby jste to viděli! Ty ostatní wawky od "profíků", to byla dobytá až dobitá a desítky centimetrů okolo rozbitá omítka ...Zkrátka profíci! Lidi jim za to platili a oni se to pořád nemohli správně trefit, a pak to plácali sádrou, já bych jim naplácal přes držky, kreténům ...Koukněte se okolo a určitě výsledky práce těchto "mistrů" i dnes uvidíte ...Nevěřím, že by blbost vymřela ...

Papouch 22.2.2009 0:09

Re: vzpomene si někdo

jj, "b3 verkehrsredaktion meldet..." z Hoher Bogen nebo Brotjacklriegel se dalo chytit jeste pred Prahou

Kanuk 22.2.2009 0:07

Re: K panu R.A. Dvorskému

Když jsme u fy Ultraphon. Ve Wikipedii nebo čertvíkde je zmínka, že fa Supraphon vydávala desky už před válkou. To je chyba. Supraphon byla značka firmy, která vyráběla elektrické gramofony, jeden jsme dostali od p. A. Valentiniho k vánocům. Nevím to jistě, ale asi to byla firma nějak přifařená k Ultraphonu. Později komančové pod firmu Supraphon převedli znárodněný Ultraphon a začali vydávat desky pod touto značkou.