5.5.2024 | Svátek má Klaudie


Diskuse k článku

PSÍ PŘÍHODY: Psí řeč

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
aster 4.1.2006 16:33

psí řeč

Nevím jak dalece rozumí můj pes mým verbálním projevům,ale vím že mi rozumí.Měl jsem psy celý život,různé rasy a v současnosti mi zpříjemňuje život pitbul.Byl pro mne dost tvrdým oříškem,protože je silná osobnost a je nutné mu neustále dokazovat, kdo je doma pánem.Získal jsem ho dvouletého z útulku a chvíli mi trvalo než jsem uvěřil ,že mi při první příležitosti neustřihne ruku nebo nohu.První jeho počin byla pečlivě "rozstřihaná" pneumatika u garáže.Naše současná komunikace je většinou na úrovni pohledů.Je to první pes, který se vydrží dívat celé minuty do očí a poslouchat co mu povídám.Slovům asi nerozumí ,protože se mu nejvíc líbí rozhovory s rukama a packama kolem krku,když mu říkám slova typu,"ty má milovaná ,ohavná ,hnusná ,zubatá potvoro".Neprotestuje i když ho pojmenovávám v ženském rodu.Jinak reaguje stejně jak popisujete všichni.Miluje návštěvy a děti.To co si nechá od dětí líbit by jiný pes nedovolil.Nevím kolika slovům rozumí,ale vím že se s ním dá vést docela obstojný dialog,někdy rozumnější než s mnohými lidmi.Má totiž velmi obsáhlý zdroj výraziva.Většinou to končí tím ,že si jdu do koupelny umýt obličej.Teď se mi dívá přes rameno na monitor a připomíná ,že mám povinnou čůrací procházku.Můžu se jít hned do koupelny umýt.
psí máma 22.12.2005 23:57

oprava

samozřejmě nerozumějí, pardon
psí máma 22.12.2005 23:57

Že prý reagují na tón hlasu, významu psi nerozumění

Taková zpozdilost! Máme vyzkoušeno. Stejným tonem se řeklo (s patřičným nadšením v hlase) pudeme ven - no a už naše zlatíčko stepovalo u dveří s vodítkem v hubě. Naprosto stejným tónem (s patřičným nadšením atd.) se řeklo pudeme se koupat - no a nikde nebyl žádný pes, vysublimoval. Říct před ním "prší" znamenalo potom dlouhé přemlouvání, pak surové odtažení ven a donucení občůrat aspoň popelnici. Používalo se proto opisů, jako padá déšť, chčije a chčije (ale to docela rychle vzal za své taky) a různé jiné příměry. Zmínka o nákupu pak sebou nesla jeho zodpovědný dorpvod, protože byl zvyklý si kupovat pramen zdraví z Posázaví, který před krámem nafasoval, odnesl až domů, tak si ho nechal otevřít a v klidu ho vychutnal. To samé s rohlíkem. Do novin mu nesměl nikdo zasahovat, ty nosil paničce, samozřejmě za pochvalu a výkupné. Jo, psi jsou hlavy.
olaf 22.12.2005 17:12

ale ano pejsek ty slova poznává

když mne ve tři hodiny ráno olízne moje zrzavice (BO štěně), tak je snadné zjistit jestli se chce [pomazlit | pustit televizi protože se jí nechce spát | čurimurifukat (odvozeno od čurimuri při venčení]. Stačí se z polospánku zeptat: "čurimuri?" a pokud začne skákat snožmo čtyřnožmo, tak fičíme ven. Pokud neskáče, tak spustím ruku z postele a pokud mi jí vytlačuje nahoru a neokusuje (jen něžně olizuje a směruje k ovladači televize, tak je to také jasné). Poslední varianta je děs a běs - najděte tolika morální síly abyste si ve 3h ráno hráli a pak v 5h vstávali (to je má noční můra).
J.Kraus 22.12.2005 15:23

Jde opravdu

 o slova? Někdy jako by ta ne-lidská osoba vnímala spíš to, co je za nimi, tedy primárně myšlenku a úmysl, slovo pak jen jako ne nezbytný doprovod. Číslo dvě stě by pak mohlo vyjadřovat spíš jen počet těch základních úmyslů (míň, pro stejný úmysl se dají použít různá slova). Toto všechno jen jako kapitola velkého tématu o neverbální komunikaci s tím ne-lidským.
J.Kraus 23.12.2005 8:34

Re: Jde opravdu

doplnění
Správná otázka je třeba: „Na kolik procent rozumí pes (Punťa, Bart) významu vyslovených slov?“, „Na kolik procent se dokázal napojit Punťa na moje myšlení?“. Další otázka: „Jsem schopen říct ‚kočka‘, aniž by se mi v podvědomí vybavil její obraz?“. Pisatel komentáře toho není schopen.
Béda 22.12.2005 12:06

A když Bart

náhodou dostane něco neoblíbeného k žrádlu, pak je úvodník pod Psa, což je v poslední době takřka pravidlem.
Béda 22.12.2005 12:02

Ovšem je také možné,

že Bart ty úvodníky už dávno tvoří, akorát mu to Aston pokrytecky autorizuje.
Béda 22.12.2005 11:58

Moje řeč, Astone,

ještě Barta naučit ovládat PC a už nic nebrání tomu, aby psal namísto páníčka ty Psí úvodníky.
jepice 22.12.2005 11:33

Člověk aby se začal učit cizí jazyky

Když jsem byla malá a rodiče si chtěli popovídat o něčem, co nebylo pro mé uši, přecházeli na němčinu. Teď  abychom doma to  používávali na psy.  Slovům jako ven a podobně se zásadně vyhýbáme, ale je nám to houby platné. Úplně stačí, když začnu hovořit k synovi a manželovi:  "hele, a co kdyby jeden z vás vzal vodítko", stojí oba psi u domovních dveří a máchají ocasy daleko dřív, než se dostanu ke slovům  "a šel s pejsky".
Jaryna 22.12.2005 10:23

Náš "Vořech Vořechovič",

snad rozumí všemu..Sice slovo "kočka" mu nic neříká, ale když se postavímk lince a začnu vařit, tak vaří se mnou, co kdyby náhodou paničce selhaly packy a něco spadlo..Já si zase myslím, když tak nějak se dívám na toho našeho čoklíka, že za chvíli začne mluvit, pak si budeme rozumět ještě líp, jen aby mne moc nepřekřikoval a hlavně nepřemlouval k blbinkám...Recyklovat Pet lahve mu nebudu....
YGA 22.12.2005 9:42

Co slova,

to nic není, ale naše psová rozezná i jak se tvářím - jestli se na ni mračím, usmívám nebo dělám xichty (na ty se vždy rozštěká). Taky chápe co znamená nahoru a dolů a vlevo a vpravo (v tom mívám zmatek zase spíš já - viz pozastavení pí D.R.) Slova jako pejsek, se psem už ani neříkáme, protože nastane metamorfóza  volně ležících chlupů v chlupatou kometu, která smete vše, co jí leží v cestě, včetně dvojnožců.
Fallowa 22.12.2005 9:07

Rozlišování slov

je u psů docela zajímavé.Můj Ferda bezpečně rozliší,,páníček´´od,,papáníčko´´,ačkoliv by mu mohla znít stejně,zrovna tak dobře chápe tři různá slova:žrádlo,jídlo,papání :-))).Ať to nazvu jakkoli,neomylně se dostaví do kuchyně,aby dohlídl na přípravu - co kdybych mu ujídala?Taky ale nesmím používat slova obsahující ,,ven´´.Nemůžu říct,,venku prší´´,ale musím říkat např.,,prší tam´´ a p.
evka 22.12.2005 9:18

Re: Rozlišování slov

Takže se vám Ferda stará o rozšiřování slovní zásoby.To je paráda, vzdělávání pomocí psa
Fallowa 22.12.2005 10:36

Re: Re: Rozlišování slov

Fakt je,že už i já částečně chápu,co chce podle intenzity štěkotu,nebo kňučení.Jinak štěká,když vítá,nebo je někdo za dveřmi,jinak když se ,,hádá´´ - to když něco provede a já mu spílám,jinak když má radost.Zrovna tak různě kňučí,když nutně potřebuje jít ven,nebo si chce hrát,jinak,když ho něco bolí.Takže mě vzdělává i v psí řeči.
evka 22.12.2005 10:46

Re: Re: Re: Rozlišování slov

Chichi, to znám, Bublina se taky někdy hádá.Udělám něco, co se jí nelíbí a ona si tak zvláštně zavrčí pod fousy...Vždycky jí okřiknu, že "jseš blbá" se neříká
Vave 22.12.2005 8:26

Tabu slova

I my máme doma slova, která nesmíme říkat nahlas, protože jejich vyslovení vzniká člověko-psí nedorozumění.
Jsou to slova: ven, jít, půjdeme, nakoupit, procházka, co to tu máme, našla jsem klíště, vykoupeme, dáme ....
(Ta první věta je opravdu nečeská, ale hlavně že víme, co tím chtěl básník říci, a hlavně, že básník má co říci.)
evka 22.12.2005 8:32

Re: Tabu slova

U nás je rozhodně tabu slovo "kočička".Bublina sice když venku potká kočku, tak si myslí, že je to divnej pes, ale doma na slovo kočiaka reaguje zběsilým tancem a vrčením u dveří na zahrádku.Někdo nesmí doma říct šupák, my kočička.Dokonce i sousedy jsme vycvičili tak, že před Bublinou používají kódy jako třeba "to zvířátko", samička od kocoura apod
Lenka 22.12.2005 10:50

Re: Re: Tabu slova

No u nás funguje šupák i kočička :-)), Míša vystartuje a začne blafat jak na lesy, kde že se to některý z jmenovaných nachází, že mu natrhne zadel.
 
Na druhou stranu, na Míšo pojď, dáme tablekty...řečený pes reaguje vesele a začne předvádět co všechno umí aby si tabletku zasloužil :-))
evka 22.12.2005 13:09

Re: Re: Re: Tabu slova

Tak to vám zavidím.Bublina, když má dostat tabletku, tak zavzpomíná na Gándího a předvede ukázkovou pasivní rezistenci.Mi ten prášek klidně dej, když ti nepřijde chucpe páčit mi čelisti a strkat mi ruku skoro do žaludku.Ale nepočítej s tím, že já bych se na tom nějak podílela.
Lenka 22.12.2005 14:05

Re: Re: Re: Re: Tabu slova

Jo, je to zázrak, ale díky bohu za něj. Míša bere nějaký kalciové tabletky aby mu správně rostly kosti, tři denně...a teď si představte to peklo nacpat denně tři prášky do odmítajícího dobrmana....to by bylo strašný.
adt 22.12.2005 21:00

Re: Re: Re: Re: Re: Tabu slova

Naštěstí jsou dobrmani takoví trošku troubové, takže nám třeba stačilo dát povely sedni - lehni - k noze a za odměnu dát právě tu tabletku, a dobrman byl naprosto nadšen... :) Problém s tím naším je při stříhání drápů... Zkuste ostříhat drápy odmítajícímu čtyřicetikilovému dobrmanovi :)
Yetti 22.12.2005 8:57

Re: Tabu slova

Ja mám "kočičky" doma, takže tabu slová(alebo vety) sú: - ideme dať tabletku (pilulku) - vyčistíme ušká - dáme kvapky do očička... Po týchto vetách nastane u nás na 100% "mačkoprázdno" :-))).
adt 22.12.2005 2:12

"Kolik slov rozumí pes?"

Nevím, nemám takovou praxi jako pan Neff, ale mám neodbytný pocit, že by první věta měla znít buď "Kolika slovům rozumí pes" nebo "Kolik slov rozezná/vnímá/pozná pes?" Ale na druhou stranu vím zcela přesně, jak takové vyšinutí z větné vazby vzniká, sám se ho občas dopustím, když přeformuluju kus věty a zapomenu upravit zbytek. :)