6.5.2024 | Svátek má Radoslav


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
SHNQ 5.9.2006 19:27

teplota vody

Ad rasy: v akvarku se to resi tak, ze se zvedne teplota vody, to rasam vazne nesvedci... co takhle ponorny ohrivac vody  :)

LOJR 5.9.2006 16:42

Aspoň trochu poradím

Cedr nevím, do jezírka bych doporučil http://mojeakvarium.vltava2000.cz/store/goodsdetail.asp?strGoodsI D=A1-793552&lngDepartmentID=9. Vyzkoušel jsem nejen v akvarijních podmínkách. Úspěšnost závisí i na umístění rybníčku - pokud se do něj půl dne opírá sluníčko, budete mít větší či menší problémy asi pořád.

www racek 5.9.2006 15:01

no, já mám cedry dva a jedno jezírko ...

ten větší jsem koupil ve výprodeji, drží už 4 roky a roste a voní, přímo úžasně. nechráněn ... a ten druhý, zakrslý, roste šíleně do šířky, spíš přemejšlím, jak ho zkrátit ...

no a ty rybičky? prostě v jezírku je kalno. občas přidám nějaký přípravek (ty biologické jsou nanic, nefungují) a jakž takž to drží. bohužel, napadá tam na podzom listí a na jaře prostě čistit musím. takže žádná biologie. fakt, jedině kombinace chemie a občasné výměny vody, s tou dešťovkou je to dobrý nápad. zrealizuji. tedy, já bych dlouhé řasy bral. ty jednobuněčné jsou horší.

Olga 5.9.2006 13:27

pane Neff

nenapsal jste, jaký cedr (atlaský, libononský, himalájský). Některé jsou choulostivější. Ale v podstatě to vystihl pan Ptakopysk. Jinak nedaleko od Vašeho bývalého bydliště (pod teplárnou Malvaziky) je u jedné vily cedr atlaský už asi 20 let a protože je chráněn od větrů i mrazů, tak prosperuje ideálně.  Ale doporučuji zeptat se na oba problémy pana Wiesnera. Určitě bude vědět.

JE 5.9.2006 12:39

pH

U cedru bych tipoval na klejotok, jehož původcem jsou houbové choroby. Odstraňuje se velmi težko (u peckovin vyříznutím napadených částí do dřeva, desinfekcí modrou skalicí a zamazáním stromovým balzámem, bez jistoty úspěchu). Obvykle pomáhá zvýšení pH půdy přídavkem mletého vápence, omezit hnojení dusíkem. U tvorby řas je to podobné - tvorbu řas podporuje příliš kyselá reakce vody, která navíc vadí i leknínům. Chtělo by to opět upravit reakci opatrným přidáním přípravků na zvýšení pH - pozor, pouze přípravky určené pro zahradní jezírka, v žádném případě bazénovou chemii. Filtry a UV lampy pomáhají, ale nejsou samospasitelné. Při odstraňování řas postupovat s citem, ne radikálně, může dojít k poklesu koncentrace kyslíku ve vodě, což by mohlo poškodit vodní živočichy. Raději na podzim po ochlazení a odumření řas odsát kal, nejlépe přefiltrováním, aby se přešištěná voda vrátila do jezírka.

Pavel 5.9.2006 11:26

A není to jinak?

Nedozvěděl se ten cedr náhodou o situaci v zemi svého původu Libanonu. Mozná že ted chce spachat demonstrativní sebevraždu, a vy mu v tom chcete ještě zabránit. Podíval bych pod kořeny, jestli tam nemá chovaný granát... Snad se tu z toho nestane Receptář nebo Pták loskuták, či Jak nato (nebo NATO?)

Olga 5.9.2006 10:03

Cedr

Olga 5.9.2006 10:02

Cedr

Zavolejte Větvičkovi

rejpal tady & tam 5.9.2006 10:00

Astone, zdravím z Polabí

myslím, že problém cedru adresovali dostatečně předřečníci.  Ne tak řasy v jezírku.  Řeči o balancovaném biotopu tak nejak neberou v úvahu, že ty ohavné řasy jsou součástí té balance. Vláknité řasy, podle mých zkušeností, jsou průvodním zjevem tvrdé vody.  Pokud je jezírko napuštěné vodu ze studny (nebo vodovodu), tak je to tvrdá voda.  Postupná (aby si obyvatelstvo rybníčku zvyklo) výměna za vodu dešťovou  ze sudu pomůže.  V případě afinity k technohejblatům lze pořídit, za drahé peníze, také změkčovač vody pro celý dům a naplnit bazén z domovního vodovodu. A v měkké vodě se nádherně sprchuje a taky pere.

Zlaté rybičky (Karassus Aureus, za pravopis neručím,) mi vláknité řasy likvidují požíráním ve sladkovodních akvariích, kam si je za tím účelem vypouštím. Že by se do nich chytily, jsem zatím nezpozoroval.

Cirkulaci vody domácí rybníček potřebuje, pro prokysličování vody a tím i k čištění. Ten UV filtr zabíjí hlavně bakterie a tak je docela možné, že pozabíjel i ty hodné bakterie, které pomáhají rozkládat  výměšky.  Mechanické filtry si ve filtračním materiálu vytvoří kolonii těchto hodných bakteriií a tím odstraňují organicko chemické nečistoty, i e. fekálie a podobně.

Jarda 5.9.2006 10:05

Re: Astone, zdravím z Polabí

Spravne to je Carrasius auratus. UV filtr zabiji jen to, co jim proteka. Vetsina bakterii zije v substratech filtru. Proti rasam by mohlo pomoct zasazeni rychlerostoucich rostlin (treba vodni mor), ktere z tvrde vody odcerpaji prebytky zivin. Nemate v tom rybnicku tech ryb moc ?

sestřenice Běta 5.9.2006 11:36

Re: Astone, zdravím z Polabí

Přidávám se k Rejpalovi, naše pětiletá zkušenost s bojem proti řase v jezírku: žádné mechanické čištění ani přidávání měďnatých přípravků nepomohlo, nebo pomohlo jen krátkodobě. Jediné, co přineslo opravdovou změnu, bylo svedení dešťovky do jezírka (přetím jsme při úbytcích vody dopouštěli naši extratvrdou studniční vodu). Jinak samozřejmě platí, že musí být dostatečný počet rostin v "čistící zóně" a počet ryb (tedy cm ryby na m3 vody) je myslím taky znormován, ale bez dešťové vody bylo u nás dodržení těchto zásad k ničemu...  

Buhehe chlemst 5.9.2006 9:35

Doporučil bych

Mimo jiné je dobré dát si udělat rozbor půdy. Půdy v české kotlině mají obecně nedostatek Mg (hořčíku) - pokud nemáte zahradu zrovna na dolomitických vápencích. Hořčík  jehličnany potřebují ke zdárnému růstu a vývoji. Nebo zkusmo zakoupit za pár korun sáček MgSO4 (Síran hořečnatý, zvaný hořká sůl) a  zdůrazňuji  trochu  tak 2x až 3x ročně lehce půdu okolo cedru (či jiného jehličnanu) "pocukrovat" - tím nelze nic pokazit. Samozřejmě se prodávají již namíchaná hnojiva pro jehličnany pod různými obchodními názvy za podstatně větší peníz. Ale hořčík obsahuji všechny. Hořečnatou sůl lze dostat také v kysličníkové formě - tuším že tomu obchodníci říkají "Kieserit" (ale mohu se mýlit). Jinak samozřejmě jarní a předjarní oslunění s následnými nočním mrazem  a mrazovými trhlinami je správný názor.

borek 5.9.2006 8:33

Cedr

Tim praskanim trpi podobne merunky,broskve.Nevim jak je velky cedr,ale u malych stromku se z jizni strany zarazilo prkenko,ktere branilo pristupu slunicka nebo se kmen nabilil vapnem,kombinace obeho je nejlepsi.Zkusenost z praskani merunky a jejiho osetreni mam tu, ze prasklou ranu jsem vymazal a vyplnil stomovym balzamem zimnim a prevazal jemnym igelitem.Do roka se rany zacelily.Tady nekdo namitne neprudusnost igelitu,ale patri to k tomu a je to par procent plochy a vysledek nad ocekavani vyborny! Drzim palce!Borek

ptakopysk pomolog 5.9.2006 9:33

Re: Cedr

s tím vápnem bych byl opatrnej. Ovocným stromům nevadí, ale co když je cedr na vápno citlivej, třeba jako rhododendron? Natřete cedr vápnem a máte z něj stromek do Sauronovy zahrádky v Mordoru a né do Astonovy ve Zvoli :o)))

stan 5.9.2006 11:41

Re: Re: Cedr

Cedr mám ve Vraném a v pohodě, chce to celý léto zalévat a zalévat a zalévat i na podzim a na jaře. S vápnem má ptakopysk pravdu, nehledě na to, že cedr má jehličky i na kmeni a natírat nelze. Já nezastiňuji a mám ho pět let bez problémů.

Jarda 5.9.2006 10:08

Re: Cedr

Zrusenosti z pestovanim merunek a brosvi nelze prenes na cedr, neb jsou si podobne asi mene nez pes a ptakopysk

Jarda 5.9.2006 10:09

Re: Re: Cedr

sorry za pravopisnou chybu spravne je S pestovanim

ptakopysk pomolog 5.9.2006 8:22

Cedr

pokusil bych se přeložit do češtiny mého předřečníka. Jestli ten cedr máte na sluníčku a na větrné straně baráku, tak se s ním budete muset asi rozloučit. V zimě a zejména v předjaří jsou dny kdy slunce svítí na plný pecky a dokáže "zblbnout" strom tak, že si myslí, že je jaro. Ten začne pumpovat mízu do kmene a pak úplně stačí když zafouká ledový vítr, nebo se v noci prudce ochladí hluboko pod bod mrazu a je vymalováno. Míza zmrzne, zvětší objem a roztrhá rostlinné pletivo na kusy. To jsou ty praskliny v kůře. Strom díky odumřelému pletivu neposílá výživu z kořenů nahoru a koruna začne prosychat. Pak se přidají dřevokazné houby, škůdci a nakonec nastoupí Aston s rýčem a motykou. Je mi líto, ale metodou pokus omyl se za pár let dopracujete ke dřevinám, které dokáží ve vaší zahrádce přežít samy od sebe a příliž citlivé chcípáky prostě příroda vyeliminuje. ALE!!! Když budete dělat to co normálně dělají sadaři, tedy na podzim zahalíte kmen stromu třeba rákosovou rohoží, popřípadě pytlovinou, sluníčko se ke kmeni nedostane, nebude ho přehřívat a ten cedr možná přežije. Mimoto se do rákosových stvolů na zimu ukryjí zahradní škůdci, které sýkorky přes zimu budouo vyzobávat, takže na jaře budete mít zahradu škůdcoprostou (tedy skoro)...

Brock 5.9.2006 13:35

Re: Cedr

Moje babička bílila kmeny stromů vápnem. Odráželo to sluneční světlo a mělo to asi podobný význam jako obalování. Do toho vápna přidávala ještě slepičince, aby to odhánělo zajíce...

Reeve 5.9.2006 13:59

Re: Cedr

V prvních dvou letech po vysazení jsem cedr na zimu zlehka obalil bílou geotextilií (černou ne, ta by stromek v předjaří zbytečně zahřívala). Když povyrostl a zesílil, přežívá zimu bez problémů, i když stojí na nechráněném místě.

Ken 5.9.2006 22:22

Re: Re: Cedr

Naprosto správně. Cedr Libanonský je v mládí(do asi 4 let) velmi choulostivá dřevina. později se adaptuje. U nás v arboretu jsou stromy staré asi 90 let, naprosto zdravé, nenamrzající. Astone, před zimou vbij ke stromku kolík, který ponese celkový zábal stromku netkanou bílou textilií. V březnu stromek obnaž, pokud nejsou zrovna pozdní mrazy. Ještě dva tři roky se s cedrem budeš trápit, pak ti bude dělat jen radost.

Dan 5.9.2006 7:43

Cedr

Cedr ma takzv.  mrazové praskliny poškozující pletiva a tím dochází k přerušení pletiv a zasychání konečků větví. Cedr je poměrně choulistiva a teplomilná dřevina, náročná na svuj (biotop) stanoviště. Je potřeba stanovit specifikaci dřevin ( taxony) dle biotopu daného místa a mikroklimatu stanoviště.(zastínění, půda atd)

herbi 5.9.2006 6:48

UV lampa filtruje vodu

UV lampa filtruje vodu - jak?

Ferda 5.9.2006 6:39

Jezírko

Snad půjde na jezírko aplikovat zásady z akvária. Tipoval bych malé jezírko, hodně ryb = hodně živin pro rostliny, málo rostlin a přímé osvětlení sluncem. Tak bych zkusil zasadit víc rostlin, ubrat rybiček, míň krmit a nechat to na přírodě.

catfish 5.9.2006 9:53

Re: Jezírko - boj s řasou 1

Já si dovolím citovat pár rad od pana Mikysky, snad to trochu pomůže:"Ve všech jezírkách chovám také ryby (naši divocí karasi, karas zlatý v

barevných formách, zlatý jesen, zlatý perlín, koi kapr), je to nezbytné

k tomu, aby mě nesežrali v létě komáři. Mám je tam však v omezeném

počtu a nepřikrmuji je. Přispívají k vytvoření biologické rovnováhy.V jezírkách nepoužívám žádné filtry apod., jak někteří autoři

doporučují. Při tomto počtu rostlin a ryb je to zcela zbytečné.

catfish 5.9.2006 9:56

Re: Re: Jezírko - boj s řasou 2

Pouze jezírka jednou za dva roky na podzim vyčistím od kalu na dně, přičemž starou čistou vodu nevyhazuji a přepouštím ji z jednoho jezírka do druhého.V každém jezírku se při tomto způsobu vytvořila biologická rovnováha a voda je čistá. Má to svůj vývoj. Za několik týdnů po vybudování nového jezírka voda nejprve úplně zezelená, pak zase zprůzrační. To se může během roku několikrát opakovat. Zásadně se však nesmí voda měnit. Po tomto stadiu drobných zelených řas po 1-2 letech nastane stadium vláknitých řas.Voda je průzračná,ale vytvářejí se chomáče řas pod vodní hladinou. Ty zásadně nevylovuji, pouze pokud vadí leknínům a jiným rostlinám. Tyto řasy spotřebují všechny nadbytečné živiny z vody a krásně ji vyčistí. Koncem sezóny potom tyto řasy ustanou v růstu, chomáče začnou hnědnout a tehdy je vytahám z jezírka. V následujících letech je již jezírko čisté a v rovnováze. Při čištění jezírek neodstraňuji drobné řasy a sliz ze stěn, protože se chovají podobně jako rostliny v akváriu, pouze odstraním kal. Všechny

nadšence vodního zahradničení zdraví Jiří Mikyska."

odkaz na celý článek + fotky jsou tady:

http://www.catfish.cz/studen/jm/jm2.htm

R 5.9.2006 2:00

prodejci mají kšefty

Cedr nevím, ale u zahradních jezírek se musí dosáhnout vyrovnaného a vyváženého biotopu, což se dělá vyváženým osazováním rostlinstva a případně rybek. Během nějakého měsíce rostliny spotřebují z vody přebytečné živiny a nastane rovnováha mezi rostlinami, řasama a živočišstvem a čistá voda. Není vůbec třeba žádný UV filtr a žádná cirkulace. Není to žádné akvárium v místnosti, kde jsou nepřirozené podmínky a kde se tudíž musí stabilní stav udržovat desinfekcí vody UV filtrem ani žádný domácí bazén.

R 5.9.2006 2:00

Re: prodejci mají kšefty

Tady je vidět, jak se ztrácí sepětí s přírodou. Dříve byl člověk inspirován nějakým čistým přírodním jezírkem, podle něho doma vybetonoval díru a osadil rostlinami a pak ty první měsíce do ustanovení rovnováhy a čisté vody nějak přetrpěl a potom měl prakticky trvale doma jezírko s průhlednou vodou vhodné pro nasazení rybek. Dneska se nechá zblbnout nějakým prodejcem bůhvíjakých hejblat a nakoupí od něho všelijaké nesmysly a pak bude bude každý týden něco měnit a šťourat do toho, dokud se na to nevykašle nejméně na dva měsíce nebo ty hejblata neodejdou  a pak teprve přijde na to, že příroda v takových náržkách si tu filtraci a desinfekci provádí sama a nepotřebuje na to žádné elektrické "basmeky".

Hádě 5.9.2006 1:33

cedr

Dobrý den, ohledně cedru by vám mohi poradit na ÚV svazu zahrádkářů. Rokycanova 30, Praha 3 - maji své vebové stránky a je na nich telefonní číslo. Dotaz vám zodpoví telefonicky , písemně i ústně pokud tam zajdete. Pokud s nimi budete komunikovat písemně je dobré přiložit kousek kůry nebo větvičky.

Pišta 5.9.2006 0:09

Astone,

vzneste svoje dotazy na www.poradte.cz, dříve či později Vám je některý z poradců zodpoví.

Skvělý den.