20.10.2020 | Svátek má Vendelín


Diskuse k článku

ÚVAHA: K odchodu Vlasty Chramostové

Snad že sám Nejvyšší tomu chtěl, aby vynikl ten paradox: právě v této době odešla Vlasta Chramostová. Paradox, který mi přišel na mysl už v okamžiku, kdy se v médiích objevilo slovní spojení „státní pohřeb“.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
D. Mach 11.10.2019 17:03

Samozřejmě to srovnání Gotta a Chramostové už bylo zmíněno vícekrát. Je to asi na každém člověku, koho bude preferovat. Ale ten skon Vlasty Chramostové dal ještě více vyniknout bývalému poskokovi StB Babišovi, který se snaží udělat si marketing ze smrti zlatého slavíka. U Chramostové se naštěstí neodvážil. Asi mu to jeho PR manažeři poradili.:-)

V. Liptovský 11.10.2019 16:49

Prepánakrála, Karel Gott nebol politik a nikdy nepolitizoval... Venoval sa svojej profesii a (to nemôžete poprieť) pomoci iným, ktorí mali ťažkosti... Hodnotiť ho z hľadiska politiky je asi rovnaké, ako hodnotiť Václava Havla ako speváka... No... (pravda, aj ako politik by V.H. mal z pohľadu charakteru a morálky rovnaké hodnotenie)...

A. Šír 11.10.2019 19:19

Že byl dobrý profesionál - popový zpěvák, to přeci propánakrále nikdo nepopírá. Tady právě ale se jedná o to "hodnocení z hlediska politiky", které vy odmítáte! Tak proč u všech všudy tedy on je hodnocen z hlediska státní politiky a má mít státní funus, který oznamuje premiér státu? To nežádoucí porovnání začíná právě touhle absurdností (které není možno se divit u fanatických fanoušků, totiž fanynek, ovšem je nesmyslné u politiků jako Babiš). Proč on, a Chramostová (nebo kdejaký jiný zpěvák či herec, či jiný bavič) ne? to je začátek debaty, která nemůže mít řešení (viz celá ta diskuse dole) . Ještě chybí, aby byl vydán zákon "Karel Gott se zasloužil o stát." A nabalzamovat a uložit do mauzolea. Vždyť je to absurdní, a Karel by byl nejspíš první, kdo by to odmítl.

P. Grigar 11.10.2019 16:34

"V době, kdy Karel Gott řečnil v Divadle hudby na shromáždění „anticharty“, byla Vlasta Chramostová na opačné straně pomyslné a v té době prakticky neviditelné linie rozdělující společnost"...napsal p.Stejskal

V době, kdy Vlasta Chramostová, v touze po lepším uplatnění svých schopností, podepisovala spolupráci s StB nebo později přihlášku do KSČ, na opačné straně pomyslné a v té době prakticky neviditelné linie rozdělující společnost, za velmi viditelnou linií ostnatého drátu, dřely tisíce muklů ve vězeňských táborech a na hranicích se u podobných drátů střílelo po těch, kteří už měli komunistů plné zuby a chtěli žít jinde a jinak. © Pavel Grigar

J. Jurax 11.10.2019 15:36

No jo, no ... ono se v téhle zemi urodilo víc velkých lidí v různých oborech, jež arciť z principu ssebou nenesly veřejnou popularitu, ač se svým významem panu Gottovi či paní Chramostové více než vyrovnali.

Když zemřel náš jediný nositel Nobelovy ceny akademik Heyrovský (Seifertova cena za literaturu je pohříchu cenou politickou), akademik Wichterle nebo profesor Holý nebo namátkou konstruktér L-29 a L-39 Ing. Vlček, tak holt celonárodní smutek nebyl.

A mimochodem dnes zemřel Alexej Leonov.

R. Meisner 11.10.2019 13:55

...národní morální maják?? ---víte, nestojím o to, aby mě morálně naváděl někdo, kdo zcela dobrovolně a ze zištných důvodů se dal k Stb (jak sama přiznala)a posléze ke KSČ---jak lze toto odčinit? to jako že napřed smýšlela a konala vedena těmi nejnižšími pudy, ,-a pak se napravila? co se stalo, nelze odestát,--natož nějak odčinit. škoda.

J. Krásenský 11.10.2019 16:20

Kdyby nám jí neustále nemlátili po hlavě, udělali by lépe - pro sebe a hlavně pro ni.

https://pravyprostor.cz/pozadovala-vlasta-chramostova-trest-smrti-pro-jirinu-stepnickovou-2-shrnuti-a-dalsi-fakta/?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=z-boxiku

J. Chaloupka 11.10.2019 13:32

Dnes jsou ti svazáci za Piráty.

M. Krátký 11.10.2019 13:10

Tak už DOST !!! nechte je na pokoji - oba !!!

P. Lenc 11.10.2019 10:52

Jó ta "anticharta", to je mrcha...Být komunistkou, to se odpouští, ale Anticharta?To si specielně Karel Gott, nikoliv ti druzí umělci co to tam také podepisovali, dovolil moc.Závist je opravdu velká sviňa.

P. Dvořák 11.10.2019 10:56

Jak jsem napsal níže: Kdo dnes ví, jestli jako plamenná svazačka nemá někde podpis pod prohlášením "Psům psí smrt!"

J. Ptáček 11.10.2019 10:14

Zatímco tady dole se vedou často nechutné urážlivé diskuze o obou velikánech tak odlišného osudu, možná ti dva slavní, tam nahoře, jen zírají. A popíjejí spolu něco dobrého, třeba portské. Moc bych jim to přál. Každopádně čest památce obou!

P. Dvořák 11.10.2019 10:21

Jestli je nějaké "nahoře", tak se tam, alespoň podle místní církve, moc nepije. Spíš se tam zpívá a to tedy si vůbec nejsem jist, jestli to Mistrovi od té druhé slavné bude líbit.

:-)

T. Torzová 11.10.2019 10:02

U Gotta sa na antichartu nezabuda. U Daši Havlovej, Svčraka sa už zabudlo. U Chramostovej sa jej spolpráca s STB omluvila. Členstvo v strane v rokoch, kedy boli najhoršie procesy sa taktiež omluvilo. Rok 68 prebehla vymena komunistov za iných komunistov. Neviem, či Chramostová bola vyhodená alebo sa skutočne spamatala. Svoju mladosť som žila i ja v tomto režime, bolo to ťažké. Len, že niektorí dostali spoločenský pardon, iní nie.

J. Chaloupka 11.10.2019 13:34

U nás se o procesech nemluvilo, ale více se mluvilo o tom, jestli budeme mít teplé boty a jestli bude dost uhlí na zimu. (r. nar. 1952)

D. Stirsky 11.10.2019 8:46

Můj děda zažil za První války dosti děsivé okamžiky a události. Když se vrátil, a pak i později, říkal mně: Čekal jsem, kdoví, co. Že o to budu vyprávět, že budu středem pozornosti, že jsem někým výjimečným... A ono to tak nebylo. Lidé se o to vůbec nezajímali, slyšet to nechtěli, zvláště mladí. Důležitější pro ně byl Vlasta Burian, Stelibský, Baarová nebo Mandlová. S panem Gottem a s paní Chramostovou, je to trochu podobné: Gott měl hezké písně - nikoli písničky: -) Vyprávěl veselé historky z natáčení. Chramostová nás ale nutí k zamyšlení, její osudy nejsou veselé, můžeme mít i výčitky svědomí, ona tolik těch historek z natáčení mít nemohla. Navíc ještě její léta 50. A tak je nám bezkonfliktní Gott bližší. Ať oba odpočívají "in pace".

P. Boublíková 11.10.2019 5:32

Otázka je, jestli se státní pocty udělují za morálku, za uměleckou výjimečnost (mezinárodní popularita), za obojí dohromady nebo za každé zvlášť? ;-)

M. Ja 11.10.2019 0:50

Tak přeci jen srovnání. Přestože ani Vlasta Chramostová se nerozhodla, že nebude hrát.

D. Stirsky 11.10.2019 8:48

Rozhodla se, že nebude kolaborovat s režimem, i když důsledkem nekolaborace byl zákaz hrát.

P. Dvořák 11.10.2019 9:25

Rozhodla se, že nebude kolaborovat s režimem, se kterým to prohráli její kamarádi, se kterými kolaborovala s týmž režimem.

Ona mohla vystoupit z KSČ, což je asi obrovská zásluha proti tomu, kdo z KSČ vystoupit nemohl, protože v ní nikdy nebyl.

Jste směšný.

M. Valenta 11.10.2019 10:19

Asi jste přehlédl "maličkost". V.CH. pak po své chybě, za kterou se omluvila a styděla, bojovala proti onomu hnusnému režimu, což K.G., kterému nikdo nic nevyčítá, ani náhodou.

P. Dvořák 11.10.2019 10:54

To se jí to stydělo, když jí nic jiného nezbývalo. Kdyby nekolaborovala, nemusela by se dostyďovat.

Stále platí co jsem napsal jinak: "Ona se musela stydět, což je asi obrovská zásluha proti tomu, kdo nekolaboroval a nesvazákoval."

Kdo dnes ví, jestli jako plamenná svazačka nemá někde podpis pod prohlášením "Psům psí smrt!"

M. Ja 11.10.2019 12:02

Na argument protiargument, pane Stirský, ale omlouvám se z účasti. Oni dva leží, sporu nemajíce.