28.6.2022 | Svátek má Lubomír


Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Pivoda 23.5.2022 20:41

Cituji z článku: "... Neskutečně silný kredit (ač nadále bez Nobelovy ceny) umožňuje dnes Chomskému „kecat“ takřka do všeho, ..."

Komentuji

1. Noam Chomsky je zcela normální člověk-občan. Každý občan demokratické státu, ze zákona, totiž může "kecat" do všeho. Vy jste si toto nevšimli?

2. Talentovaný lingvista Noam nastudoval mnoho jazyků a všiml si, že gramatika všech jazyků na planetě Zemi je velmi podobná. Z toho Noam vyvodil, že dítě se velmi pravděpodobně rodí s již připravenými mozkovými strukturami. Hm. To by ale prakticky znamenalo, že tato informace by se musela vměstnat do cca 3,2 Gigabite genetické informace. To ale není až tak mnoho, když zmíněná genetická informace současně lidskému organismu určuje, do jakého lidského orgánu se má vyvinout každá buňka.

Opačný názor (než měl lingvista Noam Chomský), totiž, že člověk se rodí jako zcela nepopsaná tabule (tabula rasa) měl jeden významný světový psycholog. Ten se domníval, že dítě po svém narození se prostě jen velmi rychle učí.

Tento spor doposud nebyl vyřešen.

V. Cícha 23.5.2022 20:09

Tento slovutuý muž, zavilý nepžítel avé země,USA, neomzené isvobody slova a věrozvěst všeho levicového a setjně tak zhoubné věrouky politické správnosti. nchaal se před časem slyšet v tomto smyslu: lidem, kteří odmitjí roušky a očkování proti covidu měli bychom vzít nejzákladnější práva včetně zdravotní péče. Podivný to charismatik!

P. Dvořák 23.5.2022 18:36

Chomský má částečnou pravdu v tom, že komunikace mezi lidmi není jen dána sémantickým významem slov, ale že probíhá ještě po jiné rovině. V našem výzkumáku se to řadu let zkoumalo, samozřejmě je evidentní výška hlasu, jeho zabarvení a průběh melodie (např. ve švédštině mění melodie význam slov - někdy), ale nějaké objektivní závěry nebyly. Výzkum byl zrušen.

J. Kostelanský 23.5.2022 15:33

Vůbec jsem netušil, že Chomsky "dělal" do lingvistiky. Ale to psal, mi přijde víceméně jako samozřejmé. V minulosti jsem o tom dost přemýšlel, zvláště když jsem si vzpomněl na, jak se učili mluvit moji mladší sourozenci a jaké chyby dělali. A taky jsem si uvědomil, že některá slovesa se časují jako kdyby byl vyměněn jejich význam

např. vědět vs. vést: vím vs. vedu, víš vs. vedeš, ví vs. vede, víme vs. vedeme atd.

Vědět by tedy mělo znamenat vést a obráceně. :-) A právě děti v podobných případech jako tento, když se učí mluvit, to dělají správně, čili v naší mluvě nesprávně. A my je to pak učíme říkat nesprávně. :-)

I. Fencl 23.5.2022 16:50

zajímavé

K. A. 23.5.2022 12:42

Chomský je inspirativní, byť s ním nesouhlasím ve všem. Jeho kritika americké politiky je mnohdy oprávněná. Na druhou stranu pro Čechy má americký imperialismus nesporné přednosti v porovnání s tím německým a ruským.

K článku bych dodal, že intelektuál má být fér na obě strany. Lézt do jisté části těla mocným, se jistě vyplatí, ale nenávist k vlastnímu národu a společnosti slouží mnohým k sebeukájení ublíženého ega a je taky honorována!!. Palacký říkal: Padni, komu padni. Intelektuálů, kteří by se toho drželi, je málo.

I. Fencl 23.5.2022 14:33

souhlasím

F. Žůrek 23.5.2022 12:04

Díky za Chomského. Má svůj jedinečný pohled na svět a to je cenné.

J. Lukavsky 23.5.2022 13:44

"Má svůj jedinečný pohled na svět" Jeden od doc. Chocholouška ho měl také. Myslel si, že je letadlo. J.L. end

P. Dvořák 23.5.2022 18:23

Od Chomského jsem tu a tam něco přečetl. Je to filozofický entropista, tzn. je destruktivní. Což plyne z jeho původu. Nihilismus a chandra. :-)

V. Cícha 23.5.2022 20:15

Jeho jedinečný pohled na svět skutečnnad tím, kam tento intelektuál se svými polititckým názory dostal. Typický intelektuál - levicový dogmatik.

F. Navrátil 23.5.2022 9:35

Názory Noama Chomského štvou velké množství lidí. Protože nutí k přemýšlení a aktivizují společnost. Proto jsou potřebné.

J. Pavelka 23.5.2022 9:17

Rozhodně byla jeho teorie podnětná, i pro výzkum "umělé inteligence" nicméně postihnout společnou" matrici" jazyků, pokud vůbec existuje (a je postižitelná), se ukázalo mnohem obtížnější, než si Chomský myslel...Ony i politické a ekonomické úvahy takového Einsteina, kterého přínos fyzice je naprosto nesporný v Knize Jak vidím svět I a II jsou někdy...mimo(někdy ale zajímavé pohledem z nezvyklého úhlu)..Nicméně Einstein si byl vědom své politické nekompetence a např. se odmítl stát prezidentem Izraela

P. Dvořák 23.5.2022 18:42

Umělá inteligence už narazila na základní problém: pochopit význam věty. Viz překladač Google. Takže se zatím "jede" po ustálených slovních spojeních (idiomech), prohledávání rozsáhlého slovníku a pod. Ale zachytit třeba ironii nebo vtip?

M. Pivoda 23.5.2022 20:54

Lidská inteligence P. Dvořáka má, bohužel, velké zpoždění.

V Česku, v 80. letech, sémantiku jazyka geniálně vyřešil brněnský matematik doc. Váckav Polák pro svůj systém umělé inteligence OLS - Operation Logic System. Jeho Magnificence Jiří Zlatuška (z Masarykovy Univerzity v Brně) ale Polákovu vědeckou práci skandálně poplival. Opakuji a zdůrazňuji: skandálně!

Nicméně dosud, tj. v rámci stávající české demokratury, o tom nesmím nic uveřejnit.

L. Žaloudek 23.5.2022 8:26

Chomsky je rozhodně unikát, jen mi není jasné, jestli je to plus či mínus. A sám se označuje např. za libertariánského socialistu, což mluví samo za sebe.

J. Kovaříček 23.5.2022 2:41

Dobrý článek. Jen chci dodat poznámku k v článku uvedeném tvrzení, že Chomského kniha se dostala mezi „sto nejvýznamnějších titulů historie“! Tedy jak se tam dostala? Že by ji tam dosadil sám Pán Bůh, nebo snad -nedej bože- Alláh? Měl jsem příležitost Chomského osobně potkat, velký dojem na mne neudělal, ale pro mnoho západních levicových "intelektuálů" je neomylným bohem.

I. Fencl 23.5.2022 14:44

Upřesnění. Jen dle týdeníku Time jsou syntaktické struktury mezi 100 nej non-ciction od roku 1923. (A jinak je ta kniha i mezi 100 tituly v knize kritika Martina Seymoura-Smithe "100 nejvlivějších knih, co kdy byly napsány" (1988)

I. Fencl 23.5.2022 14:45

non-fiction, Syntaktické struktury