28.11.2021 | Svátek má René


Diskuse k článku

KULTURA: Svět bez hodnot - Naše násilí vaše násilí

Opuštění respektu ke kořenům evropské civilizace křesťanství a helénským ideálům uvolnilo ve XX. století cestu k nezměrnému utrpení, vyvraždění šesti milionů Židů německými nacisty a vyvraždění statisíců, možná milionů v lágrech Ruska i dalších zemí sovětského bloku.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Pleva 22.4.2018 22:00

Takhle to bylo:

Nietsche: "Bůh je mrtev!"

Bůh: " Nietsche je mrtev!"

Kdo měl asi pravdu?

V. Podracký 22.4.2018 17:05

Výzva k bojkotu

jediná zbraň. Měla by se taková výzva zveřejnit. Jinak to odsuzovat ve sdělovacích prostředcích.

Z. Frys 22.4.2018 11:35

Je opravdu hezké

když se komunista tak dojemně zasazuje o "hodnoty", které pro ně neznamenaly vůbec nic. BTW, existuje jen jedna jediná základní hodnota a tou je svoboda, negativně vymezená.

A zdá se, že matka Krista pod dojmem z jeho činu konververtovala k islámu a zřejmě i sympatizovala s EU: http://az247.cz/panna-marie-byla-pravdepodobne-muslimka/

K. Janyška 22.4.2018 10:56

CO JE TO KOMPOZITIVNÍ TEORIE ?

JSOU TO "STANOVY" LIDSKÉHO SVĚTA, OBJEVENÉ VĚDOU.

Metoda relevantních společenských věd je výhradně kompozitivní, tedy skladná. Viz slavná Kontrarevoluce vědy od nositele Nobelovy ceny A.F. von Hayeka. Vědecké informace jí získané, navzájem provázané a neodporující si, tvoří kompozitivní teorii. Myslíme zásadně a vždy v teoriích, tedy jinak se takový obří soubor nebo dokonce koridor souvisejících vědeckých informací o lidském světě nazvat ani nedá.

Co tedy obsahuje ? Úplně všechno, co věda ví o kulturní evoluci i jejich počátcích, tedy o oddělování našich lidských prapředků ze zvířecí říše a kulturním vývoji světa lidí, tedy světa týkajícího se jen lidského rodu, tedy světa lidského, a principů, na kterých vyrostl a stojí. A to jen a výhradně bez pověr a mýtů, tedy bez náboženských a okultních ohledů, tedy na vědecké bázi.

Čím se tedy zabývá konkrétně ? Vysvětlením motoru kulturního vývoje lidstva, tedy objevem obchodu, coby generátorem zisku a důsledky z něho. Tedy vysvětlením procesu civilizace, coby nástroje přeměny divocha, nejprve v samostatného, od kmene odděleného, jednotlivce a návazným procesem masívní emancipace lidí od kmenového způsobu života vůbec, v občana.

Studuje principy, které k takovému pohybu v čase a v prostoru vedly a vysvětluje je. Vysvětluje vznik civilizačních pravidel chování, lidské mysli, inteligence, lidského rozumu, abstrakce, soukromého práva a zejména vznik a vývoj neustále se souběžně od civilizovaných více k civilizovaným méně rozšiřujícího v čase a v prostoru generátoru všeho lidského, spontánního řádu lidské interakce a lidského světa.

K. Janyška 22.4.2018 10:56

Re: CO JE TO KOMPOZITIVNÍ TEORIE ?

Z toho jasně vyplývá, že člověk není vědomým konstruktérem vývoje lidstva, ale že to je jen jeho aktivita a jsou to spontánní síly, které ovládají vesmír a cokoliv na Zemi. Jejich neosobní souhra určuje svými regulačními, záchovnými a pořádacími vlastnostmi to, co bude a co ne. Nepředstavitelná složitost jejich interakce člověku stanoví meze toho, na co má vliv a co musí ponechat k "řešení" na nich.

Kompozitivní teorie je tedy vždy nejvýše možným věděním lidstva, neboť je neustále vědou verifikována a aktualizována a je česky řečeno skladná a celostní, tedy zahrnující všechny vědecké poznatky z obou větví vědy a tvoří neustále vědou upřesňovaný koridor relevantních vědeckých informací o lidské situaci. Jsou to tedy jakési vědou určené stanovy lidského světa.

Měli bychom vždy, a za každých okolností, respektovat to, co tento nejvyšší intelektuální výkon lidstva, tedy vědy, přinesl.

Bez takového vzdělání, které odhaluje nastavení hranic, které nám spontánní síly neosobně stanovují a určují tedy i možnosti vývoje lidského světa, se neobejdeme. Už proto, že vývoj jde jinudy, než si lidé myslí a nerespektují ho. Proto ony války a proto onen zmar.

Začít se vzděláváním kompozitivní teorií je bezpodmínečně nutné. Vždyť každou aktivitu lidí je nutné tímto věděním poměřovat. Více lidstvo totiž neví a nikdy vědět nebude... Dzp.

K. Janyška 22.4.2018 10:54

Musíte nutně ke kompozitivní teorii. Platonovo dílo vám

zatemnilo mozky, komunisté... Dzp.

P. Kersch 21.4.2018 23:03

připomínka

Existuje všeobecně známý prostředek účinného protestu : bojkot.

J. Farda 21.4.2018 16:12

Jakýsi performer "umělec"

kdysi vylil své sperma do křtitelnice. Tento performer a tito umělci jsou trapní exhibicionisti, co z nedostatku tvůrčí invence předvádějí normálním lidem primitivní školu šoku - prostě oudi! :-(

J. Kanioková 21.4.2018 17:52

To byl Milan Kohout,

http://jdem.cz/d2xbb7, naprosto odporný pošahaný chlap..

Psychopat Kohout řádí v pořadu Máte slovo. - YouTube - https://www.youtube.com/watch?v=ICF36xjK5HM

M. Pivoda 21.4.2018 12:53

Znásilnění české demokracie

První diskusní příspěvek je asi nejhodnotnější svým připomenutím vzdálené historie. Fakta: Ježíš Kristus určitě nemohl během svého života znásilnít muslimku, protože muslimové vznikli až cca 700 let po úmrtí Krista.

Takže o co vlastně jde v té divadelní fikci (na kterou se určitě nepůjdu do divadla podívat)? Možná chtěla jen provokovat lidskou mysl. Nevím. Nechává mne to zcela chladným.

Ano, takové divadelní představení by skutečně mohlo vyvolat nějaké pouliční násilí od osob, které neznají svou historii. Možná že ta divadelní fikce by dokonce mohla v současnosti posloužit jako inteligenční test pro nenáročné občany. A to je tak asi všechno.

Čánek autora Svobody (který zákazuje tu sci-fi divadelní hru) není důvodem k tomu, aby byl za to navrhován do funkce budoucího českého prezidenta. Pro Čechy by možná bylo vhodnější připomenout, že jak současný český prezident, tak současný český premiér, tak i současný autor článku v minulosti přísahali věrnost ideálům komunismu. Jenže o ten ideál už dnes neusilují. Takže vlastně v minulosti křivě přísahali. To prosím není sci-fi, která se v historii nemohla odehrát, ale snadno ověřitelný fakt.

Ptám se proto: Proč jsou v Česku ve funkci současného premiéra, prezidenta a kandidáta na budoucího prezidenta lidé, kteří v životě prokazatelně křivě přísahali? To je přece znásilnění české demokracie.

B. Lukáš 21.4.2018 15:40

Re: Znásilnění české demokracie

Všichni muži narozeni v letech 1928 -1970, kteří museli vykonat základní voj. službu museli přísahat věrnost režimu a KSČ ,že by tím automaticky patřili mezi "křivopřísežníky? A nejen

oni. Kdo chtěl na vysokoškolské studie a neměl známosti, musel být v pionýru, pak ČSM, pak SSM a v mnoha případech i v KSČ. Týká se to většiny dosud praktikujících lékařů, učitelů, inženýrů, kulturních pracovníků atd., i oni jsou křivopřísežníci, pokud mají veřejné funkce? Charakter a morálka mnoha bývalých členů KSČ může být často lepší , než chování a morálka mnoha "pokrokářů" a "vyčůraných" korupčních rychlozbohatlíků, kteří navíc svým okázalým chováním, svou drzosti a bez studu jen provokují a vystavují se na obdiv. . Podle jednoho z výroku A. Einsteina je tento typ "nadlidí" užitečný pouze v tom, že vykonávají výměnu látkovou.

M. Pivoda 21.4.2018 21:15

B. Lukáš žvaní a záměrně šíří demagogii

Vojáci základní vojenské služby museli přísahat věrnost Československé socialistické republice. To ano. Učinili tak hromadným výkřikem za pochodu.

Ale členové KSČ do té strany vstupovat nemuseli, a proto ani přísahat věrnost ideálům komunismu nemuseli. Oni totiž do té strany chtěli (čekali na to přijetí dva roky jako kandidáti) a přitom přesně věděli, že je čeká přísaha věrnosti. Ta přísaha probíhala většinou výměnou za nějaké požitky, nikoliv z přesvědčení, tedy křivě už v samém počátku. A tu přísahu konali vždy jednotlivě, nikoliv hromadně.

Je rozdíl v tom když člověk musí a když chce. Takže B. Lukáš nutně žvaní. Možná proto, aby se ospravedlnil. Zatím ale stále žijí pamětníci. Čeští historici se asi stále bojí o tom psát, ale pamětníci si tu dobu přesně pamatují.

Autor Svoboda, bývalý komunista, se snaží maskovat svou minulost náboženstvím. Jenže komunisté byli zásadně proti náboženství (prý proto, že zbavovali lidi revolučního nadšení). Autor Svoboda obtěžuje svými dopisy kardinála Duku, aniž by znal historická fakta. Totiž: "Zakladatel islámu byl na začátku 7. století arabský obchodník Mohamed, kterého muslimové považují za posledního proroka." Viz více zde: https://cs.wikipedia.org/wiki/Isl%C3%A1m

J. Pospíšil 22.4.2018 3:48

Re: B. Lukáš žvaní a záměrně šíří demagogii

To by mě zajímalo, kdy a jak režiser Svoboda přisahal věrnost komunistickým ideálům. Musíte to vědět, když jej obviňujete z křivopřísežnictví. Pokud vím, tak sliby měli pionýři a svazáci. A ani tam to nebylo na komunistické ideály. Komunisti v rituálů přijímáni slib nebo přísahu neměli.

M. Pivoda 22.4.2018 10:33

Pro J. Pospíšila (402 je číslo vaší legitimace KSČ?)

Organizace založené na idelologii jsou (jakž takž) úspěšné, pokud její členové té oficiální ideologii skutečně věří. To ale nebyl případ Komunistické strany Československa. Její členové té ideologii nevěřili. KSČ byla jen účelová mafie za účeůem pobytu u moci. Viz Svědectví Pavla Tigrida o jeho návštěvách ve Francii i členy ÚV KSČ před listopadem 1989:

... Tigridova taktika „ideologické diverze“ slavila úspěch. Tigrid v rozhovoru s Petrem Kotykem popsal, jak za ním do Paříže začali ve druhé polovině 80. let jezdit i členové Ústředního výboru KSČ a říkali: „Ideologii nesmíte brát tak vážně, my na ni také nevěříme. Říkali jsme si: Ježišmarjá, všechny obrovské oběti, celé dvě generace v hajzlu, a komunisti na to také nevěří, tak kdo? Oni také říkali. Oni! Namítal jsem: Kdo jsou oni? To jste vy, ne? Odpovídali: Ne, ne, to jsou oni, ti staří, to my nejsme... My jsme jenom ve straně.“

https://www.lidovky.cz/pohnute-osudy-nepritel-rezimu-cislo-jedna-pavel-tigrid-pi6-/lide.aspx?c=A160426_193454_lide_ele

J. Schwarz 22.4.2018 17:36

Re: B. Lukáš žvaní a záměrně šíří demagogii

Nebyl režisér Svoboda po Listopadu nějaký čas i šéfem KSČM?

V. Student 21.4.2018 22:47

Re: Znásilnění české demokracie

O co tam jde? Máte pravdu, že hra nechtěla jen provokovat. Je to sperma vylité do křtitelnice, je to výkal na oltáři, flusanec do tváře Krista, satanská mše v kostele.

A proč ne, slušnost už se nenosí. Dnes je dovoleno vše, proti čemu se někdo nebrání. Takhle něco proti muslimům, to se tvůrci bojí. Ale proti křesťanům, to je jiná! Ti si budou tak nanejvýš stěžovat. Kdo by odolal!

B. Lukáš 21.4.2018 10:35

Vzdávám hold, patříte na hrad.

Pane Svobodo díky Vám za vyslovenou moudrost a odvahu čelit destrukčním činnostem ". kulturních pokrokářů", jejichž cíl je zřejmě dostat morálku společnosti na samé dno. Mluvím za sebe, ale myslím si, že je nás dost, kteří by Vás rádi podpořili jako kandidáta na prezidentský post.

B. Lukáš 21.4.2018 10:17

Pane Svobodo, moc děkuji

P. Moravčík 21.4.2018 10:14

Akýže to bol nápis na múre v New Yorku?

Boh je mŕtvy. Nietsche

Nietsche je mŕtvy. Boh

K. Janyška 21.4.2018 10:19

Re: Akýže to bol nápis na múre v New Yorku?

No, dobrá, dobrá. Ale to je málo ke skutečnému vědění. Bůh 50 na 50. To je správný vědecký neutrální postoj... Dzp.

R. Langer 21.4.2018 10:30

Re: Akýže to bol nápis na múre v New Yorku?

Někdo holt umře a někdo ani neexistuje. :-P

K. Janyška 22.4.2018 11:39

Re: Akýže to bol nápis na múre v New Yorku?

Z hlediska dloudodobého neexistujeme prý nikdo.

To je ospravedlnostní prasárna keynesiánců a jiných rudochů... Dzp.

K. Janyška 21.4.2018 9:12

Tak v první řadě ničíte tradiční hodnoty vy, komunisté.

Myslíte si, a já vás mám většinou za irelevantně vzdělané poplety, kterým nezbyde, než vraždit, nebot vaše doktrína je od základu mylná. Lidský svět je spontánním řádem se svými vlastními pravdly a lidský zásah do nich je nemožný. Složitost interakce spontánních sil, které jsou v této věci ve hře, přesahuje jakéholiv lidské možnosti. Lidský rozum a lidská mysl jsou kompletně jejich produktem, ne autory... Dzp.

F. Navrátil 21.4.2018 8:55

Salta humanity

Příště bude na programu divadla drama, jak obyvatelstvo Lidic brutálně masakruje altruisty z popravčí čety waffen SS.

P. Lenc 21.4.2018 9:17

Re: Salta humanity

Ano a je hrůzné že tento multikulti hnůj je ještě vydáván za "umělecké dílo".

P. Harabaska 21.4.2018 8:11

Dovolím si odporovat, že toto "dílo" tzv. umělců

je jen projevem kulturní zaostalosti a nevzdělanosti. To jistě ne! Ovšem obzvláště v dnešní době migrační krizí vyhrocených postojů na obou stranách fronty mezi kulturou Západu a islámem je to jen úmyslná a nebezpečná provokace. K takové provokaci nabádají ony tzv. umělce mozky paralyzované alkoholem a drogami, které lidé z tzv. uměleckých kruhů tak často a tak rádi konzumují. U které jiné skupiny obyvatelstva se setkáváme tak (percentuálně) často s projevy tzv. vyhoření, depresemi, následky alkoholického delíria a vynucené abstinence od všemožných přírodních i syntetických drog, jež často vedou k mnohdy úspěšně spáchaným sebevraždám? Dobré bydlo píchá a umělci asi vydělávají příliš mnoho, takže nevědí "bujností" jak ty prachy utrácet.

P. Baum 21.4.2018 3:26

už Havlíček napsal:

"Není nad původnost, každý po ní touží, lidé chodí po mostě, to já půjdu louží."

F. Houžňák 21.4.2018 20:35

Rytmus, rytmus vám tam chybí, pane kolego,

je to takhle: Není nad původnost, každý po ní touží, lidé chodí přes most, to já půjdu louží. Dvě slovíčka změnit a hned je to lepší.

P. Dvořák 21.4.2018 3:01

"Umělci" smějí ve své tvorbě páchat zvěrstva.

Ale jak mohl Kristus znásilňovat muslimskou ženu, když islám vznikl až někdy plus mínus sedm(?) století po Kristovi?

Jinak si myslím, že Kalousek, Bělobrádek, Cyril Svoboda jsou takoví křesťané, asi jako je Obama stoprocentní černoch.