3.6.2023 | Svátek má Tamara


Diskuse k článku

KULTURA: Nové sousoší ve Čkyni...

Součástí piety a oslavy 100 let od konce 1. světové války a vzniku české státnosti ve Čkyni bylo znovu-odhalení sousoší v životní velikosti, které znázorňuje ruského, italského a francouzského legionáře.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Friedlaender 5.11.2018 16:57

Vrh procenty

Licitace s procenty pro nacisty je oblíbená disciplína. Ve skutečnosti dosáhla ve svobodných volbách NSDAP svého maxima v polovině roku 1933; bylo to přes 35 % hlasů. K tomu přes 15 % pro komunisty, na mandáty to bylo 54 %, takže demokratickou vládu nešlo sestavit; do vynálezu lidových front chyběly ještě dva roky (ostatně ve Francii i Španělsku pak LF brzy zkrachovaly. Bohužel, demokracii lze i demokraticky porazit.

F. Navrátil 5.11.2018 15:02

Re: Vidím to jinak

Vy si pletete italský fašismus a německá nacismus. Faktem je, že Stalin mezi tato dvě politická hnutí dávali rovnítko. Ale ve skutečnosti se podstatně liší. Jakou vinu nese za německý nacismus nemecký sociální demokrat nebo křesťanský aktovista, kteří proti Hitlerovi aktivně vystupovali? A jakou vinu nese např. Henry Ford, který zisky ze svých závodů v Německu nechal posílat na konto NSDAP?

I. Mertl 5.11.2018 13:19

Vopravdickej živej vlastenec

ze Čkyně. Es lebe ops Komunita pro duchovní rozvoj, hrome!

P. Martan 5.11.2018 12:03

Re: Koukám autore,

Vážení autoři, račte si všimnout, že udávám roky 1948-1989 pro komunismus, kde občané skutečně volili cca 99%. Kdyby nešli k volbám, nebo je nevolili, tak se za to určitě nešlo do vězení. Pane autore "Češi se na vzniku komunismu nepodíleli": To je, jako když soudili nacisty po válce za vraždění a oni říkali, že plnili jen rozkaz nadřízeného, což bylo v souladu se zákony. Nakonec za to mohl jenom Hitler.

Vznik II. války, holokaustu, protektorátu.... nelze zjednodušovat na Hitlera. Občané Německa, tj. Němci Hitlera milovali a tak jej volil.

Češi zase milovali Sovětský svaz, protože je osvobodil od Němců. Němci povraždili 380 000 občanů ČSR + padlo za na našem území 144 000 sovětských vojáků. Proto bych dnes, jako Vy autoři nepohrdal osvobozením a tím, že naši předci po válce byli hlupáci, že byli vděční Sovětskému svazu. Až nás napadne Turecko, tak by jste se mohli dočkat toho, že USA nám nepomohou a tak Češi rádi budou souhlasit, aby nás osvobodilo Rusko - protože Vy současní občané by jste jistě do Armády ČR nenastoupili. O tom svědčí i to, že dnes máme 24 000 vojáků a máme mít 32 000 vojáků a nikdo se nehlásí.

J. Lepka 5.11.2018 10:35

Koukám autore,

že taky žonglujete s procenty jak se vám zrovna hodí do pera, pardon, klávesnice, že ? Jediná výhra v demokratických volbách, které po puči bolševik zatrhl, byla roku 46 a se ziskem 34%, tak nešermujte 99% jako byste sám ty tzv. volby Národní fronty nepamatoval. Fabulátore!

J. Schwarz 5.11.2018 10:30

Re: Vidím to jinak

Tak tak, fašismus odkoukali od bývalého marxisty a socialisty Benita Mussoliniho...

M. Valenta 5.11.2018 9:14

Re: Vidím to jinak

Podle vaší logiky by Němci také nebyli odpovědní, myšlenky i praxi fašizmu totiž okoukali v Itálii i jinde a pak náležitě "vyšperkovali". A tudíž, stejně tak jako oni, neseme odpovědnost za svoji historii i my.

A ten náš domeček z karet se zhroutil jako úplně poslední, což také o něčem vypovídá.

I. Polák 5.11.2018 9:02

Re: Vidím to jinak

"Nejbližší vhodná příležitost" byla za 41,5 roku! Souhlasím, že je to velmi poučná historická zkušenost.

F. Navrátil 5.11.2018 8:01

Vidím to jinak

Autor se hrubě mýlí, když tvrdí, že český národ je odpovědný za komunismus v našem státě. Na rozdíl od německého nacismu, který zformulovali, budovali a organizovali Němci, Češi se na vzniku komunismu nijak nepodíleli. Odbornou podstatou komunismu je učení německých sociálních inženýrů a praktické provedení proběhlo v Rusku. Nutno dodat, že v řídícím centru ruské bolševické revoluce se prosazovali jiné národnosti. Tam aby člověk Rusa pohledal. Komunismus byl do Československa importován a po druhé světové válce za mimořádně vhodných podmínek nacismem zdevastované Evropy mocensky implantován. Formálně měl komunismus v Československu širokou základnu, ale prakticky žádnou. Proto se také při nejbližší vhodné příležitosti, když ztratil zahraniční podporu, zhroutil jako domeček z karet.

J. Lancik 5.11.2018 1:40

Uvadene vysledky voleb nemohou znamenat

Zodpovednost za zlociny NSDAP a KSC. Procenta ktera autor uvedl neznamenaly skutecnou podporu techto dvu stran. Skutecnou podporu vyjadruji vysledky poslednich svobodnych voleb, v Nemecku roku 1933, NSDAP ziskala asi 40%, v CSR KSC ziskala 38% ve volbach roku 1946. Ani jedna z nich neziskala vetsinu nadpolovicni, aby mohla prosadit svoje cile. Hitler k uchvaceni absolutni moci provedl "noc dlouhych nozu", Gottwald unorovy puc.

S. Kalužík 5.11.2018 1:07

Když už zmiňujete

jezdeckou sochu T.G. Masaryka, že nezevšeobecníte na největší bourače takových soch - t. j. komanče - tudíž je jasné, odkud vítr fouká - z východu, není-liž pravda?