Sobota 26. dubna 2025, svátek má Oto
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

Diskuse

HUDBA: Kam se poděl hudební sluch

Nejprve si ujasněme, o kom řeč nebude. O snobech, kteří milují (například) Kreutzerovu houslovou sonátu Ludwiga van Beethovena, ačkoli ji ve skutečnosti nikdy neslyšeli a kdoví, jestli by ji vůbec vydrželi poslouchat až do konce, ale prohlásit ve správně vybrané společnosti, že ji milují, račte uznat, zní to pěkně.

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

DS

Ale Kreutzerova sonáta je hezká. Člověk nemusí být snob, aby se mu líbila.

0 0
možnosti
MV

Podle této teorie by Češi skoro žádný hudební sluch mít neměli. Stačí si porovnat přednes zpráv v češtině a třeba v angličtině. Ta česká plochost ve výslovnosti je do uší bijící a to zvlášť pro někoho, kdo se do Česka vrátil po delší době.

0 0
možnosti
Foto

Zajímavé, sedmý tón výš? To jsem nevěděl. (S temperováním je to složitější: nejen houslisté, ale i zpěváci rozlišují tóny, které jsou na klavíru jako jedna černá klávesa.) To je zcela mimo dosah mých možností. Mám v každém uchu dvacet čtyři drátků, díky kterým slyším. Samotné dis slyším výš než samotné e, ale v hudbě si to obvykle mozek přebere a srovná. On si vlastně srovná i rozdíly mezi oběma ušima. Teď si uvědomuji, že pozorovanou dis/e anomálii jsem zaznamenal oběma ušima, musím ten test zopakovat pro každé ucho zvlášť.:-) Traduje se, že s implantáty si člověk užije pouze muziku, kterou zná ze svých slyšících dnů. Není to tak úplně pravda. Beethovenovy piano sonáty jsem kdysi slyšel jen některé, Waldsteinovu asi až s implantáty, a přece si ji užiju. Naopak s hudební pamětí je to horší. Chorál Dies ire je mi stále cizí, i když jsem ho slyšel mockrát. A že bych dokázal rozeznat jeho citaci v Symphonie Phantastique, to už vůbec ne. I tak je kochleární implantát skvělý vynález a já doufám, že a něj Graema Clarka konečně ocení nobelovkou. Apropos, děkuji za pěkný článek.

0 0
možnosti
ZL

Ono se mu také říká citlivý tón, tomu sedmému.

Napadá mě, že problém bude právě v tom, že dis není es (vaše dis/e je, předpokládám, nedoklep). Totiž - zpívám-li (C-dur) směrem nahoru, ladím vyšší tón podle nižšího (H podle A), ale při přechodu do vyšší oktávy už je nějak nutné ladit "shora" neboli H podle C, což A/ není úplně totéž a B/ ještě tam nejsem. Možná jako řazení v autě :-).

0 0
možnosti
Foto

O91t14t65o 50H91a67s97o60ň

24. 8. 2022 6:36

Ano, houslisté jsou lidé, kteří prý rozpoznají a někteří i dokážou zahrát fis a ges jako různé tóny.:-) Hezký článek, díky.

0 0
možnosti
LS

Možná to platí pro houslisty, ovšem ne pro označení tónu. Proto jsme v mládí mohli nahradit Desdemonu Cisdemonou.

0 0
možnosti
RL

Zajímavé, děkuji. R^

0 0
možnosti

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz