26.1.2022 | Svátek má Zora


Diskuse k článku

HISTORIE: K výročí reformace

Dne 31. října je jedno opravdu kulaté výročí. O pět set let dříve, tedy 31. října 1517, zveřejnil Luther 95 tezí, a toto datum je považováno za počátek reformace. Tento den je rovněž označován za „Den reformace“ a mnohé protestantské církve si o tomto dni tuto dějinnou událost připomínají.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
A. Alda 1.11.2017 10:51

Ty reformační vlny byly vlastně tři.

První reformační vlna byla transformována (tedy umravněna) do mnišských řádů. Z touhy po nápravě vnitrocírkevních poměrů vznikly nové řády, zejména Dominikáni (1215) a Františkáni (1209). Valdenským se ovšem přeměna v církevně uznaný řád nepodařila.

Druhá reformační vlna byli Viklefovci, Husité. Husité posléze dosáhli akceptace Církví a jako utrakvisté se stali součástí katolicismu. Dnešní česká katolická církev je až na farnosti ovládané Kněžským bratrstvem sv. Pia X. utrakvistická. Některé farnosti jsou přímo důsledně utrakvistické.

Třetí vlna pak byli Čeští bratři, Luther, Kalvín, Zwingli a Jindřich VIII.

A. Alda 1.11.2017 10:31

To je ryze marxistický výklad.

Zcela pomíjíte duchovní rozměr člověka, lidské ideály a touhu mládeže měnit svět.

J. Babička 31.10.2017 22:19

Re: poznámka

A u muslimů

J. Jukl 31.10.2017 22:15

Věrný zbytek?

Nebojte se, svaté pravoslaví stráží Evangelium Ježíše Krista a ponese jeho světlo až do konce dnů :-D

J. Schwarz 31.10.2017 21:52

Právě proto

že Španělé a Portugalci měli přístup ke zlatu a stříbru tak začaly zaostávat. Všechno si mohli koupit a tak řemesla i začínající manufaktury se rozvíjely jinde, tam, kde levné zlato a stříbro neměli. Podobně na tom jsou dnešní bohaté ropné země - buďto se díky ropě drží v čele země diktátor, který za peníze z ropy financuje policii, armádu a soudy, nebo je země pseudodemokratická, "Lid" je ropnými příjmy uplácen a ikdyž obyvatelé mohou zadarmo studovat na prestižních univerzitách nikdy nic nevymyslí, neboť k tomu nemají motivaci, studují jen z plezíru. Jak se zásoby ztenčí nebo se najde jiný zdroj energie, budou zase chudí stejně jako ti Španělé a Portugalci...

R. Morava 31.10.2017 21:09

Re: Chce to nového Luthera.

Luthera jsem osobně neznal, a členy NSDAP taky ne. Evangelíci jsou ale křesťané, pokud by četli Bibli, muselo by jim být jasné že jednají proti jejímu duchu. Možná byli na začátku pomýlení a měli strach z komunismu.

Luther možná celkem logicky nechápal proč Židé nepřestoupili na Nový Zákon a nestali se Křesťany. Předpokládám však že ani Luther nehledal řešení v pogromech. Hitler zneužil všechno.

R. Morava 31.10.2017 20:12

Re: Pro R. Moravu

V učebnici managementu se možná zapomíná na to, že člověk není dokonalý, aby dokázal vše přesně pochopit a spočítat. Jsou věci mezi nebem a zemí, které žádná učebnice nevysvětlí. Církev je věcí řekněme božsko-pozemskou, což je ale svým způsobem celý náš svět, jen v případě církve se na to nadpozemské soustředíme. Bůh se vysvětlit nedá, ale jedním ze zjednodušení může být že je to určitá intelligence, harmonie či pravidlo. V každém případě je všudypřítomný a není statický, takže církev ovlivňuje stále. Ale součástí pravidel jsou i opačné procesy, teré způsobují chaos rozklad a zmar.

V jakém smyslu se ten příklad církve používá? Pokud na to že v každém podnikání je i trochu náhody, image nebo něco nepochopitelného, co se nedá spočítat a přesto to vytvoří dobrou firmu, pak je to dobrý příklad.

R. Morava 31.10.2017 19:54

Re: Nietzsche

Křesťanství za Luthera nepodlehlo. Bylo ve vážné krizi. Luther, jak se píše v článku, byl jednou z příčin urychlení obnovy katolcké církve. Ale ono by to šlo i bez něj. Možností jak by se z krize dostalo jsou vždycky nekonečné. O rozklad Křesťanství se temná strana pokouší už od života Kristova. Nepodařilo se jim to.

Nietze byl blázen. Dle mne byl něco jako posedlý zlým duchem.

M. Pivoda 31.10.2017 19:30

Pro R. Moravu

Ano, můj profesní obor byl strategický management a podnikání, a proto jsem tu svou analýzu církve pojal jako analýzu kterékoliv jiné lidské pozemské organizace. Římskokatolická církev je uváděna v učebnicích managentu, jako obdivuhodně výjimečná organizace tím, že přežila dvě tisíciletí. Je přísně hierarchická.

Církev je ale skutečně organizací pozemskou (nikoliv nebezkou), jinak by v ní nemohl vzniknout pozemský nepořádek, který vyprovokoval našeho Jana Husa i Luthera k očistné akci. Usuzuji, že pokud Bůh do pozemských organizací zasahuje, není to jeho trvalá akce, když vznikne (byť jen dočasný) "nepořádek".

V. Čermák 31.10.2017 19:02

Re: poznámka

Hlavně u Poláků....

R. Morava 31.10.2017 18:46

Re: poznámka

Antisemitismus je především u lidí, a to svým způsobem u některých sebemrskačských Židů. Pan Marx by mohl vyprávět...

R. Morava 31.10.2017 18:45

Re: Pohled inovátora

Prominte ale myslím, že jste to pojal hodně jako bussiness a to Vás zamotalo.

Tady se psalo o víře, církvích a reformě. Skuteční církevní charismatici jako třeba sv. František, sv.Berardeta měli dar ducha svatého, proto jejich jednání bylo od začátku v souladu řekněme s harmonií a obnovovali církev příkladem a ne bojem. Proto důsledky jejich jednání fungují i ve vzdálené budoucnosti. Protestanti byli spíš takoví revolucionáři. Jejich práce a činnost vznikala proto že v církvi byl nepořádek, jak pan Drápal píše, neřídili ji charismatici ale především politici a bussinessmani. Těm by se Váš popis církve jako firmy libil. Jenomže právě oni dovedlii církev až tam, že musela přijít reformace.

J. Sova 31.10.2017 18:44

Re: poznámka

Antisemitismus byl a leckde je i u katolíků.

R. Morava 31.10.2017 18:37

Hezky řečeno

Že víra, mystika, modlitby jsou ořezávány a skupiny věřících jsou jen nějaké politicko korektní humanistické neziskové organizace. Ne že by humánní jednání s pomocí bližnímu nebylo součástí křesťanství. Ale toto křesťanské jednání vyplývá z víry, ne naopak.

J. Babička 31.10.2017 18:35

Re: Chce to nového Luthera.

No ono se na prorocích zdůraznuje jen to dobré a vytvářejí se nakonec takové postavy, které ve skutečnosti neexistovali. Možná, že je to tak lepší, zidealisovaná postava může sloužit jako inspirace.

Martin Luther King, byl sexuální maniak a požitkář, jeho spotřeba prostitutek byla až neuvěřitelná a navíc byl tak neopatrný, že se při některých sexuálních orgiích nechal natočit. A přeci je dnes považován, ta inspiraci a morálního vůdce a i za světce a mučedníka,který má i svůj svátek..

J. Babička 31.10.2017 18:23

Re: Věrný zbytek

Myslíte tu písen "I kdyby jsme padli všicky, vstanou noví bojovníci, rudý prapor zavlaje."

J. Babička 31.10.2017 18:20

poznámka

On ten Lutherem hlásaný antisemismus nakonec vedl až do Osvětčimi.

M. Pivoda 31.10.2017 15:49

Věrný zbytek

Závěr článku Dana Drápala: "... Čím si můžeme být jisti, je, že zde vždy zůstane „věrný zbytek“, který přečká všechna pronásledování."

Sarkasticky: A neopsal snad pan Dan Drápal tu poslední větu ze stanov Komunistické strany Česka?

Nechci zde vůbec znevažovat úvahu v článku Dana Drápala, ale zadíval jsem se na jeho poslední větu jako někdejší vědecký pracovník ústavu zabývajícím se i prognózováním - a vzpomněl jsem si na spolehlivost polistopadové prognózy Miloše Zemana (tehdy stále ještě prognostika, pozdějšího prezidenta ČR) o nezbytně velmi blízkém generačním vyhynutí Komunistické strany, alespoň na území Česka.

A. Alda 31.10.2017 15:27

Nemohu nesouhlasit.

Napsal jste to dobře a jako katolík to vidím dosti podobně.

J. Sova 31.10.2017 11:20

Re: Pohled inovátora

Luther byl i zábavný. V Sebraných spisech (kapitola 14, str. 6, kdo by si to chtěl ověřit) píše:

"Kostel byl tak zaplněn, že jsem se nemohl dostat dovnitř, tak jsem si místo toho dal uzeného herinka."

M. Pivoda 31.10.2017 10:49

Pohled inovátora

Velký společenský problém ve vzdálené minulosti začal s proniknutím Neviditelné ruky trhu do církve (tj. prodej odpustků). Lutherovi se ten nežádoucí stav podařilo jakž takž korigovat, ale jen v omezeném prostoru, nikoliv celosvětově.

1. Luther nebyl první, kdo s myšlenkou korekce církve přišel. O jeho úspěchu rozhodlo několik faktorů, souhrou historických okolností. Z mého pohledu Luther uspěl hlavně proto, že v jeho době již existovala pokročilejší technologie šíření informací (nebyl sice ještě internet, ale k mnohému stačil knihtisk). Nové myšlenky je třeba v každé době dostatečně rozšířit, nikoliv je držet v šuplíku!

2. Organizační změny stávajících organizací jsou velmi obtížně proveditelné a málokdy uspějí. Imunitní systém je velmi silný. Proto Luther, v souladu s dnešní moderní teorií managementu, založil organizaci novou - a tím uspěl.

3. Každá myšlenka a technologie je ale zneužitelná. Luther neměl schopnost vidět do vzdálené budoucnosti, nevěděl, kdo všechno zneužije jeho myšlenky (například Hitler), takže je scestné dnes obviňovat Luthera z toho, co následovalo po jeho smrti.

Amen.

J. Zaorálek 31.10.2017 10:26

Re: Nietzsche

V okamžiku, kdy podlehlo??

Připomíná mi to pasáž ze Skutků 5, 35. S Vaší dokonalou znalostí Bible ji samozřejmě ani nemusím přepisovat. :)

J. Sova 31.10.2017 10:15

Nietzsche

vyčítal Lutherovi, že kvůli tomu, jak se vymezil proti katolické církvi, tak ji obnovil. "Němci mají všechny veliké kulturní zločiny posledních čtyř staletí na svědomí. Luther, tento zlý osud v podobě mnicha, obnovil církev a, což je tisíckrát horší, křesťanství, v okamžiku kdy podlehlo! Křesťanství, jemuž popření vůle k životu se stalo náboženstvím. Luther, nemožný mnich, jenž z důvodu své nemožnosti udeřil na církev a tudíž ji obnovil."

Luther:" Situace v Římě se nedá vypsat. Najdete tu kupčení se vším možným, lež a podvod, krádež a loupež, podplácení, darebáctví a všechny druhy lstí a úskoků, takové pohrdání Bohem, že by Antikrist mohl závidět."

J. Zaorálek 31.10.2017 10:15

Re: Chce to nového Luthera.

Ááá, pan Sova, tendenční jako vždy. :) Nevadí. Teď si představte, že i takovému odpornému člověku, jakým dle Vašeho - jistě pravdivého - popisu Luther byl, se podařilo odstartovat takto podstatnou, zásadní, změnu ve společnosti. Je to až nepochopitelné. A s ohledem na tento jeho úspěch, pomyslete, co byste mohl dokázat Vy, prost všech - většiny? - jeho neřestí??

O tomto dánském psychologovi jsem neslyšel, ale obecně se snažím brát podobné studie s rezervou. Určitě si vybavujete slova našeho starého dobrého Jacka: "Myšlenka, že každý člověk nebo pisatel musí být neprůhledný pro ty, kteří žili ve stejné kultuře, mluvili stejným jazykem, sdíleli tytéž obecné představy a nevědomé předpoklady, a přece srozumitelný pro ty, kteří nemají žádnou z těchto výhod, je podle mého soudu absurdní."

J. Sova 31.10.2017 9:59

Re: Chce to nového Luthera.

Mt 15,11 "Ne co vchází do úst, znesvěcuje člověka, ale co z úst vychází, to člověka znesvěcuje.“

A tohle vycházelo z Luthera: žádal spálení synagog a židovských knih, vyvlastnění majetku, zbourání domů a nucenou práci.

J. Sova 31.10.2017 9:48

Re: Chce to nového Luthera.

Samozřejmě, lze si všimnout i Lutherova antisemitismu, viz třeba jeho dílo "Von den Juden und ihren Lügen" a další. Proto byl Luther velký oblíbenec Hitlerův.

Byli to především protestanti, kteří dopomohli Hitlerovi k moci. Voličská základna NSDAP odpovídala náboženskému rozložení Německa. Mezi lety 1928 do 1933

bylo 70 až 83 procent voličů NSDAP protestantského vyznání.

D. Polanský 31.10.2017 9:31

Prostě katolická církev potřebovala

umravnit, jelikož když i papežové provozovali něco na způsob bordelů, asi to již nebylo OK. Dnes si mocipáni opět myslí, že my obyčejní lidé jsme blbci a oni nám budou diktovat jak máme žít a dokonce s kým. Síla nás bílých je v tom, že dokážeme nutnou změnu zrealizovat, když dojde na lámání chleba třebas krvavou revolucí. Kdežto např. v islámské komunitě se nic takového nemůže udát. Vše je statické, neměnné, věčné.

D. Drápal 31.10.2017 9:06

Re: Chce to nového Luthera.

Vážený pane Sovo, chci Vás jen upozornit, že na Lutherovi si lze všimnout i jiných věcí, než si všímáte Vy.

Abych tak nějak přiblížil, co chci říci: Anarchista Max Stirner kdysi prohlásil, že mozek produkuje myšlenky, tak jako ledviny produkují moč. Zamyslel jsem se nad tím a usoudil jsem, že o této jeho myšlence to patrně platí. Mám obavy, že to může platit i myšlenkách vašich.

J. Sova 31.10.2017 8:54

Re: Chce to nového Luthera.

Luther jazykem elit rozhodně nemluvil. Měl obsesi prasaty, neustále o nich mluvil a dokonce napsal "Modlitbu sviní".

Dánský psycholog Erik Homburger Erikson o Lutherovi napsal knihu Mladý muž Luther - „podezíravost, obsesivní skrupuloznost, morální sadismus a neobyčejný zájem o špinavé myšlenky a předměty – Luther měl všechny tyto vlastnosti."

Luther chtěl hlavně iritovat tehdejšího papeže Lva X. Je známý jeho výrok "mé prdy jsou cítit až v Římě", s narážkou na svoji značnou plynatost způsobenou obžerstvím.

M. Krátký 31.10.2017 8:34

Re: Chce to nového Luthera.

Souhlas. Pochybuji však, že by se podobná reforma podařila muslimům. Hezký den všem