27.1.2021 | Svátek má Ingrid


Diskuse k článku

FEJETON: Vyšehrad a jeho pověsti

Vcházíme jednou z bran Vyšehradu. Roubené hradby odvál čas, ale nesebral sílu popřít Libušinu věštbu, statečnému Bivoji divokého kance ani upřít odvážný skok Horymírova koně Šemíka z hradeb do Vltavy. Před námi se otvírá tajuplné místo, posvátné místo naší historie, kde se nachází rotunda sv. Martina, nejstarší rotunda v Praze, kostel sv. Petra a Pavla spolu s národní hrobkou Slavín.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Kyselková 27.9.2017 12:40

Krásná a uctivá vzpomínka

na Vyšehrad, ke které se ráda připojuji. Věřím také, že Horymír zavýskl, Šemík přeskočil hradby i Vltavu a uháněl vesele přes "Neumětely" do blahodárného příměří. Jako celý náš lid.

J. Lepka 27.9.2017 10:49

Někde jsem slyšel,

že Šemík, tedy snad Schemig se vyskytuje již v Písni o Niebelunzích, ta zase nezapře inspiraci v Homérovi. Ony pověsti, ale i pohádky se často přenášejí z kultury do kultury přes staletí.

P. Harabaska 27.9.2017 15:29

Re: Někde jsem slyšel,

Ona ani ta Biblí svatá není nic jiného než slepenec starých pověstí byť nikoli českých. A z pověsti o Horymírovi si vezměmě aspoň to, co zavýskl na svého Šemíka: Nuže, Šemíku, vzhůru. Jméno Šemík však nahraďme slovem Češi. BTW: Nemělo být to jméno koně v německé verzi spíše Schämig? Něco jako stydlín?

J. Lepka 27.9.2017 17:06

Re: Někde jsem slyšel,

Nevím, nemůžu nají relevantní informace.