23.6.2024 | Svátek má Zdeňka


Diskuse k článku

ZELENÁ ENERGIE: Přenos bohatství od chudých k bohatým

Vládou dotované větrné turbíny, solární panely a elektrická vozidla jsou většinou přínosem pro bohaté členy společnosti a bohaté národy. Chudí a střední třída platí za programy zelené energie vyššími daněmi a vyššími účty za elektřinu a energii.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
L. Novák 27.2.2023 4:56

Věda: Proxy data z minulosti a rozpor s matematickými modely "globálního oteplování", kritický pohled na současné "předpovědi budoucnosti".

UNIQORN // Budoucnost přichází, jen nevíme jaká

VŠCHT Praha - UCT Prague - Přednáška cca 2 hodiny

https://www.youtube.com/watch?v=G6vIupinqFA

https://youtu.be/G6vIupinqFA

L. Novák 27.2.2023 6:12

Petr Pokorný - Současná klimatická změna v perspektivě posledních staletí... (Pátečníci 25.10.2019)

https://www.youtube.com/watch?v=Hd67EMWFKek

https://youtu.be/Hd67EMWFKek

L. Novák 27.2.2023 3:39

BNEF: Spotřeba kovů vyvolaná transformací energetiky prudce poroste

Významný růst celkové spotřeby kovů

... Ačkoliv je u téměř všech kovů a polokovů využívaných při výrobě výše uvedených technologií očekáván pokles měrné spotřeby, bude kvůli obrovskému očekávanému tempu rozvoje těchto technologií v následujících desetiletích prudce růst celkový objem spotřebovaných kovů.

V případě oceli má dojít k nárůst roční poptávky v oblasti transformace energetiky (zahrnuje výrobu elektřiny, bateriovou akumulaci, přenosové a distribuční sítě a sektor dopravy) z 28 mil. tun v roce 2022 na 109 mil. tun v roce 2050. Spotřeba hliníku by ve stejném období měla vzrůst z 16 mil. tun na 80 mil. tun, spotřeba mědi z 6,4 mil. tun na 38,3 mil. tun a spotřeba lithia z 0,5 mil. tun na 7,5 mil. tun.

Zatím co u oceli by podíl spotřeby vyvolaný transformací energetiky na celkové globální spotřebě oceli měl být i v roce 2050 téměř zanedbatelný, v případě hliníku by měl podíl narůst ze současných cca 25 % téměř na polovinu, u mědi z 25 % na téměř 70 % a u lithia by měla spotřeba v této oblasti představovat v roce 2050 téměř veškerou globální spotřebu.

https://oenergetice.cz/obnovitelne-zdroje/bnef-spotreba-kovu-vyvolana-transformaci-energetiky-prudce-poroste

L. Novák 26.2.2023 22:05

Hampl: Všechno bude dražší, méně dostupné a komplikovanější

„Hlavní problém je, že jsme náklady tranzice energetiky nikdy neřešili. Nepočítá se, kdo kolik a komu bude muset platit, protože když je věc naprosto jasná ideově, netřeba nic počítat,“ vytýká evropským politikům Mojmír Hampl.

„Spalovací motor byl možná jednou z posledních konkurenčních výhod Evropy,“ říká v rozhovoru bývalý viceguvernér ČNB Mojmír Hampl. Varuje i před tím, že ve světě už kvůli „boji za klima“ začínají ve světě obchodní války.

Upozorňuje také na to, že se v EU nedělají standardní dopadové studie, a když se věci nedaří, tak politici z chyb absurdně obviňují trh. Přitom odpor proti jejich nápadům přichází pozdě. Což Hampl považuje za nepochopitelné. ...

https://iuhli.cz/hampl-vsechno-bude-drazsi-mene-dostupne-a-komplikovanejsi/ 8-o

M. Pivoda 26.2.2023 19:05

Zelené nesmysly? Pro dožívajícího Petra Vaňuru jde o zelené nesmysly, pro mladou Gretu je to naopak podmínkou jejího budoucího aktivního života.

A pro ostatní občany je tím hlavním problémem, jak rozpoznat toho správného experta-klimatologa, který jim seriózně vysvětlí možnou klimatickou hrozbu a pravděpodobnost úspěchu technologického boje proti možným negativním klimatickým dopadům.

Osobní poznámka: Já osobně jsem kdysi dávno zažil falešného experta na technologii umělé inteligence, AI, Jiřího Zlatušku z Masarykovy univerzity v Brně. Jeho jednání mělo silně negativní dopady na tuto zemi (nikoliv ale na mne, protože já jsem si našel práci v USA).

PTÁM SE DNES: Změnilo se snad něco v kvalitě rozpoznávání těch správných, nestranných expertů? Připomenu, že za svůj někdejší vědecký podvod byl Jiří Zlatuška univerzitními vědci opakovaně zvolen rektorem Masarykovy univerzity. Takže ani slovutní tamní vědci nerozpoznali velmi mazaného podvodníka. Ha. Ha. Ha. Jak toho správného experta mají ale dnes rozpoznat dnešní občané-voliči, ať už jde o klimatickou hrozbu, nebo jakékoliv jiné závažné téma? Vězte, že nějaká slavnostní přísaha v této zemi, ČR, je jen takovým účelovým divadlem. Zeptejte se například účelových členů KSČ jak kdysi slavnostně přísahali věrnost ideálům komunismu (a přitom někteří z nich museli dát úplatek, aby do strany, která tehdy byla u moci, byli vůbec přijati).

V. Petr 26.2.2023 19:38

Žádná "klimatické hrozba" neexistuje a žádná z katastrofických předpovědí zelených magorů, včetně např. současného britského krále, se nesplnila.

A pokud by i u nás byla teplota jako v Itálii, mě by to rozhodně nevadilo.

P. Rada 26.2.2023 21:34

Žádná? NIKDE?!

Rozhodnost jakou si někdo může v zimě představovat teplíčko v Itálii ... končí pravidelně v ten den když dotyčný zjistí, že nejbližší horké dny nedostane napít ani najíst.

Denno denně chodím přes les, kterýbyl mým ládím a který je dnes s poloviny zničený odumřelými stomy od klimaticky navozeného pětiletého sucha. To se nejspíše bude opakovat v ještě horší podobě dříve, než stačí vyrůst alespon polovina těch stoletých smrků, borovic, modřínů... které vinou společenské laxnosti a popíračů typu V.Klaus, V Petr... zmizely do nenávratna.

L. Novák 26.2.2023 22:08

Meleš nesmysly. Les ti sežral kůrovec, kterého nechali namnožit ZELENÍ IDIOTI. Tví soudruzi... Bursík a spol. :-P

L. Novák 26.2.2023 19:42

Opět jsi nám ;-O dokázal, že tě Dr. Zlatuška vyhodil pro neschopnost a blbost zcela oprávněně. :-P

Dr. Jiří Zlatuška napsal:

"...Celou práci považuji za výjimečně slabou a neváhal bych přímo s použitím označení za šarlatánskou. Pro případné průběžné hodnocení ji rozhodně nedoporučuji uznat jako dostatečnou. Považoval bych rovněž za zcela případné, pokud by se řešitelské pracoviště, resp. koordinátor příslušného HÚ, rozhodlo vážně zvážit účelnost pokračování v takovémto způsobem vedeném výzkumu."

V Brně 9. července 1990, Doc. RNDr Jiří Zlatuška, CSc., náměstek ředitele Ústavu výpočetní techniky Masarykovy univerzity pro vědu a výzkum a prorektor Masarykovy univerzity

:-) [>-]

M. Pivoda 27.2.2023 8:07

Magor L. Novák typicky česky "vědecky!" zde šíří demagogii. Mne totiž vyhodila mafie na VUT Brno (složitý příběh), nikoliv Jiří Zlatuška. Pracoval jsem totiž na Ústavu řízení VUT Brno, nikoliv na Masarykově univerzitě v Brně. Kapišto, Pepíku?

Budoucí Jeho Magnificence Masarykovy Univerzity v Brně, Jiří Zlatuška, zásadně poškodil projekt umělé inteligence, AI, matematika doc. Václava Poláka. Takže doc. Polák napsal jen knihu o své AI - a dal své dlouholeté výzkumné poznatky zcela zdarma komukoliv na planetě Zemi. Zcela zdarma! ČR se tím pádem nemohla pokut získat nějakou byznys konkurenční výhodu pro tzv. tržní ekonomiku ČR. Chápete již něco o tom, jak funguje tržní ekonomika? Od magora L. Nováka se to určitě nedozvíte.

M. Pivoda 27.2.2023 10:16

Test.

L. Novák 27.2.2023 11:08

Spuštěn Turingův test. ... Výsledek testu: entita M. Pivoda je bot naprogramovaný StB. Zastaralý typ. Nevyhověl.!!

V. Kolman 26.2.2023 19:01

Blbá myšlénka;-D.

Nač úložiště energie. Stačí "omotat" Zeměkouli na nějaké vhodné rovnoběžce vedením VVN, nejlépe poblíž rovníku a ve vhodných vzdálenostech podél této "energetické magistrály" vybudovat FV elektrárny - a je po problému;-D;-D;-D

Ono by vlastně stačilo "omotat pouze" polovinu Země. Nebo i menší část - přes pár časových pásem u východního, nebo západního konce vedení - každá hodina provozu FV navíc je dobrá!

Teď ještě vyřešit pár maličkostí. Jednak (ztráty, napětí vlivem ohmického odporu vedení [VVN DC?]?.....).

A jiné: Kdo by to financoval, hlídal před sabotážemi - válkami podél trasy vedení, konverze VVN DC (megavolty?) na použitelné napětí pro místní distribuci ........

Jak píšu - naprostá maličkost, po vyřešení pár prkotin. (psáno nevážně vážně, to pro hnidopichy, nežli spustí kanonádu nadávek a dehonestací);-D;-D;-D;-D;-D

P.S. - Zde často ostouzenému panu Radovi by se tento netradiční a "šílený" nápad mohl líbit:-)

 • reagovat
 • nahlásit příspěvek
 • V. Petr 26.2.2023 17:01

  Připomínám, že na zelené nesmysly se vyhazují stamiliardy v době, kdy vláda nemá na důchody!

  J. Kalina 26.2.2023 17:46

  podepisuji.

  to jsem tady po různu zmiňoval už několikrát, že se při řešení důchodů baví o detailech (např. dnes u Moravce) ale

  N I K D O

  tam to co píšete nezmínil ani náhodou. Ještě by to mohlo některým dalším dojít.

  A jedna věc je, že není na důchody a druhá věc je, že si to dovolí i když na důchody je, ale zase není třeba na investice a prosím pro mé zdraví ať nikdo nepíše o investicích do vzdělání nebo snad digitalizace.

  Takové příklady digitalizace bez úřadů máme ze světa desítky: internetové obchody, facebook, twitter, google.

  Z mnnuly až na vrchol!!! A bez vyžírjů z ministerstev.

  P. Rada 26.2.2023 18:27

  Na tzv. "zelené nesmysly" (zelená úsporám tj zateplení domů...) sotva desetina s toho co spolyká jen reklama. Zatelplením domu se přitom dá ušetřit polovina výdajů i více při návratností jen několik let. Někomu se ale cca pětiletka zřejmě jeví "nesmyslně" dlouho.

  https://www.isover.cz/blog/kolik-usetrite-za-vytapeni-po-zatepleni-domu

  Pokud jde o ty důchody o kterých je dokonce dlouhá desetiletí známo, že už jen pro generační proměnu společnosti jde o systémovou neudržitelnost - tak to jsem osobně vyřešil tak, že dál pracuji a nevadí mi to - naopak.

  V demokracii se k tomu ale lze postavit i protestem a to i když v důchodovém věku dotyční nejsou. Podstatné pro takové lidi totiž může být, rozeštvávat společnost ve válečné situaci proti vlastní vládě.

  V. Petr 26.2.2023 19:35

  Tuto zločinnou vládu poskoků Brusele je třeba sesadit co nejdříve. Babiš by se s Putinem nespojil. Mimochodem, na důchodovém účtu chybí daleko méně peněz, než kolik stojí nesmyslný grýndýl. A aby Brusel "zdůvodnil" "nutnost úspor," napřed uměle zdražil elektřinu na několikanásobek. Rozumně šetří každý, proč by vyhazoval peníze oknem.

  V. Petr 26.2.2023 19:42

  Jinak, tato vláda není rozhodně moje vláda. Je asi tak "česká" jako protektorátní vláda Jaroslava Krejčího (19.01.1942 - 19.01.1945). Krejčí měl pána v Berlíně, Fiala v Bruselu!

  M. Pivoda 26.2.2023 15:47

  EU a zelený vodík?

  Vodík je často označován za klimatického hrdinu, protože když se používá jako palivo ve věcech, jako jsou autobusy nebo výroba oceli, nevznikají žádné přímé emise uhlíku, které by se měly obávat. Zatímco se svět snaží omezit naše používání fosilních paliv, mohla by se objevit spousta nových poptávek po tomto bezuhlíkovém zdroji energie.

  Ale jak se vodík vyrábí, může určit, jak užitečný je. Minulý týden vydala Evropská komise pravidla, která definují, co znamená, že vodík je zelený.

  Hydrogen is often heralded as a climate hero because when it’s used as a fuel in things like buses or steel production, there are no direct carbon emissions to worry about. As the world tries to cut down on our use of fossil fuels, there could be plenty of new demand for this carbon-free energy source.

  But how hydrogen is made could determine just how helpful it is. Last week, the European Commission released rules that define what it means for hydrogen to be green.

  P. Brich 26.2.2023 18:32

  No a dál?8-o

  M. Pivoda 26.2.2023 18:35

  Občan Brich se přiznává, že není schopen si tu zmíněnou informaci sám obstarat. Není tedy kvalifikován pro život ve 21. století, technologicky-intenzivním století.

  V. Petr 26.2.2023 19:47

  Nevím proč si "obstarávat" podobné bláboly. Vodík NENÍ zdroj energie, je pouze prostředkem pro její uchovávání. Vyrábí se buďto z fosilních paliv (naprostá většina) nebo elektrolýzou vody.

  Z. Linda 27.2.2023 6:23

  A proto s ním krátký proces - svrhnout ze skály. Nemá právo žít v 21. století.

  M. Pivoda 27.2.2023 7:50

  Občan Brich má určitě právo dožít ve 21. století (dokonce i s valorizovaným důchodem, pokud si to tato ekonomika může dovolit), ale o budoucnosti této planety Země by měla rozhodovat především generace lidí, kterých se ta budoucnost Země bude týkat mnohem déle a mnohem intimněji.

  Něco zde (tj. pod mým diskusním příspěvkem) intelektuálně vyplodil Z. Linda. Na což určitě má Linda občanský nárok. Svoboda slova je v ČR dokonce garantována Zákonem.

  Problém je ale v tom, že v dalším kole Lindův výrok pravděpodobně bude česky "vědecky" přisuzován mně, jako autorovi. Tak to totiž, bohužel, funguje na mnohých českých univerzitách dosud, podobně jako v době českého reálného socialismu (tj. po srpnu 1968, i po listopadu 1989). Starého psa, novým trikům nenaučíš. Nebo jiná moudrost: Jablko nepadne daleko od stromu. Takové jsou mé osobní životní zkušenosti v ČR.

  M. Pivoda 27.2.2023 10:17

  Test 2.

  L. Novák 27.2.2023 11:12

  Spuštěn Turingův test. ... Test ukončen. X Výsledek: entita M. Pivoda je zastaralý typ bota naprogramovaného StB. Testu nevyhověl. !!

  P. Brich 26.2.2023 13:08

  Proti technickému negramotovi Timmermansovi a podobných zelených agitpropčíků je polovzdělanec Rada gigantem. Na rozdíl od nich ví, že baterie má kladný a záporný pól a k jejímu nabití nestačí grýndýlové propagační materiály a k vozovce hlavou přilepení aktivisté. (Pardon, je to jejich (_!_). Ať v materializované nebo nemateriální podobě z obou konců jejich trupu z nich však padá stejně kvalitní hodnoty. Ty zespodu se dají použít alespoň do kompostu.)

  To, že voda vylitá z Dlouhých Strání vyrobí elektřinu nahrazující produkci elektráren na fosilní nebo jaderná paliva ovšem na Nobelovku stačit nebude, pane Rado. A nenahradí je ani fata morgana zvaná zelený vodík:-P

  P. Brich 26.2.2023 13:11

  A nenahradí je ani závaží spouštěná do hlubinných dolů;-D

  P. Rada 26.2.2023 15:26

  Asi tak. Moje polovzdělanost mi ale už desetiletí napovídá, že řešení by mohlo být ve výrazném zvýšení efektivity využívání a tedy snížení celkové spotřeby energií. To je ale zřejmě zatím tabu i pro posměváčky jako jste Vy. To žel přesto, že násobně lepší parametry už některé technologie ba celé ekonomiky oproti konzervativnímu Česku vykazují.

  V. Petr 26.2.2023 16:59

  Nejlepší je přejít na atom.