18.1.2022 | Svátek má Vladislav


Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
B. Smolák 10.12.2021 14:56

..rozhodně uskutečněním "zelených plánů" viz fantasmagorie v Německu,pokud na jejich realizaci nepřistoupí Čína,Indie atp.planeta zelenější nebude...

A změna pohonu aut na elektromobily a (nedej Bože) vodík,to už je přímo katastrofický scénář..a našim automobilkám začne zvonit hrana...co s tím budeme dělat?

A do toho se linou "uklidńující" projevy z Evropské unie ,ty nám jistě velice pomohou,ale klid, "dostaneme dotace",že??

Slovy mého zesnulého kamaráda.."Je to radost,ale malá.."

V. Kučer 2.12.2021 14:39

Greta Thunbergová jim to řekla jasně. Bla, bla, bla.

P. Sura 2.12.2021 12:59

Ale když já tomu nerozumím .... umřel pan Petřina, nebo pan nebožtík ?

Pokud u nás vyrábíme elektřinu levněji, ale prodáváme ji na evropské burze dráž, Kam jde ten zisk, který musí být logicky vyšší než kdybychom si ji spotřebovávli doma "za levně"? Z toho se platí dotace a vyhody všem těm podvodníkům, co nám tu vyprávějí, jak je provoz elektroauta užasný a výhodný, protože jim ho stát dotuje z peněz všech ostatních??

J. Jurax 2.12.2021 16:19

Tomu porozumí jen zelený magor s mozkem prožraným zelenou plísní.

M. Sedláček 2.12.2021 12:18

R^R^R^

P. Pepax 2.12.2021 10:33

Skvělý rozhovorR^

F. Svoboda 2.12.2021 10:10

R^VR^VR^

J. Nevrkla 2.12.2021 9:27

Konečně opět rozhovor s člověkem, který má zdravý rozum a o problematice hodně ví. Je to stále vzácnější. Děkuji.

O. Buda 2.12.2021 9:26

Nedávno jsem v jakési diskusi na toto téma v rozhlase slyšel jeden fakt, který mě zaujal. Jde o to, že emise Číny jsou z masivní výroby. Kdekdo převedl cíleně výrobu do Číny kvůli nižším nákladům - cena práce, ochrana životního prostředí, exhalace, výroba energie, likvidace odpadů, atd., kde co Čína převzala spontánně svým způsobem, bez ptaní. USA produkují emise z masové spotřeby. Připadlo mi to jako docela zajímavý pohled na GD. Konsekvence omezení emisí v opačně zaměřených ekonomikách si může vyvodit každý sám.

Š. Hašek 2.12.2021 9:24

R^

F. Navrátil 2.12.2021 8:12

Autor spojuje dvě neslučitelné záležitosti. První je lukrativní kšeft se zelenými plány. Druhou racionální přístup k výrobě a využití elektrické energie. Náboženské sektáře neodvrátíte od jejich myšlení a konání racionálními argumenty.

P. Han 2.12.2021 9:22

To sice neodvrátíte, ale nedostatek společenské podpory je může zatlačit do pozadí. Dokonce ani Němci nejsou všichni sektáři.

V. Pavelka 2.12.2021 18:06

Ta menšina se podvolí !!

J. Lukavsky 2.12.2021 7:32

"povede ke zvýšení podílu fosilních zdrojů či dovozů z okolních zemí" což by byla šance pro nás, vyvážet elektřinu do Německa, KDYBY ovšem už stál kompletní Temelín a dostavovaly se Dukovany a stavělya další atomka (už jsem zapomněl kde). Ake kdyby byly v zadeli ryby..... J.L. end

J. Lukavsky 2.12.2021 7:30

"Čína se občas bude tvářit na oko trochu zeleně" nicméně i Číňan časem bude žádat lepší vzduch, víc rejže, lepší bicykl, pak motocykl, pak auto... lepší byt... takže i Čína bude nucena tlačit na zlepšování životního prostředí. J.L. end

V. Novák 2.12.2021 12:53

Ona už tlačí - jenže rozumně. Asi tak, jak tlačili čeští ochránci přírody v letech 80. - tlakem na odsiřování elektráren, proti polétavému prachu, proti popílku atd. "Milejší než dva tisíce jsou nám naše zdravé plíce" - jak se demonstrovalo v Severních Čechách. Taky úklidem černých skládek a bordelu v lesích, čištěním potoků, atd atd atd...

Když toho bylo v 90. dosaženo, přestali ochránci přírody pro člověka blbnout - a věci se ujali Zelené Khmérové. Dneska abych se styděl, že jsem býval Bronťák - protože Zelení Khmérové si naši agendu sprostě ukradli a začali bojovat proti CO2, což je boj výhodný tím, že nemůže být dobojován - elektrárnu lze odsířit, ale ne "odkysličníkuhličitýnovat"... Ne při zachování rozumné účinnosti.

Dnešní Zelení Khmérové chrání Matku Přírodu ne pro člověka, ale před ním - a na lidi kašlou.

Snad aspoň Číňani se nevydají stejnou cestou - snad aspoň oni zachovají lidskou civilizaci.

M. Šejna 2.12.2021 0:24

Výborný rozhovor. Pan Šálek mě tentokrát příjemně překvapil.

A děkuji mu za upozornění, že lesy zvyšují v mírném pásmu teplotu díky nižšímu albedu. Toto jsem tu v diskuzi napsal před pár lety a byl jsem označen za pitomce. Tak doufám, ze pan Šálek nedopadne stejně. ;-)

P. Rada 2.12.2021 8:56

Rozhovor výborný být může a to i když obsahuje věcná pochybení.

"Pitomé" přitom např. pane Šejno je, že ty lesy se nejen v celém mírném pásmu začínají s lidmi navozeným posunem klimatu rozpadat a rozpadat se budou pro pokračující makro-nestabilitu podnebí (vlnění Jet-steamu) a pro větší nároky právě dlouhověkých organismů na ustálenost prostředí. Nejvíce je to patrné právě v České republice kde se kombinuje dopad tepelně-elektrárenské + hutnické acidifikace s nárůstem dynamiky podnebí. To už se děje ale glob pokles teplot to v celé bilanci nenavozuje.

"Pitomé" je to bilančně proto, že se zemský povrch se neohřívá zdaleka rovnoměrně ale jejvíce kolem severního polu kde probíhá zásadnější nárůst albeda a vláhy v ovzduší - což je i pro globálnost zcela rozhodující. Mírná osobně konejšivá ochlazujcí změna od albeda rozpadajících se lesů v mírných šířkách to podstatné nevykompenzuje a navíc zde lokální defoliace navodí podmínky pro růst dynamiky mikroklimatu. Narušením malého vodního cyklu se dál posílí pokles lokálně životně klíčové půdní bonity. Ta bez růstu už tak masivní ale na neobnovitelnosti založené agrochemie znamená pokles zajištěnosti potravinářské produkce. Následníci tak budou sice mít v půměru víc teplo ale i průběžně prázdnější žaludky a nedostatek pitné vody. (Už dnes jsou výnosy leckde na Vysočině lepší jak na Jižní moravě).

Věcně se pak Šálek mýlí postojem k štěpně-jaderné energetice která se pro nízký koeficient EROEI u dnešních 3+ reaktorů nemůže s pricnipu stát civiizačně nosnou. Celosvětová stagnace této technologie i podle projaderných zdrojů je toho dokladem.

Budoucnost "dopadne" i podle toho, jak moc se lidé budou nadále rádi i v egoisticky koncipovaných rozhovorech mýlit.

M. Šejna 2.12.2021 9:19

Pane Rado,

a co vám vadí na devastaci lesů v Česku? Měl byste jásat, protože tím ochlazujeme planetu. ;-)