29.4.2024 | Svátek má Robert


Diskuse k článku

POLEMIKA: Politický klimatolog Metelka

Novinář Brezina označil L. Metelku za „politického klimatologa“. Metelka, místo aby se za politizaci vědy omluvil, označil Brezinu za šejdíře. To mi připadá unfair.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Kavalír 3.11.2014 14:51

Re: Pana Metelku peskujete zdatně.

Když ledovce (Antarktida a Grónsko) roztají (což naštěstí zatím nehrozí) stoupne hladina oceánu o 60 m. Do atmosféry přejde množství vody úměrné vyšší teplotě. Při vzestupu teploty o 1 stupeň vzroste o cca 7% při stejné relativní vlhkosti. V přírodě to nefunguje systémem "ode zdi ke zdi", takže více oblačnosti nevyvolá snížení teploty, ale bude stoupat postupně s rostoucí teplotou. Jen to větší množství vody ve vzduchu bude znamenat intenzivnější (přívalové) deště. Nic nového to se už pár desítek let ví. A ty přívalové deště tu v posledních letech máme skoro při každé letní bouřce.

S. Kneifl 3.11.2014 17:47

Re: Pana Metelku peskujete zdatně.

To je přílišné zjednodušení. Vyšší teploty znamenají více vodní páry, to ano, ale není jasné, v jakém poměru se rozdělí mezi vzdušnou vlhkost (skleníkový plyn 30x účinnější než CO2) a oblačnost (která díky vyšší odrazivosti teploty naopak účinně snižuje). IPCC a jí vybrané modely předpokládají více vzdušné vlhkosti a tedy pozitivní zpětnou vazbu, realita ukazuje spíše na více oblačnosti a negativní zpětnou vazbu. Povšimněte si slůvka "předpokládají" - jde totiž o parametr modelů, nikoli o jejich výstup. Jeho nadhodnocením vychází z modelů citlivost klimatu výrazně vyšší než z pozorování.

L. Metelka 3.11.2014 18:44

Re: Pana Metelku peskujete zdatně.

Zase špatně. To není vstupní parametr modelů, ale výstup z nich...

S. Kneifl 4.11.2014 8:23

Re: Pana Metelku peskujete zdatně.

Máte na mysli, že chování vodní páry v atmosféře a tvorba oblačnosti jednoznačně vyplývá z fyzikálních jevů popsaných v modelech do posledního detailu? Jistě, že z modelů vychází nějaké rozložení oblačnosti, ale to, jak se vodní pára chová, přeci musí být parametrem. Nebo jsou podle vás experimenty typu CLOUD zbytečné a všechno už je jasné?

L. Metelka 4.11.2014 22:12

Re: Pana Metelku peskujete zdatně.

Parametrizace se nepoužívají proto, že by něco nešlo fyzikálně popsat (snad s výjimkou turbulence - viz problém uzávěru rovnic turbulentní difuze) ale především proto, že jde o jevy subgridového měřítka. Což u oblačnosti často je.

S. Kneifl 4.11.2014 8:26

Re: Pana Metelku peskujete zdatně.

Nakonec i ta hloupá Wikipedie říká:

Parametrizations are used to include the effects of various processes. All modern AGCMs include parameterizations for:

convectionland surface processes, albedo and hydrologycloud cover

B. Rybák 3.11.2014 19:16

Re: Pana Metelku peskujete zdatně.

Antarktický led prokazatelně přibývá, což je důkazem toho, že tání ledovců na severní polokouli nastává v důsledku změny jejího albeda (nárůst dálnic, letišt, měst, a nárůst zaprášení ledovců stále intenzivnější zemědělskou činností).

Globální oteplování se očividně zastavilo, takže jím opravdu nelze vysvětlovat údajný nárůst intenzity srážek u nás! Pokud by se někdy oceány opravdu začaly oteplovat pak by se zvýšilo množství srážek nejenom u nás a např. na Sahaře (jako např. v t.zv klimatickém optimu), ale i za polárním kruhem, kde by způsobilo nárůst plochy ledu, nárůst albeda a návrat k době ledové!

L. Metelka 3.11.2014 20:17

Re: Pana Metelku peskujete zdatně.

Je třeba rozlišovat plochu (rozlohu) ledu a jeho objem. V Antarktidě plocha sice roste, ale objem klesá...

http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1029/2009GL040222/pdf

P. Papež 3.11.2014 13:17

Re: Pana Metelku peskujete zdatně.

A proč je na jižním pólu nejvíce ledu za posledních sledovaných 30 let? Proč je Grónsko nazývané Greenland?

V případě "ekologů" jde jen o prachy. Příroda si dokáže poradit sama, dokud se jí do toho nemontuje zelený blb.

J. Kavalír 3.11.2014 14:21

Re: Pana Metelku peskujete zdatně.

Trochu jste si popletl jižní pól s mořem okolo Antarktidy - tam je plovoucého ledu rekordní plocha i když se oblast mírně otepluje.

Zelenou zemi (Greenland) tak nazval Erik vyhnaný z Ledové země (Iceland) za dvojnásobnou vraždu, aby tam nalákal další osadníky. Občas tam vypěstovali dokonce i obilí, aby bylo z čeho vařit pivo - dnes tam pěstují i brambory, i když dnes veví problém kamkoli cokoli dovézt.

Máte pravdu, že si příroda (s námi) poradí.

I. Schlägel 3.11.2014 14:32

Re: Pana Metelku peskujete zdatně.

Antarktida má letos rekordní zalednění, Pane, Antarktida.

J. Kavalír 3.11.2014 16:46

Re: Pana Metelku peskujete zdatně.

Kam na to chodíte? Na Antarktidě leží i několik km silný ledovec. Kolik ledu na něm přibylo za rok a kdo by to jak změřil? Rekordní je plocha plovoucího ledu okolo Antarktidy, který sledují satelity. Vysvětlení může být nižší salinita okolního moře - voda mrzne při vyšší teplotě.

S. Kneifl 3.11.2014 17:50

Re: Pana Metelku peskujete zdatně.

Možná vám uniklo, že pod ustupujícím grónským ledovcem se objevují zbytky osídlení z doby, kdy se tam dalo skutečně něco pěstovat i s primitivními středověkými zemědělskými postupy.