Pondělí 15. července 2024, svátek má Jindřich
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
VN

V. Novák

25. 2. 2011 17:12
Proč tomu říkáte marxismus?

Pokud si správně vzpomínám, marxismus se zabýval výkladem historie a ekonomie - tedy interakcí mezi lidmi a v lidské společnosti. Přírodu, natož Matku Přírodu nebo Matičku Zemi do toho Marx netahal - to pro něj bylo prostředí, v němž se ony mezilidské interakce odehrávají. Zelení to Marxovi hodně vytýkali. To už neplatí?

Evo Morales je především indián, který vyrostl ve své komunitě, příliš vzdělání mu nebylo umožněno pobrat a jistě se více vyzná v kmenovém náboženství, legendách a tradicích včetbě pěstování a užívání koky, než v nějakém německém filosofovi a ekonomovi z 19. století.

Zrovna tak si nevzpomínám, že by Marx nějak propagoval Malthuse a marxisté dokonce používali Malthuse jako odstrašující příklad scestnosti nemarxistické filosofie, která vyzývá ke genocidě. Tak proč by měly být malthusiánské výkřiky o potřebě redukovat lidstvo ausgerechnet "marxistické"?

Není pro vás marxismus prostě univerzální strašák, kterého postavíte tam, kam potřebujete?

0 0
možnosti
VK

V. Kremlik

25. 2. 2011 17:58
Re: Proč tomu říkáte marxismus?

Jde tu o anti-kapitalismus. Marxismus i Ekologismus jsou formy antikapitalismu. Tak je to myšleno. U klimatismu jde o novou strategii, nový důvod, proč kritizovat kapitalismus. Mě to připadá docela srozumitelné.

0 0
možnosti
JP

J. Peřina

25. 2. 2011 16:26
Největší neplechu,

čili bordel na této planetě nemá na svědomí kapitalismus,ale socialismus.Mám své roky a jezdím na montáže po celém bývalém Československu.Příroda byla v době totality mnohem horší,než-li nyní.Všude panoval bordel a chaoz.Jedině "krásné a udrožované" byly budovy pro komunisty.Ostatní,včetně škol a závodů chátraly až ke spadnutí,stejně jako naše morálka.Proto i nyní vidíme na tržním hospodářství jen to špatné,čehož komunisté a socialisté stále využívají.MNoha lidem se asi stýská po frontách na cokoliv.Hlavně,že soused nebude mít něco lepšího.Kam jsme se to jen dostaly?

0 0
možnosti
KK

K. Krbálek

25. 2. 2011 11:22
kapitalismus se naopak nejekologičtější

je fakt, že to, co se děje v "komunistické" Číně je totální ekologická katastrofa, a že by se SSSR blahé paměti vyznačoval nějakým ohledem k životnímu prostředí jsem si taky nevšiml. Ano, v KLDR se pomalu blíží k nulovým emisím, vedlejším efektem je ovšem hladomor...

0 0
možnosti
RL

R. Langer

25. 2. 2011 10:40
Vždyť té zelené

pakáži jde jenom o novodobou genocidu lidstva...

0 0
možnosti
KJ

K. Janyška

25. 2. 2011 9:51
Kapitalismus je jediným možným obsahem lidských myslí, lidských životů i lidského světa, jako celku !!! Dzp.

0 0
možnosti
KK

K. Kužel

25. 2. 2011 6:33
Země jako živá bytost

Komické na tom je, že na to nepřišel marxistický president Evo Morales, který se tím ohání, ale je za tím pravděpodobně dosti rozšířená vulgarizace teorie "Gaia" Jamese Lovelocka.

0 0
možnosti

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz