2.5.2024 | Svátek má Zikmund


Diskuse k článku

KLIMA: Vnímáte změnu klimatu?

Podle ankety na Novinky.cz asi 70 % čtenářů „vnímá změnu klimatu“. Já patřím k té části, která počasí vnímá, ale ne jako „změnu klimatu“.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Zinga 10.3.2017 14:14

Re: uf, to je snůška hloupostí

A na základě jakých znalostí věříte antropogennímu oteplování Vy?

T. Hraj 10.3.2017 13:10

Re: zábavná diskuze

Řekněme, že souhlasím s Vaším prvním odstavcem (přesvědčený nejsem), ale proč bychom měli "peníze investovat do adaptace a nikoli do boje"? Proč nenechat jednotlivce, ať si reagují přirozeně, každý po svém, postupně podle toho, jak na ně změny budou dopadat (jako vždy v historii)? Třeba stěhováním z oblastí se zhoršujícími se podmínkami do těch, kde se zlepšují?

Proč hledat globální řešení? A na jaké politické platformě? Kdo je to MY? Lze globálně zvládnout spravedlivou a adresnou pomoc? Lze při tomto měřítku zamezit gigantické korupci a tunelování zdrojů?

Obávám se, že mluvčími toho MY by v lepším případě byla ta Vaše "hromada ignorantů", v horším hromada grázlů typu Al Gore.

M. Šejna 10.3.2017 13:38

pane Hraji, víte, co je to adaptace?

u nás je to například stavba dalších vodních nádrží, protože v letních měsících patrně bude nedostatek vláhy. K tomu přibyde změna v pěstování zemědělské produkce.

Přímořské státy budou muset stavět hráze zabraňující zatopení pobřežních ploch stoupající hladinou moří. Všechny státy pak budou muset nějakým způsobem reagovat na posun klimatických pásem. Rusko a Kanada na tom výrazně vydělají, ostatní s tím budou možná mít problémy.

Tomu já říkám adaptace. Globální řešení hledat netřeba. Každý stát se bude muset adaptovat jinak.

T. Hraj 10.3.2017 13:59

Re: pane Hraji, víte, co je to adaptace?

To jsou konkrétní opatření (s konkrétními rozpočty a účinky) v podtatě odsouhlasená konkrétními voliči (kteří je platí a mají/nemají z nich užitek). Společně se stěhováním jednotlivců, které zmiňuji, jsou to jediné správné kroky (adresné a efektivní).

Jakákoli nadstavba v podobě mezinárodních fór, kde se bude hovořit o vinících a obětech a obojí se bude finančně kvantifikovat s cílem nastolit spravedlnost je sociální inženýrství nebo spíše organizovaný zločin. Tudy také vede dělící čára mezi alarmisty a realisty.

Podle všeho jste tedy realistou. Zajímavé.

J. Vintr 10.3.2017 13:24

Re: zábavná diskuze

Aby se prokázalo, že za oteplení planety mohou lidé, musela by se planeta na několik staletí vylidnit, nebo by alespoň lidé museli přestat produkovat oxid uhličitý. Zároveň by se muselo zajistit, aby všechny ostatní vnější podmínky zůstaly po celou dobu stejné.

Rovněž tak kategorické tvrzení, že se planeta otepluje (z jakýchkoliv příčin), založené na výpočtu jakési "globální teploty", jejíž trend se mění v řádech setin nebo desetin stupně ročně v pár posledních desetiletích, je prostě nesmysl. Protože změna těchto hodnot leží hluboko pod statistickou chybou jakékoliv z mnoha možných metod výpočtu fiktivního čísla nazývaného globální teplotou.

M. Šejna 10.3.2017 13:32

Re: zábavná diskuze

a jak hluboko pod tou Vaší statistickou chybou leží skutečnost, že stoupá hladina oceánů, protože tají ledovce. To je také statistická chyba? Polární zalednění oceánů výrazně klesá, jak ukazují satelitní měření. To je také statistická chyba?

V Česku se za posledních 100 let oteplilo o asi 2°C. To je také statistická chyba?

J. Vintr 10.3.2017 17:24

Re: zábavná diskuze

O kolik že stoupla hladina oceánů? A jak takovou miniaturní odchylku objektivně zaměříte, když hladina oceánů je v neustálém pohybu a v neustálém pohybu jsou i výšky všech částí pevniny.

L. Písařík 13.3.2017 14:51

Re: zábavná diskuze

Tak nám pane Šejno ukažte ty prokazatelné skutečnosti, třeba za posledních 1000 let.

M. Šejna 10.3.2017 7:45

omyly pana Bartoně 2

už na to upozornil níže pan Braun, ža pan Bartoň nejspíš vůbec nechápe, jak lidstvo zvyšuje globální teplotu. Rozhodně to není tím, že spotřebovává energii. Jinými slovy (zjednodušeně): pokud doma topíte v kamnech uhlím, pak tímto vytápěním globální teplotu nezvýšite. Vypustíte ale do atmosfery CO2 a teprve to má za následek zvyšování atmosferické teploty.

Takže zásadním vlivem lidstva na globální teplotu je zvyšování objemu skleníkových plynů v atmosfeře. Pokud pan Bartoň tohle nechápe, pak by měl opravdu přemýšlet o tom, že by neměl psát o klimatu.

M. Klas 10.3.2017 10:03

Re: omyly pana Bartoně 2

Dovoluji si nesouhlasit - musel byste bydlet v domku bez výměny energie s okolím, vaše topení by pak bylo jakýmsi adiabatickým dějem, což si nedokážu představit. Každým topením uvolňujete energii, která se musí projevit oteplováním prostředí.

J. Václavíková 10.3.2017 10:27

Re: omyly pana Bartoně 2

Bez ,,skleníku" by toto teplo uniklo, navíc je zcela zanedbatelné proti energii dodávané sluncem.

M. Šejna 10.3.2017 11:25

pane Klasi

to máte sice pravdu, ale sám pan Bartoň upozorňuje, že lidmi uvolňovaná energie při spalování je absolutně nepatrná oproti tomu, co dostáváme od Slunce. A v tom má pan Bartoň pravdu.

My řešíme ale důvody, proč se otepluje. A to není kvůli uvolňování tepla při spalování, ale kvůli uvolňování skleníkových plynu do atmosfery

M. Šejna 10.3.2017 7:28

omyly pana Bartoně

globální teploty na konci posledního glaciálu sice stouply o 6 stupňů, ale nikoli za několik desetiletí, jak tvrdí pan Bartoň. To oteplování trvalo zhruba tři a půl tisíce let. Takže z hlediska geologického to oteplování bylo sice velmi rychlé, ale z pohledu lidské generace velmi pomalé - zhruba 0,17°C za století.

Pro porovnání uvádím, že v současnosti máme rychlost oteplování 0,94°C za sto let a v posledních 50 letech se oteplování zrychlilo dokonce na 0,16°°C za DESETILETÍ (tj. 1,6°C za století).

Pan Bartoň také zapomněl dodat, že to oteplení o 6°C na konci posledního glaciálu bylo doprovázeno zvýšením mořské hladiny o 120 metrů.

J. Dusitko 10.3.2017 10:01

Konečně dobrá zpráva!

Pokud hladina stoupne o 120 metrů, tak už nebudeme muset jezdit k moři tak daleko a vypráskaní Chorvati ostrouhají! Z čehož mám tak trochu prasečí radost...

J. Kavalír 10.3.2017 13:32

Re: Konečně dobrá zpráva!

O 120 m nestoupne - zásoby ledu v ledovcích jsou na "pouhých" cca 60 m. :-)))

V. Braun 10.3.2017 0:35

Tak jak to tedy s vámi je, pane Bartoni?

"Je velmi pravděpodobné, že pokud klima zásadně ovlivňuje množství

přijaté energie ze Slunce, bude vliv lidské činnosti na klima planety

spíše odpovídat podílu na energii, která se ročně odvede do atmosféry

její spotřebou,"

Pane Bartoni, že byste nevěděl, že vliv člověka na změnu klimatu je zejména skrze zvyšování skleníkového efektu, tedy zadržováním právě té sluneční energie? Pokud to nevíte nepište o změně klimatu protože jste diletant. Pokud to víte, nepište takově nesmysly jako ve větě výše, protože pak to není nic jiného než lhaní.

J. Vintr 10.3.2017 1:42

Re: Tak jak to tedy s vámi je, pane Bartoni?

A jak víte, že existuje nějaký "skleníkový efekt"? A pokud něco takového i existuje, jak určíte, jaký to má podíl na celkovém energetické bilanci naší planety? Jsou to všechno jen teorie, jakých si lze vymyslet desítky (se stejnou pravděpodobností, či spíš nepravděpodobností, že jsou správné). Za tím, že se zrovna tahle teorie stala "náboženstvím", není nic jiného než prachy, které se na tom dají vydělat. A za prachy se také kupují takzvaní "vědci" kteří tenhle blud podporují.

J. Václavíková 10.3.2017 1:54

Re: Tak jak to tedy s vámi je, pane Bartoni?

Svatá boží prostoto! A jak víte, že Země není placatá?!

J. Krásenský 10.3.2017 4:53

Re: Tak jak to tedy s vámi je, pane Bartoni?

Víra v převažující vliv člověka na skleníkový efekt připomíná víru v placatou Zemi.

M. Šejna 10.3.2017 8:02

pane Krásenský

to se ale šeredně pletete.

To, že Země není placatá, se dá snadno dokázat. To, že lidstvo vypouští do atmosfery CO2, se dá také snadno dokázat.

Ale já chápu, že Vy nejspíš patříte k těm, kteří nevěři, že při spalování vzniká CO2. V takovém případě můžete věřit i v placatou Zemi.

P. Švejnoch 10.3.2017 8:13

Re: pane Krásenský

"To, že Země není placatá, se dá snadno dokázat. To, že lidstvo vypouští do atmosfery CO2, se dá také snadno dokázat."

Ano, to se dokázat dá. Ale další vývody Vás a dalších klimaalarmistů jsou už jen kecy.

P. Portwyn 10.3.2017 11:35

Re: pane Krásenský

Jenže Šejna není klimaalarmista.

Kdysi jsme na tohle téma diskutovali. Šejna má rád teplo, já teplo rád nemám. Já bych byl raději, kdyby se neoteplovalo, jemu to nevadí a doporučuje se na teplo adaptovat.

Nicméně to je otázka vkusu. Faktem je, že klimatické změny lze pozorovat např. na plodinách a zvířectvu.

Druhá věc je (a tady se zase přes všechny spory s Šejnou shoduji), že s tím těžko něco uděláme.

Takže k Šejnově radosti a mému žalu se prostě otepluje.

M. Šejna 10.3.2017 11:50

zdravím Portwyne

děkuji za přesný popis toho, jak se k oteplování stavím já. Mě opravdu teplé klima vyhovuje a jak už jsem tu mnohokrát napsal, nehodlám proti oteplování bojovat. Proto nesnášim alarmisty a zelené fanatiky, kteří za moje prachy chtěji bojovat proti něčemu, co mi vyhovuje.

Jsem ochoten ale přispět svými daněmi na adataci. Ono nám nakonec stejně nic jiného nezbyde, protože tohle oteplování se nedá zastavit.

Jenže stejně se tu najde hromada lidí, kteří mi budou nadávat do alarmistů a budou ochotni popírat všechny fyzikální zákony, jen aby se vymezili vůči těm, kteří tu pravdu o teplování berou jak fakt.

P. Portwyn 10.3.2017 14:36

Re: zdravím Portwyne

Já vím.

Mně teplo nevyhovuje, byl bych ochoten obětovat část své finanční úrovně, abych získal nefinanční hodnoty (dostupnější voda, chladnější = dýchatelnější vzduch), ale je mi jasné, že Číňanům a Indům je šumák, co potřebuju - jim je dokonce šumák, co potřebují oni, teda co se týče např. vody. Takže vzrůstu CO2 nemůžu zabránit a přesun "CO2-špinavých" provozů z Evropy do Asie, na nímž se zelení plácají po zádech jako na "omezením CO2", nic neřeší, protože CO2 prostě přefouká.

Takže ta adaptace je nutná. Tvářit se, že klima se nemění, je nesmysl. To bych nemohl vylézt celé léto z kanclu, abych tomu věřil. A nesměl bych mluvit se známými, co mají studny, a nesměli bychom mít v práci meteorologickou stanici.

P. Švejnoch 10.3.2017 11:59

Re: pane Krásenský

Pokud něco vypadá jako kachna a kváká jako kachna, je to, s pravděpodobností hraničící s jistotou, kachna.

Až se tedy všeexpert přestane projevovat jako kachna, přestanu na něj tak nahlížet.

... ale jak jsem již několikrát dříve uvedl, já mám jeho příspěvky (nejen ty klimaalarmistické) rád - vždy mě potěší, když vidím/slyším někoho, kdo si po úporném studiu osvojil poučku, že 1 + 1 = 2, jak zasvěceně rozpráví o teorii relativity... :-)

M. Šejna 10.3.2017 12:12

tak vidíte, Portwyne

protože globální oteplování, stejně jako já, berete jako fakt, se kterým nic stejně neuděláme, tak podle Švejnocha vypadáte jako kachna a kvákáte jako kachna. Brzv Vám, Portwyne, pan Švejnoch oznámí, že Vámi hluboce pohrdá, jako to napsal o mě. Od té doby s ním nediskutuji, protože to je zbytečné. A Vám přátelsky radím to samé: nereagovat na něho a nezapojovat se do diskuze s ním.

P. Švejnoch 10.3.2017 12:39

Re: tak vidíte, Portwyne

... Vy prostě rozumíte všemu, to se nedá nic dělat... :-)

Ale možná byste přeci jen udělal lépe, drahý pane Šejno, kdybyste nechal na mně a na mém uvážení, jak kdo v mých očích vypadá, ev. kdy a co komu oznámím, co myslíte?

Ale chápu, Vy se o svůj neotřesitelný pocit, že rozumíte všemu a vše víte nejlépe, prostě musíte podělit s publikem... Tomu nutkání se zkrátka nedá ubránit, že? :-D

J. Krásenský 10.3.2017 14:34

Re: pane Krásenský

To je od Vás hezké, ale CO2 jsem ve svém příspěvku nezmínil, ale Vy mne za CO2 zostouzíte. Asi máte dojem, že víte, co si lidé myslí. S tím se můžete uplatnit ve varieté. Možná. Vzhledem k tomu, že se oteplují planety Sluneční soustavy, je pravděpodobné, že se lidmi produkovaný CO2 není tím převažujícím činitelem.

J. Krásenský 10.3.2017 16:03

Re: pane Krásenský

Ale když už jste se zmínil o CO2, pak jistě víte, že molekula CO2 absorbuje tepelné záření jen ve dvou úzkých spektrech: okolo mínus deseti stupňů a okolo plus dvaceti čtyř stupňů. Ostatní záření propouští bez zábran.

J. Krásenský 10.3.2017 16:09

Re: pane Krásenský

Obchodem s emisemi CO2 se vážně zabývali levicově smýšlející intelektuálové už v osmdesátých letech a chtěli tak řešit přerozdělování bohatství od bohatých spotřebitelů k chudým zemím.

Tato myšlenka se však ujala až v době, kdy alarmisti varovali před oteplováním a když si businessmani po recesi uvědomili, že trhy s tradičním zbožím jsou nasycené a obchodem s odpustky CO2 objevily nový, dosud nerozparcelovaný koláč. (Obchod s odpustky dnes nahradil obchod s migranty)