2.5.2024 | Svátek má Zikmund


Diskuse k článku

KLIMA: Vadí vám zdražování elektřiny? Studujte středověk!

Koho dějepis ve škole moc nebavil, bude asi překvapen sdělením, co nejvíc určovalo konání a myšlení středověkého Evropana. Z dochovaných písemností i reálných skutků to byla představa o posmrtném životě.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Kříž 31.12.2018 15:40

jaké zdražování...

... energií??? je to už skoro 30 let, co nás všechny přesvědčoval skvělý prognostik Klaus, že Temelín je třeba dostavět, abychom měli levnější elektřinu. V tom Prognosťáku se sešla opravdová banda vejlupků: Klaus, Zeman, Dlouhý, Komárek a další. O tom, co proběhne v budoucnosti nevěděli ani prd, ale byli první u bohatství nabízejícího cecku. Oni a jim podobní byli ti, kteří rozprodali školky a jesle kamarádům, aby se po dvaceti letech zjistilo, že nám schází, to jsou ti, co stavějí dálnice tak dlouho, že projektovaná kapacita je dávno desetkrát překročena a ti Ťokové v tom pokračují, jsou to ti, co prodali pozemky u dálnice, takže se nedaří udělat tam výjezd, co prodali developerům takřka i příkopy u cest, takže už nikdo nikdy silnici nerozšíří, ti, co nechali v okolí Prahy nastavět satelitní městečka a silnice z roku 1955 mají pojmout tu haldu aut, co se každý den potřebuje nacpat do zaměstnání. ono ty hověziny, za které jsou tito lidé odpovědní, ani nelze vypsat, to by bylo na román. Mohl by se jmenovat: Jak nám naše věrchuška zmrvila život.

R. Vacek 31.12.2018 15:24

Re: Obyčejný člověk?

V Česku vyrábíme z jádra přes 30% elektřiny https://cs.wikipedia.org/wiki/Energetika_v_%C4%8Cesku . Přitom vyrábíme víc, než spotřebujeme. Nadbytek vyvážíme a je zajímavé, že vyvážíme tolik elektřiny, kolik by stačilo na náhradu nafty a benzínu v dopravě. Přitom není žádný problém (kromě politiky) postavit další jaderky, abychom pokryli 100%. Zásob uranu je na světě dostatek a v případě nutnosti se dá přejít na rychlé reaktory, popřípadě na "těžbu" uranu z mořské vody http://www.dukovany.cz/stav-svetovych-zasob-uranu.html . U jaderné elektrárny má navíc cena paliva velmi malý vliv na cenu elektřiny (na rozdíl třeba od plynu nebo uhlí) a proto ani případné násobné zvýšení ceny suroviny nebude mít významný vliv na cenu elektřiny. Pokud je dostatek konvenčních zdrojů, které poskytují energii levněji, není potřeba přecházet na zdroje dražší.

V. Petr 31.12.2018 15:18

A co takhle, abyste si zkusil tak rok

veslovat na galéře, vy "superotrokáři!" To by bylo maximálně ekologické! Vám vůbec nejde o podmínky pro život ale ideologickou mantru!

V. Petr 31.12.2018 15:15

Člověk dokáže žít skoro všude.

Ovšem, přemnožené a pořád se množící primitivy ze zaostalých zemí nelze trvale uživit!

P. Rada 31.12.2018 14:30

Re: Obyčejný člověk?

Pro setrvání a vývoj života je také podstatné jak dlouho který druh má energie k dispozici. Vývoj druhu totiž může trvat daleko déle než je energie k dispozici.

Lidem se přitom daří energie těžit čím dál tím obtížněji i přes veškerý technologický pokrok - viz EROEI. Doposud roste jen celková masivnost těžby.

Tomu odpovídají dopady na okolí i celosvětový pokles dosažitelné životní úrovně:

https://vesmir.cz/cz/casopis/archiv-casopisu/2008/cislo-9/ceka-nas-drasticka-zmena-zpusobu-zivota.html

https://medium.com/insurge-intelligence/the-new-economic-science-of-capitalisms-slow-burn-energy-collapse-d07344fab6be

P. Rada 31.12.2018 14:16

Re: Obyčejný člověk?

http://www.spolecenskaodpovednostfirem.cz/obsah/604/osm-nejbohatsich-lidi-na-svete-vlastni-stejne-bohatstvi-jako-50-nejchudsich/

P. Rada 31.12.2018 14:12

Re:

Žádného aktivistu za studenou zemi jste žel neupřesnil a tak si lze představit ledacos.

Obecněji pak platí, že nejaktivnější život není ani na horké ani na studené planetě. Donedávna měl na Zemi své optimum popsatelné průměrem cca 15C. S tímto stavem je zřejmě podle lidských měřítek zřejmě konec.

Vedle průměrné teploty je ale pro životadárnost podstatné i relativně stabilní rozložení na globu a právě to je nyní problém číslo jedna, který se takto nevyskytnul už celých 55 milionů let a je tedy velkou otázkou které životní formy takto dramatickou změnu zvládnou nejlépe.

V geohistorii to pravidelně bývaly nejméně hmotné organismy. Něktré bakterie proto přežívají na planetě už celé stamiliony let - kdežto komplexnější a tedy hmotnější organismy mají statisticky vzato dlouhodobé šance minimální.

P. Rada 31.12.2018 13:51

Re: A kdo nemá přístup ke kronikám

Dávám Vám zapravdu, že s CO2 se v globálu bojuje převážně falešně. Stále rostoucí antropogenní imise i koncentrace v ovzduší tomu odpovídají.

J. Schwarz 31.12.2018 13:32

Re: Samozřejmě že ano !

Jako byste nevěděl, že "všeobecně prospěšná společnost" dokáže prachy rozházet za platy zaměstnanců, odměny ředitelů a sekretářek, kanceláře a vozový park. Co se nerozháže takto, rozeberou si zastupitelé jako odměny za "práci" v kontrolních orgánech.

J. Schwarz 31.12.2018 13:24

Re: Obyčejný člověk?

Mně zase míchnou gauneři, co účelově manipulují slovy a podsouvají za slovo "ovládá" význam "spotřebovává". Jakoby "ovládání zdrojů Planety" nějakým zeleným politbyrem bylo nějakou výhrou...

R. Tichý 31.12.2018 13:00

Na konci kazdeho odpustku je rozevrena dlan. Dnes "aktivistu" za studenou Zemi.

O. Uživatel 31.12.2018 11:29

Uživatel požádal o vymazání
V. Kotas 31.12.2018 11:19

Re: Výrobu, distribuci, by měl mít ve vlastnictví stát,

To není o komunismu, ale o sociálním smíru.

J. Vintr 31.12.2018 10:27

Re: A kdo nemá přístup ke kronikám

Například ten falešný boj proti oxidu uhličitému velice výrazně a negativně ovlivnil zemědělství a hospodaření s tím nejcennějším, s půdou. Což má samozřejmě negativní dopad i na živočichy. A dolehne to s jistým zpožděním i na lidi. Bez energie se lidé v nejhorším můžou obejít, bez potravy.

M. Prokop 31.12.2018 10:13

Re: Samozřejmě že ano !

Zajímavé je, jak se ta víra ve stát drží, přes všechny špatné zkušenosti.

Co vás vede k názoru, že stát, zastoupený svým zaměstnancem, bude mít větší starost o vaše blaho a ne o své? A aby si to své blaho zajistil na váš účet, bude moci využít represivní sílu státu?

V nejlepším reálném případě bude správa státu jen méně efektivní než soukromá, opět na váš účet.

M. Prokop 31.12.2018 10:10

Re: Obyčejný člověk?

Už dávno, ne až dnes.

L. Novák 31.12.2018 10:04

Re: Výrobu, distribuci, by měl mít ve vlastnictví stát,

No, ale pak je jasné, že jste komunista. :-)

L. Novák 31.12.2018 10:01

Re: Rada radič poraděnko

Přesně! Je to pomatený senilní blb...

R. Vacek 31.12.2018 9:37

Re: Obyčejný člověk?

Jedním (možná tím hlavním) měřítkem rozvoje lidstva je množství energie, kterou lidstvo ovládá. Díky vývoji jsou lidé schopni využívat stále další zdroje. A samozřejmě to nese svá negativa, ale bez nich bychom byli méně rozvinutí. Proto Itálie přišla o lesy, Anglie se dusila v uhelném kouři, u nás se kyselinou těžil uran. Ale následně - díky tomu, že jsme nezůstali někde ve starověku, jsme schopni napravit minulé škody.

Je samozřejmě možné využívat tolik energie, jako třeba opice, ale takřka jistě by lidstvo bylo zpátky na úrovni opic.

M. Těhanová 31.12.2018 9:36

Re: A kdo nemá přístup ke kronikám

A co kdyby to bylo způsobeno tím bláznivým bojem proti přirozeným změnám, které byly odvždycky? To vás nenapadlo?

M. Těhanová 31.12.2018 9:33

Re: Obyčejný člověk?

Vy jste se nakonec dokonale pomátl a už nerozumíte smyslu psaného textu. Jinak to z vaší reakce nevidím.

P. Rada 31.12.2018 9:30

Re: A kdo nemá přístup ke kronikám

Ano ta kniha je dobrá a jde o hodntný popis minulosti. Problém dneška ale tkví v tom, že lidé přírodní katastrofy vnímají docela jiným způsobem ze zásadně jiné pozice která je dána tím, že jejich život je dominantně odvozen od neobnovitelných zdrojů s podstatně širšího dříve naprosto nedostupného okolí. Technika a logistika takto převrátily i lidská hodnotová měřítka.

Pro příklad letošní sucho. Pro přírodní prostředí je to katastrofa ve které odumírají miliony staletých stromů... Taková se ale v českých zemích nevyskytla nikdy předtím. Půdnímu profilu až do hlubin už chybí akumulací za posledních pět let celoroční srážky. Místy 700mm. Zvířatům žijícím např ze sena narostla za jediný rok nákladovost 5x! Lidé žijící ze suermarrketů to ale skoro nevnímají. Celé žovočišné druhy z našeho teritoria zmizely a dál mizí. Lidem samotným např úbytek hmyzu nevadí a nevnímáme s jakýmisy "sluchátkami na uších" už ani to, že mizí ptactvo a jeho zpěv.

M. Těhanová 31.12.2018 9:27

Už dlouho jsem nečetla

něco, co by tak vystihovalo podstatu toho dnešního zblbnutí. O těchto věcech často přemýšlím a shoduji se s autorem. Zřejmě bude taky starší ročník, jako já.

A nechápu, jak myslící lidé nejsou schopni si dát věci do souvislostí, dívat se na ně i z jiných úhlů a jen tupě opakují fráze některých rádoby vědců a politiků.

Že na to doplácejí lidé, kteří se víc uskromnit nemohou, tuto rádoby elitu nezajímá. Je to jen dobrý byznys a ti jednodušší si to bohužel nejsou schopni uvědomit, protože věří chytřejším.

P. Rada 31.12.2018 9:14

Obyčejný člověk?

Autor věnuje naprostou většinu příspvku hluboké historické minulosti a v závěru kupodiivu saltem skočí do situace zásadně jiné ale se zdůvodnujícím odvolání na situaci našich podstatně skroměji žijících předků.

Zásadní rozdíl přeci je už v možnosti el energie běžně využívat. Naši historičtí předkové využívali především sílu svých paží. Sociální rozvrstvení přesto dříve vedlo k tomu, že někteří využívali i otroky. V průměru celé populace ale na jednoho dospělého člověka mohlo vycházet nanejvíš několik otročících dětí. Dodnes je název dítě reliktem pojmu otrok s historických dob.

Získávat energii k obživě s přírodního prostředí bývalo kdysi velmi obtížné a limitovalo tak místa osídlení i populační stavy. Dnes se ale i tzv "obyčejný" tj jen statisticky průměrný člověk už vyznačuje průběžným využíváním energií odpovídající zhruba stovce energetických otroků. Stali jsme se tak všichni fakticky monstry před jejihž měrnou energií prkaticky nic v přírodním prostředí neobstojí. Podle toho to také na planetě dnes vypadá.

Pokud dokonce dojde na to, že by měl někdo s dnešních lidských monster propustit jen několik ze svých otroků je to vnímáno jako nanejvíše pochybné jednání až urážka superotrokáře s příslušnými dopady. Přitom se ale dotyční superotrokáři - jak ukázal i pan autor - obvykle vůbec pokrytecky neštítí srovnávat míru dopadů na své manévrovací supermožnosti s tím co nějaké omezení znamenalo pro dávné předky.

Tím ale v žádném případě netvrdím, že i dnes navíc neexistují hluboká disproporce mezi super otrokáři a jejich super super elitou kdy dokonce hrstka ovládá polovinu zdrojů planety a tedy že nemá smysl i na naší super-situaci nic kriticky hodnotit..Obyčejných lidí v púvodním slova smyslu se to ale už sotva týká.

V. Kotas 31.12.2018 8:54

Re: Samozřejmě že ano !

Občas se tam dostanu a tak vidím i to nové po rekultivacích.

O. Uživatel 31.12.2018 8:21

Uživatel požádal o vymazání
J. Krásenský 31.12.2018 7:12

A kdo nemá přístup ke kronikám

doporučuji knihu "Velká kniha o klimatu Zemí Koruny České" od Jiřího Svobody, Zdenka Vašků a Václava Cílka, je sestavená z výpisů z kronik a knih dějepisných. Velmi poučné čtení, které potvrzuje autorovo: "Budete překvapeni, co přírodních katastrof se v tom předminulém století událo." A nejen v tom předminulém.

V. Kotas 31.12.2018 6:00

Samozřejmě že ano !

Nejvíce však to, co se na tom přiživuje všelijakých lehkoživků. Výrobu, distribuci, by měl mít ve vlastnictví stát, formou obecně prospěšné společnosti. To samé se týká dobývání uhlí, výroby a rozvodů pitné vody ( dnes strategická surovina ), distribuce plynu + veškerého odpadového hospodářství.