25.2.2024 | Svátek má Liliana


Diskuse k článku

KLIMA: Smrtící utopické fantazie

Zatímco svět řešil čínskou chřipku, v tichosti vyšla další zpráva IPCC o klimatu (Assessment Report 6). Ne že by to ještě někoho zajímalo. Děsivé zdražení energií nám ukazuje, že klimatismus už dávno překročil hranici pouhého neškodného blábolení.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
O. Zuckerová 21.2.2022 15:55

Jak je to opravdu a co způsobuje tání ledovců najdete na

https://youtu.be/8BxetfWBBhs

P. Rada 21.2.2022 18:52

Video je to tak barevně působivé, člověk u toho ani nemusí přemýšlet - o to autorům také možná šlo. Na ledovce ale video nepůsobí. Ty jsou po světě na více místech, většinou odtávají ale někde naopak - avšak vždy podle bilance fyzikálních vlivů která ve videu zohlednována vůbec není.

Planeta se předně v reálu otepluje místně jinak a s jiným gradientem než naznačuje video. O absenci 12000 lety zmíněné periodicity v sedimentech oceánů nemluvě. Zemské nitro může a má vliv ale zdaleka né globálně dominantní. V jednom místě ohledně Antarktidy komentátor tok tepla se zemského nitra dokonce vyčísluje na 150 mW/m2 - to může být reálné. Neporovnává už ale tuto geotermální velikost s měřitelně narostlou intenzitou bilance od skleníkového efektu která činí 2W/m2 - tedy prakticky desetinásobek a více protože polární oblasti se oteplují rychleji. Pro takto hrubá opomenutí až pochybení to s tou údajnou "opravdovostí" popisu je pravdu tak akorát na pováženou. O tom svědčí i fakt, že video nebylo nezávisle recenzované.

Např po většinu roku ledovec v Gronsku roste. Pak ale může přijít vlna tepejšího vzduchu s deštovými srážkami.... (jak se nedávno zas stalo .. https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/gronsko-globalni-oteplovani-rekord-tani-ledovcu.A210731_070708_zahranicni_knn) a za pár dní odtaje víc než po většinu roku přibylo. Porovnejte si alespon údaje s videa o změnách gronského ledovce, oteplení... v oblasti s tímto:

https://en.wikipedia.org/wiki/Greenland_ice_sheet

http://polarportal.dk/en/greenland/surface-conditions/

J. Pankovic 21.2.2022 22:21

...vás to lhaní opravdu baví, nebo se tím i živite ?

...kde jsou ty zlaté časy, když polární ledovec končil u Frýdlantu !!;-)

Š. Hašek 21.2.2022 19:20

Ledovce odtávaly a narůstaly vždycky. Možné je i to, že letos bude poněkud jiné léto než vloni. Což klimatizanty v kancelářích rozhodí.

Problémek vidím v tom, že Lajnová nedávala ve škole bacha. Dívala se na barvu rtěnky učitelek. Už to nedožene. Totéž platí i pro Langšádlovou.

V. Petr 21.2.2022 15:38

K elektromobilitě

https://www.idnes.cz/auto/zpravodajstvi/azory-lod-elektromobil-pozar-volkswagen.A220221_112827_automoto_fdv

V. Chrastina 21.2.2022 13:32

Diktát EKomise s tím jejich zeleným údělem byl od začátku podvod, každá námitka byla a dosud je arogantním způsobem potlačována. Nastala politická atmosféra, která si nic nezadá s totalitními metodami sovětských bolševiků. Musíme se proti tomu vědomému klimatického podvodu Evropské komise bránit jakýmikoliv prostředky. Nesmíme si to nechat líbit.!!

P. Rada 21.2.2022 14:51

Pane Chrastino jak jste přišel na to že: ... "Diktát EK .... každá námitka byla a dosud je arogantním způsobem potlačována".... ?

Předně je přeci vidět, že námitky Vaše nebo Kremlíkovi publikovány jsou a pokud se někdo na tomto foru chová arogantně - pak jsou to především lidé lobující za uhlí a další fosilní zdroje.

Zcela jste ale pominul celosvětový rámec (naposled jednání v Paříži a Glasgow) bez kterého by skutečně jen evropské snahy byly bezvýznamné.

Mimo tyto klimatické mezinárodní dohody působí i dohody ekonomicky nejvlivnějších zemí:

https://www.iea.org/

https://denikreferendum.cz/clanek/32716-rust-spotreby-fosilnich-paliv-musi-ihned-skoncit-uvadi-prelomova-zprava-iea

R. Langer 21.2.2022 16:23

Nelži zase, prolhaný Zelený bolševiku, lžeš jako když Rudé právo tiskne! ;-€

J. Ráž 21.2.2022 18:22

Pane Rado, jakmile začnou lidé vypínat žárovky, protože nebudou mít na elektřinu a děti se budou třepat zimou v nevytopených bytech, lidé vyjdou do ulic a nastane konec všem důkazy nepodloženým fantasmagoriím klimalarmistů, jako jste vy. A žádná vláda už to nebude moci zastavit, což pro zlepšení procesů ozdravění planety rozhodně dobré nebude. A vinu za to ponesou lidé, jako jste vy!

Po prvé v dějinách lidstva jsou neprověřené teoretické vědecké teze vnucovány občanům násilím a to nemůže dopadnout dobře.

V. Pavelka 21.2.2022 18:43

4% vzácných plynů v atmosféře ,včetně CO2 ,mizí při ohřívání a schlazování ,Noc a Den . Atmosferické hospodářství spolu s Oceány a Sluncem jako motorem celé , skleníkové události ! Infantilní hra na ochránce zplodin ! Je jen darebáctví zastydlých neobolševiků západu ,kteří oživují světovou diktatůru ! !EU:-/

P. Rada 21.2.2022 18:59

"Infantilní hra, darebáctví"... to jsou průvodní projevy u lidí kteří racionalitu nepěstují, pomlouvají....

Racionalita naopak vypovídá o spektrálních vlastnost radiačně aktivních plynů a měření pak vede k bilancování i předpovědím které realita potvrzuje:

https://cs.wikipedia.org/wiki/Radia%C4%8Dn%C3%AD_p%C5%AFsoben%C3%AD

P. Rada 21.2.2022 19:12

Pane Ráži pokud by jste v období blahobytu (průměrný čech dnes spotřebovává zhruba 200x více energie v přepočtu s primárních zdrojů) zavčas zainvestoval do zateplení obydlí (nizko energetický až pasivní dům), odpověděl by jste si reálněji na příčiny i velikosti zimního chladu či letního horka v té které domácnosti.

https://www.pasivnidomy.cz/co-je-pasivni-dum/t2?chapterId=1634

Nejspíše i v kontrastu s těmi co se bez znalostí běžné techniky a sebereflexe dožadují více a více pohdlněji dostupné energe podobně jak narkomani pro něž není žádná dávka dost vysoká a kteří proto neváhají použít až kriminálního jednání - za které se ale nyní vlastně jaksi přimlouváte. Proč?

J. Pankovic 21.2.2022 22:24

Šílený narkoman je tady Rada, který si tady léčí svoji nenávist k lidstvu :-P

V. Humble 21.2.2022 9:55

Pri reseni komplexniho problemu je zadouci vyvarovat se jednostranych extremu a pri hledani reseni zvazit co nejvice moznosti a jejich dopadu. Prijde mi ze prave zmena klimatu je tema kde se to vubec nedari.Jsou zmeny za ktere muzeme na 100%, u nejakych zmen slouzi clovek jako urychlovac a jsou zmeny ktere neovlinujeme. Ignorovat dopady nasi cinnosti je srovnatelne s nasi ekonomikou kdy hromadime dluhy pro nase deti at si to pak uziji. Zavadet spasitelske zmeny bez ohledu na jejich dopad je zase ekonomicka sebevrazda. Napriklad kombinace OZE s mohutnou podporou z jadra by vyresila nasi energetiku. To je mozne zajistit technologivky celkem jednoduse uz dnes. Naopak se domnivam ze pro masove rozsireni elektrickych aut jeste neexistuji dostatecne levne a dostupne technologie aby potlacovani spalovacich motoru nemela katastrofalni vliv na zivotni uroven obyvatel. Misto nesmyslneho hadani o tom do jake miry a co je nase vina ci neni by jsme se meli soustredit na zavadeni technologii ktere jsou momentalne dostupne, ekologicke a zaroven ekonomicke coz je napriklad jadro.

P. Rada 21.2.2022 10:11

Používáte rád slovo "nesmysl" ale právě ten příznačně navrhujete:

.."Napriklad kombinace OZE s mohutnou podporou z jadra by vyresila nasi energetiku. To je mozne zajistit technologivky celkem jednoduse uz dnes"...

Jádro + OZE "dnes" ale prakticky nelze efektivně kombinovat. Předně tomu brání nízké EROEI JE3+ generace (menší než 5x) a zároven fakt, že i ty nejmodernější JE prakticky nelze výkonově regulovat zatímco OZE i když mohou mít podstatně vyšší efektivitu mívají řádově vyšší kolísání výkonu.

https://cs.wikipedia.org/wiki/ERoEI

https://www.diw.de/documents/publikationen/73/diw_01.c.670581.de/dwr-19-30-1.pdf

https://www.lazard.com/perspective/levelized-cost-of-energy-and-levelized-cost-of-storage-2020/

V. Petr 21.2.2022 10:38

No, nastínil jste tady hlavní důvod, proč EU vůbec a Německo zvláště přechází na RUSKÝ plyn. Jejich cílem je provozovat nesmyslné Občasné zdroje a ty jsou nepoužitelné bez nějaké zálohy. Atom je jako záloha nevhodný, má velmi nízké porovozní náklady a když máte atom, NEPOTŘEBUJETE k němu žádné OZE! U plynu se provozem OZE alespoň ušetří drahý plyn, ač to celé je DRAHÝ NESMYSL! On i ten provoz plynových elektráren coby rezervy, je dražší, než kdyby dodávaly elektřinu pořád...

P. Rada 21.2.2022 15:04

Můžete nějak doložit tvrzení své poslední věty?

Dávám Vám zapravdu, že pokud už JE bezporuchově funguje je její momentální provozní nákladovost skutečně relativně nízká.

Zkuste ale připočíst náklady na výstabu + na likvidaci + na trvalé úložiětě odpadů.

Běda pokud by dokonc v průběhu provozu došlo k vážné havárii. Provozovatel prakticky žádné JE není ze zákona povinen hradit všechny náklady s tím spojené. Není ani divu, protože by takové náklady mohly být dokonce daleko vyšší jak výkon celé ekonomiky i tak velké země jako je Německo.

Nejpraktičtěji se k jaderné energetice proto chovají vojáci. Bud reaktor provozují utajeně na ponorce s ničivým potenciálem násobně vyšším - nebo reaktory raději vůbec neprovozují protože s růstem zbranové přesnosti by se snadno staly nejzranitelnější součástí obranyschopnosti.

V. Petr 21.2.2022 15:28

S těmi náklady je to jednoduché, cena elektřiny se skládá z fixních nákladů - odpisy, obsluha a proměnlivých nákladů (palivo), zjednodušeno.Pokud je elektrárna držena část doby v rezervě a nic nevyráví, fixní náklady zůstávají stejné ale nakonec se rozpočítají na množství vyrobené elektřiny. No a cena elektřiny tím zákonitě roste. V Německu s tím vláda měla potíže, když chtěla, aby majitelé plynových elektráren vykrývali výkyvy Občasných zdrojů, musela jim dát vyšší ceny.

Pokud jde o US NAVY, ti mají reaktory na ponorkách a na letadlových lodí. A mají nějakým způsobem vyřešenu "recyklaci" starších vyřazených ponorek.

V. Petr 21.2.2022 15:35

Jinak, Temelín stál 100 miliard Kč a vyrábí 15 miliard kWh ročně. V provozu je 20 let, tak si podíl odpisů spočtěte sám. Dukovany vyrábí skoro stejně a stály 25 miliard.

Samozřejmě, pokud do výstavby jederných elektráren moho žvanit zelení, může být jejich cena téměř neomezená, viz Flamanville, kde se zase mají předělávat svary...

P. Rada 21.2.2022 18:09

To co píšete o JETE i Dukovanech by výstavbo-nákladově mohlo být ještě nižší pokud by se tam tehdy zbudoval reaktor typu BRMK - tedy černobylského typu. Někteří by dál mohli takovými daty argumentovat. Doufám, že ale sám alespon uznáte neúnosnost takto navozeného rizika v podstatně hustěji obydlené oblasti než mají prostory Ruska... a uznáte i růst rizik za dnešní situace narostlého terorismu včetně státního.

Pokud tedy jde o dnešní "samozřejmost" ohledně výstavby pak tak akorát "žvaníte" o zelených ... ale pokrytecky pomíjíte, že duplikáty stávajících reaktorů s Temelína či dokonce Dukovan typy by dnes znovu nikdo soudný nepovolil znovu stavět. To nakonec veřejně potvrdila i Drábová. Novější typy jsou totiž podstatně bezpečnější ale žel i podstatně dražší a to až tak, že došlo nejen k Evropskému ale dokonce k celosvětovému útlumu výstavby a to i podle projaderných zdrojů:

https://www-pub.iaea.org/MTCD/Publications/PDF/19-00521_web.pdf

J. Ticháček 21.2.2022 18:24

Člověče

Ještě před pár lety jste sice dokázal psát hrozné voloviny, ale jakžtakž z toho byl cítit názor. Tedy postoj založený na nějakých informacích.

V poslední době jste se stal hlasatelem přesvědčení. Nebo věrozvěstem. Nebo čím. Proboha, Vy jste schopen klasifikovat ten nejlevnější zdroj energie jako nejdražší jen z nějaké zbožné víry.

J. Pankovic 21.2.2022 22:27

..bláznivý zelený Velekněz Greténismu :-P

P. Diviš 21.2.2022 15:32

Jestli to nechápete, je každé "dokládání" marné.

R. Langer 21.2.2022 16:26

My všechna svá tvrzení můžeme doložit pomocí čísel, prolhaný Zelený bolševiku, ale ty jsi stejně tak blbej, že tomu nerozumíš, a navíc stejně budeš lhát dál, prolhaný zmetku! ;-€

G. Onion 21.2.2022 10:45

Přestaňte se vyjadřovat k JE. Vůbec tomu nerozumíte a navrch používáte argumentaci třetích stran, které mají dehonestaci JE v popisu práce. Typicky banka Lazard.

P. Rada 21.2.2022 14:50

"Přestante" s omezováním práva se vyjádřit. Pokud sám máte za to, že něčemu lépe rozumíte - nahradte vágnosti věcnou informací.

G. Onion 21.2.2022 15:27

Nikdo nikoho neomezuje, jenom je třeba aby jste přestal lhát, to je vše.

Vaše příspěvky jsou směsicí lži, pololží, polopravdy, hloupostí a nesmyslů, které nemají vůbec vztah k tomu na co jakoby reagují.

Vy třeba zcela jednoznačně nerozumíte JE a kterýkoliv vás příspěvek k této problematice je kolosální blbost až lež. Berete si na pomoc argumenty třetích stran, jejichž byznys je právě dehonestace JE a berou za to prachy a vy ve své hlouposti je ještě adorujete. Jednoduše řečeno, jste hlupák.

R. Langer 21.2.2022 16:28

Ano, nemůžeš přestat lhát, to by ses totiž musel omezit s vyjadřováním na nulu, co, ty jeden prolhaný Zelený bolševiku. ;-D

R. Langer 21.2.2022 12:14

Zase lžeš o JE, ty jedno prolhané Zelené totalitní bolševické hovado? ;-€

V. Pavelka 21.2.2022 18:49

Místo jádra Thorium , ! dá se instalovat do stávajících elektráren , malý odpad větší výkon , možnost zastavení provozu !![>-]