CZECHGATE: Podle Klementina žádné oteplení od r. 1800
Proč nám klimatologové tvrdí, že Praha měla letiště už za Marie Terezie? Aby se zbavili nepohodlných údajů z Klementina. Další díl seriálu "jak lhát pomocí grafů".
V minulém článku jsme si ukázali, že v polárních krajích se od roku 1940 neoteplilo, ani co by se za nehet vešlo. Ve střední Evropě to neplatí, tady je dnes skutečně tepleji než ve 40. letech. Přesto se tu o "bezprecedentním oteplování" nedá mluvit.
1800-2000: Oteplení nula
Pražské Klementinum má druhé nejdelší teplotní záznamy na zeměkouli. Už od konce 18. století, z dob Marie Terezie.
A co myslíte, použili Klementinum klimatologové z anglického CRU, kde se vytvářejí grafy globálních teplot? Ani náhodou. To by museli uvést, že ve střední Evropě se od roku 1800 nijak znatelně neoteplilo.
Tak například, roční průměrná teplota 1794 byla 11.50 °C a v roce 2005 jen 10.88 °C.
Přitom si uvědomte, že Klementinum je uprostřed hlavního města, čili teploty roku 2005 jsou uměle zkreslené nahoru kvůli efektu městského tepelného ostrova. Ani tak tu ale není od roku 1800 žádné znatelné oteplení.
GRAF 1: Klementinum. Druhá nejstarší teplotní řada ve známém vesmíru
Praha měla letiště už za Marie Terezie: tvrdí CRU
Ignorovat druhou nejstarší teplotní řadu na světě by byl ale trapas. Takže oni to vyřešili fíglem.
Použili Klementinum jen do roku 1940 a to ještě jeho teploty posunuli DOLŮ, na úroveň absolutních teplot z Ruzyně. A pak to napojili na Ruzyni. Takže CRU má ve svých datech z Prahy jen stanici Ruzyně a tato data začínají v 18. století, kdy ruzyňská meteo-stanice neexistovala.
Podivné, že? Podle mne by bylo logické použít Klementinum až do současnosti a provést na tom korekci městského tepelného ostrova. A na nějakou Ruzyni se vykašlat.
Pan Metelka z ČHMÚ ve své analýze dat CRU o tom nemá ani slovo. A tak za odborníky zase museli dělat práci bloggeři. Analýzu tohoto případu provedl Jan Zeman a upozornil na ni mezinárodní komunitu (napsal o tom i L.Motl na svém známém anglickém blogu).
http://www.climategate.com/czechgate-part-two-%e2%80%93-the-giss-rape-of-prague
Non testatur: Jediná dochovaná fotografie císařovny Marie Terezie na slavnostním otevření letiště Praha- Ruzyně v 18. století. Skeptici tvrdí, že jde o padělek
Anglie
S nejstarší teplotní řadou na světě klimatologové OSN naložili ještě hůře. Tu pro změnu úplně ignorují. Záznamy o teplotách ze střední Anglie (CET - Central England Temperature) začínají už roku 1659. Ukazují totéž, co Klementinum. Vidíme dlouhodobý mírně oteplovací trend už od preindustriální éry - vynořujeme se z malé doby ledové. Žádný hokejkový graf to ale není - teplotní rozdíl proti 18. století nestojí za řeč.
Kouzelná je jejich výmluva, proč CET nepoužili. Že prý to není dostatečně "kvalitní" teplotní řada. To mě podrž. Od lidí, kteří jsou zodpovědní za "Bolivijský efekt" to tedy sedí. To znáte? Z bolivijských meteo-stanic od roku 1990 nepoužívají autoři globálních grafů teplot ani jednu jedinou. Teploty v Bolivii odhadují... zprůměrováním měření z okolních států, tedy z pobřeží Peru a z amazonských pralesů. A tihle lidé nám budou něco vykládat o péči o přesnost a kvalitu měření?
Analýza např. zde: http://www.c3headlines.com/2010/01/cet-temperatures.html
GRAF 3: Střední Anglie. Nejstarší teplotní řada na světě. Kam se poděla hokejka? A kde je korelace s CO2?
Převzato z Kremlik.blog.idnes.cz se souhlasem autora.