1.5.2024 | Svátek práce


Diskuse k článku

KLIMA: No a co!

Už 16 let se neotepluje a modely to nedokáží vysvětlit. "No a co, pane Kremlíku?" Taková je reakce zástupce IPCC.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Vyhnalík 17.10.2013 15:33

Re: Pane Vyhnalíku

Pane Kavalíre, zkuste to bez logických faulů, prosím. Předpokládám, že dobře víte, že CO2 není jediný skleníkový plyn a jeho vliv je řádově nižší než vliv vodní páry. Stejně tak jistě dobře víte, že neplatí pouze "více CO2 -> více skleníku", ale také "vyšší teplota -> více CO2". Důležité je vědět, jaké jsou příspěvky obou jevů k celkové bilanci. CO2 zachycuje světlo pouze určité vlnové délky a platí, že pokud při koncentraci K, propustí P % této vlnové délky, tak při koncentraci 2K, propustí pouze P^2 % této vlnové délky. Jinými slovy vliv koncentrací CO2 není lineární, ale asymptoticky omezený množstvím energie v dané vlnové délce. Kolik této energie zachycuje CO2 dnes?

Pokud jde o příklad s vířivkou tak vedle jste Vy a já si myslím, že to sám víte. Nevím jak výřivka, ale vířivka je systém bez odtoku, zatímco atmosférický containment má své "odtoky", kterými přidávaný CO2 "odtéká" a platí tu jak to, že "více CO2 -> více fotosyntézy", ale také "vyšší teploty a vyšší srážky -> více fotosyntézy".

Příklady z geologické historie jsem uváděl proto, že je ověřeno, že ani vyšší teploty + vyšší koncentrace CO2 neznamenají hrozbu, že se Země dostane mimo obyvatelné pásmo. Naopak tuto hrozbu, byť vzdálenou, představují spíše ledové doby.

To byly moje výhrady. Jinak souhlasím s tím, že spalování fosilních paliv by se nemělo zbytečně zvyšovat a měli bychom hledat reálné a ekonomicky efektivní alternativy. Je tedy otázkou, co dělat, aby to lidstvo, které je na dostatku dostupné energie závislé, zvládlo. Masivní podpora ekonomicky nezdůvodnitelných FVE a VtE v našich podmínkách je nejen neúčinná, ale naopak svými dopady vyloženě kontraproduktivní. Bohužel to není vina pouze našich politiků, ale rozhoduje EU a zejména Německo.

M. Šejna 16.10.2013 10:26

pan Kremlík tomu opravdu nerozumí

jinak by nemohl tvrdit, že klimatologové ohřívají planetu uměle třeba tím, že nahradí teplotní řadu HadCRUT3 řadou HadCRUT4. Pan Kremlík si tyto dvě řady nejspíš vůbec neporovnal, jinak by takovou blbost nenapsal. Řada HadCRUT4 která prý je "oteplená", ale Kremlíkovi zcela uniká, že tato "oteplená"řada vykazuje v posledních 16 letech měnší oteplení, než Kremlíkem milovaná "ochlazená" řada HadCRUT3. Je to tím, že pan Kremlík vůbec neumí pracovat s čísly, neumí je porovnávat, statistiku nechápe, ale tohle všechno mu nebrání, aby psal o vědcích jako o podvodnících.

M. Dvořák 16.10.2013 11:18

Re: pan Kremlík tomu opravdu nerozumí

Už se pěstuje v Anglii víno, v Německu fíky, a v ČR běžně melouny?? Rokem 1998 jsme se možná vrátili k teplotám 12. století. Ale vzhledem k tomu, že v té době teploměry neexistovaly, tak je to spíše odhad jestli je ještě důležitý jeden stupeň na víc nebo míň.... Uvidíme z následujícího vývoje. Dotýkáte se krásně akumulovaného tepla v hloubce oceánů ... proč asi ... není to náhodou největší aktivitou slunce za posledních 2000 let? I když podle vás od 60. let dvacátého století sluneční aktivita klesá... http://www.ac24.cz/zpravy-ze-sveta/2888-scafetta-2013-jednoduchy-slunecne-astronomicky-model-porazi-klimaticke-modely-ipcc Je to vše v mnohem dlouhodobějších cyklech - nesmíme se pořád ohánět krátkodobým El ňinem a La ňinou ... CO2 je až někdě na dvacáté koleji, proto to v IPCC pořád nemůžou spočítat ... tím pádem člověk může asi za 0,0001 oteplování. Důležité je kdy přestaneme platit těch 50 mlrd ročně .... 

MD

M. Dvořák 16.10.2013 11:43

Re: pan Kremlík tomu opravdu nerozumí

http://www.ac24.cz/zpravy-ze-sveta/2891-hrouti-se-s-konecnou-platnosti-podvodna-agenda-o-globalnim-oteplovani ...„skleníkové plyny“ ve skutečnosti blokují až 95 procent škodlivého slunečního svitu...

J. Kavalír 16.10.2013 14:00

Re: pan Kremlík tomu opravdu nerozumí

 Ve vámi uvedeném článku je jen jedna věta ze zprávy IPCC, která (již) není pravdivá:

"Celosvětově byla 90. léta pravděpodobně tou nejteplejší dekádou od začátku měření."

9 z 10 nejteplejších (měřených) let bylo po r. 2000, tím desátým byl rok 1998.

Jinak je celý článek snůškou (i fyzikálních) nesmyslů, za které by neměl středoškolák odmaturovat.

T. Petřek 16.10.2013 15:31

Re: pan Kremlík tomu opravdu nerozumí

Vy jste tvrdil p. Kavalíre na klimaskeptiku, že r. 2012 bude rekordně teplý........

J. Kavalír 16.10.2013 16:44

Re: pan Kremlík tomu opravdu nerozumí

Jistě, za předpokladu, že se během růstu sluneční aktivity v 24 cyklu dostaví El Niňo, což ale nikdo předpovědět neumí. Takže se to o nějaký ten rok odkládá, ale nebojte se, přijde to.

T. Petřek 16.10.2013 17:05

Re:

Tak určitě to přijde, třeba za 30 let a třeba za 50 nebo 500.

J. Kavalír 17.10.2013 9:48

Re: Re:

Tak takový optimista bych nebyl - max. 5 - 10 let, ale možná již příští rok - předpovědět to neumíme. Za 50 let bychom se pravděpodobně dočkali nového rekordu jen vlivem sílícího skleníkového efektu. Za 500 let již nebude co spalovat a CO2 bude postupně mizet v hlubinách oceánu.

T. Petřek 17.10.2013 13:18

Re: Re:

Stačí když budete realista a nebudete předpovídat něco co nejde předpovědět, jak jste se sám poučil.

M. Šejna 16.10.2013 13:16

pane Dvořáku

V Anglii se samozřejmě víno pěstuje pořád a meloun si můžete vypěstovat doma na zahrádce. Fíky nikoli a ani v Německu se nepěstovaly. jenže nic z toho není velkozemědělská produkce, která je dnes jediná, co může konkurovat.

Vám uniká rozdíl mezi možností pěstovat a efektivitou pěstování. Dnes je levnější melouny a víno produkovat v jižních oblastech a pak je letecky nebo klimatizovaným kamionem po dálnici dovézt do Česka či Anglie ke spotřebiteli. Ve středověku bylo praktičtější pěstovat melouny a víno na místě spotřeby, protože doprava z jižních zemí trvala dlouho a chládící boxy ještě neexistovaly.  Takže dovést krásně sladký a zralý meloun z Uher nebo Itálie do Českého království se rovnalo zbytečné cestě. Meloun ani víno by tu cestu nevydržely. A tak se pěstovalo doma. Jenže tohle klimatickým popíračům nikdy nedojde. Oni si myslí, že logistická centra, velkofarmy, dálnice a chladírenské boxy existovaly už za Karla IV.

Můj soused pěstuje na zahradě víno i přesto, že naše obec leží ve výšce 440 m n.m. Mí rodiče pěstují na chalupě kiwi v nadmořské výšce 670 m. Nenapadlo by mě ale podle toho hodnotit klima v Česku. To bych totiž musel tvrdit, že tu máme subtropy.

J. Kavalír 16.10.2013 13:20

Re: pane Dvořáku - pokračování

Aktivita slunce není nejvyšší za 2000 let ale současný cyklus je naopak nejslabší za 200 let a přeci stačí na další akumulaci tepla v oceánech. Že se jedná o nějakou "setrvačnost" si může snad myslet jen fyzikou nepolíbený pan Kremlík.

Že je to o dlouhodobých cyklech, tu vysvětlil pan Šejna. Super-El-Niňem z r. 1998 se ohánějí jen klimaskeptici, kteří jej považují za bod "0" od kterého začíná ochlazování. Já jsem jen konstatoval, že se s příštím El Niňěm dočkají nového bodu "0".

Těch 50 miliard neplatíme kvůli klimatologům, ale proto, že si z toho někteří "takypodnikatelé" udělali dojnou krávu a vláda ODS (Topolánkova) jim v tom nezabránila, když šly ceny kolektorů dolů. Původní koncepce s návratností 15 let byla tak leda pro zelené nadšence.

M. Dvořák 16.10.2013 14:19

Re: pane Dvořáku - pokračování

... "Aktivita slunce není nejvyšší za 2000 let ale současný cyklus je naopak

nejslabší za 200 let a přeci stačí na další akumulaci tepla v oceánech"... A co práce Iljy Usoskina 2004... Nezakrývejte vliv slunce. Je to bohužel to první na scéně... Koreluje to velmi dobře... uvidíte jak se vám rozevřou nůžky co2 a teplot dál do budoucnosti - bohužel ...

M. Dvořák 16.10.2013 14:49

Re: pane Dvořáku - pokračování

http://www.ac24.cz/zpravy-ze-sveta/2883-rok-2013-byl-v-nemecku-zatim-nejchladnejsim-v-tomto-stoleti-ledovce-ve-svycarsku-rostou

J. Kavalír 16.10.2013 15:28

Re: pane Dvořáku

Vliv slunce se v současnosti projevuje tím, že díky jeho nízké aktivitě teploty stagnují a nerostou v souladu s modely.

Jak bylo v Německu není zas tak podstatné, Jeden rok ze 13 musí být nejchladnější, jiné by bylo srovnání s minulým stoletím - pak by patřil mezi ty nejteplejší. U nás zase tak chladný nebyl a jinde mohl být (na srovnatelném úzení) třeba i rekordně teplý. Tento jev se obvykle označuje jako počasí, které se prostě jeden rok vydaří a další rok se nevydaří.

Ledovce určitě během léta nerostou, jen tály pomaleji než v jiných letech. Pro zajímavost - rekordně tály ledovce v Alpách v r. 2003, kdy globální teploty nijak rekordní nebyly.

T. Petřek 16.10.2013 15:44

Re:

Když ledovce odtávají je to pro alarmisty důkaz glob. oteplování(vřeští, že se usmažíme), když je trend opačný, bagatelizuje se to jako projev počasí. Stejně tak fakt, že posledních 15 let se přinejmenším výrazně zpomalil trend oteplování je bagatelizován tím, že je to krátké referenční období pro stanovení nějakého trendu, ale nějaká silná tropické bouře teplá letní epizoda postačují k alarmu.

J. Kavalír 16.10.2013 16:48

Re: Re:

Jedna bouře klima nedělá, ale když v posledních letech u nás při téměř každé letní bouřce dochází k lokálním povodním z přívalových dešťů, mělo by to stát za zamyšlení

T. Petřek 16.10.2013 17:01

Re: Re:

Za zamyšlení určitě stojí retenční stav krajiny po 40-ti letech budování družstevních velkolánů a dalších zásahů. Taky k zamyšlení je sadba širokořádkových plodin na svažující se pozemky atd.

J. Kavalír 17.10.2013 9:58

Re: Re:

Když spadne za hodinu 100 mm srážek tak ta povodeň přijde i z lesa. Kukuřičnému poli stačí mnohem méně, ale nebude z toho povodeň ale záplava bahna. 

T. Petřek 17.10.2013 13:17

Re: Re:

Ale i v tom lese jsou zregulované toky potoků, struh - je to hospodářská půda, žádný divý prales. Asi jste neslyšel o melioracích v 70. a 80. tých letech 20. stol.=plošné odvodnění krajiny - a kdy začly ty povodně? Každopádně došlo k výraznému snížení retenční schopnosti krajiny a to nikdo neobkecá.

Co se týče extrémů počasí, v které alarmistické příručce je to dáváno do přímé souvislosti s glob. klimatem? U Ala Gora?

Zaměřme se na to co můžeme změnit, co ne tomu se musíme přizpůsobit.

M. Dvořák 16.10.2013 14:28

Re: pane Dvořáku - pokračování

podle koho se asi rozhodují....

J. Kavalír 16.10.2013 13:19

Re: pan Kremlík tomu opravdu nerozumí

Určitě se réva v Anglii pěstuje (alespoň v malém) ale také určitě nedosahuje kvalit vína francouzského nebo italského, které je za babku a není ho problém dovézt. Horší to bylo v dobách, kdy se Angličani a Francouzi moc nemuseli a flanďáci potřebovali "krev páně" ke svý rituálům.

Ostatně i u nás jsem pil víno z hroznů z Vysočiny (nad 500 m.n.m), samozřejmě nebylo nic moc.

Melouny pěstuji venku každý rok (ca 300 m.n.m) a fíkovník na zahradě mi svého času nezmrzl 5 let po sobě, což ale nebylo ani tak teplotami (vydrží ca -10 stupňů) jako tím, že jsem ho zaházel sněhem (pak vydržel i -18 stupňů), kterého byl od té doby nedostatek, takže posledních 5 let vyráží každoročně znovu z kořenů a tím pádem na něm plody nedozrají. Pro zajímavost - zkouším to s banány (Musa Basjo), loňskou zimu jsem ho bez problémů venku přezimoval.

I. Schlägel 16.10.2013 5:54

Vy tomu nerozumíte, pane Kremlíku,

pan Tolasz a jemu podobní jsou SVĚTLONOŠI. Ti se podružnými fakty a souvislostmi nezabývají. Zachraňují planetu, tak jim do toho nekecejte ;-) Na druhou stranu, trošku by se oteplit mohlo.

P. Lenc 16.10.2013 8:56

Re: Vy tomu nerozumíte, pane Kremlíku,

SVĚTLONOŠ-padlý anděl, výstižné.