1.6.2024 | Svátek má Laura


Diskuse k článku

KLIMA: Kde udělali soudruzi z NDR chybu?

Neměl jsem právě nejlepší pocit, když jsem rozklikával odkaz na jeden článek, který mi přistál v mailu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Nešvara 2.9.2021 9:32

Slovní a logistická exhibice hezká, ale bohužel nikoli k lepšímu. Existují některá fakta, která nelze zapřít.

V posledním milionu let klima kolísalo a to tak, že hodně. Naprosto netušíme proč, před tím bylo nějaké miliony let klima celkem stabilní. Geologové kvartéru rozdělují období na 4 hlavní ledové doby, ale těch výkyvů bylo více, maximální detailisti rozeznávají těch ledových dob 11. Z paměti po 39 letech od zkoušky: Donau, Biber, Gunz, Mindel Riss a Wurm. Jelikož každá taková ledová doba přinese změnu eroze, tak se to počítá podle terasových stupňů nad řekami. Před tím zde byly třetihory, kdy se po Čechách vesele proháněli šavlozubí tygři v tropické džungli. Z té tropické džungle jsou dnes hnědouhelné pánve.

Z milionu let je deset tisíc let od konce Wurmu chvilička, pouhé procento. A přesně těch deset tisíc let existuje Golfský proud, víme to podle sedimentů. S jeho vznikem a nastartováním mělo dle matematických modelů a časové korelace cosi společného provalení obřích sladkovodních jezer v předpolí ledovců v USA a Kanadě (dnes jsou "velká jezera" ještě reliktem původních) do oceánu. Ti, co se obávají tání ledovců vycházejí z tohoto modelu. Asi celkem oprávněně.

Jinak v těch posledních deseti tisících letech sebou klima mlátilo také slušně, i když ledovec to až do Krkonoš nepřivezlo. Například zpráva z r. 829, nás informuje, že zamrzl Nil a že v tu dobu ležel v Evropě sníh po dobu 6 měsíců.

M. Slaba 2.9.2021 11:16

Nemělo se vznikem Goplského proudu něco společného spíš propojení severní a jižní ameriky?

P. Nešvara 2.9.2021 17:50

Ne, nemělo, to bylo o hodně dříve

J. Vorlický 2.9.2021 9:16

Máme se pořád lépe a lépe, více a více důležité a potřebné práce za nás dělají stroje a počítače. Na spoustu lidí, kteří nejsou schopni dělat něco potřebného, důležitého a užitečného by nezbyla žádná práce.Tak aspoň studují a studují a studují. Když už potom neustálé studování se zdá trapné (i jim), tak začnou bádat. No a abychom věděli, že bádají, tak vydávají různé studie. Čím bude studie strašidelnější, tím více vejdou ve známost. Neberme jim to. Jináč se budeme muset potýkat ještě s větším počtem vystresovaných lidí.

J. Pokoutný 2.9.2021 9:33

Snažil jsem se zjistit, kolik z těch 97% vědců, věřících Grétě a IPCC, jsou ti tzv. "tvrdí", tj. vycházející z ověřitelných dat, a kolik jsou politologové, kulturní antropologové, učitelé ZŠ s titulem, politici a podobná náplava, ale nikde jsem nic takového nenašel. Jedině prof. Trnku, meteorologa, ale toho neberu vážně od loňského dubna, kdy vyhlásil nejsušší rok za posledních 50 let (v tisku i za 500). Nebyli jste někdo úspěšnější?

Š. Hašek 2.9.2021 9:37

Mně začíná obecně vadit, že evidentně se rozdávají peníze na "bádání o problémech".

1. Zda volej je mastnej. Let chrousta ve zředěné atmosféře.

2. Zda si možno pohlaví stanovit v deseti (nebo ve dvanácti).

3. Zda těhotnou pilotku Phantoma dáme do pohotovosti v osmém měsíci a budeme doufat, že fousatí horalé na druhé straně odejdou raději pást kozy.

4. Zda jisté procento žen (nejlépe kolem dvaceti let věku) zvýší měřitelně výkon organizace/firmy. Pozor na chlazení hlav přítomných mužů! Ale zas kvůli tomu se vyučovaly derivace a integrály, tak se k něčemu stejně nedohrabou.

5. Atd.

Já třeba hodně dlouho netušil, že na študování/bádání mého volnočasu se dá udělat titul a stanout v brusele! Dále viz ta komiksantropologie.

J. Jurax 2.9.2021 14:23

Phantomy už dávno operačně nelétají. Jinak souhlas.

P. Kubáč 2.9.2021 9:13

Považuji za jistou věc, že boj proti globálnímu oteplování a boj proti hladinám CO2 - je jen "proxy" boj proti vzdělané a pracovité západní společnosti.

Ono totiž pokud pracujete 1000 let 6 dní v týdnu a sedmý den se modlíte - vznikne vám Švýcarsko, pokud stejnou dobu válčíte se sousedním kmenem - vznikne vám některý africký stát.

Nicméně - pálit fosilní paliva - je veliká škoda protože to jsou cenné chemické suroviny, které nám jednou budou chybět. Tudíž hlavním paličům fosilních paliv - rozvojovému světu - je třeba nabídnout životaschopnou alternativu - což v Evropě tak populární "uskromnění" nebo současné "ekologické" energetické technologie rozhodně nejsou.

A pak je tu ještě jeden aspekt - co lid žádá to lid dostane - takže zatím budeme sledovat jak se u nás ruší auta, zatímco dýmající uhelné elektrárny rostou všude po světě - a až dýmání přestane bavit i rozvojový svět ( uvědomí si skutečnou cenu plynu, ropy a uhlí ) budeme prosit o licenci na nějakou tu čínskou atomovou elektrárnu.

Š. Hašek 2.9.2021 9:02

1. Jelikož je zřejmé, že Golfský proud tady nebyl vodjakživa, i průměrný žák 8.C odvodí, že tady nebude věčně. "Vědci" Vám ovšem nahlásí již dnes datum. Na den.

2. Tuhle zas vědci zjistili, že hodně jídla a ležení na gauči může něco způsobit. To by třeba mě v životě ani nenapadlo.

3. Uznávám, že důsledky změny toho proudění by nám zamotalo dosti makovice. Víc než procenta žen v parlamentu a plnění plánu s rozhlednama a olympiádou.

Když pevninský ledovec sahal od severu až po Šněžku, od jihu na celé Alpy (před cca 14000 - 10 000 lety), teklo to golfsky nebo neteklo? Asi neteklo. Hodil bych to na krk Egyptu, Mezopotámii a Číně u Žluté řeky. Topili si a vařili.

Pozdrav Bursíkům! A akademikům, ze kterých budoucí gymnasisté mají již v devítce srandu. Když já byl v devítce, tak to tak bylo.

M. Šejna 2.9.2021 8:41

Autorovi v jeho horlivém nadšení unikl rozdíl mezi klimatology a politiky. Unikl mu rozdíl mezi vědeckou práci a politickým dokumentem

Unikla mu dokonce skutečnost, že oteplování je nevratné, tedy alespoň v horizontu stovek let.

Š. Hašek 2.9.2021 9:18

Roste počet obyvatel (ti potom "volí" politiky), kteří se domnívají:

1. Klima Země se reguluje jako plynový kotel. Jenom místo řídící jednotky stačí, aby se sešel parlament.

2. Vliv Sluneční soustavy je nepodstatný, stačí pokud uděláme vysavače do 800 W. A místo starých sudů pod vokapem dáme dotovaná monstra pod zem, vyrobí se z ničeho a zakopou se bez bagru. Když to u okapů uschne zalejeme to vodou z hadice (pitná).

3. Několik z nich přeci jen uzná, že hmotnost toho všeho nad náma a kolem (atmosféra, oceány) je poněkud větší než vzduch v obýváku (parlamentu), voda ve vaně (bazénu) - ale, že "do toho jdem"!!! Není důležité jak to dopadne je důležité se pokusit!!! Autorkou tohoto výroku je kulturně a humanitně jazyková magistra. Má malou zahrádku a pochopitelně moderní plynový kotel. Kompost ano, sud na vodu ne. Tuším, že dva automobily.

Došlo to tak daleko, že se ví, jaké má být optimální klima. Neví se sice, jaká má být DPH z hašlerek, ale to klima se ví!!!

A. Forman 2.9.2021 10:16

Ale nic mu neuniklo, jen odděluje fakta od šarlatánství.

R. Langer 2.9.2021 15:48

Hm, oteplování je NEVRATNÉ?

Páni, tak jakto, že se nám ta Země ještě neuvařila, demagogu Šejno? ;-D

V. Kolman 3.9.2021 0:07

Je oteplování NEVRATNÉ?

No jistěěěěěěěěěěěěěěěěěěěěěěěěěě.

Podívejte se na VENUŠI ;-D;-D;-D;-D;-D

P.S. - Teď jsem zvědavý, kolik diskutujících se toho chytne jako fekálie košile.

J. Berka 5.9.2021 11:23

Rozdíl mezi klimatology a politiky mi neunikl. Al Gore – politik – je kritizován mj. za svůj politický dokument „Nepříjemná pravda“. Niklas Boers z PIK je kritizován za svůj „vědecký“ dokument, ve kterém ignoruje věci, které by ignorovat neměl. Především to, že se žádný led z grónských ledovců nedostane do oblasti, kde se vody Golfského proudu noří do hlubin. Jak tedy mohou ovlivňovat tvorbu tzv. NADW - North Atlantic Deep Water?

Pokud používám slovo „oteplovač“, není to v žádném případě proto, že bych popíral oteplování nebo změny klimatu, ale výlučně pro nelogický přístup těchto oteplovačů, hraničící se ztrátou zdravého rozumu.

G. Onion 2.9.2021 8:26

Pane Berka díky za perfektní článek. Možná bych ještě víc zdůraznil tu podvratnou činnost Postupimského institut, který chrlí klimaalarmistické zprávy v kadenci jeden den jedna alarmistická zpráva. Také bych připomněl, že tenhle institut založil a vede pomatenec Schellnhuber, který se smutně proslavil blábolem... nepřekročit dva stupně oteplení, jinak nastane apokalypsa. Zároveň byl tenhle žvanil poradcem Merkelovy v době kdy Němci skončili s JE. Tenhle magor tvrdí, že nepotřebujeme JE ani fosilní. Bohatě prý stačí fotovoltaika a vetrniky.

Co budeme dělat od října do dubna a v létě přes noc pro jistotu tenhle gauner neříká.

P. Rada 2.9.2021 9:35

"Perfektní" je ja Berkově článku jen mlžení odpovědnosti a navozování falešných nadějí, že si pohodlného života na fosilní dluh můžeme dál bezproblémově užívat. Právě pro tuto rétoriku bezstarostnosti bývájí podobně laděné úvahy na NP velmi ocenované.

Berka presentuje, či spíše zneužívá i kus fyzikálně - sobecké pravdy. Klimatický systém má totiž setrvačnosti relativně velké které i několikařádově přektračující lidský život. Tak řadu jevů kde kdo ve vědě nezainteresovaný při víru dynamiky života běžně přhlédne a Berkovi i zatleská.

J. Fráňa 2.9.2021 10:54

A já bych řekl, že v přehlížení setrvačnosti jsou přeborníci právě klimaalarmisté. Připomínají Cimrmana, podle stupně rozpadu radioaktivního uhlíku na podrážkách, přišel Cimrman do Liptákova kolem roku 1906, +- 200 let.;-D

P. Janoušek 2.9.2021 11:54

Pane Fráňo, tak.

O. Kožušník 2.9.2021 8:15

Dobrý článek, děkuji, oni ti klimaalarmisté nejsou žádní vědci - anóbrž zelení aktivisté a bádají ve smyslu akademika - běží asistent a vzrušeně volá, soudruhu akademiku, data z pokusu vůbec neodpovídají teorii, Akademik vece - tím hůře pro ta data.

R. Langer 2.9.2021 8:34

Přesně tak! ;-€

M. Šejna 2.9.2021 9:10

Která data od meteorologů neodpovidaji teorii globálního oteplování?

Pochlubte se. ;-D

J. Krásenský 2.9.2021 10:21

A dokážete určit, jaká data by dokázala vyvrátit hypotézu o globální změně klimatu způsobené převážně činností člověka?

J. Berka 5.9.2021 12:52

Jeden rozpor mezi klimalarmisty (z mého pohledu), či seriózními klimatology (z jejich pohledu) je popsán v článku. Ačkoliv mají k dispozici již třicet let přímo naměřená a přesnější data, stále se drží svých usazenin. To by nevadilo, ale vadí, že „nevhodná“ data prostě ignorují, což jim na vědeckém poli příliš velkou důvěru nepřinese.

O. Istvanfy 2.9.2021 9:40

:-)Za to, že klimaalarmisti nie su žiadni vedci môže školstvo. Neviem o tom, že by niektorá univerzita otvorila štúdijný odbor "Vedecké falšovamie".

J. Nevrkla 2.9.2021 8:11

Alespon se tou zprávou o zpomalení Golfského proudu dala lidem na vědomí i varianta možného ochlazení klimatu. To by pro nás bylo daleko nepříjemnější než oteplení, které by většině Evropy jen prospělo. Věřím tomu, že to spolu se Sluncem ovlivňuje klima více než nějaké CO2. A nikdo nás tou zprávou nepřipravuje o peníze a svobodu, nic po nás nechce.

Š. Hašek 2.9.2021 10:00

Opět opakuji, pane Nevrklo, že v době mojí školní docházky i trojkař věděl, že Golfský proud (a jiné) není nic dloudobě stabilního!

Byla to doba, kdy o "nějaké stabilitě na Zemi" se ještě uvažovalo "matematicky, selsky, četlo se v kronikách".

Dnes študenti s titulem "objevují" posun Ledových mužů o tři dny. A jinou teplotu v noci na Silvestra.

Tohle mám na mysli a považuji to za důležité.

Je průkazné, že fakta se neověřují primárně experimentem, ale začíná být moderní "široká" panelová diskuse a hlasování (!!!). Což za mým studií nenapadlo ani komouše z Dejcic. Prorože bylo nutno jíst, svítit, topit a něco na sebe voblíct. Ale blbosti je taky napadaly.

J. Nevrkla 2.9.2021 10:15

Ano, člověku je z těch dnešních jednostranných demagogii smutno. Takhle se dopracovavame k úpadku. Taky jsem to v dobách normalizace vnímal, tenkrát se to týkalo snad výhradně politiky. Dnes už kdečeho. A spejeme k diktatuře.

J. Lukavsky 2.9.2021 7:41

"z principu tzv. motýlího efektu" ale pozor, ten určitě neplatí pro asi 60 000 fofrníků na mořském pobřeží. Ideu, že by mohly zpomalit větry vanoucí od oceánu do Evropy a tak působit 500 leté sucho je nutno odvrhnout jako naprosto kacířské a škodlivé. Ty fofrníky jsou pravda skoro 200 m vysoké, ale to jistě prkotina. No jak se ukazuje letos tak asi opravdu tak nefungují, ale jinde by mohly..... J.L. end

R. Langer 2.9.2021 8:35

Dobrá připomínka! R^