28.5.2024 | Svátek má Vilém


Diskuse k článku

KLIMA: Globální změnu zkoumejme vědecky, ne ideologicky

V úterý 11. října jsme předali na Akademii věd ČR otevřený dopis paní předsedkyni, v němž upozorňujeme na neudržitelnost expertního stanoviska Ústavu výzkumu globální změny AV ČR (ÚVGZ) ke klimatickým změnám.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Sura 25.10.2022 15:15

Víte, mě zaráží ta zaťatost do CO2 a hledání z každou cenu, že CO2 může za všechno. Vymírání druhů například - ano, některé druhy mizí, jenže když je počet lidí na planetě 7x větší, je logické že toho i 7x víc (i víckrát ) uloví a sežerou. Mizení hmyzu se taky přičítá CO2 a dokazuje se to tím, že nemáte okhou auta zasviněné muškami. Ale že se 40 let řeší (a úspěšně) aerodynamika a tvar aut, takže se na nich ani mouchy ani kapky příliš nedrží .... Chci tím říct, že některé příčiny mohou být prostší než fyzikální modelování, jen by se asi na tom nedalo tolik vydělávat?

ale pokecat si s Vámi je balzám na duši. Pozdrav panu doktoru Toalzsovi!

P. Brich 25.10.2022 15:15

Zmíněný ÚVGZ byl vytvořen a podpořen tučným grantem EUhije. Pak se není čemu divit. Koho chleba jíš, toho píseň zpívej!!;-€EU;-O

V. Mertan 25.10.2022 15:12

Troška poučenia prináša tento článok: https://danatenzler.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=780486

Okrem iného sa môžeme dozvedieť, že oceány obsahujú cca 50x viac CO2 ako je obsiahnuté v zemskej atmosfére. (niektoré odhady hovoria až 100 násobne) Takže ten ľudský príspevok do atmosféry je bagateľ. A čo z toho pohltia oceány je mikrobagateľ.

Samozrejme sa môžete dozvedieť, že morská voda má rôznu teplotu a hĺbku, takže v hlbokom oceáne sa nachádza megamnožstvo CO2 a je naozaj výrazne kyselý, ale v povrchovej vrstve je vďaka obsahu minerálnych látok pomerne výrazne zásaditý.

M. Šejna 25.10.2022 15:09

Jižně od meteostanice Libuš je zalesněná Modřanská rokle, severně je lesopark Kamýk.

Autoří článku ale tvrdí, že odlesněná krajina (tedy Ruzyně) dostává o stovky wattů víc energie, než krajina zalesněná (tedy Libuš).

Vy jen potvrzujete, že autoři tohoto článku blábolí nesmysly.

L. Metelka 25.10.2022 15:06

Na to jistě máte právo. Pokud si to chcete ověřit sám, nastudujte si klimatologii, modelování a další věci a uvidíte.

P. Rada 25.10.2022 15:05

CO2 dnes rostou tempem kreré překonalo jen kataklisma po dopadu asteroidů s následnými výlevy láv... v období před 65miliony let. Kdo toto nevnímá a nedomýšlí se dopadů v čase - ten si může pohodlně myslet, že jde o jev momentálně i globálně dlouhodobě nepodstatný.

Problém tedy opravdu spočívá v tom, zdali a do jaké míry je kdo odpovědný za budoucnost a jak toto vše budoucí adekvátně k dnešku vyhodncovat.

Nějaké pokusy o náhled už učiněny byly. Např už současné oteplení o 1.2C přineslo podle následující studie lidstvu poles zemědělské produkce o 21%. Co asi bude následovat o tom už píše M.Lynas.

https://theconversation.com/a-year-of-hunger-how-the-russia-ukraine-war-is-worsening-climate-linked-food-shortages-181160

https://www.databazeknih.cz/knihy/sest-stupnov-posledne-varovanie-454316

L. Metelka 25.10.2022 15:05

Minulé klima odhadujeme, to je pravda, ale to je o něčem jiném než problematika oteplování. Ta se bere cca od roku 1850, tam už toho moc odhadovat nemusíte, tam je dost měření.

P. Sura 25.10.2022 15:04

Dobrý! Ne že byste svou pravdu neměl. Jenže všechny výzkumy ve Vašich oblastech bádání jsou placeny z toho, že turbiny jedou a vyrábějí. Takže je přirozené, že mám zájem občas zjistit, že ty peníze z turbin se nevyhazují oknem ....

K. Kubů 25.10.2022 15:03

O jakém rozsáhlém lese to píšete? Pokud myslíte Modřanskou rokli, asi máte vlastní měřítko rozsáhlosti. Co takhle vliv terénu? Rokle je docela příkrý svah otočený k jihu a meteostanice kousek nad jeho horní hranou. Z vlastního domova vím, jak takovou stráň dokáže sluníčko ohřát a jaké teplo je pak nahoře. Oproti tomu Ruzyně je v podstatě na opravdu velké "náhorní planině" kde fakt dost fouká. Na takových místech bývá spíše chladněji. A jihozápadním směrem odkud fouká dost často je Křivoklátsko, což je ale opravdu velký kus lesa.

V. Povolný 25.10.2022 15:02

Ekologista je politický aktivista, který si z ekologie udělal politickou ideologii. Přitom vůbec nemusí být skutečným ekologem, tedy vědcem zabývajícím se ekologií jako seriózní vědeckou disciplinou. Ekologisté dělají ekologii medvědí službu, dnes se už mezi ekologem a ekologistou prakticky nerozlišuje. A kdo konkrétně - to nechám na vás. Jistě na to přijdete.

P. Sura 25.10.2022 15:01

ano, ale to všechno přece jenom ODHADUJETE. Nezpochybňuju, že hledáte cesty a způsoby, jak to odhadnout co nejpravděpodobněji. Ale kontrolu mít nemůžete a přitom na výsledku z porovnání obou odhadů stavíte (tedy ne Vy, ale IPCC) program vyhubení většiny lidstva na základě zdecimování funkčních technologií náhradou za chiméry typu všechno bude na elektriku, jen zatím nevíme, kde ji vezmeme ....

L. Metelka 25.10.2022 14:58

OK, tak se starejte o turbíny, v tom se nevyznám, ale taky se nepouštím do diskuse o nich. Kdyby tak každý zůstal u toho, čemu rozumí, to by byla krása... Já jsem ovšem nikdy netvrdil, že je to JENOM CO2. Zajímavé je, že ta "jiná zvěrstva" s tím "větším účinkem" nikdo pořádně nekvantifikoval. Pokud jsou to tak silné vlivy, měly by být snadno kvantifikovatelné. Ale místo toho se vedou jen řeči, že je v tom určitě něco jiného... Něco...

V. Mertan 25.10.2022 14:55

1*

P. Rada 25.10.2022 14:52

Pane Plzáku s tou rozlohou oceánů máte relativně pravdu. Dál už ale presentuete spíše fantazie.

Pevniny na kterých žijí lidé totiž k životu nutně potřebují i vodu a to co možná v optimální míře i četnosti.

Vodu nad pevniny přitom prakticky mohou přinést jen vodní srážky které jsou ale relativně velmi citlivé na změnu podmínek vzdušného proudění. Posun G.W. pak zejména v našich mírných šířkách toto proudění bude výrazně proměnovat hlavně prostřednictvím energií odvozených od letní změny albeda severní polární čepičky.

Tento jev může mít ještě významější civilizační dopad jak jen samotný posun průměrné glob teploty. O tom se sice hovoří nejčastěji ale u znalých pak ve smyslu hybatele problému změn životního prostředí.

Osobně si nemohu vybrat nesdílet s Vámi podoné teritorium ale už se mi příčí sdílet Vaše myšlenky a to zeména v egoistickém pojetí osobního osudu.

P. Sura 25.10.2022 14:52

To je nezlobte se VAŠE parketa. Já mám za úkol starat se, aby se v elektrárně nezadírala turbína a taky to po Vás nechci...;-) a jsme u toho, co píše pan Pokorný. Protože vy tvrdíte, že je to antropoCO2, on jenom to, že člověk páchá mnoho jiných zvěrstev se zřejmě podobnými účinky, u kterých ale lze snáz najít cesty k jejich nepáchání. A to, že účinek toho ostatního co člověk páchá je i pravděpodobně větší, protože počet lidí roste nade všechny meze, zatímco emise CO2 nerostou ani tolik, kolik roste celosvětová produkce čehokoli.

L. Metelka 25.10.2022 14:46

Ta fyzika je stejná. Ale modelování minulého klimatu je jen tak dobré, jak dobře známe podmínky - složení atmosféry, příkon slunečního záření, atd.

P. Sura 25.10.2022 14:44

No dejme tomu. Ale jak zručíte, že současné klimatické modely fungují stejně jako fyzika atmosféry před milionem let, když o jejím složení a fyzikálních pochodech na tom závislých můžete pouze spekulovat?

L. Metelka 25.10.2022 14:41

Paleoklimatologie, rekonstrukce historického klimatu.

L. Metelka 25.10.2022 14:39

Čím - to jsem Vám vysvětlil, tak nevím, proč se ptáte. O kolik - to se dá spočítat. No a máte nějaké jiné "zdroje" té přebytečné energie, než skleníkové plyny?

P. Rada 25.10.2022 14:39

Pane Suro vědec bývá odborníkem ve svém vlastním oboru a proto v také v jiných oborech bývá relativně laikem tak jako jsme tu mnozí. Vědec kterému záleží na vědění by se ale neměl obávat si před presentací svůj produkt alespon rámcově recenzovat - nebo jej alespon poté obhajovat.

Konkrétně pak studentům v diplomce... takové "recenzování" zajištují odborníci atd.

Fakt je přitom ten, že se zde autor ke svému dílku doposud vůbec nehlásí - natož aby se pokusil alespon něco z kritizovaného obhájit.

P. Sura 25.10.2022 14:37

A k čemu se ta stará data z ledovcových vrtů sbírají?

P. Sura 25.10.2022 14:31

A ono už je tak úplně jasné, čím a o kolik narůstá? A hlavně kolik z toho dělá antropogenní výroba CO2 ?

P. Rada 25.10.2022 14:31

S "ekologisty" můžete mít pravdu - potíž je v tom, že žádnou konkrétnost nejmenujete - např. kdo osobně je "ekologista" a cokonkrétně tvrdé či dokonce činí.

Sám se přitom vyjadřujete jako exrémista: ... "zcela zlikvidovali"...

Obecněji s vědního pohledu popisujícího vstahy mezi organismy a prostředím se však dá vyvodit i odpozorovat, že existuje optimum životních podmínek. Já tvrdím, že biosféra ho měla v Holocénu.

Jeli optimum navíc dlouhodobé a ve větším prostoru... - dochází k rozvoji druhů, poklesu entropie .... až se dokonce mohou vytvořit podmínky pro civilizace které jsou na zdroje prostředí nejnáročnější.

Mizí-li optimání podmínky - dochází k naopak obecně k poklesu biodiverzity. Právě toto je ale dominantně jev který dnes pozorujeme. Nechceme si však přitom také připustit, že sami jsme jen jedním s dominantně nadstavbových druhů, kterou ztráta optima životních podmínek může znamenat těžké ztáty až konec.

V. Kučer 25.10.2022 14:06

Ekologisté dělají všechno pro to aby oxid uhličitý v ovzduší zcela zlikvidovali, potom zde ale neporoste nic. Další zvyšování koncentrace CO2 v atmosféře nemá na zvyšování teploty velký vliv a kdo ví jestli vůbec nějaký má zato má vliv na růst lesů a ostatní vegetace.

L. Metelka 25.10.2022 14:03

Ale jinak - Dunning-Kruger tady pěkně řádí...

L. Metelka 25.10.2022 14:02

Ne, Plzák je to, co na gymplu náš profesor na matyku nazýval polovzdělanci.

M. Šejna 25.10.2022 13:45

A Plzák je pedofil

M. Šejna 25.10.2022 13:44

Autoři tohoto blábolu by nám měli vysvětlit, jak je možné, že metoostanice Praha Libuš, která leží na okraji rozsáhlého lesa, je zhruba o 1,5 stupně teplejší, než stanice Praha Ruzyně, která leží na otevřené planině.

Podle autorů tohoto blábolu, by Ruzyně měla dostávat o stovky wattů na m2 víc energie, než Libuš. Takže by měla být výrazně teplejší.

;-D

M. Šejna 25.10.2022 13:36

Jenže v oceánech aktuálně ten CO2 přibývá

V. Chrastina 25.10.2022 13:34

R^V:-P[>-]