17.5.2024 | Svátek má Aneta


Diskuse k článku

KLIMA: Environmentalismus ožebračuje a zabíjí

Prudké zvýšení cen energií po vypuknutí války na Ukrajině a především „zelená“ energetická politika, která učinila Evropu v posledních 20 letech závislou na ruském zemním plynu, přinutily stovky milionů Evropanů ke snižování spotřeby energií, zejména v této topné sezóně.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Novak 20.2.2023 15:06

Nechci oponovat, ale to platilo v době, kdy byli lidé zcela závislí na přírodě a přírodních cyklech. V únoru-dubnu už docházely zásoby na zimu, zejména ovoce a zeleniny, takže chyběly vitamíny. Od května (někdy od dubna, to podle počasí) se už daly sbírat aspoň kopřivy a nějaké další "plevely", z nichž se dalo připravovat čerstvé jídlo.

Proto byla největší úmrtnost kolem března. Zejména oslabených, tedy dětí a starých. No a o děti se přece jen venkované starali lépe, když z nic rostly pracovní síly.

J. Lukavsky 20.2.2023 6:20

Článek je asi trošku postarší... cena plynu spadla na před-Operační úroveň, terminály jsou už myslím 4, Česko má většinu plynu z Norska, takže učit se, učit se, ...a co bylo to třetí? Jinak ale souhlas, že odstavovat fungující jadernou elektrárnu svědčí o hodně alternativní inteligenci. J.L. end

M. Boháček 20.2.2023 6:39

Mimochodom, Hersh to nespomenul a ani Reuters. Nóri, ktorí Američanom aktívne asistovali, približne v čase teroristického útoku na Nordstream (vybuchlo len 6 z 8 náloží) zhodou okolností otvorili nový plynovod do Poľska.

https://akw.sk/matrix-x2/

V. Církva 20.2.2023 8:24

Nordstream jsi vyhodil do vzduchu ty sám Boháčku a chceš to hodit na chudáky Nory, darebáku!

Covid jsi rozšířil se svými čínskými kámoši po té co jsi jim dodal recept na ruský novičok.

Ale neboj, na každé prase se vaří voda, i ty se dočkáš. ;-D;-D;-D

M. Boháček 20.2.2023 9:27

Vy ste ale klávesnicovo odvážny primitív. Rv

V. Novak 20.2.2023 15:07

A to se Církva donedávna tvářil, jak je slušný...

L. Novák 24.2.2023 1:46

Boháček je ;-O provařený prolhaný slovenský proruský dezinformační idiot. Škoda s ním a jeho žvásty ztrácet čas. Rv!![>-]

R. Langer 20.2.2023 7:06

Vážně? Cena plynu spadla? A proč to teda nevidím na složenkách? :-P

J. Lukavsky 20.2.2023 7:29

"proč to teda nevidím na složenkách?" protože berete ještě pořád ten drahý plyn ze zásobníku, ale první vlašťovky už jsou.... J.L. end

L. Harvánek 20.2.2023 8:15

Ale až zase plyn zdraží, projeví se to hned.

J. Lukavsky 20.2.2023 8:19

"Ale až zase plyn zdraží, projeví se to hned." Vysvětlení může být zcela prosté. Když nakupujete, platíte ihned. Pak plyn skladujete třebas čtvrt roku a prodáváte za nákupní cenu i když tato mezitím klesla. Ale je fakt, že plyn se do zásobníků tlačí pořád a tudíž se míchá drahý s lacinějším.... no jistěže prodejce zrovna neprahne po tom aby mohl snížit cenu. Ale kupodivu Rusko není jedinou zemí na Zemi kde se těží plyn, ten má kdekdo, ba i Israel... A cena je zápolení mezi Nabídka - Poptávka. J.L. end

V. Novak 20.2.2023 14:53

Plyn se do zásobníků buď vtláčí (obvykle duben-září) nebo se čerpá (obvykle říjen-březen). Nerumpluje se s ním sem-tam. To by běžnému zásobníku, což je obvykle vyčerpané ložisku plynu nebo ropy, tedy porézní hornina mezi vhodně přírodou vytvarovanými nepropustnými vrstvami, nedělalo dobře. Zásobníky typu Kaverna Příbram jsou řádově méně kapacitní.

J. Lukavsky 20.2.2023 16:26

No já zásobník nešéfuji, ale četl jsem, že během této zimy se vládě podařilo naplnit zásobníky na asi 80%, ačkoli byly skoro prázdné a muselo se z nich čerpat. Takže to "obvykle" asi pro letošní zimu 2022/3 neplatí. A doufejmě, že zásobníky se budou doplňovat jak bude plyn a ne podle nějakých plánů. Od toho ty zásobníky jsou, že naskočí kdy je třeba. J.L. end

L. Harvánek 20.2.2023 18:15

Jistě, fyzicky se levný a drahý plyn oddělit nedá, účetně to zase tak složité není. No a prodejci se snaží dosáhnout co nejvyššího zisku a to vysvětluje všechno.

R. Langer 20.2.2023 10:16

Aha, takže se NIC NEZLEVNILO. Dejte vědět, až to bude vidět na těch složenkách. :-P

J. Lukavsky 21.2.2023 9:56

"Dejte vědět, až to bude vidět na těch složenkách." Včera a dneska jsem dostal EM, že mi dodavetelé snižují cenu elektřiny a plynu. Tak dávám vědět...PS: složenky se neplatí týdně... J.L. end

Z. Lapil 20.2.2023 8:21

Já to u pumpy (LPG) vidím dost zřetelně.

V. Církva 20.2.2023 8:14

No mně se na článku líbí hlavně to že použili stejnou vydírací retoriku. Se tisíci mrtvých operují ekoteroristi.