5.12.2020 | Svátek má Jitka


Diskuse k článku

KLIMA: Další reinkarnace „hokejkového grafu“

Data z celé zeměkoule ukazují, že prakticky každá část světa zažila za posledních deset tisíc let vyšší teploty než dnes. Globální průměr vytvářený diskutabilními statistickými metodami na tom nemůže nic změnit.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Šejna 4.8.2019 9:36

klima a princip předběžné opatrnosti

Princip předběžné opatrnosti lze použít jen v těch případech, kdy tu předběžnou opatrnost můžeme mít pod vlastnéí kontrolou a kdy touto opatrností chráníme sami sebe.

U globálního klimatu nelze princip předběžné opatrnosti použít, protože minimálně polovině světa je tento princip ukradený. Dokonce existují i země (Kanada, Rusko) kterým globální oteplování přinese ekonomické výhody.

Z tohoto důvodu je princip předběžné opatrnosti u klimatu nesmyslem a je to zbytečné vyhazování peněz oknem. Na teplejší klima se musíme adaptovat a nikoli proti němu v rámci principu opatrnosti bojovat.

P. Rada 4.8.2019 14:14

Re: klima a princip předběžné opatrnosti

Pane Šejno mám za to, že se můžete v ledačem velice mýlit. Např Rusko dnes zažívá nezvladtelné požáry jako nikdy. Jeho kontinentální část poblíž polárního kruhu kde se doposud jezdí staví, bylí, těží suroviny... - vše v závislosti na stabilitě permafrostového podloží může změnit svou tvář na v létě neznadějně bahnitou už za pár desetiletí a tak se stát letně prakticky nedostupnou. To i přesto, že hlavní pernafrostový masiv se nerozpustí zdaleka tak rychle. Analogické problémy s lesy i permafrostem má také Kanada. Gradient nárůstu průměrné teploty je totiž právě v těchto oblastech nejvyšší a proto i v dopadech nejzrádnější.

Za "vyhazování peněz oknem" obecně považuji přemrštěné investice reklamy ženoucí lidstvo do zbytečné spotřeby a větší materiální závislosti. Jen v česku je to 100 miliard ročně. I klimatologové si to uvědomují.

https://www.novinky.cz/pocasi/511507-klimatolog-pred-30-lety-se-vedcum-smali-ze-prehaneji-ted-se-scenare-naplnuji.html

Tvrzení o nesmyslnosti aplikace principu předběžné opatrnosti na globální změny prostředí by jste měl umět věcněji doložit - ne je jen prohlašovat v konkrétním případě klimatu za odůvodněné.

Právě v oblastech kde panují pro praktickou neopakovatelnost významné nejistoty ohledně dopadů, má přeci tento princip největší opodstatnění. Příkladem může být otázka freonů v atmosféře, narušeného cyklu uhlíku, dusíku, fosforu atd. a to právě proto, že chování komplexního systému může vykazovat řady neočekávaných nelinearit.

L. Novák 4.8.2019 20:20

Re: klima a princip předběžné opatrnosti

Blábolíš nesmysly, "Rado"... Ty to v té palici musíš mít hodně pomotané, když roznášením bludů po Internetu strávíš tolik času... :-P

V. Petr 4.8.2019 20:20

Především jde o to, že EU dnes produkuje jen 9,5%

světových emisí CO2 a třeba Čína, která produkuje 30% emisí CO2 a dokonce předehnala EU v emisích CO2 NA HLAVU se k tomuto šílenství nehodlá připojit. Podíl "třetího světa" již přesáhl 50%!

Takže i i když si EU totálně rozvrátí ekonomiku, se světovými emisemi CO2 to skoro nehne, ostatně pořád rostou a to docela rychle.

OVŠEM, to že EU navíc odmítá jedinou schůdnou cestu, přechod na jadernou energetiku z toho celého dělá Kocourkov...