18.5.2024 | Svátek má Nataša


Diskuse k článku

EVROPA: Poláci se vzbouřili proti klimatické politice EU

Co je smyslem klimatické politiky EU, nikdo neví. O klima tu určitě nejde. EU totiž tvoří pouhých cca 13 % světových emisí, takže když dodrží svůj závazek a do roku 2020 to sníží o pětinu, s globálním klimatem to ani nehne.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
B. Rybák 27.9.2012 21:33

Re: "Po nás potopa".

Dematerializaci bych pane Rado nepřál dokonce ani Vám (který na té naší tak pilně pracujete). Nemusíte se jí ale bát. Objevy GMO znamenají revoluci v šetrné a efektivní výrobě potravin, revoluční technologie těžby "břidlicového" plynu znamená na staletí dostatek zemního plynu (a tedy další debakl proroků Římského klubu a navíc máme spoustu levné, bezpečné a ekologické atomové energie. A to všechno lidstvo získává navzdory sabotáži "zelených mozků".

P. Sulc 26.9.2012 0:42

Re: Protože zbytečně okopáváme kotníky

Mate pravdu, vyjadril jste to zcela presne. Jsou to v podstate "politicti zoldneri". Nebo ze by "politicti gladiatori". Spise to druhe, jak je caso videt.

P. Rada 25.9.2012 23:27

Re: "Po nás potopa".

Pane Salek byl jste někdy v krajině s permafrostem co se mění na bažinatou a která má  spád sotva 10m na 100km? Typuji, že nikoli. Alespon podle toho, že si představujete možnost odvodu vody s těchto oblastí podložím. V této souvislosti posměšek na zelené a omezené mozky poněkud zesměšnuje autora.

Bylo by také dobré podívat se alespon orientačně na velokosti ztrácených a nabývaných ploch na ideální kulové ploše, kde třeba v oblasti kolem 40stupně ztratíte procentuální díl a v oblasti kolem 70 stupně ten samý díl nabydete. Napadlo Vás kolik proděláte, nehledě na ztrátu osluněním, zimním zaledněním, nutností výstavby infrastruktury ... ?

Třeba Kanada se ale na takovéto pohyby zřejmě těší - neztrácí totiž na tom 40stupni nic. Méně už se těší na migranty s té oblasti. Možná po zkušenosti jak si s migranty s Mexika nevědí rady v USA a v Evropě zas s těmi ze Středomoří, Afriky... raděj nedomýšlet a jít spát.

B. Uhlich 25.9.2012 23:03

Re: Tak "dematerializace" je teď buzzword...

Vy máte , pane Rado zřejmě někde ucpané duševní vstupy, že? Kdybyste nebyl duševně vyšinutý, zřejmě byste postřehl, že u většiny obyvatelstva se tady na tom území o žádný neomezený materiální rozvoj nejedná...možná, že tak u Vás...zřejmě jste za tyhle kidy někým slušně placen tak si můžete dovolit se materiálně rozvíjet, ale to většina běžných lidí  už několik let nemůže, víme? Ale nebojte, ony až ty Vámi preferované alternativy dorazí i k Vám domů byť jen v nějaké sekundární podobě...asi se bude dost divit.....

P. Rada 25.9.2012 23:01

Re: "Po nás potopa".

Pro to srovnání např mé auto vyrobené v roce 90 má na dálnici stejnou spotřebu jako dnes do provozu uváděné hybridní vozy Toyoty (http://www.hybrid.cz/test/hybrid-toyota-auris-hsd). Ale dnešní vozy skutečn nabízejí více airbagů, nižší hluk a spoustu fintiček co ale spadají do položky pohodlí či výhoda proti konkurenci - nikoli náklady v palivu a údržbě na "tunokilometry".

Pravdou je, že imise vzláště v krajních případech mají podstatně nižší. Na tom ale lze stavět jen s hlediska masovosti použití ve městech kde však tak jako tak je a byla ve většině případů podstatně efektivnější hromadná doprava.

S těmi surovinami je to ale komplikovanější o nutné zázemí pro každou výrobu. např je to vidět na zemědělské produkci ve výnosech na hektar. Ta může vycházet velice pěkně - pokud se neuvede jak velké rozlohy jsou potřeba na celkové průmyslové a dopravní zázemí takvé chemií a závlahami uměle udržované plochy do které se musejí vnášet i veškeré odebírané prvky které je někde zas nutné těžit, zpracovávat atd. Výsledek pak je vidět na faktu, že všechny nejtechnologičtější ekonomiky dneška stagnují.

B. Uhlich 25.9.2012 22:45

Re: "Po nás potopa".

Jako obvykle žvaníte nesmysly...podsouváte mi něco co jsem neřekl (nenapsal) jste blb Rado  a vůbec zřejmě nechápete o co tady jde.... myslím,že i Vy byste jednoho dne potřeboval pořádnou ránu do gebule, aby se vám rozsvítilo Vy ekoHujere křížený s ekopolitrukem.

J. Jurax 25.9.2012 21:23

Re: "Po nás potopa".

Dopouštíte se jedné chyby - pokračující rozvoj - i neomezený - nemusí nutně znamenat neomezenou spotřebu surovin. Naopak moderní technologie suroviny šetří - srovnejte třeba váhu a spotřebu osobního vozu srovnatelné kategorie před 100 lety a dnes. Spotřebu surovin, jmenovitě oceli a energie potřebnou k přepravě jednotky nákladu třeba v námořní dopravě před 100 lety a dnes. A neargumentujte plachtami :-)

J. Jurax 25.9.2012 21:16

Re: Protože zbytečně okopáváme kotníky

Zde s Vámi - naprosto vyjímečně - plně souhlasím. A doplním příklady - žárovky, obnovitelné zdroje typu fotovoltaiky a fofrníků - takové hovadiny nedělají politikivé zadarmo!

J. Jurax 25.9.2012 21:14

Re: "Po nás potopa".

Pane Salku, máte recht. A vězte, že diskutovat s panem Radou, jenž stále omílá svou mantru, je zbytečné. Nepřesvědčíte jej - věří své pravdě stejně jako my své.

J. Jurax 25.9.2012 21:08

Re: Obecně ale i k článku.

Motáte Dalmácii a decimálku.

J. Jurax 25.9.2012 21:06

Re: Mělo by se všude psát jak na krabičky cigaret

Nechápu Vaši reakci. Píšete sice obvykle pošetile dozelena, leč držíte se zpravidla tématu. Četl jste vůbec ten článek?

Tenhle článek je reakcí na klimaticlou politiku EU, kterou si dovoluji mít za extrémně pitomou.

Jak s tím souvisí to vyžrání a ty miliardy, co se chtějí mít jako my?

P. Rada 25.9.2012 20:57

Re: Protože zbytečně okopáváme kotníky

Politici si u nás nemohou dělat co chtějí - to je hluboký omyl pane Sulc

Jsou pravidelně lobisticky provázáni s kapitálem který jim hradil volební kampaně a tento kapitál vyžaduje nejen návratnost prostředků ale navíc jejich zúročení !!!

Náš volební systém totiž neomezuje míru financí na kampaně ani nenutí zveřejnovat jejich zdroj a právní úpravu toto řešící odmítaqjí všechny dnešní parlamentní strany přijmout. Jde o politický konkurenční boj...podobně jak v podnikání a tím se politika v původním slova smyslu jako starost o obec,  prakticky změnila v obchodování se stakty obcí i důvěrou občanů.

P. Rada 25.9.2012 20:49

Re: Protože zbytečně okopáváme kotníky

Politici si vůbec nemohou dělat co chtějí - to je hluboký omyl.

Jsou pravidelně lobisticky provázáni s kapitálem který jim hradil volební kampaně.... a tyto investice se musí snažit zúročovqat !!!

P. Rada 25.9.2012 20:46

Re: Mělo by se všude psát jak na krabičky cigaret

Pane Salek vody spadne na našem území i v budoucnu v úhrnu pravděpodobně stejné množství. Severní státy od nás budou mít deštivěji ale ty jižní ještě méně detě jak nyní.

U nás přesto hrozí především vláhový deficit protože na + 1C průměrné roční teploty vystoupí odpar o cca 100mm a to při úhrnu 500mm v nížinách znamená zatím asi 20% pokles. K tomu ale zimní voda častěji steče a ta letní vypadne v přívalových srážkách jež také spíše stečou takže ten deficit už je nyní kolem 50% půdní vlhkosti a dál zřejmě poroste.

http://portal.chmi.cz/portal/dt?action=content&provider=JSPTabContainer&menu=JSPTabContainer/P10_0_Aktualni_situace/P10_1_Pocasi/P10_1_1_Cesko/P10_1_1_13_Monitoring_sucha&nc=1&portal_lang=cs#PP_Monitoring_sucha

Další problém zmny klimatu může vzniknout v důsledku zeslabení západního proudění a tím k delšímu setrvávání tlakových útvarů na svých místech. Před pár lety to způsobilo tisícileté požáry v okolí Moskvy před kterými prchala i armáda s jadernými hlavicemi.

Je trochu hloupé že vývoj klimatu a jeho důsledky veřejnost mnohdy sleduje jak fotbalovýé klání alarmistů s klimaskeptiky ale o podstatu dění a prvděpodobné dopady se už málo kdo zajímá. Fak je , že naše země s belkou krajinou diverzitou i polohou nebude asi tolik postižena jak rovinná území třeba v USA, Číně... a tak se časem může stát, že tyto mocnosti naopak převezmou iniciativu tak aby minimalizovali dopady na svá území ačkoli doposud stáli opatrně stranou.

P. Rada 25.9.2012 20:32

Re: "Po nás potopa".

Pane Salek bohužel se mýlíte a ten odkaz co jsem výše uvedl jste zřejmě ignoroval a já nemíním zde na NP po kouskách opakovat to co i schopnější zvládli vysvětlit na několika stranách A4 navíc s obrázky.

Jakýkoliv jiný zdroj energie pro naši civilizaci musí mít především dostatečnou efektivitu při jejím těžení - tedy zhruba 20 až 40x aby totiž vůbec onen proces mohl v té civilizaci úspšně probíhat. Jinak civilizace musí změnit svou strukturu- chceteli pak životní úroven. Při dostatku energie o nízké návratnosti sice lze uživit víc duší ale na nižší životní úrovni a o tom je dnešní trend. Viz tabulky ERoEI.http://cs.wikipedia.org/wiki/ERoEI

J. Salek 25.9.2012 18:19

Re: "Po nás potopa".

Nevim jestli me chcete zahltit nesmyslnymi clanky, ale budu reagovat asopn na prvni nadpis. Soupereni o suroviny je prece naprosto normalni a probiha celo lidskou historii, kdy se prvni pralide poprali o pazourek. Na tom neni nic vyjimecneho a naopak to povazuju za pozitivni soupereni civilizaci. Nect zvitezi ti lepsi, kteri dokazi lepe vytezit a vyuzit suroviny. To jedine prinese lidstvu pokrok. Trocha valek k tomu proste patri. Ostatne je patrne ze valky v dlouhodobem pohledu nemely vliv na rust populace. V posledni dobe ale pozorujeme ze se valci s cim dal mene obetmi. Nevidim duvod porc by se to melo zmenit. Dokonce ani Cina, ktera o suroviny bojuje nejintenzivneji nepouziva zbrane, ale obchod a diplomacii.  

J. Salek 25.9.2012 18:12

Re: "Po nás potopa".

Prmafrost je v lete bazina, protoze se voda nema kam vsakovat. Pokud permafrost roztaje, tak se voda bude lepe odvadet i pres podlozi. Pokud se obavate hydratu, tak navrhuji je odtezit a pouzit jako zdroj energie. Ostatne uz nyni jsou Kanada a Rusko energetickymi velmocemi, protoze zacinaji vyuzivat tundru. Tundru ceka velka energeticka budoucnost a arktidu taky. Ovsemze je potreba vybudovat infrastrukturu, cemuz brani nejem brutalni zima, ale hlavne zelene a omezene mozky.   

J. Salek 25.9.2012 18:04

Re: "Po nás potopa".

Samozrejme ze to neni pravda. Napriklad elektronika a treba i auta jsou neustale efektivnejsi, vice materialu lze recyklovat, vyroba spotrebuje mene energie a koneckoncu je i lacinejsi. Nelze nespomenout prvni PC ktre staly to co nove auto a vykon byl mizivy. NIcmene i energetika prosla revoluci. I soucasna uhelna elektrarna povazovana za odpornou spinavost ma vyrazne vyssi efektivitu a minimalni emise opravdovych skodlivin. Jak uz jsem predeslal opravdova revoluce muze prijit s elektrifickaci dopravy. K tomu je ale potreba zvysit kvalitu baterii. Energie by tak nebyla spotrebovana ve spalovacich motorech s ucinnosti 30%, ale v kogeneracnich jednotkach s ucinnosti >50%. Navic se nemusi spalovat draha ropa, ale levnejsi plyn, uhli, nebo lze vyuzit jakykoliv jiny zdroj energie.     

P. Sulc 25.9.2012 17:42

Re: Protože zbytečně okopáváme kotníky

Je to presne tak , jak to rikate. Ustavni cinitele se bourit a vzpirat nemohou, riskuji, ze by se zastavil tok penez, dotace z Unie, ktere pak ruznym , podivnym zpusobem mizi.. Proto nutno lezti Unii v rit. Coz laxni a apaticky narod dovoli.Spinu politiku stareho Rima zakryvaly "Chleb a hry", spinu politiku CR kreje "Pivo a fotbal".V obou pripadech si politici delaji co chteji.

P. Rada 25.9.2012 17:34

Re: "Po nás potopa".

Pane Sálek mám za to, že si pletete trochu pojmy. Např iformatika či elektronika neustále rostou - to ano. Výsledkem je např dosud nevídaný mobil v našich rukách který sice trochu usnadní a zpřesní logistiku a tím i něco uspoří - ale za jakou cenu a s jakým efektem?

Kouzel umí nepochybně dnešní technika velice mnoho - ale všechna jsou čím dál tím energeticky i surovinově náročnější a hlavně se nedaří "kouzlit" v energetických oborech a to je vleklou podstatou dnešních problémů:

http://www.vesmir.cz/clanky/clanek/id/7883

P. Rada 25.9.2012 17:28

Re: "Po nás potopa".

Ta tundra je pane Salek zmrzlá půda permafrostu. Jakmile ta roztaje bude z ní bažina všech bažin, kde ale zimní mrazy mohou kdykoli zas dosáhnout až -40C a oblaka komárů v létě sotva koho budou lákat,  takže tam sotva co s kulturních plodin poroste už proto, že po většinu roku je slunce nízko nad obzorem. Rýže zas přestává ve vodě růst při teplotách nad 30C a tak se obtížněji uživí právě ten nejlidnatější svět.

Horší ale je, že za kousek tkto získané půdy třeba někde v kanadě.. ale bez dostupnosti infrastruktury se ztratí daleko víc té dosud obdělávané. Hlavně pak dojde k uvolnění až 500GtC které tam jsou vězněny už několik milionů let jak pod ohromnou pokličkou. Antropogenně zatím lidstvo uvolnuje ročně asi 10GtC a proto posléze na snahách lidstva něco ovlivnovat prakticky přestane záležet a to dobrá zpráva rozhodně není. Úživnost planety takto může klesnout k jedné miliardě. Pro někoho takovýto dopad bude  výhrou v boji o přežití. Je to dobrá zpráva?

P. Rada 25.9.2012 17:16

Re: "Po nás potopa".

http://glopolis.org/cs/clanky/svetove-soupereni-o-nerostne-suroviny-jako-jeden-z-nejzavaznejsich-geopolitickych-problemu-soucasnosti/

http://www.worldenergyoutlook.org/

http://www.novinky.cz/zahranicni/259538-usa-se-zbavi-zavislosti-na-rope-evropa-ne-predvidaji-analyzy.html

http://technet.idnes.cz/grun-k-planetam-jinych-slunci-poletime-az-za-stovky-let-piv-/tec_vesmir.aspx?c=A070606_002935_tec_vesmir_vse

http://scienceworld.cz/fyzika/budoucnost-vesmirnych-letu-3-vyuziti-antihmoty-4112

J. Salek 25.9.2012 16:05

Re: "Po nás potopa".

To je naprosta blbost. Technologicke obory neustale rostou. To se jen zapadni zeme nemoudre zbavily prumyslu a tim si na krk uvazaly neproduktivni obyvatelstvo, ktere proste nema na to, aby se zapojilo do znalostni ekonomiky. Ukazuje se ze k udrzeni rustu je treba zmestnat i mene inteligentni obyvatelstvo nejakou smysluplnou cinnosti. Nyni poskytuji jen sluzby. Navic doslo ke zvyseni cen energii, coz se okamzite projevilo poklesem ekonomiky tam kde zeme nejsou energeticky sobestacne. Navic se stale zvysuje zdaneni, regulace a socialni zabezpeceni, coz dale vytesnuje ekonomckou aktivitu do zahranici a pusobi demotivacne. Cili cast priciny lezi v drazsi rope, ale tu lze napriklad nahradit plynem a jadrem a to na dalsi stovky let. "Znovuobnovitlene" zdroje energie tak v soucanosti nejsou vubec zapotrebi. Jediny argument pro jejich vyuziti je udajny negativni vliv zvysujici se koncentrace CO2.     

J. Salek 25.9.2012 15:55

Re: "Po nás potopa".

Expanze do vesmiru by naopak suroviny mela prinest. Technologie nejsou problem. Spis jde o pocatecni investice, ktere lidstvo spise investuje do zbytecneho omezovani CO2. Taky cena surovin je zatim dost nizko, nebot jich je na Zemi zatim vice nez dostatek pro cele lidstvo. Ja jsem ale netvrdil ze vse vyresi PV panely. Spise naopak. PV panely maji zatim ekonomicky vyznam pouze v izolovanych komunitach. Produkce fosilni (i obnovitelne) energie naopak neustale stoupa. to je priznakem toho ze jeste zdaleka jsme nenarazili na nejaky limit. Snad je produkce ropy je v soucasne dobe ponekud omezena. Naopak treba produkce plynu stale narazi na nizkou cenu a previs nabidky nad poptavkou.  

Kovu, vzacnych zemin a fosilnich paliv je stale na stovky let mozna i na dele. Ovsem nerozporuju, ze rust tezby ropy momentalne stagnuje. Je sice mozne vyrabet diesel a benzin z plynu, ale myslim ze ani tudy cesta nevede. Potrebujeme se levne naucit skladovat energii. To by umoznilo rozvoj eletromobilu, ktere by byly nezavisle na tom jakym zpusobem je elektricka energie vyrobena. To muze zabrat jeste nekolik desetileti nez elektromobily vytesni auta na benzin a naftu.  

J. Salek 25.9.2012 15:42

Re: Mělo by se všude psát jak na krabičky cigaret

Nedostatek vody je kvuli vycerpavani spodni vody. Odsolovanim, upravou a recycklaci vody lze mit pitne vody dostatek. Klimaticka zmena zde nemuze mit globalni vliv. To jsou recyklovane pitomosti. Jeste tak kdyby nastavala doba ledova - pak by snad globaln israzky mohly poklesnout, ale pokud vim, tak se spise alarmiste boji opacneho problemu. 

P. Rada 25.9.2012 15:11

Re: Obecně ale i k článku.

Obecně spíš platí, že probíhá rozklad všech technologicky vyspělých společností - zdaleka nejen Evropy. Nazývá se to technologickou pastí. Nárůst technologičnosti totiž nepřináší tak velký efekt, který by pokryl nárůst spotřeby a tím že tento proces závisí na dostupnosti surovin navíc vzniká vleklé žití na dluh. Toto žití na dluh je ale podstatou dnešních možností a ukazuje to na neudržitelnost i na  to že argumentace autora je účelová a neoběktivní.

http://www.novinky.cz/veda-skoly/274906-za-sto-let-se-zhrouti-ekosystemy-a-lidstvo-v-nynejsi-podobe-zanikne-tvrdi-vedci.html .... http://www.novinky.cz/ekonomika/268258-hroziva-masa-nezamestnanych-na-svete-nemuze-najit-praci-75-milionu-mladych.html .... http://www.lidovky.cz/lidstvo-si-zije-nad-prirodni-pomery-a-bohati-na-ukor-chudych-pqv-/ln_veda.asp?c=A120514_224920_ln_veda_Pta

P. Rada 25.9.2012 15:01

Re: "Po nás potopa".

Problém je pane Rehulka právě v tom, že už půlstoletí se zjevné problémy ignorují a Vy to jen dotvrzujete. Donedávna technologicky vyspělé společnosti prosperovali ale s tím je dnes konec. HDP roste výrazněji jen v rozvojových zemích kdežto USA, Japonsko, EU... se víc a víc  topí v dluzích protože jejich ekonomiky už expanzivně nedokáží růst.

http://www.novinky.cz/ekonomika/263626-vyspele-zeme-ceka-velka-zmena-stare-motory-rustu-uz-totiz-nefunguji.html

Kdyby bylo kam jít  jak za "krále klacka", tak by se tou migrací zřejmě mohlo lecos vyřešit, oddálit.... Opak je ale daleko spíš pravdou.

http://www.novinky.cz/zahranicni/264101-lidstvo-miri-ke-kolapsu-v-roce-2030-potvrzuje-se-davna-studie.html  .... http://www.novinky.cz/zahranicni/svet/266320-lidstvo-ma-na-nutne-zmeny-40-let-pote-hrozi-katastrofa.html ... http://www.novinky.cz/veda-skoly/274906-za-sto-let-se-zhrouti-ekosystemy-a-lidstvo-v-nynejsi-podobe-zanikne-tvrdi-vedci.html

P. Rada 25.9.2012 14:48

Re: Mělo by se všude psát jak na krabičky cigaret

Expanzivní konzumní společnost už dnes překračuje ekostopu planety. Žijem totiž prakticky na dluh. Základní problém uživit daleko víc osob ale netkví v nedostatku půdy protože i kdyby ta byla k dispozici nebude dost vody na závlahy.

Toto se ještě pravděpodobně velmi zkomplikuje náběhem klimatické změny která začne přinášet srážky víc tam kde na to půda není připravená či v nevhodnou dobu ...  a ta úrodná půda bude naopak degradována suchem, větrem,,,  a tedy přestane být efektivně využitelná. Nevypadá to vůbec dobře a nejhorší je, že to mnozí dosud jako problém ignorují a tak se pro jeho zmírnění sotva co dělá.

Víc je popsáno v recenzované publikaci prof.Nátra: ...http://www.kosmas.cz/knihy/164356/priroda-nebo-clovek/ ... která dostala ocenění za nejlepší vědeckou práci roku od rektora University Karlovi.

P. Rada 25.9.2012 14:38

Re: "Po nás potopa".

Právě na tu expanzi do vesmíru je třeba velice mnoho energie a speciálních surovin nehledě na technologie.

Zdrojů máme i na Zemi velice mnoho - ale neumíme je využívat - natož ty kosmické - leda ve scifi. navíc právě proto, že ekonomických prostředků se všeobecně nedostává, tak byla řada ambiciozních kosmických programů redukována až stažena. Asi to ale panu Sálekovi uniklo a zůstala mu vize meomezené expanze. Ta je ale na pováženou už proto, že jsme se sní ve vesmíru nikde nesetkali - viz Fermiho princip či programy SETI..

Ten nápad, že to vyřeší FV panely je někde už nyní částečně realizován. Program DESERTEC ale zůstává na papíře protože ani vnitrokontinentální celoevropské energovody zatím nemáme.

Je tedy otázkou pro koho se zatím FV vyvíjí pozitivně a také na jak dlouho. Kritické zhodnocení lze odvodit nejlépe podle efektivit těžby energií ta ta je prakticky u všech dominantních zrojů dosud klesající už prakticky celé století a FV se jen tak dominantní nestane a pokud ano, nebude už výroba panelů tak levná.

Obecně lidstvo dosud spotřebovalo kolem poloviny zdrojů planety přičemž s té poloviny podstatnou část za posledních padesát let. Tak si můžete typovat na jak dlouho co vystačí jen nezapomínat, že z hlediska využití je třeba mít všecny komponenty po ruce a bez prvků vzácných zemin můžete vyrábět tak akorát krumpáče a lopaty ae už sotva něco sofistikovanějšího.

P. Rada 25.9.2012 14:20

Re: Tak "dematerializace" je teď buzzword...

Pane Novák jestli si umíte představit neomezený materiální rozvoj - pak není třeba hledat alternativy.