23.6.2024 | Svátek má Zdeňka


Diskuse k článku

ENERGIE: Hezké a nehezké zdroje

Šetřit je normální, plýtvat je z pohledu lidské společnosti hloupé. Nepleťme do toho planetu - je spousta druhů, které z lidské plýtvavosti profitují, a spousta druhů, kterým naše plýtvání škodí. Totéž se ale dá říci i o „zelených“ technologiích. Plýtvání čímkoli je však znevažováním práce spousty lidí.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Vintr 2.1.2023 21:26

Nedávno jsem slyšel předpověď, že se má v blízké budoucnosti otočit směr Golfského proudu, takže už nebude ohřívat sever Evropy. Což může znamenat drastický pokles průměrné teploty v těchto zemích. Příroda má zřejmě smysl pro humor. Země nejzapáleněji bojující proti globálnímu oteplování zažijí dobu ledovou...

J. Skála 2.1.2023 17:02

NEKRMTE RADU!

J. Lukavsky 2.1.2023 7:47

"tam, kde se po jeho působení rozrůstá zpustošená krajina." Ano, jak můžeme vidět když se podíváme na Somálsko a Anglii že? V Anglii nevidíme nic jiného nežli zpustošenou krajinu neb tam vlastně vznikla evropský kapitalizmus, nu a v Africe skoro všude vidíme vzkvétající krajinu.... co dále?

J. Lukavsky 2.1.2023 7:43

"co by konkrétně měli lidé dělat, aby se najedli a nebyla jim zima!" UMŘÍT. Jak prosté drahý Watsone... J.L. end

J. Lukavsky 2.1.2023 7:40

"na klíčovém fosforu" P je jeden z nejhojnějších prvků na Zemi, myslím, že na 9. místě. Problém je, že jeho získání např z hornin technicky je energeticky náročné. Ale přirozeně se uvolňuje zvětráváním podloží každého (skoro) pole. J.L. end

J. Lukavsky 2.1.2023 7:36

"Demokracie (vláda lidu) v antickém Římě existovala jen pro římské občany, nikoliv pro otroky." Ano a existovala jen do doby kdy Řím vstoupil do války. Pak vládl neomezeně (skoro) diktátor, ale jen na 3/4 roku a pak mohl ještě jednou. A pak už ne. A když nastoupila éra doživotních císařů=diktátorů tak to byl začátek konce slavného Říma. Probatum est. J.L. end

J. Lukavsky 2.1.2023 7:30

T.G. přitom zejména nabádá "poslouchejte vědce". jenže ne všichni vědci s nadšením opakují výroky sv. Gréty. Kupř. vědci sdružení v Klimaskeptiku jsou poněkud jiného názoru, a mají pro to dokonce i grafy a tabulky a výpočty. Znáte Klimaskeptika? J.L. end

J. Majzlík 1.1.2023 22:16

Celá lingvistická šaráda se zpřehlední tím, že pro účel zavedení rozumné debaty o meritu věci od sebe oddělíme výrazy "obnovitelná energie", "zdroj OE" a "obnovitelný zdroj energie".

Jako síto k oddělení zrna od plev v daném případě poslouží respektování klasického znění zákona o zachování energie, impulsu a hybnosti.

Pouze část energetického potenciálu pozemského, primárního neobnovitelného zdroje energie určitého typu může být využita k jeho přeměně na jednu nebo více forem energie, která je vhodná k přímému využití.

Výrazem OZE může být označen výhradně jakýkoliv převodník energie primárního zdroje, (vítr, uhlí) na formu energie, využitelné v běžném provozu např. domácnosti. Jiný význam tomuto sousloví nelze zdůvodnitelně přisoudit, snad jen že se zdůrazňuje recyklovatelnost jeho materiálové podstaty.

M. Pivoda 1.1.2023 21:42

Proč k tomu ale dochází?

Historicky hodně vzdálený Turingův pokus o test počítačové inteligence (z 50. let minulého století, kdy počítače měly ještě směšnou výkonnost) byl a zůstává stále nepochopen. Měřítkem počítačové inteligence dnes určitě není schopnost člověka oklamat - což právě dnes dokáže AI, coby strojové učení ve spolupráci s dnes brutálně výkonnými počítači. A bude hůř. Proč? Na obzoru jsou již kvantové počítače s fantasticky vysokým výkonem.

Poznámka: Oslovení "českých Pepíků" jsem adresoval jiným zde trapně diskutujícím, nikoliv J. Majzlíkovi.

J. Majzlík 1.1.2023 21:04

Hezké, ale já jsem se snažil pouze upozornit na to, že živým přispěvatelům do plamenných i sprchových diskusí na NP i jinde roste za horizontem možná jednoho roku či jednoho měsíce tvrdá konkurence v podobě umělých ketzalů.

M. Pivoda 1.1.2023 19:13

Drž hubu Karle Šebesto. Neschovávej se za jméno Prokopa Diviš, parchante české demokratury.

M. Pivoda 1.1.2023 19:11

Diskutující J. Majzlík si zřejmě nevšiml extrémně složitého procesu vývoje oboru umělé inteligence (Ai), kterému dnes dominuje strojové učení (modelováním neuronové sítě lidského mozku) a ignoruje někdejší dominantní přístup symbolické logiky.

Připomenu, že zakladatel oboru AI, Marvin Minsky v 60. letech vydal v USA na MIT knihu o AI. A teď poslouchejte čeští Pepíci: Svou autoritou, Marvin Minski zarazil přístup strojového učení na čtvrt století (!), za což se později omluvil. Investoři tehdy nechtěli financovat alternativní přístup k AI, právě proto, že ho nedoporučil Marvin Minski. V dnešní době ale dominuje právě ten alternativní přístup strojového učení (i přes své inherentní nedostatky). Proč?

Protože tento přístup k AI dokáže rychleji vydělat peníze. Ani tržní ekonomika současného kapitalismu (který byl produktivnější než nedostatkový reálný socialismus) totiž nemá nástroje na financování dlouhodobých projektů, jaké by mohly vzniknout přístupem symbolické logiky. Doug Lent v USA dokončil svůj projekt po 36 letech!!! Zázrak financování!

V Česku Jiří Zlatuška (coby zástupce vedoucího výpočetního střediska) zarazil přístup k perspektivní AI doc. Václava Poláka z Brna. A za ten zločin proti vědě, nebyl Jiří Zlatuška exemplárně vyhozen z Masarykovy univerzity v Brně, ale naopak: opakovaně byl zvolen rektorem univerzity. A pak si Jiřího Zlatušku, coby experta, vybral do svého týmu i Andrej Babiš. Kapišto, český Pepíku?

P. Rada 1.1.2023 18:53

"Blábol" lze vytipovat nezávislým vícestranným porovnáváním s realitou. T.G. přitom zejména nabádá "poslouchejte vědce". Vědní přístup může také mít problémy ale ty lze metodicky eleiminovat např opakovaným nezávislým měřením/testem.

Který s testů změn klimatu Vám nesedí s realitou?

P. Rada 1.1.2023 18:48

S toho co píšete je zřejmé, že své "nenávistné" názory máte za "svaté". Proto je podobně předpokládáte i u jiných?

"Ničivý potenciál" má s orincipu kde co v relativně málo stabilní situaci. To je ale právě ta dnešní což lze doložit:

https://cs.wikipedia.org/wiki/Planet%C3%A1rn%C3%AD_meze

P. Rada 1.1.2023 18:39

"Odpovědnost" lze hodnotit vzhledm k cíli který může ale být krátkodobý nebo dlouhodobý. Tento zásadní aspekt problematiky jste v úvaze pominul - proč?

P. Sura 1.1.2023 18:33

Tak vidíte, to jsme stejně. Zřejmě jsem jen větší konzerva .....

J. Majzlík 1.1.2023 18:14

Neříkám nic nového, že v posledních měsících nabyl rozvoj umělé inteligence nebývalého zrychlení. Systém UI se nakrmí značným objemem mluveného nebo psaného vysoce frekventovatelného výraziva a s rozličnými náměty. Pak je schopen nabytý kontigent i jakýmsi způsobem v daných mantinelech převyprávět. Uvažuje se o možnosti psaní románů a pod. Vývoj UI brzy pokročí do té fáze, kdy se budou na diskusních fórech šavlovat umělí a echtovní inteligenti, případně UI s UI. Kdo se v tom brajglu pak vyzná, kdo je kdo nebo co je co nebo zda kdo není ve skutečnosti co gest mi záhadou.

J. Jurax 1.1.2023 17:56

Dobře činíte ...:-)

J. Jurax 1.1.2023 17:53

Svatá Gréta? Ta zelená nenávistná magorka, co momentálně hodlá zničit kapitalismu? Hvězda už jí ale trošku zapadá ... ;-D

Taková malá Leninka s velkým ničivým potenciálem ... Lenin byl aspoň vzdělaný, ona to už nepotřebuje ...

J. Jurax 1.1.2023 17:47

Jsem ročník 49 ;-)

K. Potoček 1.1.2023 17:46

Je to o tom, že když dělám prořezávku a najdu stromek s hnízdem, který bych jinak vyřízl, tak ho tam nechám a fiknu ten vedle.

A pokud by někdo se se mnou chtěl přít o tom, jak to funguje v lese, jsem kdykoli k dispozici. Trávím tam dost pracovního času i hodně mimopracovního. Takže si to s jakýmkoli teoretikem klíďo rozdám.

J. Jurax 1.1.2023 17:46

Co to melete? 8-o

P. Sura 1.1.2023 17:06

Já Vám váš pohled na věc neberu, jen bych podle rychlosti a hloubky Vašich reakcí soudil, že proti mě jste ještě "příliš mlád". ;-)

P. Diviš 1.1.2023 16:06

A vy sem své hámotiny cpete pomocí PC, nejméně o tři řády náročnější na zdroje, než kdybyste je vymačkával do hliněné destičky.

P. Diviš 1.1.2023 16:04

Odpovědní si totiž uvědomují, že společnost i ekonomika jsou dost složité soustavy a nelze beze škod dělat jurodivé extrémní nápady. Bohužel ani ti odpovědní si to neuvědomují úplně, vesměs pro nedostatek příslušného vzdělání, takže se pokoušejí o škodlivé nesmysly typu GreenDeal nebo Fit for 55.

P. Diviš 1.1.2023 16:01

Rizkují, to má být řízkují?

Hovořit přímočaře umí i Okamura. Ještě ale jde i o to, c͇o͇ hovoří, jestli to náhodou není blábol greténů.

P. Rada 1.1.2023 15:15

Ano a právě její forma autismu posílá do "autu" diplomatické zastírací manýry odpovědných, které dlouhodobě vedou k celospolečensky nebezpečnému pokrytectví a tím k zakonzervování vývoje k společenským fatálnostem.

P. Rada 1.1.2023 15:07

Potraviny mají dokonce odjakživa energetickou povahu "občasného" zdroje pro naprostou většinu živých organismů.

Jen snad viry které už se zas za vpravdě živé přestávají považovat, se obejdou bez akumulace a dokonce bez reprodukčních prostředků.

Dalším adeptem takového organismu jsou dnešní technokraticky a egoisticko-mocensky založení taky-hominidé, kteří se už zhruba půlstoletí nejenže dožadují stálého potenciálu zdrojů ale dokonce na konzumní úrovni o více jak tři řády vyšší, než s jakou běžně vystačili jejich předci po desetitisíce let.

K. Křivan 1.1.2023 15:05

To je ta autistka ?

P. Rada 1.1.2023 14:57

Ano jsou i takoví mladí co nejen že rizkují - ale jsou už léta fakticky očernováni. To i na Psu - viz např. G.Thumberg... Ta totiž dokáže tak nebývale přímočaře hovořit k politikům, podnikatelům... i dalším klimaticky zainteresovaným, že se pak o ni kde kdo s potrefených zas otírá.