19.5.2024 | Svátek má Ivo


Diskuse k článku

ENERGIE: Hezké a nehezké zdroje

Šetřit je normální, plýtvat je z pohledu lidské společnosti hloupé. Nepleťme do toho planetu - je spousta druhů, které z lidské plýtvavosti profitují, a spousta druhů, kterým naše plýtvání škodí. Totéž se ale dá říci i o „zelených“ technologiích. Plýtvání čímkoli je však znevažováním práce spousty lidí.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Jurax 1.1.2023 14:39

R^R^R^

J. Jurax 1.1.2023 14:33

Kolik je mu let? Je bývalý mladý zlepšovatel, takže dost na to, aby už mohl produkovat hámotiny ... ;-D

J. Jurax 1.1.2023 14:31

No - OZE jsou občasné, PZE dotované občasné ... to už je takový newspeak nebo ptydepe současné doby ... :-/

J. Jurax 1.1.2023 14:26

Proč se furt snažíte všechna přesvědčit, že Vaše UI je dosud hodně nedokonalá ... Rv8-o

J. Jurax 1.1.2023 14:23

Aha ... akademik a slušný člověk, pravíte - tak co probůh dělá v politice?

A tohle Vaše tvrzení je fakt kouzelné - "To, že hámotinám zelených magorů neodporuje, ještě neznamená, že s nimi kdovíjak aktivně souhlasí. Ví ale dobře, že kdyby připustil debaty na toto téma, na řešení situace vlastního státu by mu nedali žádný prostor".

No, po činech poznáte je - je fuk, jestli souhlasí či nesouhlasí, hlavně že nejen neodporuje, ale prakticky aktivně zelené magory a magořiny podporuje. Uršula přikázala gryndýl a Fiala je poslušný.

A to "na řešení situace by mu nedali prostor" - kdo nedali? Jak nedali? Jaký prostor? V EU se nesmí řešit situace vlastního státu? EU je prý demokratická! Ovšem po bruselsku ... a Fiala jí slavně předsedal, dělaje užitečného pitrýska ku vytváření zdání té demokratůry v EU. EUropsky specifické arciť ... ;-€

Jsme ještě suverénní stát nebo bruselská gubernie, která musí držet hubu a krok? B je správně ... ;-O;-€

Mráz dnes přichází z brusele ... zelený ... RvEURv

P. Molík 1.1.2023 13:17

Pro současné politiky zabydlené u mocenských korýtek jsou nejlepší studenti ti, kteří jsou nejvíce zneužitelní z titulu absence životních zkušeností a závažných problémů s logickým myšlením. Ovšem evoluce člověčího myšlení dřív nebo později rozdrtí variantu, ve které lidem vládnou hlupáci či iniciativně blbnoucí novátoři tak, aby byla debilizována naše budoucnost. I mezi současnými mladými jsou lidé slušní a inteligentní, kteří nemají prodejnou lokajskou duši a kteří se nechtějí přiživovat a hlavně s mladickou odvážností riskují, že budou očerňováni pro své snahy samostatně myslet.

P. Sura 1.1.2023 12:27

Fiala je akademik a slušný člověk. Ví moc dobře,že prioritou je řešit podmínky pro přežití 10 milionů spoluobčanů v téhle ekozlodějské ekonomice. To, že hámotinám zelených magorů neodporuje, ještě neznamená, že s nimi kdovíjak aktivně souhlasí. Ví ale dobře, že kdyby připustil debaty na toto téma, na řešení situace vlastního státu by mu nedali žádný prostor.To vás taky nenapadlo? Vždyť takhle fungovala věda a výzkum celých 42 let za bolševika, neb jinak to nešlo !! Dočkejme času, zda se tyto postoje změní teď, kdy už nebudeme v EU ničemu předsedat ......

R. Langer 1.1.2023 9:10

Nelži zase, prolhaný Zelený bolševiku, lžeš jako když Rudé právo tiskne! ;-€

R. Langer 1.1.2023 9:10

No, to je věc, kterou evidentně nechápeš, Zelený bolševiku. Okolní realita. ;-D

R. Langer 1.1.2023 9:08

Nelži zase, prolhaný Zelený bolševiku, lžeš jako když Rudé právo tiskne! ;-€

R. Langer 1.1.2023 9:08

Nelži zase, prolhaný Zelený bolševiku, lžeš jako když Rudé právo tiskne! ;-€

R. Langer 1.1.2023 9:07

Zase meleš nesmysly, ty naše malá hloupoučká UI? 8-o

P. Rada 1.1.2023 8:48

Objektivnější význam pojmu OZE je zde:

... https://cs.wikipedia.org/wiki/Obnoviteln%C3%A1_energie

Pan Roller je s tohoto pohledu zřejmě jen populistický žvanil, který ve svých vývodech opakovaně nerespektuje zásadní časová a poměrová měřítka:

..."Takže jakápak obnovitelná energie? Když jeden konkrétní vítr dofouká (vlivem sluneční energie), už se neobnoví."...

Svou přehlíživost k míře vlivů živé a neživé přírody R. presentuje i dále:

... "Nabízím pár ryze přírodních látek: arzén, rtuť (to jsou prvky, může být něco přírodnějšího?), ropa, asfalt, kyanid draselný, botulotoxin, oxid uhličitý... To vše matička zelená příroda vyráběla už v dobách, kdy po ošklivých kapitalistech nebylo ani potuchy."....

Už před staletími přitom podobné okolnosti daleko příkladněji hodnotil Paracelsus:

..."Jed od léku odlišuje pouze podávané množství."...

Klíčové zkušenosti moudrých předků tedy R. zřejmě pomíjí - ale zato si troufá striktně školometsky formulovat: .... "klíčové teze pro přežití průměrného občana"...

Vše jako by právě na "průměrného občana" nemohlo mít jím podávané množství desinformací vliv.

J. Majzlík 1.1.2023 1:41

Subjektivní překlad významu výrazů OZE a PZE z newspeaku do č. j.:

Výrazem "obnovitelný zdroj energie" je možno logicky označit jakýkoliv zdroj el. energie, pracující na principu konverze energie některého z dostupných přírodních zdrojů na elektrickou energii, jejíž parametry vyhovují požadavkům jejího využití v běžné praxi. Po ukončení životnosti je možno OZE fyzicky likvidovat a případně nově realizovat jako obdobnou jednotku. Pokud se elektrárna vybuduje dle projektu, který neslibuje rozumnou ekonomickou návratnost a energetickou efektivnost, jedná se podporovaný čili dotovaný zdroj EE.

P. Diviš 1.1.2023 0:57

Magořina včera, dnes i zítra. :-P

J. Vintr 1.1.2023 0:52

Podle mne to není žádná zmatená mixáž nesourodých myšlenek, ale naopak velmi výstižné popsání pokrytectví zdůvodňování toho, co se lidem z vyšších míst vnucuje. Mimochodem té záměny "obnovitelných" za "podporované" jsem si sám nevšiml. Je to vlastně upřímné přiznání toho, jak to s těmi zdoji vlastně je. Někde jsem četl, že spolek globalistů, kteří si svévolně a ošklivě hrají s naší planetou, má takové pravidlo, že musí lidi předem varovat, co zlého jim zase hodlají spáchat. Většinou to neříkají úplně přímo, ale trochu skrytě. Tu podmínku jim zřejmě dal ďábel, kterému slouží...

Z. Lapil 31.12.2022 23:22

Protože jsem přesvědčený, že ji takhle opakovaně uvádíte.

Nic, MŮŽU se plést. Metafora sem, metafora tam - v novém roce klid na duši a spoustu příjemných setkání.

Ladislav P.

M. Pivoda 31.12.2022 20:44

1. Vaňura Petr se ptá na nepodstatnou věc. Vězte, že já mám dobrou paměť. A jsem střízlivý.

2. Jan Werich by nikdy takovou politickou úlitbu režimu neudělal, kdyby tomu "vládnutí lidu" sám nevěřil (v prostředí pohádkových králů, ...). Svět se ale vyvíjí (to poznala už i britská královna Alžběta II), srovnání Petra Vaňury se zelenou ideologií je tedy pitomé.

3. Demokracie (vláda lidu) v antické Římě existovala jen pro římské občany, nikoliv pro otroky. Já ale směřuji především k rozdílu mezi řízením společnosti a řízením byznysu v současném kapitalismu. Tomu byznysu, který lidstvo posouvá technologicky i ekonomicky vpřed mnohem rychleji, než někdejší nedostatkový reálný socialismus. Úspěšný byznys nelze řídit demokraticky (tzn. vládou lidu), ale problémy mají i autoritativní styly řízení. Je to tedy složité téma.

Dnes, na Silvestra 31. prosince, ale nemá smysl seriózně diskutovat. Přečtěte si moji dnešní odpověď i na Nový rok 2023. Moje odpověď bude platit i zítra.

M. Krátký 31.12.2022 20:20

a ještě ke všemu si svoje myšlenky není schopen přečíst a opravit blbosti i překlepy a pak vypadá jako ještě větší blbec než jsme čekali !!!!!!

V. Petr 31.12.2022 19:29

Kolik je Vám let? Táži se proto, že v první polovině 50 let bylo lidem tvrzeno, že si "vládnou sami." To, co řekl Werich byla úlitba oficiální ideologii, stejně pitomé, jako je momentální ideologie zelená.

V. Petr 31.12.2022 19:27

R^R^R^

P. Rada 31.12.2022 19:23

Podsouváte mi údajnou oblíbenou metaforu tak, jak jsem ji rozhodně nikdy nikde takto neuvedl. Proč?

J. Novotny 31.12.2022 17:58

Je to složité, když považujete bezduché papouškování za myšlení. ;-D;-D;-D

M. Pivoda 31.12.2022 16:34

Poskytl autorův server Paleta názorů a ptákovin (a dá se při kritice čtenářů únikově označit jako článek Silvestrovký). Nicméně článek přináší poměrně dobrý vhled do způsobu autorova mixážního myšlení.

Cituji z článku, Zdeňka Rollera, pasáž která mne zaujala nejvíce: "... ona záměna slova „obnovitelné“ za „podporované“ je vlastně ohromným pokrokem. Je vítězstvím nehodící se a proto nijak nezdůrazňované pravdy nad pavědeckostí."

Právě jsem v TV také shlédl moralizující závěr pavědeckého filmu "Císařův pekař a pekařův císař", kde ve filmové dvojroli exceloval herec/humorista Jan Werich. Coby pekař, Jan Werich, tam spoutal úspěšně energií sršícího Golema a udělal z něj zdroj energie, pro místní pekárnu. Analogicky šlo o dobovou víru (50. let) v možné spoutání atomu a jeho využití pro mírové účely. Ano, v tom směru měl Jan Werich pravdu.

Nejednoznačné poselství Werichovy úvahy spočívá ale v tom, že lidé by měli vládnout sami. Werichův úmysl byl určitě dobrý, ale, alespoň v dosavadní historické zkušenosti, lze o tom úmyslu diskutovat. Vlastně zde ale fakticky nelze diskutovat. Vyčerpal jsem totiž povolený počet znaků v současné české demokratuře, tedy určitě ne ve Werichově návrhu VLÁDY LIDU. Připomínám závěrem, že Zdeněk Roller úspěšně unikne z jeho zmatené mixáže různorodých myšlenek tím, že prohlásí svůj článek jen za jakési Silvetrovské téma.

J. Karza 31.12.2022 15:53

Zdravím autora a přeju hodně zdaru!

J. Jurax 31.12.2022 15:45

To nejsou nenávistné afekty, ale železný zvuk pravdy.

J. Jurax 31.12.2022 15:08

To je takové klišé, aby vynikla zhůvěřilost škůdce, zde kuny. Malá kuňátka jsou taky nevinná.

Až ptáčátka vyrostou, budou taky podle možností a biologické předurčenosti škodit - třeba $rát na sochy buditelů.

J. Jurax 31.12.2022 15:01

Tak tohle mne fakt nenapadlo.

Fiala poslouchá zelený His Master's Voice z brusele. Na svou zemi, její zájmy i občany zvysoka ... je poslušný, dostane od Uršuly pamlsek.

J. Jurax 31.12.2022 14:56

Pan Roller nechal naplno zaznít ironii a sarkasmu.

Tragické je, že zelení magoři, co nám vládnou, to nechápou jako sarkasmus a ironii, nýbrž jako závazný návod pro další směřování naší civilizace, jenž silou a mocí prosazují.

Pod zelenými prapory s EK v čele vzhůru a vpřed ... do prdele. Ale zelené!

V. Chrastina 31.12.2022 14:46

Souhlas, pane Diviši, celý ten humbuk kolem grýndýlu je ve skutečnosti ten nejobludnější tunel do životní úrovně prostého občana a EU je ten zloděj, co nás okrádá. :-/