Sobota 13. července 2024, svátek má Markéta
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

ENERGIE: Hezké a nehezké zdroje

diskuse (120)
Šetřit je normální, plýtvat je z pohledu lidské společnosti hloupé. Nepleťme do toho planetu - je spousta druhů, které z lidské plýtvavosti profitují, a spousta druhů, kterým naše plýtvání škodí. Totéž se ale dá říci i o „zelených“ technologiích. Plýtvání čímkoli je však znevažováním práce spousty lidí.

Co je přírodní, to je hezké. To podporujme. Co vyrobil zlý kapitalista, to je fuj, to je neekologické. S touhle mantrou mohu oslovit masy lidí, kteří za mnou potáhnou proti vládám. Středoškoláci začnou opět stávkovat. Spousta politiků mne bude poplácávat po ramenou a uspořádají hned několik zásadních celosvětových summitů. Ale to bych raději držel pár facek.

S povytaženým obočím jsem si všimnul, že místo kategorie „obnovitelné zdroje energie“ se v paragrafech začal objevovat termín „podporované zdroje energie“. Za tohle tedy studenti nyní stávkují? O tomhle se už začalo psát ve sdělovacích prostředcích a učit na školách? Ne. Nějak jsem si nevšimnul, že by někdo to opravené slůvko příliš zdůrazňoval. Nejdřív záchrana klimatu, záchrana planety, záchrana lidstva - a najednou je z toho obyčejná přetahovačka o dotace jako vždy a všude!

Takže páni politici: zákon zachování energie a hmoty ani vy nedokážete nějakým přehlasováním zrušit. V téhle sluneční soustavě je jediným původcem veškeré energie to naše sluníčko, které jednou škytne a bude po něm a už je nikdo neobnoví. Ani teď se jeho energie neobnovuje, pouze spotřebovává. Takže jakápak obnovitelná energie? Když jeden konkrétní vítr dofouká (vlivem sluneční energie), už se neobnoví. Jen v reklamách na kosmetiku se dá nestárnout, jinak stárne všechno - včetně solárních panelů a větrníků. Sluneční energie není obnovitelná a fotovoltaické panely ani laminátově-balzové fofrníky také nejsou obnovitelné. Pravda, ta balza (pěstovaná místo vyklučených amazonských pralesů) by šla spálit a tvářit se, že vlastně spalujeme biomasu. Takže ona záměna slova „obnovitelné“ za „podporované“ je vlastně ohromným pokrokem. Je vítězstvím nehodící se a proto nijak nezdůrazňované pravdy nad pavědeckostí. Jen se bojím, že ideologická masáž prostých duší způsobí, že i dál bude zbožňována „zelenost“ děj se co děj.

Tak. Něco vám povím: Šetřit je normální, plýtvat je z pohledu lidské společnosti hloupé. Nepleťme do toho planetu - je spousta druhů, které z lidské plýtvavosti profitují, a spousta druhů, kterým naše plýtvání škodí. Totéž se ale dá říci i o „zelených“ technologiích. Plýtvání čímkoli je však znevažováním práce spousty lidí. Smysluplná (nebo alespoň v našich očích smysluplná) práce pro sebe a pro ostatní, to nás charakterizuje jakožto lidstvo, tím jsme jedineční. Proto bychom neměli plýtvat, a ne kvůli „planetě“ nebo „klimatu“. Šetrnost není „zelená“, sama příroda plýtvá, až se doslova hory zelenají. Nevěříte? Zamysleli jste se třeba nad počtem spermií? Nebo nad tím, co by bylo, kdyby stromy nějak zabránily housenkám, aby žraly jejich listí, a kdyby všude žily jen neopadavé dřeviny?

Co je přírodní, to je hezké. Prý. Nabízím pár ryze přírodních látek: arzén, rtuť (to jsou prvky, může být něco přírodnějšího?), ropa, asfalt, kyanid draselný, botulotoxin, oxid uhličitý... To vše matička zelená příroda vyráběla už v dobách, kdy po ošklivých kapitalistech nebylo ani potuchy. A mimochodem: kde se vzala energie získávaná z uhlí, ropy i z biomasy? No přece z fotosyntézy neboli ze slunce. Jakýkoli kotel tedy jede na solární energii, jen se při tom uvolňuje spousta vedlejších produktů, které nechceme. Zatímco z fotovoltaiky se ta spousta vedlejších produktů uvolňuje jen při jejich výrobě, distribuci a likvidaci, což není tak na očích.

Biomasa je podporovaná, protože je „přírodní“, byť se skutečnou obnovitelností nemá zhola nic společného. Biomasa jsou například pelety dovážené obřími tankery přes půl planety z Číny nebo z Kanady. Biomasa nepodlehla zuhelnatění, proto obsahuje nižší koncentrace nechtěných anorganických molekul, než uhlí (například její radioaktivita a obsah rtuti jsou menší). To chceme. Zuhelnatěním se ovšem pravěká biomasa zbavila většiny organických příměsí obsahujících dusík, síru nebo fosfor, které my s biomasou proháníme kotli a vypouštíme do ovzduší. To že chceme? Přesto je biomasa podporovaná, neb je sice stejně přírodní či nepřírodní jako uhlí, ale všichni viděli, jak to „vyrostlo z ničeho“ a zase a znovu to bude vyrůstat. Že bude nutno do půdy plantáží na biomasu dodávat minerální hnojiva, jež pak proletí našimi kotli, o tom se raději mlčí. O tom, co provádějí tankery s oceánem, se také dozvídáme jen sporadicky - radši Číňany nedráždit.

Zapište si klíčové teze pro přežití průměrného občana a naučte se je do příště nazpaměť: ošklivý průmysl, zelené technologie, dotace jako spása ekonomiky i planety, energie může být zadarmo a bez práce. A nechte podepsat rodičům.

Poskytl autorův server Paleta názorů a ptákovin

Aston Ondřej Neff
13. 7. 2024

Ministr kultury Martin Baxa si pochvaluje, že vláda má kolo zápasu úspěšně za sebou. Další přijdou...

Neviditelný pes
13. 7. 2024

Veterináři a počasí

Prezidentská kampaň republikána Donalda Trumpa v červnu poprvé oznámila, že má na svém hlavním účtu...

Jan Ferenc
13. 7. 2024

V řadě případů, hlavně malých stálých pohostinství, však jde také o krácení tržeb, tedy šizení...

Marian Kechlibar
13. 7. 2024

V úterý 9. července 2024 odstartovala z Francouzské Guyany první pokusná raketa Ariane 6. Mise byla...

Aston Ondřej Neff
10. 7. 2024

Tomio Okamura v úterý oznámil, že jeho strana bude na půdě europarlamentu ve spolku s Alternativou...

Aston Ondřej Neff
11. 7. 2024

Obruč ideologického dohledu má sevřít hustě osídlené území uprostřed Čech. Jádro ideje: člověk je...

Aston Ondřej Neff
12. 7. 2024

ANO – kromě trvalého vzestupu – zaznamenalo dva úspěchy v poslední době. V eurovolbách zabodovalo...

Marian Kechlibar
11. 7. 2024

Každý tuší, že po příští epizodě srovnatelné s tou katastrofální debatou na konci června už nepůjde...

Matyáš Zrno
10. 7. 2024

„Nechcete krajní pravici?“ Dělejte migrační politiku jako dánská sociální demokracie!

Lidovky.cz, ČTK
13. 7. 2024

Kvůli následkům silných bouřek bylo v noci na sobotu na jižní Moravě, Vysočině a Prostějovsku bez...

Lidovky.cz, ČTK
13. 7. 2024

Soudkyně v Novém Mexiku zamítla obžalobu proti americkému herci Aleku Baldwinovi, který byl obviněn...

Darek Štalmach
13. 7. 2024

Zcela bez peněz a brzy možná i bez elektřiny je společnost Liberty Ostrava. Vyplývá to ze zápisu...

Lidovky.cz, ČTK
12. 7. 2024

Organizátoři slovenského hudebního festivalu Pohoda po páteční silné bouři předčasně ukončili...

Ivana Pečinková
13. 7. 2024

Důvodem, proč česká ekonomika neroste, je i to, že se u nás stále více usazuje evropský model...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz