18.6.2024 | Svátek má Milan


Diskuse k článku

ENERGIE: Hezké a nehezké zdroje

Šetřit je normální, plýtvat je z pohledu lidské společnosti hloupé. Nepleťme do toho planetu - je spousta druhů, které z lidské plýtvavosti profitují, a spousta druhů, kterým naše plýtvání škodí. Totéž se ale dá říci i o „zelených“ technologiích. Plýtvání čímkoli je však znevažováním práce spousty lidí.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Molík 1.1.2023 13:17

Pro současné politiky zabydlené u mocenských korýtek jsou nejlepší studenti ti, kteří jsou nejvíce zneužitelní z titulu absence životních zkušeností a závažných problémů s logickým myšlením. Ovšem evoluce člověčího myšlení dřív nebo později rozdrtí variantu, ve které lidem vládnou hlupáci či iniciativně blbnoucí novátoři tak, aby byla debilizována naše budoucnost. I mezi současnými mladými jsou lidé slušní a inteligentní, kteří nemají prodejnou lokajskou duši a kteří se nechtějí přiživovat a hlavně s mladickou odvážností riskují, že budou očerňováni pro své snahy samostatně myslet.

P. Rada 1.1.2023 14:57

Ano jsou i takoví mladí co nejen že rizkují - ale jsou už léta fakticky očernováni. To i na Psu - viz např. G.Thumberg... Ta totiž dokáže tak nebývale přímočaře hovořit k politikům, podnikatelům... i dalším klimaticky zainteresovaným, že se pak o ni kde kdo s potrefených zas otírá.

K. Křivan 1.1.2023 15:05

To je ta autistka ?

P. Rada 1.1.2023 15:15

Ano a právě její forma autismu posílá do "autu" diplomatické zastírací manýry odpovědných, které dlouhodobě vedou k celospolečensky nebezpečnému pokrytectví a tím k zakonzervování vývoje k společenským fatálnostem.

P. Diviš 1.1.2023 16:04

Odpovědní si totiž uvědomují, že společnost i ekonomika jsou dost složité soustavy a nelze beze škod dělat jurodivé extrémní nápady. Bohužel ani ti odpovědní si to neuvědomují úplně, vesměs pro nedostatek příslušného vzdělání, takže se pokoušejí o škodlivé nesmysly typu GreenDeal nebo Fit for 55.

P. Rada 1.1.2023 18:39

"Odpovědnost" lze hodnotit vzhledm k cíli který může ale být krátkodobý nebo dlouhodobý. Tento zásadní aspekt problematiky jste v úvaze pominul - proč?

J. Majzlík 1.1.2023 18:14

Neříkám nic nového, že v posledních měsících nabyl rozvoj umělé inteligence nebývalého zrychlení. Systém UI se nakrmí značným objemem mluveného nebo psaného vysoce frekventovatelného výraziva a s rozličnými náměty. Pak je schopen nabytý kontigent i jakýmsi způsobem v daných mantinelech převyprávět. Uvažuje se o možnosti psaní románů a pod. Vývoj UI brzy pokročí do té fáze, kdy se budou na diskusních fórech šavlovat umělí a echtovní inteligenti, případně UI s UI. Kdo se v tom brajglu pak vyzná, kdo je kdo nebo co je co nebo zda kdo není ve skutečnosti co gest mi záhadou.

M. Pivoda 1.1.2023 19:11

Diskutující J. Majzlík si zřejmě nevšiml extrémně složitého procesu vývoje oboru umělé inteligence (Ai), kterému dnes dominuje strojové učení (modelováním neuronové sítě lidského mozku) a ignoruje někdejší dominantní přístup symbolické logiky.

Připomenu, že zakladatel oboru AI, Marvin Minsky v 60. letech vydal v USA na MIT knihu o AI. A teď poslouchejte čeští Pepíci: Svou autoritou, Marvin Minski zarazil přístup strojového učení na čtvrt století (!), za což se později omluvil. Investoři tehdy nechtěli financovat alternativní přístup k AI, právě proto, že ho nedoporučil Marvin Minski. V dnešní době ale dominuje právě ten alternativní přístup strojového učení (i přes své inherentní nedostatky). Proč?

Protože tento přístup k AI dokáže rychleji vydělat peníze. Ani tržní ekonomika současného kapitalismu (který byl produktivnější než nedostatkový reálný socialismus) totiž nemá nástroje na financování dlouhodobých projektů, jaké by mohly vzniknout přístupem symbolické logiky. Doug Lent v USA dokončil svůj projekt po 36 letech!!! Zázrak financování!

V Česku Jiří Zlatuška (coby zástupce vedoucího výpočetního střediska) zarazil přístup k perspektivní AI doc. Václava Poláka z Brna. A za ten zločin proti vědě, nebyl Jiří Zlatuška exemplárně vyhozen z Masarykovy univerzity v Brně, ale naopak: opakovaně byl zvolen rektorem univerzity. A pak si Jiřího Zlatušku, coby experta, vybral do svého týmu i Andrej Babiš. Kapišto, český Pepíku?

J. Majzlík 1.1.2023 21:04

Hezké, ale já jsem se snažil pouze upozornit na to, že živým přispěvatelům do plamenných i sprchových diskusí na NP i jinde roste za horizontem možná jednoho roku či jednoho měsíce tvrdá konkurence v podobě umělých ketzalů.

M. Pivoda 1.1.2023 21:42

Proč k tomu ale dochází?

Historicky hodně vzdálený Turingův pokus o test počítačové inteligence (z 50. let minulého století, kdy počítače měly ještě směšnou výkonnost) byl a zůstává stále nepochopen. Měřítkem počítačové inteligence dnes určitě není schopnost člověka oklamat - což právě dnes dokáže AI, coby strojové učení ve spolupráci s dnes brutálně výkonnými počítači. A bude hůř. Proč? Na obzoru jsou již kvantové počítače s fantasticky vysokým výkonem.

Poznámka: Oslovení "českých Pepíků" jsem adresoval jiným zde trapně diskutujícím, nikoliv J. Majzlíkovi.

P. Diviš 1.1.2023 16:01

Rizkují, to má být řízkují?

Hovořit přímočaře umí i Okamura. Ještě ale jde i o to, c͇o͇ hovoří, jestli to náhodou není blábol greténů.

P. Rada 1.1.2023 18:53

"Blábol" lze vytipovat nezávislým vícestranným porovnáváním s realitou. T.G. přitom zejména nabádá "poslouchejte vědce". Vědní přístup může také mít problémy ale ty lze metodicky eleiminovat např opakovaným nezávislým měřením/testem.

Který s testů změn klimatu Vám nesedí s realitou?

J. Lukavsky 2.1.2023 7:30

T.G. přitom zejména nabádá "poslouchejte vědce". jenže ne všichni vědci s nadšením opakují výroky sv. Gréty. Kupř. vědci sdružení v Klimaskeptiku jsou poněkud jiného názoru, a mají pro to dokonce i grafy a tabulky a výpočty. Znáte Klimaskeptika? J.L. end

J. Jurax 1.1.2023 17:53

Svatá Gréta? Ta zelená nenávistná magorka, co momentálně hodlá zničit kapitalismu? Hvězda už jí ale trošku zapadá ... ;-D

Taková malá Leninka s velkým ničivým potenciálem ... Lenin byl aspoň vzdělaný, ona to už nepotřebuje ...

P. Rada 1.1.2023 18:48

S toho co píšete je zřejmé, že své "nenávistné" názory máte za "svaté". Proto je podobně předpokládáte i u jiných?

"Ničivý potenciál" má s orincipu kde co v relativně málo stabilní situaci. To je ale právě ta dnešní což lze doložit:

https://cs.wikipedia.org/wiki/Planet%C3%A1rn%C3%AD_meze

J. Skála 2.1.2023 17:02

NEKRMTE RADU!

J. Vintr 2.1.2023 21:26

Nedávno jsem slyšel předpověď, že se má v blízké budoucnosti otočit směr Golfského proudu, takže už nebude ohřívat sever Evropy. Což může znamenat drastický pokles průměrné teploty v těchto zemích. Příroda má zřejmě smysl pro humor. Země nejzapáleněji bojující proti globálnímu oteplování zažijí dobu ledovou...

M. Pivoda 31.12.2022 16:34

Poskytl autorův server Paleta názorů a ptákovin (a dá se při kritice čtenářů únikově označit jako článek Silvestrovký). Nicméně článek přináší poměrně dobrý vhled do způsobu autorova mixážního myšlení.

Cituji z článku, Zdeňka Rollera, pasáž která mne zaujala nejvíce: "... ona záměna slova „obnovitelné“ za „podporované“ je vlastně ohromným pokrokem. Je vítězstvím nehodící se a proto nijak nezdůrazňované pravdy nad pavědeckostí."

Právě jsem v TV také shlédl moralizující závěr pavědeckého filmu "Císařův pekař a pekařův císař", kde ve filmové dvojroli exceloval herec/humorista Jan Werich. Coby pekař, Jan Werich, tam spoutal úspěšně energií sršícího Golema a udělal z něj zdroj energie, pro místní pekárnu. Analogicky šlo o dobovou víru (50. let) v možné spoutání atomu a jeho využití pro mírové účely. Ano, v tom směru měl Jan Werich pravdu.

Nejednoznačné poselství Werichovy úvahy spočívá ale v tom, že lidé by měli vládnout sami. Werichův úmysl byl určitě dobrý, ale, alespoň v dosavadní historické zkušenosti, lze o tom úmyslu diskutovat. Vlastně zde ale fakticky nelze diskutovat. Vyčerpal jsem totiž povolený počet znaků v současné české demokratuře, tedy určitě ne ve Werichově návrhu VLÁDY LIDU. Připomínám závěrem, že Zdeněk Roller úspěšně unikne z jeho zmatené mixáže různorodých myšlenek tím, že prohlásí svůj článek jen za jakési Silvetrovské téma.

V. Petr 31.12.2022 19:29

Kolik je Vám let? Táži se proto, že v první polovině 50 let bylo lidem tvrzeno, že si "vládnou sami." To, co řekl Werich byla úlitba oficiální ideologii, stejně pitomé, jako je momentální ideologie zelená.

M. Pivoda 31.12.2022 20:44

1. Vaňura Petr se ptá na nepodstatnou věc. Vězte, že já mám dobrou paměť. A jsem střízlivý.

2. Jan Werich by nikdy takovou politickou úlitbu režimu neudělal, kdyby tomu "vládnutí lidu" sám nevěřil (v prostředí pohádkových králů, ...). Svět se ale vyvíjí (to poznala už i britská královna Alžběta II), srovnání Petra Vaňury se zelenou ideologií je tedy pitomé.

3. Demokracie (vláda lidu) v antické Římě existovala jen pro římské občany, nikoliv pro otroky. Já ale směřuji především k rozdílu mezi řízením společnosti a řízením byznysu v současném kapitalismu. Tomu byznysu, který lidstvo posouvá technologicky i ekonomicky vpřed mnohem rychleji, než někdejší nedostatkový reálný socialismus. Úspěšný byznys nelze řídit demokraticky (tzn. vládou lidu), ale problémy mají i autoritativní styly řízení. Je to tedy složité téma.

Dnes, na Silvestra 31. prosince, ale nemá smysl seriózně diskutovat. Přečtěte si moji dnešní odpověď i na Nový rok 2023. Moje odpověď bude platit i zítra.

P. Diviš 1.1.2023 0:57

Magořina včera, dnes i zítra. :-P

M. Pivoda 1.1.2023 19:13

Drž hubu Karle Šebesto. Neschovávej se za jméno Prokopa Diviš, parchante české demokratury.

R. Langer 1.1.2023 9:07

Zase meleš nesmysly, ty naše malá hloupoučká UI? 8-o

J. Jurax 1.1.2023 14:26

Proč se furt snažíte všechna přesvědčit, že Vaše UI je dosud hodně nedokonalá ... Rv8-o

J. Lukavsky 2.1.2023 7:36

"Demokracie (vláda lidu) v antickém Římě existovala jen pro římské občany, nikoliv pro otroky." Ano a existovala jen do doby kdy Řím vstoupil do války. Pak vládl neomezeně (skoro) diktátor, ale jen na 3/4 roku a pak mohl ještě jednou. A pak už ne. A když nastoupila éra doživotních císařů=diktátorů tak to byl začátek konce slavného Říma. Probatum est. J.L. end

J. Jurax 1.1.2023 14:33

Kolik je mu let? Je bývalý mladý zlepšovatel, takže dost na to, aby už mohl produkovat hámotiny ... ;-D

J. Vintr 1.1.2023 0:52

Podle mne to není žádná zmatená mixáž nesourodých myšlenek, ale naopak velmi výstižné popsání pokrytectví zdůvodňování toho, co se lidem z vyšších míst vnucuje. Mimochodem té záměny "obnovitelných" za "podporované" jsem si sám nevšiml. Je to vlastně upřímné přiznání toho, jak to s těmi zdoji vlastně je. Někde jsem četl, že spolek globalistů, kteří si svévolně a ošklivě hrají s naší planetou, má takové pravidlo, že musí lidi předem varovat, co zlého jim zase hodlají spáchat. Většinou to neříkají úplně přímo, ale trochu skrytě. Tu podmínku jim zřejmě dal ďábel, kterému slouží...

J. Majzlík 1.1.2023 1:41

Subjektivní překlad významu výrazů OZE a PZE z newspeaku do č. j.:

Výrazem "obnovitelný zdroj energie" je možno logicky označit jakýkoliv zdroj el. energie, pracující na principu konverze energie některého z dostupných přírodních zdrojů na elektrickou energii, jejíž parametry vyhovují požadavkům jejího využití v běžné praxi. Po ukončení životnosti je možno OZE fyzicky likvidovat a případně nově realizovat jako obdobnou jednotku. Pokud se elektrárna vybuduje dle projektu, který neslibuje rozumnou ekonomickou návratnost a energetickou efektivnost, jedná se podporovaný čili dotovaný zdroj EE.

P. Rada 1.1.2023 8:48

Objektivnější význam pojmu OZE je zde:

... https://cs.wikipedia.org/wiki/Obnoviteln%C3%A1_energie

Pan Roller je s tohoto pohledu zřejmě jen populistický žvanil, který ve svých vývodech opakovaně nerespektuje zásadní časová a poměrová měřítka:

..."Takže jakápak obnovitelná energie? Když jeden konkrétní vítr dofouká (vlivem sluneční energie), už se neobnoví."...

Svou přehlíživost k míře vlivů živé a neživé přírody R. presentuje i dále:

... "Nabízím pár ryze přírodních látek: arzén, rtuť (to jsou prvky, může být něco přírodnějšího?), ropa, asfalt, kyanid draselný, botulotoxin, oxid uhličitý... To vše matička zelená příroda vyráběla už v dobách, kdy po ošklivých kapitalistech nebylo ani potuchy."....

Už před staletími přitom podobné okolnosti daleko příkladněji hodnotil Paracelsus:

..."Jed od léku odlišuje pouze podávané množství."...

Klíčové zkušenosti moudrých předků tedy R. zřejmě pomíjí - ale zato si troufá striktně školometsky formulovat: .... "klíčové teze pro přežití průměrného občana"...

Vše jako by právě na "průměrného občana" nemohlo mít jím podávané množství desinformací vliv.

R. Langer 1.1.2023 9:08

Nelži zase, prolhaný Zelený bolševiku, lžeš jako když Rudé právo tiskne! ;-€