14.5.2024 | Svátek má Bonifác


Diskuse k článku

ENERGIE: Evropa uvázla v chřtánu čínského draka

Kdyby se zítra Čína rozhodla útokem definitivně připojit vzbouřeneckou provincii s demokratickou vládou na Tchaj-wanu, země EU by se kvůli své závislosti na Číně sotva mohly připojit k očekávané čínsko-americké konfrontaci.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Kuhaj 8.6.2023 11:20

V ekonomické tlamě čínského draka možná jsme, ale mám intenzivní pocit, že ten drak se o to tak moc ani nesnažil, stačilo tu tlamu nechat otevřenou. To jen my jsme tu svou zavřeli.

Jestliže u nás a vlastně v celé EU mají zásadní vliv na ekonomická rozhodnutí vlád "neziskovky" s fanatickými aktivisty v čele, pak to ani jinak než dopadem na konkurenceschopnost výroby skončit nemohlo. Tedy, skončit...obávám se, že ekonomický konec Evropy bude vypadat ještě trochu jinak.

F. Kusák 8.6.2023 11:17

Víte, je otázkou, jakou dominanci ještě hraje ekonomika USA. O tom lze polemizovat. Samotný čínský trh je obrovský a zdaleka není ještě saturovaný. A je také dobré vidět jaké problémy mají Spojené státy samy se sebou. To, že v Číně vzrostla nezaměstnanost je pravda, ale důvody jsou samozřejmě hlubší než píšete. Hlavně jsou to post pandemická rezidua a prudký pokles stavební výroby. A vztah Korejců k USA je samozřejmě do značné míry politicky deklarovaný a zdaleka není tak vřelý jak tvrdíte. Korejci jsou solitéři, Američany potřebují, ale Číňané jim vadí méně než dominantní Japonci. Jsou to historické animozity. Asii bych nechal na pokoji, západní svět jí moc nerozumí, hlavně široká veřejnost.

D. Laurencikova 8.6.2023 11:03

A vite, co je nejlepsi? Tato Cina, ktera je druhym nejsilnejsim hospodarstvim sveta, svetovym exporterem c.1, pred USA a jednim z nejdulezitejsich akteru na globalnich financnich trzich dostava stale z "nejlepsiho Nemecka, jake jsme kdy meli", rozvojovou pomoc. Pro ty, kdo tomu neuveri:

https://www.welt.de/politik/deutschland/plus239467759/China-Hunderte-Millionen-Entwicklungshilfe-aus-Deutschland-Wann-aendert-sich-das.html

O. Vašíček 8.6.2023 10:45

To jsem někde taky zaslechl. Micron dělá hlavně pro OEM výrobu. Ale už si nejsem jistý, jestli je ještě někde kompletace mimo Čínu. Dell byl, myslím, v Irsku.

V. Mokrý 8.6.2023 10:35

Peníze jsou vždy na prvním místě.

A. Koukolík 8.6.2023 10:22

Proč pomalé?

J. Ganaur 8.6.2023 9:27

Jeden by řekl, že špičky EU jsou na výplatní listině Číny....:-/

P. Dvořák 8.6.2023 9:07

Svůj případný odchod k normálu si Evropa ulehčila tím, že se ještě dovezenou M16 střelila do kolena.

P. Kubáč 8.6.2023 8:50

Číňani se začínají bránit - moje anglickojazyčné zdroje "fake news" mluví o zákazu importu (zatím povodlených ) amerických technologií z USA do Číny - např zákaz dovozu pamětí a SSD od americké firmy Micron - která tak asi půjde do krachu, protože nikdo jiný ve světě už nemá významnější výrobu počítačů atd....

O. Vašíček 8.6.2023 8:43

Zajímavé informace. Děkuji.

V našich končinách, zatím, stále přetrvává přesun průmyslu do Číny. (Vidím ve svém okolí u průmyslových podniků. Paradoxně řízené Německem. :-))

Zatrhli jim výrobu sofistikované elektroniky. Tzn., zůstane jim jen ta, vhodná do zbraní a do aut. Tam se používají starší, ověřené technologie.:-)

Otázkou je, jaký bude další Čínský protitah?

Pokud trochu popustím uzdu fantasii, tak po odstavení Ruska od možnosti stavět jaderné reaktory na západě, došlo k napadení Ukrajiny.

Pokud dojde k podobným restrikcím vůči Čínským technologiím, bude napaden Tchajwan?

P. Kubáč 8.6.2023 8:30

Od podzimu minulého roku probíhá studená / obchodní předehra III. světové války - zatím ve formátu USA+Tchaiwan+Korea proti Číně.

Američani zakázali používat Číňanům jakékoliv polovodičové technologie, stroje, software vyrobený v USA. Zakázali do Číny exportovat čipy s hustší integrací než 14 nanometrů ( to je technologie 5-7 let zpátky). Všichni lidi s americkým občanstvím pracující v Čínských High tech průmyslech dostali varování ať toho nechají, nebo budou souzení podle nějaké varianty Bushových anti-teroristických zákonů. Tchaiwanský FOXCON demontoval továrnu na iPhony ze Shen-Zenu a převezl ji do Indie. Holandský ASMC a německý ZEISS dostali velikou americkou státní subvenci, zato že Číňanům nedodají již vyrobené stroje pro ultrafialovou litografii čipů. Spousta dalších firem se západním, korejským a tchajwanským vedením - se stahuje z Číny. Čínský export tím poklesl až o 30% a v některých oborech (elektronika) až o 60%. Čínské přístavy jsou zaplaveny prázdnými kontejnery. V průmyslových aglomeracích řádí nezaměstnanost - což je v Číně nevídané.

Kam se hrabou Trumpova cla na čínský šmejd.

Je však podivuhodné, že tyto zásadní správy - jdou tak nějak mimo naše média, která zato úporně a zbytečně řeší výšku bláta v Bachmutu.

M. Hoblík 8.6.2023 8:12

A to je dobře! Bylo by to horší, kdybychom vlezli do zadku americkému blbounovi!

F. Navrátil 8.6.2023 8:09

Evropa nejprve strčila dobrovolně hlavu do chřtánu čínského draka a pak ještě postrčila ruského medvěda, aby se s čínským drakem objímal.

R. Langer 8.6.2023 8:02

Pro koho a za co to ti "soukromí investoři" dělají je ovšem otázkou. Jejich vlastní zisk to možná přináší, ovšem kolem nich všechno krachuje. ;-)

Z. Lapil 8.6.2023 7:31

Problém je spíš v tom, že v našich krajích je zisk sprosté slovo. A ještě větší v tom, že se skrze všeliká možnosti dosahovat zisku omezují, viz zákazy jakýchkoliv zdrojů energie hodných toho jména.

Připomínám, že kapitalismus je systém stojící na svobodném obchodu neboli na oboustranné výhodné směně, takže chci-li já- hnusný sobec (bez ironie) dosáhnout zisku, musím dělat něco, zač je někdo jiný ochoten zaplatit, od špičkové vědy až po třeba erotické masáže či pašování cigaret.

V. Mokrý 8.6.2023 6:57

R^

V. Mokrý 8.6.2023 6:56

Vždyť ten chřtán Evropa + USA, otevřela a dobrovolně do něho skočila - v honbě za ziskem !

Má co chtěla - jenom na to doplácí většina společnosti euroatlantického regionu.

J. Kavalír 8.6.2023 6:32

Problém je v tom, že "západ" jsou soukromí investoři, kteří to dělají pro vlastní zisk a Čína to dělá pro Čínu.

R. Langer 8.6.2023 5:35

Nic se neobrátilo, západ si pořád myslí, že to dělá pro SVOJI prosperitu. Mylně, přirozeně. :-(

K. Machala 8.6.2023 3:04

Toto se už dávno obrátilo a Západ dělá vše pro prosperitu Číny a svoje pomalé zbídačení.

M. Grundmann 8.6.2023 1:27

Čína se chová naprosto pragmaticky. Je pod trvalým tlakem Západu a západní státy ji v 19. století i napadly. Těžko můžeme čekat od Číny jiný postoj.