2.6.2024 | Svátek má Jarmil


Diskuse k článku

BREXIT: Vítězství pro klimaskeptiky i pro vědu

V čele vítězné kampaně za odchod z EU stáli ti největší klimaskeptici v Británii. Není divu. Jedním z důvodů nespokojenosti s Unií je její tmářská politika ohledně změn klimatu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Bures 7.7.2016 11:18

Re: ano, pane Bureši

Inu víra v mytologické bytosti je jedna věc, ale měla by fungovat zdravá skepse vůči něčemu, co se objevilo celkem nedávno, stalo se úžasným byznysem pro vyčůránky, u prostých vyznavačů nese znaky apokalyptického kultu s mnoha směšnými rituály a ve vědecké části produkuje netestovatelné hypotézy, manipulaci s daty a směšné očerňování oponentů... Tož se hlásím mezi ignoranty a je mi ctí být v takové společnosti.

M. Šejna 7.7.2016 10:43

pane Langře

mohl byste nám tady ty Vaše pochybnosti nějak rozepsat? Bod po bodu. Pokud máte pochybnosti na základě Vašeho vzdělání a IQ, určitě máte nějakou vědeckou teorií nebo experimentem potvrzený důkaz, že lidstvo klima neovlivňuje.

P. Vaňura 7.7.2016 11:06

Je pravděpodobné, že lidstvo klima ovlivňuje, jde

o to JAK a do jaké míry. Naproti tomu je JISTÉ, že "boj proti změnám klimatu" v podání EU je NAPROSTÝ NESMYSL. Např. to, jak Německo nahrazuje jádro fosilními palivy!

Někdo pak nepřesně píše, že "globální oteplování je nesmysl."

R. Langer 7.7.2016 11:13

Re: Je pravděpodobné, že lidstvo klima ovlivňuje, jde

Přesně tak to je. I kdyby lidstvo globální oteplování NĚJAK ovlivňovalo, tak jako že je lidstvo součástí planety, tak by to bylo ZCELA PŘIROZENÉ, a zcela jistě by se s tím planeta nějak rozumně vyrovnala. Ale strašení koncem světa zabíralo vždycky, dřív na to měla patent církev, dneska levicoví pomatenci všeho druhu podporovaní užitečnými idioty, co si Zemi a její klima představují jako skleník a myslí si, že se jeho vývoj dá předpovídat na 100 let dopředu, když neumíme předpovědět ani zítřejší počasí. :-(

P. Bures 7.7.2016 11:21

Re: Je pravděpodobné, že lidstvo klima ovlivňuje, jde

Asi tak. Ostatně bát se, že ublížíme planetě, a to zrovna v interglaciálu... Další glaciál zamíchá diverzitou mnohem důkladněji.

M. Šejna 7.7.2016 11:32

ano, pane Vaňuro

současný způsob boje proti změnám klimatu i já považuji za naprostý nesmysl. Výsledky toho boje jsou totiž nulové.

To ale nic nemění na skutečnosti, že za současné oteplování klimatu může lidská činnost.

S. Donát 7.7.2016 13:15

Re: ano, pane Vaňuro

S prvním odstavcem souhlasím. S druhým částečně. Lidksá činnost, stejbně jako všechny ostatní děje na planetě Zemi a v jejím blízkém okolí zřejmě ovlivňují klima. Jestli k lepšímu, nebo k horším a jak je který vliv silný, to nikdo neví. Proto je nesmysl proti tomu bojovat, spíš bych investoval prostředky do toho, jak se přizpůsobit těm změnám.

M. Valenta 7.7.2016 8:17

Ideologicky to má pan Kremlík

"zmáklé" dokonale. Chybí už jenom maličkost. Značka IVK pod článkem.

P. Zinga 7.7.2016 8:56

Re: Ideologicky to má pan Kremlík

A Vy jste zastáncem "oteplovací ideologie", náhrady to "marx-leninismu". Poslouchejte, nejde to oteplení na vrub homoušů, vypadá to, že jich je čím dál víc.

P. Rada 7.7.2016 9:31

Re: Ideologicky?

Mám za to, že stabilitě života zde by bylo prospěšnější, pokud by nad ideologiemi převládl pragmatismus a tam kde je to možné, se chování opíralo nikoli o víru ale o vědění.

Co se týká klimatologie vycházející s naměřeného či s proxi dat zjištěného - tak tam je poselství prakticky jednoznačné a např. říká, že už velmi pravděpodobně nelze zvrátit růst hladiny oceánů pod 6m v konci tohoto století. Přitom při pobřeží oceánů leží nejúrodnější a nejlidnatější oblasti. Nebo, že gradient těchto změn je až o několik řádů vyšší jak v konci doby ledové či dokonce kdykoli v geologické historii předtím a takové jevy vždy v minulosti odpovídaly změnám geologických epoch.

Je to dnes prostě dáno faktem, že uhlík uvolnuje druh homo s.s. do kloběhu planety miliokrát rychleji, jak byl do fosilní konzervy ukládán. Naneštěstí pro míru stability to navíc není jediný nebezpečný a geologicky bezprecedentní trend.

M. Valenta 7.7.2016 11:37

Re: Ideologicky to má pan Kremlík

Já jsem zastáncem toho co vidím pane Zinga. Tedy toho, že lidí přibylo na za poslední 100 let ca 6 mld, produkují CO2 v násobcích toho co např. zvládne vulkanická činnost a to hlavní - vidím co se děje kolem - např. na mé zahradě. Hezký den.

R. Langer 7.7.2016 12:30

Re: Ideologicky to má pan Kremlík

A co se děje na vaší zahradě?

R. Langer 7.7.2016 12:32

Re: Ideologicky to má pan Kremlík

... pokud tedy všechno neroste mnohem lépe, protože to růst CO2 v atmosféře ve skutečnosti podporuje. Víte o tom vůbec?

M. Valenta 7.7.2016 14:11

Re: Ideologicky to má pan Kremlík

Jistě, za cenu větší spotřeby vody. Radši se běžte ochladit, dokud máte v čem.

R. Langer 7.7.2016 14:33

Re: Ideologicky to má pan Kremlík

Takže zvyšování obsahu CO2 v atmosféře má vliv na vodu na vaší zahradě? Aha, tak to bude jistě nějaký nový důkaz, s tím byste měl jít přinejmenším za panem Metelkou. ;-)

P. Rada 7.7.2016 7:40

Nejpitomější kolektivní omyl..

... je spíš ten, že se planeta neotepluje. Pitomé je to tuplovaně proto, že planeta nemá neomezené zdrojové možnosti a korunu těmto fantaziím postrádajícím nadhled dodávají ti, kteří se chovají jakoby na ní nepřibývalo obyvatel a zároven nerostla jejich měrná spotřeba.

"Pitomé" je to vše proto, že systém planety je uzavřený a ten musí nutně zkolabovat pokud platí a budou dál platit přírodní vědy jako matematika, fyzika, biologie,... O tom všem vypovídají tzv. planetární meze kde lidstvo už začíná překračovat meze stability nejen v gradientu teplotního vývoje ale dokonce v celé řadě vzájmě se komplikujících ohledů pro které nemá lidstvo doposud řešení.

V polovině minulého století si hluboké disproporce mezi pozorováním vesmíru kam až se tehdá dohlédlo a dynamikou vývoje všiml Nicolas Fermi. Tehdy formuloval svůj stále nevyřešený paradox (https://cs.wikipedia.org/wiki/Fermiho_paradox) a ten násobně nabyl vážnosti s tím, jak se od té doby poznání světa rozšířilo.

Neznal ale Kremlíka, Farageho, Klause ... a řadu jim podobných, kterým jsou v jejich egoistických fantaziích všechny přírodovědné poznatky jaksi ukradené a rádi přitom ovlivnují masy. Převáží-li ve společnosti ignorantství k pozorovanému - půjde o "nejpitomější kolektivní omyl" protože se pak tato planeta nečekaně brzo stane s původní kolébky - hrobem civilizace a tím dojde i k vysvětlení fermiho paradoxu. To vše přesto, že části populace jsou fatální rizika už dlouho zřejmá - viz tzv "meze růstu" formulované kolm roku 1968 (http://www.kip.zcu.cz/kursy/svt/svt_www/7_soubory/7_1.html) a dnes dál rozpracovávané.

https://www.theguardian.com/commentisfree/2014/sep/02/limits-to-growth-was-right-new-research-shows-were-nearing-collapse?CMP=fb_gu

J. Farda 7.7.2016 8:02

Re: Nejpitomější kolektivní omyl..

Časem opět dojde i na Malthuse.

P. Rada 7.7.2016 9:17

Re: Nejpitomější kolektivní omyl..

Malthus přeci jen ledacos s běžně pozorovaného v přírodě nezohlednil - proto na něj nemusí tak docela dojít. Metabolická teorie biologie totiž dává některé odpozorované naděje v analogii k tomu, že přírodní systémy dokáží být stabilní - pokud se ovšem nemění jejich prostředí. Např natalita všch savců klesá s exponentem na mínus jednu třetinu vzhledem ke konzumované energii atd.

Celý rozvinutý svět i proto už započal se svou populační redukcí aniž se o tom mnoho hovoří. Změní-li se ale zásadně goologické podmínky - a to je s nástupem Antropocénu velmi pravděpodobné - změní se zásadně i celá biosféra u které je ale člověk jen závislou nadstavbou.

R. Langer 7.7.2016 10:17

Re: Nejpitomější kolektivní omyl..

Bla bla bla bla.

J. Šimek 7.7.2016 10:42

Re: Nejpitomější kolektivní omyl..

Jste argumentační gigant. Na pavlači nebo pískovišti teda určitě :o)

R. Langer 7.7.2016 10:56

Re: Nejpitomější kolektivní omyl..

Uvádím stejně hodnotné argumenty jak Zelený sedmilhář Rada. Že je nechápete mě ovšem nepřekvapuje. :-D

J. Šimek 7.7.2016 11:53

Re: Nejpitomější kolektivní omyl..

Já chápu ty vaše - infantile :o)

R. Langer 7.7.2016 12:14

Re: Nejpitomější kolektivní omyl..

Vy nechápete vůbec nic, ale chytrého děláte furt. :-P

J. Šimek 7.7.2016 14:33

Re: Nejpitomější kolektivní omyl..

To vám po blba bla těžko kdo uvěří :o)

R. Langer 8.7.2016 7:56

Re: Nejpitomější kolektivní omyl..

No, vám spousta lidí nevěří ani bez bla bla, tím se to srovná. :-D

J. Růžička 7.7.2016 7:08

EU = RVHV

Rada vzájemného hospodářského vyhlazení

P. Rada 7.7.2016 8:01

Re: Vzájemné vyhlazení ...?

... Má na svědomí pane Růžičko především bezbřehá lidská chtivost - nikoli primárně EU jak podsouváte. Evropa už takto přišla o původní surovinové zdroje:

https://docs.google.com/file/d/0B4AuENhmC5kDSTZkSEEydk0yems/edit?pli=1

Navíc s tohoto kontinetu odchází za surovinami do dříve rozvojového světa i nejvyspělejší technologičnost tvořící vysokou přidanou hodnotu. Důsledkem je, že E. musí nakupovat nejen suroviny ale i hotové výrobky - např s Číny, Koreje, Thaivanu... Británie byla příznačně ta země, která si dříve z celého světa dovezla relativně nejvíce a ted tam o návratu na bývalou pozici zřejmě ještě leckdo sní.

Rozštěpením EU se její pozůstatky stanou spíše hospodářsky i politicky závislé na oblastech produkce i zdrojů - kde dnes sídlí o řád masivnější a mocnější světová populace.

J. Šimek 7.7.2016 7:04

Vítězové vzali kramle, to máte kámoše :o)

J. Huml 7.7.2016 6:35

Matt Ridley

je opravdu bystry, chytry clovek, prestoze uplne nepopira vliv lidske cinnosti na klimaticke zmeny. Bylo by velice positivni, kdyby se ted nabidl jako inteligentni myslitel ridici vedecky, hospodarsky a politicky smer Velke Britanie, tedy s ohledem na naprostou abdikaci Johnsona a Farage. Cim to asi je, ze se tak nahle vytvorilo naproste vacuum v te prekrasne myslence exitu z EU?

P. Zinga 7.7.2016 8:59

Re: Matt Ridley

Čmeláku, kde jste vzal to vakuum? Je z Vaší hlavy?