2.5.2024 | Svátek má Zikmund


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Rada 9.9.2011 8:58

Re: Externality musejí podléhat regulaci.

Dnes ale máme celosvětovou stagnaci a ropu jen na nějaké to desetiletí... protože autem chce cestot i čínan, ind... a všem víc chutná maso jak jen rýže.... a tak všichni žijem víc s ropy jak s polí.... Lumpárnou je pak spíš to, že nesplácíme hypotéky všech typů.

P. Rada 9.9.2011 8:54

Re: Externality musejí podléhat regulaci.

Na planetě nebylo 7miliard lidí...

J. Hejna 9.9.2011 8:40

Re: Externality musejí podléhat regulaci.

Obávám se, že je to neléčitelné.

To je ale kousek, co?

D. Seibt 9.9.2011 8:25

Externality musejí podléhat regulaci.

Jen nektere lide se maji dobre, ale vetsina ani moc ne. Ze by se ti co se zrovna moc dobre nemaji chteli s tim smirit o tom pochybuji. O tom proc lidstvo choulostivi muze diskutovat, ale treba to bude i lepsi lecbou. Proste neumirame na hromadu nemoci a tak  predavame vadne geny dal. Malo se hybeme, hodne sedime, ale to je nase vlastni rozhodnuti co s tim udelame.

Kazdy druh na teto planete vyuziva zdroje ktere ma k dispozici, tak se nezlobte. Cesta vpred se neda naplanovat ani prikazat.

Uhlikova dan neni systemove reseni, uz ted platime na OZE rocne 36 mld kc v cene el. energie a to znamena, ze by jsme mohli mit treba 1 blok Temelina zaplaceny  za 3 roky. Vsimnete si, ze zvysenim DPH pro duchodce kompenzuje valorizaci na duchodu a vyssimi odpocty na deti. Takze lide co maji mene sice zasazeni budou, ale trochu mene. Uhlikova dan zasahne vsechny lidi, vsechny firmy a nasledne vsechny vyrobky a sluzby a to cele naprosto zbytecne.

Asi bych spise doporucil, mene prikazovat, mene regulovat a mozna byt vice zodpovedny sam za sebe.

K. Janyška 9.9.2011 8:11

Re: Externality musejí podléhat regulaci.

Rado, jste pako a spolu s Vámi  každý Vás soudruh - socialista... Dzp.

K. Janyška 9.9.2011 8:09

Lidé jsou blázniví... Dzp.

M. Prokop 9.9.2011 7:39

Re: Externality musejí podléhat regulaci.

No že to způsobilo tehdejší nezřízené užívání automobilů bez uhlíkové daně a neustálý růst ........

:-P

Taky asi jeden, kdo z té lumpárny žije.

B. Volarik 9.9.2011 7:14

Re: Externality musejí podléhat regulaci.

Vážený pane Rado, buďte, prosím, tak laskav a vysvětlete mi, co bylo špatného na teplém období před "malou dobou ledovou" (trvala od cca 1300 do cca 1800) a co by bylo špatného na opět zeleném Grónsku?

P. Rada 9.9.2011 3:53

Externality musejí podléhat regulaci.

1. Smutným paradoxem je,  že lidstvo se dnes má nejlépe za celá tisíciletí a přesto je slyšet, že bez vyšší spotřeby se nelze dál rozvíjet.... Bytostně se ale nerozvíjí vůbec, naopak jen extenzivně a přitom choulostiví, kosí jej civilizační choroby od alergií až po infarkty, mrtvice, rakoviny... Přesto ti co nejvíc konzumují investují na prvém místě do luxusu, požitků a odmítají se vzdát pohodlí pod rétorikou "Po nás potopa". To je pro přežití druhu kontraproduktivní.

2. Fosilní zásoby jsou zde miliony let, miliony let se tvořily a jen pár generací si je hodlá přivlatnit jako nevratnou hypotéku která se stane egoistickou loupeží pokud rostoucí nároky na fosilní energii nepřinesou zásadní technologický pokrok - a to je po půlstoletí intenzivního hledání alternativ pravděpodobné.

3. Nyní posilovaný skleníkový efekt (9GtC antropogeně ročně) je nebezpečný především jako spouštěcí mechanismus pro uvolnění řádově většího množství uhlíku pod permafrostem (500GtC) a dalšího v oceánech.... Po spuštění takovéto kladné zpětné vazby lidstvo pravděpodobněji přestane mít šanci se na planetě uživit. Toto je třeba přibrzdit a tedy mít k tomu adekvátní nástroj i zdroje pro adaptaci.

4. Uhlíková dan je systémové opatření a mělo by se diskutovat o její výši podobně jak diskutujem o míře DPH. Takovéto obecné nástroje jsou pro ovlivnění vývoje nezbytností ke které je alternativou anarchie a kolaps.  Uhlíková dan může vyrovnat disproporce k externalitám u jiných energetických technologií a je proto potenciálně spravedlivá.