16.6.2024 | Svátek má Zbyněk


Diskuse k článku

ENERGETIKA: Budoucnost v břidlici

Komentáře se vesměs soustřeďují na politické plány nastupující Trumpovy administrativy, ale největší dlouhodobý efekt se může projevit někde zcela jinde – v těžbě ropy a plynu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Pivoda 24.11.2016 12:01

Urychlí USA nebo zpozdí technologický rozvoj?

Marian Kechlibar: "Cílem Saúdů bylo stlačit cenu ropy tak nízko, až přivedou ropné společnosti v Americe k platební neschopnosti."

Srovnejte s hypotézou ekonoma Kohouta (zde na Neviditelném psovi 5. 1. 2015): "... Ani jedni, ani druzí například koncem roku 2013 neočekávali prudký pokles cen ropy během roku 2014. Neočekávali, protože nemohli. Žádný ekonomický model nedokáže vzít v úvahu strategické úvahy královské rodiny z Rijádu. Že se Saúdové právě v létě 2014 pustili do konkurenčního boje s Íránem a Ruskem, byla prostě nepředvídatelná shoda okolností. ..."

Miroslav Pivoda (5. 1. 2015) napsal v diskusním příspěvku pod Kohoutovým článkem toto: Saudové jsou docela inteligentní lidé a pochopili dříve než ekonomové (zejména čeští ekonomové!), že ropa jako zdroj energie (nikoliv chemických surovin!) je u konce svého životního cyklu. Takže chtějí ten neodvratný úpadek svého zdroje příjmů zpomalit. Vysoká cena ropy totiž láká do energetického odvětví konkurenční technologie. Vysoká cena ropy fakticky "subvencuje" nově příchozí (new entrants - viz Porterův model 5 konkurenčních sil, který se standardně učí na ekonomických školách).

Co způsobí radikální změnu? Nejde o jen o fracking. Existuje několik nově vyvíjejících se technologií, které během dvou dekád způsobí rozvrat stávajícího energetického odvětví. I kdyby ty další technologie neexistovaly, pak již za 14 let bude současná světová potřeba po energii pokryta už jen ze solární energie. Tou dobou ale Češi spustí svůj pracně a velmi draze dostavěný Temelín. -- Nemohli pochopit. Amen.

Dnes doplním toto: Dnes se rozhoduje o tom, zda svět přeskočí břidličnou technologii a půjde se na perspektivnější solární technologii (pokud se do té doby již neprosadí jaderná fúze). Urychlí USA technologický pokrok, nebo ho přibrzdí?

M. Prokop 24.11.2016 12:04

Re: Urychlí USA nebo zpozdí technologický rozvoj?

No jestli to nevíte vy, zda urychlí či zpozdí, tak zbývá už jen Aštar Šeran. :-P

M. Prokop 24.11.2016 12:05

Re: Urychlí USA nebo zpozdí technologický rozvoj?

Leda že by Rada ... :-P

P. Rada 24.11.2016 13:03

Re: Urychlí USA nebo zpozdí technologický rozvoj?

Zásadním omyl spočívá ve faktu, že technický pokrok je v oblasti energetiky tak málo málo efektivní, že už dlouhou dobu nedokáže kompenzovat obtížnější dostupnost zdrojů. Před stoletím se totiž těžila ropa se ziskem stonásobným oproti energii vkládané do čerpacího procesu kdežto dnes jen 10 až 20x. ( https://cs.wikipedia.org/wiki/ERoEI) Nově se sice umí vytěžit ložisko dřív nedostupné, umí se dočerpávat dříve netěžitelné a podstatně narostla masivnost i redistribuční možnosti. Efektivita precesu která ale rozhoduje o výši civilizační úrovně je už století přes veškeré investice do vývoje technologií v úhrnu klesající. Donedávna naopak ještě rostla masivnost která ovlivnuje spíše jen populační četnost a to navozovalo dojem pokroku.

Další aspekt netkví u jen saudů ale u spotřebitelů zejména v Číně. Tam totiž přestala narůstat ekonomika a s ní spojená poptávka po ropě. Výsledek je celosvětově ale ten, že ropné společnosti v roce 2015 snížili procento investic do nových nalezišt a technologií nejvíce v historii.....http://zpravy.e15.cz/byznys/prumysl-a-energetika/investice-do-tezby-ropy-letos-propadnou-nejvice-v-historii-tvrdi-iea-1232823

http://www.cnbc.com/2016/05/19/oil-production-wont-meet-demand-in-5-years-fmr-shell-ceo.html

To sice bezprostředně také zlevnilo ropu ale zároven je to známkou počátku problémů jakmile se stávající ložiska dotěží. Jinou tak efektivní technologii zejména pro dopravu totiž lidstvo doposud nemá k dispozici a sotva kdy mít bude. Bujarý civilizační večírek končí .... realita poklesu životní úrovně už čeká za dveřmi. Na druhou stranu míra lidského štěstí naštěstí v celém rozsahu nekoreluje s mírou materiálního bohatství společnosti.

M. Prokop 24.11.2016 13:35

Re: Urychlí USA nebo zpozdí technologický rozvoj?

Hurá do jeskyň! :-P

P. Rada 24.11.2016 15:06

Re: Urychlí USA nebo zpozdí technologický rozvoj?

Možná na tom Vašem nápadu něco je pane Prokope. Dnešní paneláky, metro.... jsou přeci svým způsobem umělé jeskyně kde beton je umělý kámen... Ty se vyznašují také tím, že v létě teplo akumulují a v zimě vydávají... a takto dokáží velmi efektivně využívat přírodních kolísavých toků.

Čím rozsáhlejší a kompaktnější budova - tím snáze a relativně levněji ji lze zaizolovat a tím spíše její hmotnost nerovnoměrnosti srovná. Jak prosté - jen pokud se lidé ve své tlupě/paneláku... dokáží mezi sebou dohodnout. Technologická cesta pasivních domů je už dnes realitou která navíc ušetří přírodní prostředí přílišného náporu změn a zpětně tak příroda umožní obživu. Podobné technologie zná doprava atd.

V opačném případě budou na svou pohodlnost a řevnivost zřejmě doplácet skrze účty teplárenským společnostm a v létě naopak těm elektrárenským za energie nutné pro chod klimatizací.

Jestli budou ke klimatické změně dál lidé liknaví jak dosud začnou brzy víc platit za ochranku, policii až armády bránící je před vlnami migrantů s oblastí kde je ještě hůře a obchodníkům marže za zboží a potaviny dovážené odkudsi.

Je pro mě ale otázka kde si na takovýto "jeskynní konfot" dotyční vydělají když jsou z nich už dnes prakticky jen montéři kdežto vysoce sofistikované technologie vyznačující se přidanou hodnotou v rámci "zbožně tržní perestrojky" už pod taktovkou Klasů vzdali. Je tedy dost možné, že dojde i doslova na slova pana Prokopa a ti přeživší třenice na povrchu nehostiné planety jednou vezmou i přírodní jeskyně zas útokem. Pak jim třeba konečně dojde co svého času už Prokopové s úsměškem utrousili/prorokovali? Já dodávám, že v tu dobu zas nabudou na významu bytostné vlastnosti pozůstalých - jako otužilost, houževnatost, zručnost a vynalézavost jak vyjít s místními zdroji. Tedy všechny ty schopnosti které sice máme už dnes ale pohodlnost a přezíravost nám často brání je využívat k včasnému posílení soběstačnosti, houževnatosti a umu které předkům byli vždy nejreálnější cestou.

J. Brožek 24.11.2016 13:55

Re: Urychlí USA nebo zpozdí technologický rozvoj?

K té solární energii - výroba je jedna věc, akumulace a přenos energie věc druhá. Pokud toto nepochopíte, tak se vám nové bloky Temelína či Dukovan budou zdát nesmyslem.

P. Rada 24.11.2016 14:13

Re: Urychlí USA nebo zpozdí technologický rozvoj?

Pane Brožku a s čeho usuzujete, že to nechápu já?!!!

J. Brožek 24.11.2016 14:26

Re: Urychlí USA nebo zpozdí technologický rozvoj?

To to je reakce na první příspěvek. Ne na ten váš.