28.11.2021 | Svátek má René


Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Církva 14.10.2021 22:33

Co se týká čipů nevím proč by měl za to být jen odpovědný pozastavený mezinárodní obchod. Ten jen v plné nahotě ukázal závislost na Asii. Jestli se víc než polovina čipů vyrábí v Asii a těch s největší hustotou snad 90 procent a největí výrobce je TSMC má víc než 60 procent trhu, bude spíš to, že soudruzi z NDR udělali chybu že si nechali odplout výrobu polovodičů, když Tajwan, Čína a Asie subvencovali svoje polovodičové výrobny. To se paní Šichtařové nebude líbit ale bez subvencování konkurenci v Evropě v polovodičích dnes udělat nelze. To je ten problém pojetí volného trhu i k těm co pravidla nedodržují. Příčin nedostatku čipů je několik. Prodej počítačů, mobilů a elektroniky větší čas strávený na home office určitě zvednul, další věc jsou kryptoměny co potřebují obrovský výpočetní výkon, Automobilky vloni rušily objednávky, tak teď nedostávají. Některé starší provozy (elektronika do aut nejsou jádra M1 od Applu, a tak s výhodou starší technologie využívá) pak zavřely a už je nikdo nerozjede. Covid v Asii a doprava z Asie taky zpomalili. Čína spekuluje a zkupuje co je.

To celé trh rozhoupalo a firmy dělají zásoby. Hlavní důvod je ale ten, že se prostě polovodiče z Evropy odstěhovaly.. Paní Šichtařová má z poloviny pravdu. Problém Evropy je socialismus s obrovskými podporami v nezaměstnaností a hlavně byrokracií a regulacemi kdy se v Evropě nedá podnikat. Ale druhý je i dogmatické pojetí liberální ekonomie. A to především při obchodu se zeměmi neliberálními jako Čína. To paní Šichtařová nepřizná, ani že investoři podporující kryptoměny dělají svinstvo, které je mimo jiné taky zodpovědné za nadměrnou potřebu polovodičů a elektřiny.

J. Pokoutný 15.10.2021 10:28

Souhlas, nicméně kdyby bruselouši věnovali stejné úlevy a dotace výrobnám čipů, jako elekroautům, tak si Taiwan neškrtne.