7.3.2021 | Svátek má Tomáš


Diskuse k článku

PRAHA: Když město praská ve švech…

Před několika dny jsem byla přímým účastníkem zajímavého úkazu. V restauraci jistého pražského obchodního centra byly v čase oběda na všech stolech rezervace. Asi po dvaceti minutách se stav nezměnil.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Chaloupka 21.8.2018 14:23

Neužívají, ale stěhují se na okraj.

.

J. Chaloupka 21.8.2018 14:21

Již před cca 30ti lety byly Benátky Muzeem.

.

V. Student 21.8.2018 12:43

Praha byla outsider

tak jako většina měst z bývalého východního bloku. Já osobně jsem se těšil na to, až se stane centrem Evropy nikoli pouze geograficky, ale i společensky.

Tím narážím na povzdech autorky, že letiště v budoucnu odbaví mnohem více pasažérů... Já nevzdychám, mně se to líbí. Přesto že jsem si vědom problémů pramenících z masové turistiky, cen, které naši obchodníci tomuto faktu pružně přizpůsobí, a přesto jsem za to rád. Protože zájem, i když s sebou nese svá negativa, je pořád lepší než zdvořilý nezájem.

Chcete si užít téměř prázdné restaurace a komorní klid spícího města? Jeďte po letní sezóně do Bratislavy. Tam už se přetrvávající zdvořilý nezájem zbytku Evropy stává docela problémem!

V. Student 21.8.2018 12:30

Re: pane Studente

Ale jo, tenhle trik restauratérů je známý, ovšem tam, kde poptávka převyšuje nabídku. Finančně zajímavým zájemcům o stůl vyhoví, okázale odstraní cedulku rezervace, zákazníci jsou vděční že dostali flek a revanšují se dýškem...ovšem tam, kde je restaurací mnoho a zájemců málo, tam to fakt nechápu.

M. Šejna 21.8.2018 9:35

Re: Praha je pro turisty laciná

Však také ta cedulka "rezervace" má zcela jiný důvod, než ochrana před spořivými turisty. Je to velmi snadný způsob, jak se v práci moc nenadřít.

M. Šejna 21.8.2018 9:33

pane Studente

jako majitel restaurace bych mohl také vyrukovat s taktikou, že na všechny stoly dám cedulku "rezervace". Pak bych to obsluhování zvládl stejně pohodově, jako ten debilní číšník.

Já jsem podobnou situaci žažil včera v Donovalech v Nízkých Tatrách. Narvaná koliba, ale uprostřed této restaurace byly 4 šestimístné stoly s označením "rezervace". Tak jsme s manželkou šli jinam. Tam to ale bylo stejné, takže jsem nakonec odjeli dolu do údolí najíst se tam. A nebyli jsme sami. Podobně se zachovali i ostatní turisté, které Donovalští "podnikatelé" poslali nápisem "rezervace" do hajzlu. Tito turisté pak budou své krajany informovat o slovenské pohostinnosti v Donovalech a ono se to za čas projeví na tamní navštěvnosti. Prostě trh je trh a i cedulka "reservace" dokaže trh úspěšně odsunout někam jinam.

M. Mikulec 21.8.2018 9:33

Re: debilní zdůvodnění

V Praze muže byt zaměstnaný kdekdo. Tohle je stará známa pravda, když porovnate úroveň různých služeb se zbytkem republiky.

O. Zeman 21.8.2018 9:07

Rovnoprávnost?

K poznámce "važme si toho, co máme" můj poznatek z cest:

Viktoriiny vodopády: Občan Zimbabwe - 0,50 USD, rezident okolních zemí jižní Afriky - 6 USD, cizinec - 30 USD.

Petra v Jordánsku: Jordánec - 1 JOD (+-35 CZK), cizinec s pobytem v Jordánsku 2 a více dnů - 50 JOD (!!!), cizinec s pobytem kratším (cíleno na jednodenní turisty z Izraele) - 75 JOD.

Jděte mi do pihele a klidně ještě hlouběji s nějakou rovnoprávností v cenách vstupného. Za 20 éček si fronty na Hradě strčte právě tam. Zvýhodňování domácích na vstupném je běžné i v EU a vždy omluveno kulantně "přístupností k vlastní historii". Může to být i u nás, vydělá nejen ta Praha.

V. Student 21.8.2018 8:55

Re: debilní zdůvodnění

Dneska se shánějí lidi do práce dost těžko. Určitě (a naštěstí!) neplatí, že na ulici čeká deset dalších. Abyste coby majitel restaurace druhý den nemusel obsluhovat sám:-)

V. Student 21.8.2018 8:53

Praha je pro turisty laciná

z jiných důvodů, než že by obědvali kávu s vodou. Ale takoví Němci berou asi třikrát tolik než my, víte?

M. Bouček 21.8.2018 7:07

Paradox

To je ten zajímavý paradox, známý nejenom z této oblasti : Masový turismus jako hrob masového turismu. Stejně jako masový automobilismus coby hrob masového automobilismu. Řečeno jinak - všeho moc škodí. Bydlím na malém městě a představa, že by mi pod okny měly mašírovat davy turistů, mne děsí. Pražané už si to užívají.

M. Šejna 21.8.2018 7:03

debilní zdůvodnění

takže místo toho, aby restaurace inkasovala aspoň za tu kávu a vodu, tak radši neinkasuje vůbec.

Já být majitelem té restaurace, kde ten pobavený číšník vysvětloval důvody fiktivní rezervace, tak druhý den už ten číšník u mě pracovat nebude.